Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

...
Nije nemoguće, ali Daily Mail. Ne uzimati za ozbiljno.edit: ćorav ^ Edited by Marvin (Paranoid Android)
Link to comment
Na sajtu zurnala Libération, neimenovani diplomata objasnjava da rezolucija SB ne iskljucuje upotrebu kopnenih snaga. Zabranjuje samo vojnu okupaciju Libije, ali ne i intervenciju. Pripemanje javnosti ili nesto drugo?
Evo ga sad i BBC:Although Security Council resolution explicitly excludes "a foreign occupation force of any form on any part of Libyan territory", it does not rule out targeted intervention by ground forces, for example, special forces sent in to take out snipers from residential centres.
Link to comment
Evo ga sad i BBC:Although Security Council resolution explicitly excludes "a foreign occupation force of any form on any part of Libyan territory", it does not rule out targeted intervention by ground forces, for example, special forces sent in to take out snipers from residential centres.
"sve potrebne mere" je lepa i korisna formulacija. rastegljiva.o "placenicima", interesantno.
Gaddafi has been erratic and mischievous, misusing Libya’s financial clout to act as the biggest buyer in a regional political marketplace. Between eleven and seventeen African countries—to be precise, African heads of state—have benefited from his largesse. Many rebel groups, especially in neighbouring countries, have also been the recipients of extraordinary Libyan giving sprees.Much of Libya is now ungoverned. That is particularly true of southern Libya. There has been little attention to the towns of the south, such as Sebha and Kufra, with no international correspondents there. These places are matters of great concern to neighbouring governments such as Niger, Chad and Sudan, because these towns have served as the rear base for armed rebellions in their countries, and rebel leaders still reside there. Gaddafi’s opening of the Libyan arsenals to anyone ready to fight for the regime, and the collapse of authority in other places, means that such rebels have been able to acquire arms and vehicles with ease. The Sudanese defence minister visited N’djamena last week to discuss the threat.Reporters on the coast have spoken about African mercenaries serving in the pro-Gaddafi forces, mentioning countries of origin such as Chad, Burkina Faso and Mauritania. There are also rumours that Darfurians, including members of rebel factions based in Libya, are fighting in Libya. The deal is reportedly simple: take whatever arms you can handle, and fight for me, and then those weapons and vehicles are yours for whatever use you see fit.Mercenaries, freebooters and rebels from across the Sahel, and even beyond, are heading for Libya to take advantage of this open-entry, take all you can arms bonanza.
Edited by Gandalf
Link to comment
Šta mislite o ovome:
Gadafi bi mozda rado prihvatio AU posredovanje jer misli da mu se isplati. delio je pare po Africi sakom i kapom, a deo sredstava za vojnu intervenciju u Somaliji obezbedjuje Gadafi. pitanje je hoce li na tom samitu biti predstavnika SAD i/ili EU, i ko bi to bio. nerealno je, ali bi bilo lepo nekoga ko ima tezinu. s druge strane, EU se trudi:
Uganda’s Daily Monitor reports: "The European Union will provide 265,000 euros (Shs840 million) in urgent funding to the African Union High-level ad hoc committee to Libya."...Cynics have explained the AU’s negative reaction to the no fly zone in Libya as motivated partly by Qadhafi’s significant and sustained financial backing of the AU. With the EU engaging the AU financially and diplomatically, it appears that European powers are looking to win some AU support for the operations in Libya – and to start shaping a new political calculus in (a post-Qadhafi?) Africa.
Edited by Gandalf
Link to comment

Prošlo je to Gandalfe, ništa. Pojavili se Gadafijevi predstavnici, njih 5, a niko sa druge, pobunjeničke strane, kažu nemaju šta da pregovaraju sa njima. Trebalo je da učestvuju i Ban Ki Mun (ili njegov izaslanik) i "zainteresovane države", ali nisam videla detaljniji izveštaj. Možda se do sada i pojavio, ali ja sam izgubila interesovanje.

Link to comment

:( Revolution fatigue syndrome (RFS)Definition:Triggered by ME Up-rise news. The condition starts by an insatiable tendency to follow updated news about the ME, write or post comments about it. The patient during the early stages believes that missing any news may result in utter chaos. In addition, the patient has a false conviction that he/she posses infinite wisdom and deep knowledge that should be shared with others via posting comments every where, especially on social media. The Condition is worse among individuals who tend to own several gadgets to access news and social media. This period is then followed by sudden loss of energy, stamina and drive i.e exhaustion

Link to comment

Gadafi je bio najveci sponzor AU i potpuno je jasno da bi ga vecina clanica rado sacuvala.Da bi se doslo do pravih razgovora moraju se desiti bar dve stvari: jednu izricito nalaze i usvojena Rezolucija UN - da Gadafijeve snage izadju iz gradova i odblokiraju ih i druga koja je i uzrok revolucije i pritiska spolja, da Gadafi ode.Mislim da je to jako tesko u ovom trenutku, bar dok se nesto ne desi na terenu (nalet revolucionara ka zapadu ili urusavanje Gadafijevih snaga iznutra ili Gadfijeva pobeda)Napisah pre neki dan je glasina puno. Pominju se mnogi emisari koji u Gadafijevo ime vrse tajnu diplomatiju u pokusaju da ocuvaju njegovu poziciju i Libiji ili, za svaki slucaj, bar sacuvaju njegovu glavu negde sirom sveta. ps. Da li znate da nijedno od dva proglasena primirja od strane Libijske vojske nisu objavljena na drzavnoj televizji? Da li mozete da pretpostavite da drzavna TV Libije objavi izjavu sa ovog sastanka u Adis Abebi gde njihov predstavnik kaze da su oni spremni na razgovore sa "opposition reebels" i politicke reforme u drzavi?

Edited by Bane5
Link to comment

Gandalfe, zezaj se ti. Ova inicijativa jeste bila slaba nada, unapred se to znalo. Ne znam samo što toliko rizikuju i pobunjenici, šta će da rade ako stvarno stanje na terenu dovede do neke pat pozicije (što mnogi najavljaju) pa ipak budu morali da pregovaraju sa drugom stranom. Mislite da je to nemoguće? Ako je i nemoguće, zar nije bolje da se uspostavi neki prekid vatre, ako je već svima stalo do civila i da se dalje ne gine. Ili im nije stalo?Bane, taj prvi uslov bi valjda mogao i da bude predmet pregovora; drugi uslov ako se ispuni -- pa sa kim bi onda pregovarali, nema potrebe za pregovorima. Ne znam da li sam te dobro razumela..edit: da, razumela sam, praviš razliku između samog Gadafija i lojalista, ja sam sve to računala zajedno kao 1 stranu. Pa nešto slično je predlagao i Erdogan, da se Gadafi povuče a da imenuje osobu za pregovore. Ja imam utisak od samog početka da i pobunjenici idu na sve ili ništa. I to je maksimalistička pozicija koja nije sklona pregovaranju. A to onda znači rat do potpune pobede.edit 2: da dodam još to da mislim da su bilo kakvi pregovori bolji od produženja ove agonije, posebno u svetlu ovih najava:

But NATO said its no-fly zone operation could last three months, and France cautioned the conflict would not end soon.
Edited by Luka
Link to comment

Luka, tako nekako, ukoliko dodje do nekakvog dislociranja Gadafijeve vojske to ponovo otvara mogucnost protesta i demonstracija protiv Gadafija, sada jos ispunjenih gnevom i mrznjom. To znaci da se mora zavrsiti ne samo vojnim resenjem vec i politickim, a to politicko resenje je gotovo nemoguce sa Gadafijem na celu.Ovo je otislo toliko daleko da su samo dve opcije moguce - necija pobeda (a onda i jeziva osveta koju ce sprovesti jedni ili drugi i u to nema sumnje) ili podela zemlje sto ce otvoriti dugorocni problem i konstantno generisati nove medjusobne ratove.edit: Ovo gore podrazumeva sve samo kad gledamo zaracene strane u Libiji. Siri interes (ah ta nafta) ce verovatno imati uticaj u guranju i nametanju nekog resenja koje ce opet morati biti jedno od ona dva.

Edited by Bane5
Link to comment

Stigle su potvrde da se i clanovi LIFG-a bore protiv Gadafijevih snaga tj. da ih ima u redovima revolucionara. Libian Islamic Fighting Group je na listi teroristickih organizacija zapadnih zemalja.Teske borbe u Misrati i Adzdabiji.Zaboravih danas da pomenem Bahrein. Tamo su opet su izbili sukobi. Nema tacnih informacija o broju ubijenih i ranjenih u Siriji.

Link to comment
Ova inicijativa jeste bila slaba nada, unapred se to znalo. Ne znam samo što toliko rizikuju i pobunjenici, šta će da rade ako stvarno stanje na terenu dovede do neke pat pozicije (što mnogi najavljaju) pa ipak budu morali da pregovaraju sa drugom stranom. Mislite da je to nemoguće? Ako je i nemoguće, zar nije bolje da se uspostavi neki prekid vatre, ako je već svima stalo do civila i da se dalje ne gine.
ne samo to, vec rizikuju da neko drugi udje u pregovore u njihovo ime. posle ce hajvani kukati kako su izdani i prevareni od strane lidera slobodnog sveta.(Dzefri Feltman je vec dva puta razgovarao sa Musakusom.) Edited by Gandalf
Link to comment
×
×
  • Create New...