Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

@Budja,procitao sam ga vec, ali ipak ne daje odgovore na pitanja koja sam postavio?
Tako je. Ne daje, ali i ne postavlja retoricka pitanja koja sugerisu odgovor. Vrlo posten i informativan clanak.Recimo, lupam, Gadafijeva modernizacija je izmesala stanovnistvo i velike su migracije a plemenska pripadnost jaka. Drugo, ne postoji na nivou visokoobrazovanih elita koje uz dobar standard zele i mogucnost da ga slobodno uzivaju. Ti znaju engleski i verovatno ce cesce da tvituju i posalju komentare na BBC iz Tripolija.Trece, postoji zajednicki otpor Gadafiju ali ne postoji osecaj zajednistva. Formalno pozivanje na jedinstvo zemlje ne znaci nista, a simbolicno isticanje Idrizove zastave (koja, po clanku, tesko da moze da bude simbol jedinstvene Libije) mozda znaci nesto a mozda i nista (ne postoji drugi simbol koji bi se mogao istaci).
Link to comment

Za to vreme

Al Jazeera: Reuters: Eyewitness: Gaddafi Battalions shell Misurata killing civilians including four children.
BBC A doctor in Misrata, who wanted to remain anonymous, tells the BBC: “This is the fifth or sixth consecutive day of shelling the city. Our clinic is full of patients. We have no more beds to treat the patients. There is no light in the city. There has been no communication for 10 days and no water for more than one week. And still the heavy shelling continues. The situation is so serious. The international community must take responsibility. Since yesterday we have received 125 injured including an entire family with four children, shot in their car while trying to leave. Even my medical resources are running out. We can’t sustain this any more.”
Link to comment

@Budja,mozda se moze ici tom linijom i traziti kolika je vezivna snaga izmedju istoka i zapada Libije. Kao mnoga otvorena pitanja (poput onog o podrsci Gadafiju) mi nemamo egzaktne podatke. Pre 10-ak ili vise stranica sam kacio snimak sa demonstracija u Tripoliju sa pocetka protesta/revolucije. Skandira se With our souls, with our blood, we sacrifice ourselves to you Benghazi. Skandira se i stosta drugo. Isto skandiranje i poziv na zrtvovanje za Bengazi pevalo se u Zawiyi, Al Khumsu, Misrati. Sa druge strane i u isto vreme u 'slobodnom' Benghaziju, peva se i skandira Tripoliju, poziva se na jedinstvo Libije i sl. Gotovo dirljivi trenuci, reklo bi se. Revolucija nosi taj zanos, ljudi su spremni na sve, razlike ne postoje.Ipak, dani nakon toga su doneli surovo otreznjenje. Oni ce i dalje skandirati Bengaziju, ovi ce i dalje govoriti da je "Tripoli njihov glavni grad", ali cemo cuti i pitanja "zasto nas ovi sa istoka ne oslobode" ili "zasto se ovi u Tripoliju vise ne trude". Da ne budemo sitnicavi, u bilo kakvim istupima na terenu, bilo Gadafijevih, bilo revolucionara, niko ne zeli raspad drzave. NTC se ljuti kad cuje da je neko to pomenuo. U pozadini se mozda ide bas na to, takve stvari forsiraju oni koji verovatno mogu mnogo da izgube produzenjem sukoba - strane kompanije koje gube mnogo para i mozda sam Gadafi (i njegovi sinovi) koji bi ostali da vladaju pa makar u manjoj drzavi sa idejom da kad-tad spale Bengazi i rese taj problem jednom zauvek. Sta bi dobio narod Libije? Delimicna sloboda, rasparcani resursi, razdvojene porodice, parcijalni ugovori o svemu. Kako ne mozemo da procenimo ishod sukoba bar mozemo da kazemo da bi cepanje Libije bio jedan od poraza za obe strane.Da se vratim na pocetak rasprave i moja pitanja, sukob istoka i zapada Libije ne postoji, ali postoji niz razlika i osobenosti. Postoje cak razlike i u protestu/revoluciji protiv Gadafija (neke su vrlo uslovljene). U jednom od prvih postova na ovom topiku sam napisao da je protest poceo onako kako je najlogicnije za Libiju (sa istoka na zapad), a opet sada ispada da je zapad Libije pokazao cak i vise u otporu Gadafijevoj sili nego 'entuzijasticna' vojska sa istoka. ps. Internet saobracaj u Tripoliju je filtriran i kontrolisan, ljudi se plase da bilo sta pricaju preko telefona ili da koriste internet dalje od sajtova koji su dozvoljeni (TW, FB i YT su zabranjeni).

Edited by Bane5
Link to comment
post-109-13007997800076.jpg
US warplane has crash-landed in Libya, a US military spokesman says. The spokesman, Kenneth Fiddler, told the BBC there was no indication the F-15E Eagle had been brought down by hostile fire. Both crew members ejected safely after what was believed to be a mechanical failure, US officials say
. Nije mi baš jasno kako uspevaju da stave crash-landed i ejected safely u istu rečenicu (fotografiju da ne pominjem) ali neka im bude...
Link to comment

Spasena su oba pilota, po BBC-ju. Zaokružena je ova rupa, ali teško da Libijci imaju nešto da treba da se sumnja da su oni oborili ovo?

Link to comment

Libijci imaju nešto što može da rokne aviona, ali je operativno stanje tog nečeg pod velikim znakom pitanja. Štaviše, stvari trenutno stoje tako da oni praktično ne uključuju ništa od tih sistema, da li zbog toga što su svesni kakva im opasnost preti ako ih uključe, da li zbog nefunkcionalnosti, da li zbog rasula u lancu komande... Nije previše bitno. Dodatno, ovaj je pao kod Bengazija a ne znam gde bi u blizini mogla da se nalazi bilo kakva stacionarna baterija PVO pod Gadafijevom kontrolom. Ne verujem ni da se spuštao na visinu gde mogu da ga dohvate Igle/Strele. Vrlo je moguće da je zaista u pitanju tehnički kvar. Inače, General Dynamics reklamira F-15 kao combat-proven avion koji nikada nije oboren i ima garantovanih 10 hiljada sati naleta bez fatalnog kvara. Meni lično, omiljena ptica.

Link to comment

Opozicija u Yemenu odbila Salehovu ponudu.4:10pm Reuters - A coalition of Yemeni opposition groups reject Saleh's offer an offer to leave office after organising parliamentary elections by January 2012. "The opposition rejects the offer as the coming hours will be decisive," said Mohammed al-Sabry, spokesman for the main umbrella opposition group

Link to comment
Opozicija u Yemenu odbila Salehovu ponudu.
obecavao je Saleh i ranije da ce otici, i tada je govorio da valja malkice sacekati. sada mu naravno ne veruju nista.
Link to comment

izvini Bane ali ja moram da te pitam, odakle tebi sve te informacije? imaš odličan update o trentunoj situaciji, super poznavanje prilika u Libiji kao i geografije i istorije i unutrašnjih odnosa, i /očigledno/ umeš odlično da pišeš.naravno, ukoliko smatraš da je previše RL ne moraš da odgovoriš. Samo primećujem da ti je pisanje na gotovo profesionalnom nivou.

Link to comment

U zalivskom ratu je iracki Mig 25 oborio F18 cini mi se. Veliko je pitanje u kakvom su stanju libijske 25tice. Stacionarne rakete su suvise daleko. Mehanicki kvar bi se mogao opravdati na brzinu organizovanom akcijom. Sa druge strane, zaista jedan od najpouzdanijih aviona uz jednu od najboljih logistika na svijetu. Krajnje cudno.

Link to comment

@steins,nista od mog profesionalizma :)svaku prenesenu vest ili poziv na neku izjavu, video snimak i sl. to uvek mogu da dokumentujem/linkujem/uploadujem.za moja "otvorena pitanja" i dileme tu sam da ih uvek iznesem uz ogradu.napisah pre par postova da se u srbiji sve posmatra sa moranjem da se sve deklarise - ili si za gadafija ili za pobunjenike (sto implicira da si onda za sve ono sto ih po gadafiju karakterise - alkaida, droga, usa placenik i sl.), ili verujes da iza svega stoji unapred pripremljen juris na naftu ili si budala pa to ne vidis (bar ne inicijalno), ili si idealista/utopista/zaludjenik samo zato sto verujes da na neki nacin ti ljudi moraju da izraze svoju volju koja se ubija mecima bez ikakvih skrupula.nadam se da vise necu morati da objasnjavam moje motive.zintan se do daljnjeg odbranio, yafran - 9 mrtvih u napadu gadafijevih snaga, misrata vise ni "ne broji mrtve i ranjene" - deo grada kontrolisu gadafijevi tenkovi i snajperi. jos uvek postoji otpor i pored toga sto je libijska tv vec 10 put 'oslobodila' grad. kod adzdabije status quo.

Edited by Bane5
Link to comment

Libija odavno nema operativnih Mig-25, samo 21 i 23 od kojih većina nije u letnom stanju. Ovo je ili bila luda sreća neke usamljene PVO baterije ili je zaista u pitanju kvar.

Link to comment
Libija odavno nema operativnih Mig-25, samo 21 i 23 od kojih većina nije u letnom stanju. Ovo je ili bila luda sreća neke usamljene PVO baterije ili je zaista u pitanju kvar.
ili su ga oborili pobunjenici. :D
Link to comment
Intervju sa Abdel Fatteh Yunisom, komandantnom revolucionara. Izmedju redova, i pored velikih reci, provejava blagi skepricizam. Napisah ranije da je on jedan od racionalnijih u njihovim redovima.
Link to comment
×
×
  • Create New...