Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

srpski rečeno fala qrcu.Već sutra-prekosutra će biti neke stvari jasnije. Da li se gadafiju raspada sistem, masovnim prelazom na stranu revolucionara ili se pretvara u duži sukob. Ako krene bežanija lojalnih jedinica, a moguće je, onda je jasno da nema kud nego da beži ili se bori do kraja, kako je obećao. Ako sačuva kontrolu nad jedinicama, biće gadno.
Ne znam samo na osnovu čega zaključuješ da će početi masovni prelazak Gadafijevih jedinica na stranu pobunjenika? Šta, počeli su vazdušni napadi SAD, Britanije i Francuske, pa će oni sada da pobacaju oružje i sakriju se u mišju rupu ili da se okrenu ka Tripoliju, umesto ka Bengaziju? Ne vidim ni jedan racionalan razlog da oni to sada učine, na terenu stoje još uvek dobro, a i ljudska psiha ne funkcioniše tako - većina će sada utripovati da trebaju da brane domovinu od stranog agresora, pa može doći do učvršćivanja morala, umesto do njegovog slabljenja. Eventualno, u slučaju dezertiranja nekih viših oficira ili uspeha pobunjenika u Bengaziju ili Adždabiji može doći do kolebanja, ali ako do toga ne dođe, može se desiti da opadne moral pobunjenicima (ako u roku od 4 - 5 dana ne naprave nikakve veće uspehe na tlu, može doći do ozbiljnog razočarenja u njihovim redovima, jer je baš bombardovanje bio deus ex koji je trebao da okrene sukob u njihovu korist).Ima tu još jedna stvar koja je čista psihologija - ljudi se pod spoljnim pritiscima i napadima obično homogenizuju, zaborave na međusobne razlike i fokusiraju se na borbu protiv tih pritisaka. Jedno je kada se mi svađamo međusobno u zemlji, a drugo je kada se neko sa strane vojno umeša u te naše probleme, onda on postaje uljez i neprijatelj. Bojim se da ovakva reakcija Zapada može pogurati veliki broj neodlučnih ka Gadafiju i radikalizovati inače umerene ljude, koji su gledali samo svoja posla i hteli da ova priča prođe, a naročito ako bude ozbiljnijih civilnih žrtava. Veliki broj ljudi u Libiji može otići u borbu protiv neprijatelja Amerikanaca, bez obzira na to šta stvarno misle o Gadafiju i što bi se možda borili i protv njega, samo da su malo hrabriji. Ja se još sećam 1999. godine i mase ljudi koji su bili zakleti protivnici Miloševića, ali koji su tokom 78 dana na njega skoro pa zaboravili, i usredsredili se na priču Mi vs Oni i bili vrlo motivisani da ratuju protiv NATO-a, iako su znali da mi tu nemamo nikakve šanse (moj ćale, brat od tetke, itd.). Posle godinu dana smo išli zajedno da rušimo skota.
Link to comment

Prva žličica demokratije (pljuc) u Egiptu:20egypt-slide-HU7T-slide.jpg20egypt-slide-7FB7-slide.jpg20egypt-slide-2OFF-slide.jpg20egypt-span-articleLarge.jpg

Gone was the heavy security presence of the Mubarak years, with only a few police officers and soldiers lingering around the crowded entrances but mostly standing apart from the proceedings. Many voters noted that it was the first election ever when they did not know the outcome in advance.
Link to comment
Prva žličica demokratije (pljuc) u Egiptu:
Koliko sam razumeo, ovaj referendum predstavlja prvo ozbiljno odmeravanje snaga između Muslimanske braće, sa jedne strane, i El Baradeja i Muse, sa druge strane. Braća guraju ustavne amandmane, a ova dvojica im se protive. Biće zanimljivo videti rezultat referenduma.
Link to comment
... Ja se još sećam 1999. godine i mase ljudi koji su bili zakleti protivnici Miloševića, ali koji su tokom 78 dana na njega skoro pa zaboravili, i usredsredili se na priču Mi vs Oni i bili vrlo motivisani da ratuju protiv NATO-a, iako su znali da mi tu nemamo nikakve šanse (moj ćale, brat od tetke, itd.). Posle godinu dana smo išli zajedno da rušimo skota.
A ja se odlično sećam likova iz moje jedinice, koji su patriotisali dok je to bilo bezopasno, a kad su nas bili poslali na hrvatsku granicu, i kad im je setva otišla u kurac, naprasno postali najveći protivnici Miloševića.
Link to comment

Intermeco:

Egyptian reformist El Baradei attacked over his stance on referendumA crowd of angry men attacked Egyptian pro-democracy reformist Mohamed El Baradei and hurled rocks at his car, forcing him to flee without casting his vote in a nationwide referendum on constitutional amendments which would allow new parliamentary and presidential elections. El Baradei, a Nobel laureate, has opposed the referendum, saying it is too early and pointed out that newly formed parties need more time to prepare for the vote. Critics say early elections would give an unfair advantage to established organizations, foremost among them the Muslim Brotherhood. Egypt voted Saturday in its first free vote since a popular uprising ousted the autocratic regime of Hosni Mubarak in February.
Link to comment
A Reuters correspondent reports seeing at least 14 dead bodies around the bombed out military vehicles of pro-Gaddafi forces on the key artery between Benghazi and Ajdabiya.
The UNHCR, the UN's refugee agency, says on Saturday some 3,823 people crossed the Salloum border from Libya into Egypt - a quite considerable increase from Friday when approximately 2,300 crossed. UNHCR's Elizabeth Tan told BBC a lot of these were families who waited on the Libyan side when they arrived. When they heard the Western bombing begin they turned round and went back.
Link to comment

U Bengiju je mirno, kaže francuska nounarka prije koji sat. Shiny happy people. Došla je iz Tobruka, gdje su isti takvi. Izdajnici, ne.Čini mi se da je Pukovnik imperijalističke intervente nazvao i cionistima i križarima i fašistima. fantom.gif

Link to comment

Pokušano je koliko-toliko saniranje ovog topika koji je do sada pre svega bio informativan. Ovde se prati situacija i prenose vesti iz Egipta, Libije, Tunisa i drugih država bliskog istoka.Juče je početkom vojne intervencije navalila gomila ljudi sa stavovima za/protiv vojne akcije - neki sa 20 ispaljenih onelinera, neki sa vrlo dobrim analizama, neki sa potpunim ignorisanjem prethodno ispisanih 287 stranica i postavljanjem pitanja i stavova koji su već nekoliko puta prežvakani. Uglavnom, prvobitni smisao ovog topika je za samo 24 sata razvodnjen. Napravljen je novi topik, (Ne)opravdanost vojne akcije u Libiji, gde treba da idu sve rasprave o motivima vojne intervencije, usporedbe sa Srbijom, Avganistanom, Irakom i nadmetanja o GDP-u Iraka i sličnom.

Link to comment

izvlacili su se ka adzdabiji rano jutros, ali ih ni mrak nije zastitio.sad su samo na 340km od baze, bez zastite iz vazduha i bez protivavionskih baterija.mnogo vise brine danasnji napad na misratu. khamis je krenuo na sve ili nista.btw. retko se mogu naci khamisove fotografije za razliku od ostalih gadafijevih sinova. ova je jedna od par njih, skinuta sa nekog video snimka. on se ne pojavljuje u javnosti, od pocetka sukoba se nijednom nije obratio javno niti je to cinio ranije. postoje spekulacije da je u medjuvremenu ranjen, ali u to ne treba verovati.liy_Khamis_Gaddafi_4_faceb.jpg

Edited by Bane5
Link to comment

Volim BBC:

"The enterprise is pregnant with perils, the durability of both domestic support and the international coalition has yet to be tested in the crucible of conflict," says Andrew Rawnsley of the military action in Libya in his latest piece for The Guardian. Andrew adores alliteration.
laugh.gifBane, jesi ti ono nešto pisao o onim nekakvim uputama o postupanju sa zelembaćima, ili degenije?20110320-LIBYA-slide-8927-slide.jpg
An injured captured soldier loyal to Col. Qaddafi is interrogated by a rebel soldier at the Jalaa hospital in Benghazi.
Ipak ih zarobljavaju. I liječe. Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Ono je bilo uputstvo od juce kad je Bengazi bio na udaru. Moguce da je nakon tog kriticnog momenta stanje normalizovano.Zanimljiv tekst je pre par dana objavio NYT iz Malija o placenicima i uopste o odnosu njih prema Libiji i Gadafiju.

Link to comment
×
×
  • Create New...