Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Ne razumem ljude u Bengaziju koji šenluče ko pijani svatovi i slikaju se okolo sa zarobljenim tenkom dok im je Gadafi na vratima.
Ebi ga, prošlih 10 dana su gledali kako Gadafi uzima jedan grad za drugim dok se pobunjenička vojska raspada u komadiće, i kako se približava gradu mic po mic, s tim da su već 2 dana bukvalno pred gradom. Ako u toj situaciji zarobe tenk pa još čuju da nebom lete milosrdni anđeli™, ne verujem da je za očekivati neka hladnoglava racionalnost.
Link to comment

Mene samo zanima koji bi to bio rezultat opstih slobodnih izbora u Libiji danas - ne gajim iluziju da bi se Pukovnik upustio u takvu avanturu, ali bih voleo da znam priblizan odnos snaga.

Link to comment
Problem sa time je što oni mogu da razbucaju Gadafijeve tenkove i avijaciju, ali baš ne mogu da neutrališu naoružanu gomilu lojalnih fanatika koji imaju kalašnjikove i haubice, i koji su još prekjuče bili spremni da daju život za pukovnika. Sada kad prve bombe počnu da padaju, biće ih mnogo više. Takođe, ako koalicija sama da pobunjenicima oklopnjake, tenkove, artiljeriju a sve da bi poravnala borbeno polje, šta će onda da bude? Ostavlja se pobunjenicima carte blanche da se odvezu do Tripolija i rasture sve lojaliste? Ili je glavna nada koalicije da će lojalisti da odustanu, ako jeste, to je prilično anoreksična nada.Nekako mi se čini da će sve ovo prilično dugo trajati, i da će agonija bivati sve teža. I pored svega, ostaje pitanje koliko zapravo podršku Gadafi ima? Ne radi nekog legitimiteta da ostane na vlasti, nego - kako će se ovo rešiti na kraju?
Mislim da se zasad niko ne zamara s prviše proricanja, osim Švaba koji su svoje rekli, situacija je dovoljno fluidna, a što se tiče cilja, nisi me razumio. Mislim da je plan (pazi plan, svi lijepi planovi... jel) da se Muammarovim indijancima oduzme logistika, tenkići, labudice, APCovi, Palmarie, a ne da se pobunjenici naoružaju ili organiziraju. Ako to nije dovoljno Hanu Solou i ostalim X-wingerima, po čijim željama se oblikovala ova intervencija, da kasnije srede Death Star, e onda jebi ga, nek im i dalje vlada zli Car.
Link to comment
Mene samo zanima koji bi to bio rezultat opstih slobodnih izbora u Libiji danas - ne gajim iluziju da bi se Pukovnik upustio u takvu avanturu, ali bih voleo da znam priblizan odnos snaga.
Ko bi ti mogao to reći, u jednoj zemlji poput Libije? Gallup?
Link to comment
Mene samo zanima koji bi to bio rezultat opstih slobodnih izbora u Libiji danas - ne gajim iluziju da bi se Pukovnik upustio u takvu avanturu, ali bih voleo da znam priblizan odnos snaga.
kalkulacija nije moguca posto ne postoji referentni okvir u kome bi se odmeravale snage. postoji samo Gadafi i ne-Gadafi, a tamo gde je Gadafi ne moze biti slobodnih izbora. slobodnim izborima bi prethodilo ukidanje diktature, a tada automatski pobedjuje ne-Gadafi.
Link to comment
Ako to nije dovoljno Hanu Solou i ostalim X-wingerima, po čijim željama se oblikovala ova intervencija, da kasnije srede Death Star, e onda jebi ga, nek im i dalje vlada zli Car.
Pa ne verujem Rođere, Palpatin je po svemu sudeći hodajući mrtvac, ovako ili onako sad kad se koalicija uključila, suludo je reći da ta stvar nije pečatirana. Ne mogu da se umešaju a da on ostane makar na čelu tripolijevskog pašaluka. Dakle, nekako se mora ići do kraja.Takođe, razumeo sam to što pišeš, ali šta ako X-Wingovi napadnu Tripoli, a ono u Tripoliju bizarno veliki broj lojalnih imperijalnih trupera? Svakako povećan broj sada od bombardovanja? Da pobunjenici pobiju masu njih? Pa jebem mu, ako je suština akcije, makar provizorno, to da se spreči pokolj u Bengaziju, kretenski je da ista akcija ima za cilj pokolj u Tripoliju, samo što će oni poklani biti lojalisti. Koji možda jesu svi zatucani glupani ispranog mozga, ali nije to dovoljan razlog da se smesta proglase topovskim mesom i prihvatljivom kolateralnom štetom.Dakle poenta je u ovome što je April pitao gore, i isto ono što je Kojot pitao još pre nekoliko dana - ko uopšte može reći kolika je Gadafijeva podrška, makar u Sirti i Tripoliju? Ne očekuje tu April, ni Kojot, pa ni ja kvantitativnu procenu, mislim da se samo naglašava da je to prilično bitan faktor kako bi se mogao nazreti neki endgame, a da ga izgleda niko osim nas na forumu nije ni pomenuo u poslednjih mesec dana.
Link to comment
Dakle poenta je u ovome što je April pitao gore, i isto ono što je Kojot pitao još pre nekoliko dana - ko uopšte može reći kolika je Gadafijeva podrška, makar u Sirti i Tripoliju? Ne očekuje tu April, ni Kojot, pa ni ja kvantitativnu procenu, mislim da se samo naglašava da je to prilično bitan faktor kako bi se mogao nazreti neki endgame, a da ga izgleda niko osim nas na forumu nije ni pomenuo u poslednjih mesec dana.
Niko ne moze reci. Uveren sam da je ova vojna akcija pocela bez ozbiljne operativne procene, nego na o-ruk, kao sto sam siguran i da je Sarkozi izdao naredbu pilotima da Francuzi moraju da ispale prvi metak. Ova akcija je spektakl amaterizma u kome evrokompleksasi pritiskaju Kartera, a ovaj se povija kako vetar duva, kao i do sada. Naravno da ce se akcija zavrsiti pobedom, ali slutim veliki svinjac u medjuvremenu. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Akcija ovako kako je opisana, postavljena, legalizirana i fors pozišnirana, sama po sebi ne može ići dalje od toga da se spriječi pad Yavina, a ostalo ovisi o ovima dolje. Nitko ih ne bi mogao spriječiti da se predaju kako sutra.edit: inače, posramljen sam. ne znam niš prorokovat. ipak su krenuli danas, bez nekog očitog SEADa, s Obamom u inozemstvu. moram se pokunjiti.

Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Jako je tesko reci kolika je podrska Gadafiju.Na istoku ona je sada verovatno simbolicna.Njegovo najvece uporiste je na potezu Sirt - Sabha, tu je moguce i danas verovatno 50+ % za njega.Zapad Libije je pokazao da je uglavnom protiv njega, ali je razlika manja nego na istoku.Nisam siguran ni da su svi oni na Zelenom Trgu u Tripoliju tu zato sto ga vole. Naravno da ih ima, ali mnogi su tu prisilom ili prosto zato sto je svuda oko njih represija.

Edited by Bane5
Link to comment

French aircraft have destroyed four Libyan tanks in air strikes to the south-west of Benghazi, Al-Jazeera television has reported

Link to comment
Niko ne moze reci. Uveren sam da je ova vojna akcija pocela bez ozbiljne operativne procene, nego na o-ruk, kao sto sam siguran i da je Sarkozi izdao naredbu pilotima da Francuzi moraju da ispale prvi metak. Ova akcija je spektakl amaterizma u kome evrokompleksasi pritiskaju Kartera, a ovaj se povija kako vetar duva, kao i do sada. Naravno da ce se akcija zavrsiti pobedom, ali slutim veliki svinjac u medjuvremenu.
ali sta je ovde uopste pobeda? jel ima nesto sto povezuje ove pobunjenike? jesu svi iz istog plemena ili ne? da li gadafija podrzavaju odredjena plemena dok mu se druga suprotstavljaju? posto su svi libijci, dakle nisu medju-etnicki sukobi (osim ako nisu sukobi izmedju plemena), sta ce se desiti ako ipak veci deo naroda podrzava gadafija? sta je ovde end game?
Link to comment
×
×
  • Create New...