Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Raspao se Wesley, nije više mladolik i onako prodornog pogleda kao nekad. I nijednom nije upotrebio frazu "to galvanize" a ona mu je godinama činila dve trećine rečnika. Oh, evo je Hilary, kaže da Gadafi ovo radi već godinama.

Link to comment

Ja ne mogu da se otrgnem od misli da ovom brzopletom intervencijom niko, ali niko nece biti zasticen. Sto i nije za cuditi se, kad znas da Francuzi organizuju.

Link to comment
Ja ne mogu da se otrgnem od misli da ovom brzopletom intervencijom niko, ali niko nece biti zasticen. Sto i nije za cuditi se, kad znas da Francuzi organizuju.
Moglo je i gore... Da Italijani organizuju, npr...
Link to comment
Mozda neka Lokerbi varijanta ponovo?
Tada se nekako mogla prošvercovati eksplozivna naprava u avion, danas je to praktično nemoguće. Prilično sam siguran da će sav svoj bes i ludilo usmeriti na gradove pod kontrolom ustanika, uključujući upotrebu hemijskog oružja i Scud projektila.
Link to comment

verovatno ste vec pisali, ali jel moze neko da napise sa kakvim naoruzanjem raspolaze gadafi?

Link to comment

RTS javlja da su francuski Rafali u 16:45 bacili prvu bombu na zemaljski cilj tj. vozilo.Miki Stojčić javlja da u Bengaziju polako počinje panika, eksplozije granata koje ispaljuju Gadafijevi tenkovi su "sve bliže i bliže".

Link to comment
Tada se nekako mogla prošvercovati eksplozivna naprava u avion, danas je to praktično nemoguće. Prilično sam siguran da će sav svoj bes i ludilo usmeriti na gradove pod kontrolom ustanika, uključujući upotrebu hemijskog oružja i Scud projektila.
Negde sam čitao da takođe poseduje biološko oružje. Jezivo.
Link to comment

Harper je fino objasnio što je pravi cilj operacije: leveling the playing field.

"The parameters of our mission are clear, they are wide-ranging and they do not include on-the-ground action."It is our belief that if Mr Gaddafi loses the capacity to enforce his will through vastly superior armed forces, he simply will not be able to sustain his grip on the country."
Link to comment
Harper je fino objasnio što je pravi cilj operacije: leveling the playing field.
Problem sa time je što oni mogu da razbucaju Gadafijeve tenkove i avijaciju, ali baš ne mogu da neutrališu naoružanu gomilu lojalnih fanatika koji imaju kalašnjikove i haubice, i koji su još prekjuče bili spremni da daju život za pukovnika. Sada kad prve bombe počnu da padaju, biće ih mnogo više. Takođe, ako koalicija sama da pobunjenicima oklopnjake, tenkove, artiljeriju a sve da bi poravnala borbeno polje, šta će onda da bude? Ostavlja se pobunjenicima carte blanche da se odvezu do Tripolija i rasture sve lojaliste? Ili je glavna nada koalicije da će lojalisti da odustanu, ako jeste, to je prilično anoreksična nada.Nekako mi se čini da će sve ovo prilično dugo trajati, i da će agonija bivati sve teža. I pored svega, ostaje pitanje koliko zapravo podršku Gadafi ima? Ne radi nekog legitimiteta da ostane na vlasti, nego - kako će se ovo rešiti na kraju?
Link to comment
Nekako mi se čini da će sve ovo prilično dugo trajati, i da će agonija bivati sve teža.
To ćemo da vidimo, sad više nema nazad. Portparol francuskog MoD je upravo rekao da je današnja operacija uključila 20 aviona koji su pokrivali oblast površine 100x150 km iznad Bengazija.Pazi, 20 aviona na tu površinu. Znaš i sam kolika je libija, i koliko su douboko u pustinji neke Gadafijeve baze. Veliko je pitanje da li ove dve Obamine pudlice imaju dovoljno aviona u odnosu na veličinu Libije. Letne distance su veoma velike, nema rezervnih aerodroma, vreme potrebno za dolazak u rejon dejstva je veoma dugo, nema informacija o stvarnom stanju u Gadafijevom RV, PVO i VOJiN ali on ipak ima S-200.Jedno je trsiti Srbiju do koje se iz bilo kog pravca stiže za manje od pola sata. Ovo će da bude malkice komplikovanije i, samim tim, duže će trajati.
Link to comment
×
×
  • Create New...