Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

stavio sam upitnike, javila jedna francuska tv. cekamo potvrdu.ps. ima logike, odesci linije snabdevanja i unistiti artiljerijske takcke gadafijeve vojske koja je, napominjem, skoro 400km udaljena od primarne baze u sirtu.

Edited by Bane5
Link to comment
Samo da potpišem ovaj odgovor na pitanje da li je ovo najbolje rešenje..slippery slope. samo prati dalji razvoj.Primeti ovde da, iako legalno postavljena, ova intervencija(rezolucija) nema baš potpuni legitimitet na 1 očigledan način. Vidi sastav zemalja koje su Za (pa odbi one sitne i nebitne; knjiga se svodi na 3 slova), vidi uzdržane (koji bi verovatno bili protiv da sam ambasador Libije nije, u ime naroda, tražio intervenciju, čak bombardovanje), dodaj tome u ovom regionu uticajnu Tursku, dodaj podele koje postoje u EU i NATO; dodaj, radi poređenja, paradoksalnu situaciju u Bahreinu, itd. I vidi koliko tu ostaje legitimiteta za učesnike ove intervencije. Tanko, jako tanko, i pored rezolucije UNSC. Da ne preispitujem sada detaljno i po redu teorijske uslove koje bi morali biti ispunjeni - right intentions (pa saveznik Erdogan ih je optuživao da ih nemaju), last resort (gde su prethodni koraci osim sankcija na samom početku? šta se radilo 3-4 nedelje? gde su diplomatske inicijative?), proportionality (prema čemu proporcionalna korist/šteta? koji je broj žrtava pre intervencije? koji je prag za intervenciju? itd). Sve i da se ovo završi po najboljem scenariju - brzom predajom Gadafija, Libijci su izgubili svoju revoluciju zbog stranog učešća. U najboljem slučaju tu će nastati 1 (polu)protektorat. No neka vide sami kako će izaći na kraj sa zahvalnošću koju će morati, hteli - ne hteli, da demonstriraju. Optimisti, izvinite što nisam u stanju da vam se pridružim.Tužno mi je sve ovo. Tenkovi su bili brži od diplomatije, od početka nije bilo kredibilnih diplomatskih napora i inicijativa; od početka se intenzivno duvalo u limene trube i udaralo u ratne doboše. Danas imam sumnje i u američki U-turn (da ne spominjem sumnje u dobre namere Sarkozija i Kamerona); imam problem i sa utiskom da su najradikalniji zahtevi sa pobunjeničke strane za intervenciju, bombardovanje, ubistvo Gadafija, dolazili od Gadafijevih dojučerašnjih saradnika; imam problem da ignorišem one molbe da se ne interveniše koje su dolazile iz same Libije, itd.

0,,6466472_1,00.jpg

Naravno da sam svesna i opasnosti koju nosi nemešanje - da se začaurite na pasivnim i konzervativnim pozicijama (lako se sklizne i u logiku "sukobe malog intenziteta treba pustiti da izgore", kako kaže 1 nepopularna, konzervativna teza, koju ćete retko čuti jer je politički nekorektna). Imam još mnogo dilema (etičkih, političkih) ali, na žalost, nemam danas više vremena da se ovde zadržavam..

Da jos jednom ponovim oovaj post koji lepo rezimira sve protivrecnosti libijske situacije.
Link to comment

ópet spiegel liveticker: cilj misije (za sada) je direktno nadgledanje situacijeBengasi/Paris - Nach dem grünen Licht durch den Uno-Sicherheitsrat für ein Eingreifen in Libyen hat Frankreich erste Flüge über dem nordafrikanischen Land unternommen. Rafale-Kampfjets seien am Samstag zu Aufklärungszwecken über das "gesamte libysche Territorium" geflogen, sagte ein französischer Armeevertreter der Nachrichtenagentur AFP am Samstag. Auch der französische Fernsehsender BFM-TV meldete die Flüge.

Edited by Parsons
Link to comment

Smešni su mi ovi likovi koji refleksno reaguju na bilo kakvo pominjanje nekakvih planskih akcija pobunjenika. Valjda to "planski" povlači sa sobom onu spregu NATO-pobunjenici, i kakve belosvetske zavere imperijalista i NATO sluga. :lol: Nafta, gas, prdare, Amerike i sva ona ostala opšta mesta koja možeš čuti na svakom ćošku (u Srbiji). Odbacuju tu plansku akciju pobunjenika, prigrljuju neka druga opšta mesta, i istovremeno tvrde da su akcije pobunjenika u demilitarizovanoj vazdušnoj zoni dozvoljene i legitimne u tekstu rezolucije. Kao eto, ako prijave let taj i taj komandi (kojoj komandi btw?), ili Ban Ki Munu, sve bude po propisu. Dobro, složili smo se da pobunjenici pametno koriste novonastalu situaciju i da imaju nekakav plan. :lol: Ne slažemo se da оni imaju prava da koriste vazdušni prostor za bilo kakva dejstva, pa makar ta dejstva podrazumevala i sprovođenje rezolucije 1973. Ostaću kratak za onaj patetični deo posta u kome ja moram da objašnjavam čiji sam.I +1 za Lukin post koji sam tek sada pročitao.

Edited by dux
Link to comment

Evo Sarko drži konfu za presu.najavljuje intervensi smje-sta.

2.43pm: British, French and Canadian fighter planes could carry out the first strikes against Gaddafi's forces later on Saturday, ahead of wider Nato action, the Dutch prime minister, Mark Rutte, has said after the Paris summit.
Uopće ne znam da li se NAC sastao danas. Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Izgleda da je Dassault Rafale taj leteći Francuz iznad Bengazija.

First wave of Rafales have AASM guided Bombs, MICA-IR and MICA-EM + Damocles-NG designation pod. Mirage 2000Ds have two tanks, Damocles pods and GBU's
Ako ništa drugo, dobro će doći da pohotnom kepecu izleče bar malo pandurskih kompleksa koje vuče:
1455: France is resolved to shoulder its role before history, the French president tells the news conference
Jeste, tebe tako skrnavog će istorija po nečemu da upamti, kako da ne... Edited by beowl
Link to comment
×
×
  • Create New...