Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Za sutra je Sarko u Pariz sazvao vodstvo Arapske lige, a doći će i Cammy. Do tada, daklem, ništa dramatično, a osim toga i ovi zelenoknjižični viču: Sorry teacher!

Link to comment

Ne mogu da verujem koliko se brzo okrenula prica od "padace civilni avioni sa neba", do "mi smo miroljubivi, evo ni metka vise necemo da ispalimo". Gadafi za circa 4 sata pobedio NATO™. :lol:

Link to comment
Ne mogu da verujem koliko se brzo okrenula prica od "padace civilni avioni sa neba", do "mi smo miroljubivi, evo ni metka vise necemo da ispalimo". Gadafi za circa 4 sata pobedio NATO™. :lol:
treba mu vreme da se pregrupiše, utvrdi vlast na teritorijama koje kontroliše i spremi za jedan rat potpuno drugačijeg tipa. Nije preterano čudno. Da se ovo desilo pre nedelju dana kada je kontrolisao samo pola priobalnog dela, najverovatnije ovo ne bi izjavljivao, ali zakasnilo se.
Link to comment
Ovo je već poštenije. Nema blage veze sa bilo kakvom zaštitom civila nego vojno intervenišemo u korist jedne strane tako što ćemo napadati vazdušne i kopnene snage one druge strane i tako preokrenuti ratnu sreću. Biće i nešto kolateralne štete©® al' ko te pita...
Uz standardno ex-post opravdanje intervencije, kada vise civila izgine tokom udara nego pre toga.Toga se najvise bojim. Edited by Budja
Link to comment
Samo da potpišem ovaj odgovor na pitanje da li je ovo najbolje rešenje..slippery slope. samo prati dalji razvoj.Primeti ovde da, iako legalno postavljena, ova intervencija(rezolucija) nema baš potpuni legitimitet na 1 očigledan način. Vidi sastav zemalja koje su Za (pa odbi one sitne i nebitne; knjiga se svodi na 3 slova), vidi uzdržane (koji bi verovatno bili protiv da sam ambasador Libije nije, u ime naroda, tražio intervenciju, čak bombardovanje), dodaj tome u ovom regionu uticajnu Tursku, dodaj podele koje postoje u EU i NATO; dodaj, radi poređenja, paradoksalnu situaciju u Bahreinu, itd. I vidi koliko tu ostaje legitimiteta za učesnike ove intervencije. Tanko, jako tanko, i pored rezolucije UNSC. Da ne preispitujem sada detaljno i po redu teorijske uslove koje bi morali biti ispunjeni - right intentions (pa saveznik Erdogan ih je optuživao da ih nemaju), last resort (gde su prethodni koraci osim sankcija na samom početku? šta se radilo 3-4 nedelje? gde su diplomatske inicijative?), proportionality (prema čemu proporcionalna korist/šteta? koji je broj žrtava pre intervencije? koji je prag za intervenciju? itd). Sve i da se ovo završi po najboljem scenariju - brzom predajom Gadafija, Libijci su izgubili svoju revoluciju zbog stranog učešća. U najboljem slučaju tu će nastati 1 (polu)protektorat. No neka vide sami kako će izaći na kraj sa zahvalnošću koju će morati, hteli - ne hteli, da demonstriraju. Optimisti, izvinite što nisam u stanju da vam se pridružim.Tužno mi je sve ovo. Tenkovi su bili brži od diplomatije, od početka nije bilo kredibilnih diplomatskih napora i inicijativa; od početka se intenzivno duvalo u limene trube i udaralo u ratne doboše. Danas imam sumnje i u američki U-turn (da ne spominjem sumnje u dobre namere Sarkozija i Kamerona); imam problem i sa utiskom da su najradikalniji zahtevi sa pobunjeničke strane za intervenciju, bombardovanje, ubistvo Gadafija, dolazili od Gadafijevih dojučerašnjih saradnika; imam problem da ignorišem one molbe da se ne interveniše koje su dolazile iz same Libije, itd.

0,,6466472_1,00.jpg

Naravno da sam svesna i opasnosti koju nosi nemešanje - da se začaurite na pasivnim i konzervativnim pozicijama (lako se sklizne i u logiku "sukobe malog intenziteta treba pustiti da izgore", kako kaže 1 nepopularna, konzervativna teza, koju ćete retko čuti jer je politički nekorektna). Imam još mnogo dilema (etičkih, političkih) ali, na žalost, nemam danas više vremena da se ovde zadržavam..

+1
Link to comment

Čisto da spomenem da su danas protesti i u Siriji. Inače i dalje je:Shelling of Misurata by Libyan government forces continues, reports Reuters. They report 25 people have been killed. After the Libyan government declared a cease fire, many people on Twitter also report that Misrata is still under attack.

Link to comment

Ja intiuitivno osecam, da su Gadafiju dani odbrojani. Mozda sam vec napisao. Pitanje je samo koja mu kazna sledi. Ne moze ostati na vlasti ni na koji nacin

Link to comment
Inače i dalje je:Shelling of Misurata by Libyan government forces continues, reports Reuters. They report 25 people have been killed. After the Libyan government declared a cease fire, many people on Twitter also report that Misrata is still under attack.
Ma dobro, jednostavno ako je nastavio borbena dejstva dobice bombe po glavi. Nema sanse da sakrije iole vece vojne aktivnosti od NATO i ostalih. A sad je već došao u fazu da će možda dobiti po glavi i ako ne nastavi da tuče po pobunjenicima.
Link to comment

Vise me zanima pitanje, sta ce posle toga izabrati Libijci, kao i sta ce izabrati Egipcani...ako budu mogli da birajuDrugo, Bahrein, koliko vidim ginu civili, ali tamo se podrzava Vlada.

Link to comment

Zapravo, ovo što je uradila Libija je pokazatelj da su se Saveznici (da ih tako nazovem) opet zajebali sa čekanjem. Realno, da su odmah bili spremni i da su ga napali noćas izbili bi mu iz ruke ovaj manevar za dobijanje vremena.

Link to comment
At least 33 anti-government protesters have been shot dead by Yemeni forces in Sanaa, doctors have told the BBC.They said 145 were wounded when government forces opened fire on a group of protesters gathered near the university, following Friday prayers. (BBC)
Link to comment

Gadafi pokazuje neko zversko lukavstvo koje je potpuno neprimereno nasem vremenu: lavira izmedju jednostavnih varki i divljacke sile. Vise podseca na junaka hronike nekog rimskog istoricara, nego na savremenog vladara.Imam sve snazniji osecaj da ce Libija biti vrela tema ne samo u narednim nedeljama, nego i mesecima. Gadafi ne ide nigde, nece potpisati nikakvo Kumanovo. Borice se dok je ziv i dok ga sluzi mozak kojim je uspeo da postane vladar sa 27 godina i ostane na tronu 42 godine.

Link to comment
Gadafi pokazuje neko zversko lukavstvo koje je potpuno neprimereno nasem vremenu: lavira izmedju jednostavnih varki i divljacke sile.
Tačno. Edited by angern
Link to comment
×
×
  • Create New...