Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Gluposti, Italija nema nikakve automacke NATO obveze da dopušta korištenje svojih baza. Čak i ako NAC usvoji neki OpPlan, nisu ni dalje obavezni da pruže te usluge.
U suštini, Italiju niko ništa i ne pita, jer te baze nisu NATO baze, nego baze USAF, kojima komanduje i raspolaže USAF (zašta Italiji plaća). Prema tome, nema šta Berlusconi da dopušta ili ne dopušta nešto u vezi nečega što i nije njegovo.
Link to comment
Ako uđu Egipćani sa tehnikom, to će biti neverovatno. Raskantaće Gadafija ko panta pitu. Dovoljno je samo municiju da šalju pa je već gotov. Zamišljam elitne jedinice Khamisove brigade sa T-72jkama vs egipatski Abrams M1A1 iz 80ih, cepaju se u pustinji... :lol: Moja procena: ako uđu Egipćani sa tenkovima, nedelju dana uvrh glave. Ako pošalju manji kontingent, možda se oduži 2 nedelje.
Da, da............I šta još Zabavnik kaže?Eto, i sam kažeš da nemaju čak ni municiju, nego treba neko da im je šalje. A čime će da napadnu Gadafija? Ciglama?Kakvi bre Egipćani, gologuzija.
Link to comment
Ja samo da ponovim jednu stvar: održavanje zone zabranjenog leta u smislu čišćenja vazdušnog prostora od borbenih aviona libijskog RV je lagana misija za koju čak nije potrebno napadati položaje libijske PVO i držati patrole u vazduhu 24/7. Sve vruće tačke su na obali tako da se svaki Gadafijev avion koji tamo krene može neutralisati bukvalno sa mora, u nekim varijantama čak i bez aviona već uz pomoć fregata za protivvazdušnu borbu. E, sad, stvari postaju malo komplikovanije kod helikoptera, recimo. Kako će ovi što intervenišu znati da Mi-8 libijskog RV ide u borbenu akciju? Šta ako je krenuo da pokupi ranjenike? Šta ako nosi hranu i lekove? Ko će dati odobrenje da se takva letelica oduva sa neba?Zatim, stvari postaju još komplikovanije kada treba napasti ciljeve na zemlji. Ko će da prepozna i odobri napad na tenk, oklopno vozilo, ili Toyotin pikap nakrcan nekim osobama za koje realno nemaš pojma da li su civli, plaćenici, vojnici ili pobunjenici? Šta ako pogreše pa raspale po traktorima? Šta ako kasetne bombe namenjene Gadafijevim plaćenicima vetar oduva do obližnje stambene četvrti? Pri tome napad na tenkove i samohodne haubice zahteva upotrebu jurišnika na malim visinama, a to su već opasne misije. Borbene avione je lako obarati ali haubice se ne mogu uništavati sa 5 hiljada metara visine, barem ne sa nekim velikim uspehom. Vidim da svi već uveliko tumače NFZ kao sveopštu vazdušnu kampanju protiv Gadafijeve vojske ali to neće ići baš tako lako, a bez Amerikanaca u glavnoj ulozi će ići pakleno teško.Da ne pominjem da se zaštita civila uzima kao argument nakon što Gadafijeva avijacija uzme i napadne vojni aerodrom pod kontrolom pobunjenika, a još uvek ne videsmo materijalne dokaze o upotrebi avijacije protiv civila. Mislim, nije da mi je žao pukovnika, nego samo napominjem. NFZ ima malo toga zajedničkog sa zaštitom civila i pre svega joj je cilj da preokrene ratnu sreću u korist pobunjenika i oslabi Gadafijevu poziciju, ali pre ili kasnije će se ispostaviti da su za stvarno i ozbiljno slabljenje njegove pozicije potrebni ozbiljni vazdušni udari po ciljevima koji blage veze nemaju sa letenjem. A tu već prelazimo sa zaštite civila na direktnu vojnu intervenciju. I nema teorije da to prođe lagano i bez problema, kolateralnu štetu da ne pominjem.
A misliš da će ih interesovati da li je helikopter sanitet ili ne? Neće. Srušiće ga. Ionako posle mogu da kažu da je bio onakav helikopter kakav hoće.Naravno, pod NFZ plaštom, bombardovaće ono što hoće, i reći će da su gadjali postrojenje PVO.Poštenije bi bilo da kažu da je došlo vreme (a došlo je), da se skloni Gadafi, da napadnu Gadafija, razvale ga za kratko vreme, i promene režim. Ovako, u suštini samo hoće da izjednače snage na terenu, dok rebels ne ojačaju toliko da sami raskantaju Gadafija.Ali, to će da traje bog te pita koliko.
Link to comment
Da, da............I šta još Zabavnik kaže?Eto, i sam kažeš da nemaju čak ni municiju, nego treba neko da im je šalje. A čime će da napadnu Gadafija? Ciglama?Kakvi bre Egipćani, gologuzija.
Da, egipatska vojska je bas gologuzija :huh:
Link to comment

Da li podrazumevate NFZ vojnom intervencijom?Jesam za NFZ, a zato sam da se nađe rešenje na groundu od domaćih eventualno arapskih snaga da se posao sa Gadafijem završi.Nemačka i Turska su protiv NATO intervencije. Dakle moraće pojedinačne zemlje da se uključe. Očekuje se da Francuska prva za par sati pošalje avione.U Misrati se vode teške borbe danas.

Link to comment
A misliš da će ih interesovati da li je helikopter sanitet ili ne? Neće. Srušiće ga. Ionako posle mogu da kažu da je bio onakav helikopter kakav hoće.Naravno, pod NFZ plaštom, bombardovaće ono što hoće, i reći će da su gadjali postrojenje PVO.Poštenije bi bilo da kažu da je došlo vreme (a došlo je), da se skloni Gadafi, da napadnu Gadafija, razvale ga za kratko vreme, i promene režim. Ovako, u suštini samo hoće da izjednače snage na terenu, dok rebels ne ojačaju toliko da sami raskantaju Gadafija.Ali, to će da traje bog te pita koliko.
Ne smeju zbog Kine i Rusije koje iz svojih interesa ne žele tu politiku rušenja režima a i njima to odgovara jer ako srušiš jedan režim onda si u obavezi prema tim ljudima da im napraviš drugi a vidimo kako to u Avganistanu traljavo ide sa korupcijom i sl. Premda govore kako je Gadafi gotov, to je sigurno...Egipat desetinama godina prima obilnu američku pomoć velikim delom u oružju i vojnoj opremi a i školuju i po nekog oficira tamo
Link to comment
Da li podrazumevate NFZ vojnom intervencijom?
Zavisi iz kog ugla posmatraš. Po tekstu rezolucije, i nekim pratećim komentarima, vidi se da u određenim krugovima NFZ slovi kao sinonim za punu vojnu podršku pobunjenicima koja će se najmanje baviti letećim objektima u libijskom vazdušnom prostoru.
Link to comment

bez prestanka vec 5 sati traje napad i granatiranje misrate - 4ro mrtvih i 70 ranjenih... i napad se nastavlja.samo zbog ove vesti i zbog onoga sta se desilo sa zawiyom nemam nikakav problem sa nfz i intervencijom iako sam nacelno uvek protiv stranog vojnog uticaja. isti osecaj sam imao i kad se desavalo vojno gusenje gaze, ali tamo niko nije intervenisao, a ljudi su umirali.

Link to comment
×
×
  • Create New...