Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Ulazak pesaka u Libiju. Sto ce se tesko desiti u skorije vreme.
Egipcani su kec. ako Ameri nisu unapred obezbedili egipatsku podrsku, onda su dileje najvece.edit: s jedne strane, Egipcanima nije u interesu da se mesaju u komsijske zajebancije. imaju oni dovoljno svojih problema. ali im je jos manje u interesu ludak na steroidima u komsiluku, i eventualni talas izbeglica ako Gadafijevi osvoje Bengazi i Tobruk. Edited by Gandalf
Link to comment
@Anonymous Pa dobro, niko nije mislio, ja ponajmanje, da će se sve ovo sastojati iz toga da US/UK/F piloti malo uveče prokrstare iznad Libije i jave u bazu "ne, nikoga nisam video, vraćam se nazad, počeće mi serija".
U svakom slučaju pozdravljam odluku, ali pošto nisam čitao nacrt mislio sam da je igri samo NFZ, pa sam se malo začudio.
Experts have cautioned that Col Gaddafi's most potent weapons are his ground forces - tanks and heavy artillery.The UN resolution appears to give legal weight, if necessary, to attacks on these forces too.
Link to comment
pa da, da su pustili Gadafija da napadne Benghazi na miru, sve bi se lepo zavrsilo, pobije govna i gotova stvar. jel tako matori
To i jeste osnovni problem sa onima koji su (ne samo, ustvari ne uopšte, kod nas) bili stava da niko ne bi trebalo da se meša. Može se cinično komentarisati do prekosutra da je ovo zbog nafte, zbog vojne industrije, zbog imidža i ko zna čega još, ali, i to sam još na samom početku svega naveo kao razlog zašto mislim da Gadafi ako krene da pobeđuje da mu se neće dozvoliti da zapravo i pobedi, ono što je najveće pitanje - šta kad Gadafi uđe na istok i krene da se obračunava sa protivnicima. Dobijaju se desetine ili stotine hiljada izbeglica u Egiptu i/ili na jugu Evrope (i da li samo na jugu) jer ko može tim ljudima onda da odbije azil? To bi a) destabilizovali već ionako nestabilan Egipat i b) donelo izbegličku/azilantsku krizu u Italiji i, verovatno, Francuskoj. Edited by MancMellow
Link to comment
pa da, da su pustili Gadafija da napadne Benghazi na miru, sve bi se lepo zavrsilo, pobije govna i gotova stvar. jel tako matori
Ne, u stvari super je ta urbana gerila. Sad, sto bi jos vise civila izginulo, koga to briga. Vidis, za pobunjenike je, u stvari, najbolje da od Bengazija naprave Staljingrad.
Link to comment
Meni i tebi će (profesionalno) pasti na pamet da se Gaddafi već jednom makljao, doduše, davno - sa Anwarom.. I nie dobro prošo! :D
Pa da :)
Link to comment

Ako uđu Egipćani sa tehnikom, to će biti neverovatno. Raskantaće Gadafija ko panta pitu. Dovoljno je samo municiju da šalju pa je već gotov. Zamišljam elitne jedinice Khamisove brigade sa T-72jkama vs egipatski Abrams M1A1 iz 80ih, cepaju se u pustinji... :lol: Moja procena: ako uđu Egipćani sa tenkovima, nedelju dana uvrh glave. Ako pošalju manji kontingent, možda se oduži 2 nedelje.

Edited by Utvara
Link to comment
http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2011/mar/17/libya-forces-barack-obama-handWith a boldness that the world had begun to believe he lacked, Barack Obama has gone for broke. The US wants Muammar Gaddafi's head. It will not rest until he is deposed and there is regime change in Libya. And it will fight to get it.Obama spent weeks pondering, prevaricating and posturing, infuriating Britain and France, arch advocates of military intervention. He used public appearances to prate professorially about plans, contingencies and downsides. He allowed senior administration officials such as Pentagon chief Robert Gates to give full vent to their doubts and misgivings about a possible Libyan quagmire.
Link to comment

samo da dodam @minka, nema nikakvog napada na bengazi veceras. nema gadafijevih snaga na vidiku niti nagovestaja da su prosli adzdabiju. voleo bih znati iz kojih izvora crpis informacije?povremeno se cuje protivavionska paljba, moguce je da postoji nalet libijske avijacije koja koristi poslednji trenutak da ucini nesto.Utvara:

Zamišljam elitne jedinice Khamisove brigade sa T-72jkama vs egipatski Abrams M1A1 iz 80ih, cepaju se u pustinji...
zamisli da su khamisovci 14 dana pokusavali da osvoje zawiyu i da su imali skoro dvesta vojnika izbacenih iz stroja plus dosta izgubljene tehnike, a sravnise centar grada... Edited by Bane5
Link to comment

CNN: Gadafi odustao od napada na BengaziLibijski lider Muamer el Gadafi promenio je taktiku i više ne planira slanje vojske na pobunjeničko uporište u Bengazi, izvestio je posle ponoći Si-En-En (CNN).Dopisnik američke mreže kazao je da ga je kontaktirao Saif el-Islam, jedan od Gadafijevih sinova, koji mu je rekao da vojska neće biti poslata u Bengazi, preneo je AFP."Rekao je da će promeniti taktiku, da vojska neće ići u Bengazi, već da će zauzeti pozicije oko uporišta", prenela je francuska agencija reči El-Islama, koji je dodao da je razlog za takvu odluku "humanitarne" prirode.Novinar CNN-a je dodao da vlada planira jedino da pošalje policiju i protivterorističke jedinice da razoružaju pobunjenike, ali da vojska neće napasti Bengazi, kako je to ranije najavio Gadafi. link

Edited by angern
Link to comment

da, da, odustao od napada na bengazi, kako da ne, kako da ne :)sta ce sada da tvrdi tanjug? rts? minka? sta ce sutra u beogradu da pise smradanski? oborio mu pukovnik koncept. saife izdajnice! izdao si oca! plakace pola srbije!

Edited by Bane5
Link to comment
WARA lot of the things I have been reading have been along the lines of, "After the dictator falls, everything will be alright," which sounds awfully familiar to Iraq '03 veterans. I would hope that this time around, we are planning Phase IV and have a clear vision for how stabilization and reconstruction should go.I worry for obvious reasons, but clearly, I hope this U.N. resolution alone forces Gadhafi's hand and either causes him to step down or encourages someone in his inner circle to knock him off and cut a deal with the rebels. But hope is not a strategy, and along with that Phase IV planning I was talking about, I would also like to hear a little more about our strategic goals here.It really does seem like we are going to go to war with another country in the Arabic-speaking world. Incredible. I should be thankful for the broad international coalition we have put together, and for the fact that a large ground invasion is unlikely, but I mainly just have a horrible feeling in the pit of my stomach.
Link to comment
800xzb.jpg
Iskopan jarak u kome će dotični tenk boraviti dok stražari? Vreće sa peskom? Šut? Bilo šta? Gadafiju je izgleda došlo iz dupeta u glavu da nema dovoljno trupa za napad na Bengazi i držanje ostatka zemlje pod kontrolom. Sledi ukopavanje po gradovima i (nadam se) pregovori.
Pa ne bi baš rekao, najebao je samo ako se 2. korpus egipatske vojske odluči za posjetu Tripoliju.. inače sumljam™
True. Egipatski (i bilo koji drugi) tenkovi jednostavno ne mogu sami da osvoje i drže grad. A ne mogu da zamislim scenario gde se egipatska pešadija bori sa gadafijevcima u npr. Sirtu.
Egipat moze da prica sta hoce, neke ekipe egipatske vojske su vec ukljucune u pomoc revolucionarima tako da je (nevidljivo) ipak umesan.
Ako je verovati vikipediji, to su oni umobolnici koji mnogo vole da ubijaju taoce po aerodromima.
"Bilo kakav spoljni napad na Libiju će ugroziti vazdušni i morski saobraćaj u mediteranskom basenu i izložiti cio region dugoročnom riziku", navodi se u saopštenju ministarstva odbrane koje je emitovala libijska televizija
mmmda imali smo i mi pacijente koji su najavljivali bombardovanje NE Krško.
Najbolje resenje (za civile) je brz raspad Gadafija (ala Talibani koji su komotno drzali Avganistan, ali su uz nesto malo treninga i naoruzanja i vojnu podrsku bili potuceni vrlo brzo). Da li je to dobro procenjeno ili ne, ne znam.
Pa protiv koga onda to Amerikanci i koalicija ratuju i dan danas? :blink:
Realističan best case scenario za zle imperijaliste je da se Benghazi održi, kao alternativa i simbol, a da se Pukovnikov režim, mondieu inshallah uruši uslijed nestanka kinte. Ako se ne varam, to bi bilo to.
hmm, teško. Sada drži Zaviju tako da ga ništa ne sprečava da dovuče recimo kineze da upravljaju postrojenjem i da im prodaje naftu.
Zamišljam elitne jedinice Khamisove brigade sa T-72jkama vs egipatski Abrams M1A1 iz 80ih, cepaju se u pustinji...
U ratu ne možes da očekuješ da neprijatelj uradi ono što tebe ne odbija. Mislim da je sukob matildi i PZ trojki na toj lokaciji bio dovoljna lekcija. Pogotovo sada, kada postoji NFZ.Koliko god to pobunjenici odbijali od starta, na kraju će nekih pregovora biti. Mene najviše kopka scenario po kome sinovi penzionišu tatka u zamenu za mir. Odbacili bi zelenu knjigu, uveli parlament koji bi imao neka ovlašćenja, ali ne i civilnu kontrolu nad vojskom. Jedan bi bio predsednik, drugi načelnik generalštaba (to ne verujem da bi ikada prepustili). Sproveli bi neku low level čistku uz par javnih suđenja. Dozvola osnivanja političkih partija. Možda delimična sloboda štampe. Šminka. Ne bi me čudio ni scenario austro-ugarske nagodbe iz 1867. gde na unutrašnjem planu svako uređuje svoj deo kako hoće.
Link to comment

Ja samo da ponovim jednu stvar: održavanje zone zabranjenog leta u smislu čišćenja vazdušnog prostora od borbenih aviona libijskog RV je lagana misija za koju čak nije potrebno napadati položaje libijske PVO i držati patrole u vazduhu 24/7. Sve vruće tačke su na obali tako da se svaki Gadafijev avion koji tamo krene može neutralisati bukvalno sa mora, u nekim varijantama čak i bez aviona već uz pomoć fregata za protivvazdušnu borbu. E, sad, stvari postaju malo komplikovanije kod helikoptera, recimo. Kako će ovi što intervenišu znati da Mi-8 libijskog RV ide u borbenu akciju? Šta ako je krenuo da pokupi ranjenike? Šta ako nosi hranu i lekove? Ko će dati odobrenje da se takva letelica oduva sa neba?Zatim, stvari postaju još komplikovanije kada treba napasti ciljeve na zemlji. Ko će da prepozna i odobri napad na tenk, oklopno vozilo, ili Toyotin pikap nakrcan nekim osobama za koje realno nemaš pojma da li su civli, plaćenici, vojnici ili pobunjenici? Šta ako pogreše pa raspale po traktorima? Šta ako kasetne bombe namenjene Gadafijevim plaćenicima vetar oduva do obližnje stambene četvrti? Pri tome napad na tenkove i samohodne haubice zahteva upotrebu jurišnika na malim visinama, a to su već opasne misije. Borbene avione je lako obarati ali haubice se ne mogu uništavati sa 5 hiljada metara visine, barem ne sa nekim velikim uspehom. Vidim da svi već uveliko tumače NFZ kao sveopštu vazdušnu kampanju protiv Gadafijeve vojske ali to neće ići baš tako lako, a bez Amerikanaca u glavnoj ulozi će ići pakleno teško.Da ne pominjem da se zaštita civila uzima kao argument nakon što Gadafijeva avijacija uzme i napadne vojni aerodrom pod kontrolom pobunjenika, a još uvek ne videsmo materijalne dokaze o upotrebi avijacije protiv civila. Mislim, nije da mi je žao pukovnika, nego samo napominjem. NFZ ima malo toga zajedničkog sa zaštitom civila i pre svega joj je cilj da preokrene ratnu sreću u korist pobunjenika i oslabi Gadafijevu poziciju, ali pre ili kasnije će se ispostaviti da su za stvarno i ozbiljno slabljenje njegove pozicije potrebni ozbiljni vazdušni udari po ciljevima koji blage veze nemaju sa letenjem. A tu već prelazimo sa zaštite civila na direktnu vojnu intervenciju. I nema teorije da to prođe lagano i bez problema, kolateralnu štetu da ne pominjem.

Link to comment

9:41 AFP reports that according to an opposition spokesman there are air strikes in Misrata currently.@Libi4ever tweets: “1 martyr in Misrata right now, the city still under heavy bombing”Mislim da već danas mora da krene akcija. Koliko sam shvatio zaustavljen je avio saobraćaj preko aerodroma u Tripoliju.

Link to comment
×
×
  • Create New...