Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Pa ne bi baš rekao, najebao je samo ako se 2. korpus egipatske vojske odluči za posjetu Tripoliju..sleep.gif inače sumljam™.
Da da, dobro, "najebati" je možda malo prejak izraz, ali nema šanse da ikad osvoji Istok. To je ono moje i tvoje prijašnje predviđanje. Ti si rekao da Gadafi može napraviti jednu sasvim uspešnu kontru, što se ispostavilo tačnim, ja sam rekao da nema šanse da dobije rat, što se tek treba ispostaviti tačnim :D
Link to comment
Ali ako se ovo usvoji, Gadafi je (zasluženo) najebao samo tako...
na stranu to da li ce NFZ biti efikasna ili ne, da li je to dobra ili losa ideja (damned if you do, damned if you don't), da li Ameri podrzavaju demokratiju ili su pak imperijalne ambicije u pitanju...Gadafi i sinovi su zasluzili sve najgore.
Link to comment

Niste obratili pažnju na to da je i sam Dabbashi tražio "air strikes" (negde na 4. minutu to kaže, "libijski narod očekuje ... air strikes"...) A on se tamo vodi i dalje kao "Ambassador, Deputy Permanent Representative of Libya". Sad imamo jako interesantnu situaciju, presedan. Nisu sve članice UNSC za tu vrstu vojnih mera, Rusija i Kina, ali s obzirom na okolnost da i Dabbashi traži "air strikes", one bi mogle da se uzdrže od glasanja. Zapravo, dosta zavisi i od same formulacije rezolucije. Inače, i Nemačka je član UNSC, ali može ovo da prođe i bez njenog glasa među onih 9 potrebnih nestalnih(edit) članica.(na stranu to šta ja mislim o air strikes)edit: pardon, ne 9 nestalnih, nego 9 članica od ukupno 15. Među tih 9 treba da bude svih 5 sa pravom veta. Uzdržavanje se ne smatra vetom, prema nekom "džentlmenskom sporazumu" (nepisano pravilo).

Edited by Luka
Link to comment

Egipat moze da prica sta hoce, neke ekipe egipatske vojske su vec ukljucune u pomoc revolucionarima tako da je (nevidljivo) ipak umesan. Ne vidim mnogo potrebu za raspravu o karakteru NFZ jer svaki pucanj ka avionima koji je uspostavljaju moze da prouzrokuje odgovor. Vidim da Libijska vojska vrlo drcno preti, to samo moze da ostavi prostor za to da se od NFZ prakticno bez nove rezolucije napravi NMZ (no move zone)edit: U Bengaziju je i dalje relativno mirno, na aerodrom je danas izvrseno vise napada, u Adzdabiji nema promena i Gadafijeve snage nikako da se probiju. U Misrati je izgleda zestoko. U takvoj atmosferi se ocekuje odluka SB-a.Da se dopunim, kad kazem "drcan odgovor libijske vojske" mislim na njihovu pretnju da ce odgovoriti kontranapadom na dostupne vojne, ali i civilne ciljeve u Mediteranu. Retko imamo priliku da neko javno preti napadom i na civilne ciljive.“Any foreign military act against Libya will expose all air and maritime traffic in the Mediterranean Sea to danger and civilian and military (facilities) will become targets of Libya’s counter-attack,” said the statement.

Edited by Bane5
Link to comment

8:05pm Diplomats have told Al Jazeera that there has been agreement over most of the draft resolution, but there is still concern over one paragraph, reproduced below, which deals with taking "all necessary measures" to protect Libyan civilians, short of an "occupation force"."Authorises member states that have notified the Secretary-General and the Secretary-General of the League of Arab States, acting nationally or through regional organisations or arrangements, and acting in cooperation with the S-G, to take all necessary measures, notwithstanding paragraph 9 of Resolution 1970, to protect cilivians and civilian populated areas under threat of attack in the Libyan Arab Jamarhiya, including Benghazi, while excluding an occupation force and requests the member states concerned to inform the S-G immediately of the measures they take pursuant to the authorisation conferred by this paragraph which shall immediately reported to the security council."

Link to comment

obratio se gadafi stanovnicima bengazija, uglavnom sve vec poznate fraze. oprostice im sve samo neka ga puste da useta u grad. ma samo neka pobacaju oruzje i sve ce biti OK i niko nece da ih pipne jer on ih voli i umrece za njih, oni su njegova deca, oni su njegove oci... bla bla bla, katar, izdajice bla, bla, oruzje, droga, bla bla, divne ulice bengazija, 36. bataljon su moja deca, bla bla bla, zenga, zenga dar, dar...velika masa ljudi na ulicama bengazija upravo slavi nad ovim gadafijevim moljakanjima osecajuci da je ovo obracanje vise izraz nemoci nego pretnje.da li je to stvarno tako, videcemo.

Edited by Bane5
Link to comment

We are almost go for launch.

Several Arab countries have promised to provide planes, but insisted upon their identity being withheld until the resolution was passed.Speculation as to which countries would participate include Saudi Arabia, the United Arab Emirates and Qatar.
A source who was present at the talks said that China and Russia have vetoes that could scupper the resolution, but indicated they would abstain.
Shit could start hitting the fan noćas.Navodno će sve letit sa zemaljskih baza. Može li PPP nekako otvorit putni nalog Tresku za Aviano? tongue.gif
Link to comment
Libijsko ministarstvo odbrane upozorilo je danas da će bezbjednosne snage te zemlje gađati strane vojne i civilne ciljeve na Sredozemnom moru, ukoliko bude izvršena spoljna vojna intervencija protiv Libije."Bilo kakav spoljni napad na Libiju će ugroziti vazdušni i morski saobraćaj u mediteranskom basenu i izložiti cio region dugoročnom riziku", navodi se u saopštenju ministarstva odbrane koje je emitovala libijska televizija
Link to comment
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/africaandindianocean/libya/8387664/Rebels-under-fire-as-pro-Gaddafi-forces-advance.htmlHowever, footage from the outskirts of Ajdabiya proved that Gaddafi's men were advancing eastwards towards Benghazi. Prvo, uopste mi ovi Gadafijevi ne izgledaju da su loseg morala, niti mi izgledaju kao strani placenici niti kao neki pretorijanci - obicni severnoafrikanci. Drugo, uzeli su Azdabiju i idu ka Bengaziju (kaze i text, ali i veseli Libijac sa kapom). Trece, kao sto rekoh pre 2 nedelje, gadafi je zadrzao core vojne tehnike u svojim rukama (72ojke sa kraja filma) i to je odlucilo rat. Cetvrto, Misurata nije pala (Kao Vjazma)Dok ZZL pocne da deluje, Bengazi ce pasti.Sto je najbolje od svega, moze da se desi da Bengazi padne, a da zapad onda krene u akciju. Licemerno as always. Mada sumnjam da ce akcije, mimo ZZL-a, biti. A ZZL je kurac na bicikli, airsuperioriti pomaze ako si na zemlji makar ravnopravan, ali ZZL nije cak ni airsuperioriti (jer NATO nece bombardovati ciljeve na zemlji). ZZL je licemerna magla za potrebe domaceg javnog mnenija.@Bane5Ne da navijas, nego si Beli Lazanjski.:P Koji bre izraz nemoci, Gadafi ih je razvuko ko pitu, pitanje je dana (dajem im dve nedelje, max) kada ce se sve zavrsiti. Pre ce biti da je govor psajop, lomljenje morala, ako se secas MrsifulAngela™ (evo tm za bukvane i bukvaliste) nama su ameri pustali govore Madlenke sa danasnjeg OBN i bacali liflete iz aviona. To je rat, sve je dozvoljeno. Dal ih Gadafi laze ili ne, imaju dva nacina da provere - da se predaju ili da se bore do smrti. Obzirom ko im je oponent, ja ne bi voleo da sam u njihovoj kozi. A sansu da pobede, hm... cini mi se, na zalost, vise nemaju.
Link to comment
kontam da se i očekuje nekakva kontraakcija kako bi imali opravdanje da ih sprže potpuno.
mozda cekaju da gadafi krene na bengazi, kao sto je obecao (a i sin je pominjao 48h pokolj)
Link to comment
mozda cekaju da gadafi krene na bengazi, kao sto je obecao (a i sin je pominjao 48h pokolj)
Nece prstom mrdnuti. Plafon svih plafona je neko simbolicno bombardovanje. Nemaju racuna, nemaju podrsku domaceg pablikopinjona, nemaju resursa... A to bombardovanje ce ubijati Libijce, a ne Gadafija ili njegove sinove...<_<
Link to comment
×
×
  • Create New...