Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

GuidedTour2.JPGEvo čime ih gađaju
Vidio sam prije i Gvozdike, a ovo je pak talijanska roba, ne?Bajdvej, @Bane5-, čini mi se da sam u prolazu čitao: nije li i čuveni Omar al-Mukhtar kojeg svi odreda oblizuju jezikom bio Salafist? Edited by Roger Sanchez
Link to comment
Stvarno ne znam...ček, ček nađoh, Talijanska Palmaria imaš ovde više
Je, Palmaria, digići, i ja se razguglao. Dobar mi špurijus. biggrin.gifpalmaria.jpg@ Bane: hvala, dakle pomiješala mi se slova. Al sam siguran da je bio iz Cirenaike!
Link to comment

Jeste Roger, rodjen je pored Tobruka.AJE danas u par navrata upotrebila izraz "pro-demokratski borci" Evolucija traje :)ps. Zasto imam utisak da ce ove haubice biti pociscene kao cilj ako se ikada uspostavi NFZ?

Edited by Bane5
Link to comment
Odgledao sam sate i sate snimljenih video materijala i video dosta foto galerije sa linija fronta i mislim da mogu da razlucim sta je nesto sto sebe smatra "islamskom oruzanom grupom" od vojnika, obicnih gradjana i sl.Nije najveci problem sto se neko "elokventno" raspisao na tu temu vec sto je u startu demantovan dogadjajima na terenu.Umesto da "elokvenciju" poveze sa logikom, ponavljanje teza o islamistickim oruzanim grupama ma koliko je tebe ubedila, zaista deluje tanko.Na kraju, vise o odnosu Gadafija i "militantnih" islamista mozemo videti kroz njegovo sponzorisanje terorizma sa jedne strane i zestok obracun sa Salafistima na istoku zemlje (videti pod 6. i 7. septembar 1995. npr.)
pazi, ja nisam odatle, a sve što želim da čitam o tome, čitam odavde i sa još par major što novinskih što političkih sajtova......tako da jesam laik glede Libije. zato sam i pitao koliko ima istine u onome što priča Lazanski......e sad, objektivno, nisu Laki i Nick-sa-Foruma jedini koji su pominjali islamističku komponentu u celoj priči......takvih komentara ima puno, od strane nekih ozbiljnijih ljudi.......neki od njih su i ovde citirani.....ja nisam ubedjen apsolutno ni u šta glede Libije, eto toliko mi je svejedno....rekao sam i ponoviću da je moja reakcija isključivo na Hype koji se diže glede Revolucije,....ja taj sentiment nemam. Koliko mi se čini nema ga i mnogo drugih ljudi, neuporedivo bitnijih od mene. Zato se reakcija svetskog javnog mnjenja na dogadjanja u Libiji svode na dizanje obrva i gundjanje sebi u bradu. A setiti se da je protivnik Gadafi, dakle najneomiljeniji lik na svetskoj političkoj sceni, uz Iranca, Korejanca i Čaveza. Tako da bi bilo za očekivati da će se dobar deo Lidera bez ikakvih rezervi stuštiti na njega. Da ti pojednostavim, Sadam je bio razvaljen, okupiran i na kraju likvidiran i za mnogo manje sranja od ovog koje Gadafi pravi. A ovde posle mesec dana i dalje čeka odluka o NFZ. Bela Kuća javno izjavljuje kako neće vojno intervenisati, a ispod stola mulja sa nekim saveznicima iz regiona da doture revolucionarima oružje. Izgleda neuspešno. Ostale zemlje ni toliko. Sa izuzetkom Sarkozija koji bi nešto hteo, ali ga 3/4 birača ne podržava. Zašto je to tako, ne znam. Nisam dovoljno informisan. A i nije mi mnogo stalo. Samo primećujem.
Link to comment
pazi, ja nisam odatle, a sve što želim da čitam o tome, čitam odavde i sa još par major što novinskih što političkih sajtova......tako da jesam laik glede Libije. zato sam i pitao koliko ima istine u onome što priča Lazanski...
logika!!!da li su stanovnici zawiye islamisti kad su resili da umru zajedno boreci se protiv gadafija jer su znali da ce ih pobiti i ako se predaju? isto za misratu, zintan, nalut...? gradovi na zapadu libije gde NEMA salafista (a pritom nisu svi salafisti militantni islamisti). da li je pozivanje vrhova najvecih libijskih plemena da gadadfi ode stvar islamistickog fundamentalizma? da li je dezertiranje vojske nakon izdatih naredjenja o pucanju na civile stvar islamistickih ubedjenja?prica o LIFG-u (libyan islamic fighting group) je samo povod gadafijevim fanovima/vernicima da pravdaju teror i zlocin koji on vrsi nad svojim narodom.LIFG je mala grupa radikalnih islamista koja je povremeno operisala u ilegali na istoku libije najcesce u ruralnim sredinama. u sad-u su oni na zvanicnoj listi teroristickih organizacija. dok nisu postali militantni, gadafi ih je proganjao i ubijao, prakticno vodio pravi mali rat koji je kulminirao u drugoj polovini 90-ih. njihov uticaj na obicno stanovnistvo je gotovo benzcajan. negde sam procitao (mogu da iskopam taj citat) da je 1999. jedan od vodja LIFG-a izjavio da narod libije nije prepoznao prave vrednosti trenutka njihove borbe.niko se od vodecih ljudi revolucije nije javno verski deklarisao niti je procurela bilo kakav informacija o njihovim vezama sa LIFG-om. politicka nacela TNC-a su gradjanska i drasticno se razlikuju od svega za sta se zlaze LIFG etc. etc.to sto je postojala oruzana grupa islamista samo po sebi ne znaci nista jer je upravo i na istoku libije u nekom vremenu operisala je jos jedna oruzana grupa u borbi protiv rezima - libyan national (liberation) army pod komandom kalifa haftera (o kome sam prekjuce bunario sto vise informacija pa ako nekog interesuju detalji o njemu mogu da uputim na neke). oni su, za razliku od LIFG-a, strogo politicki protivnici i delovali su kao neka vrsta vojnog krila NFSL-a. doduse oni su jedno vreme operisali i iz chada, pa delom i iz sudana, a neke informacije govore da su neki od njihovih istaknutih clanova ukljucujuci haftera sada ukljuceni u borbama na istoku.sve u svemu, ne vidim ni najmanje logike u tezi "elokventnih" mislioca upravo zato sto situacija na terenu obara tu tezu na svakom koraku, na svakom slovu. Edited by Bane5
Link to comment

sutra je glasanje o rezoluciji o nfz. usa kaze da imaju plan za "brzu akciju" ako rezolucija bude usvojena.ako(!) bude, one italijanske haubice medju prvima idu u staro gvozdje.

Edited by Bane5
Link to comment

Polako, Bane. Jedno je zona zabranjenog leta a drugo je dejstvo po svim ključnim vojnim tačkama Gadafijevog režima. Haubice nemaju nikakve veze sa NFZ i ne mogu biti meta sprovođenja iste. Napad na njih bio bi znak mnogo šire operacije. Nije da bi mi smetalo, samo kažem.U to ime, da kažem da je američki ambasador u UN upravo rekao sledeće: UN Security Council to consider measures that would lead to - and perhaps beyond - a no fly zone over Lybia.Bold može da znači da će haubice uskoro na otpis, ali isto tako može i da ne znači ništa tj. običnu praznu retoriku, da ne ispadne da su otvoreno okrenuli leđa pobunjenicima.

Link to comment

Ne verujem da bi dodao to "and perhaps beyond" da znaci samo praznu retoriku. Ipak, verovatno je da ta rezolucija nece biti usvojena u SB UN i onda ostaje pitanje je li USA voljna da uvede NFZ i bez toga. UK i F bi, ocigledno, bile spremne, ali ne bez ucesca Amerikanaca.

Link to comment

beowl, ja to vise figurativno, ali reci mi ko moze da spreci par raketa na konvoje i pozicije libijske vojske pod sifrom dejstva protvivvazdusne odbrane. samo spekulisem, a da ne pricam da nfz jos nije ni usvojena mada, cini se, nije bez sansi.ps. pratimo do kraja nedela pukovnika smrdanskog - adzdabija se ni ne pominje, tobruk je opkoljen, u bengaziju vec operisu specijalci libijske vojske i ubijaju clanove tnc-a, a sve kao priprema za ulazak u bengazi ogromne vojske koju salje gadafi, pobunjenici ne znaju sta da rade pa beze glavom bez obzira koridorom koji im je ostavio humani vodja gadafi. misratu za koju je tvrdio da je oslobodjena sada stavlja na kantar jer su pregovori oko jos samo jednog kvarta gde zivi neka bogata porodica... da se razumemo, niko ne spori da je gadafi blizu pobede, ali je nije jos dosegao, a ovako brutalna i bezocna propaganda je retko vidjena i za humanoidne pojave njegovih osobina.

Edited by Bane5
Link to comment

adzdabije nije pala u celosti. zapadni i juzni prilaz drze gadafijeve snage, a istocni i severni drze revolucionari. koridor ka bengaziju je cist. nema nikakvog znaka opkoljavanja tobruka, u bengaziju je napeto ali mirno, a misrata je danas uz dosta civilnih zrtava opet ostala van domasaja gadafijevih snaga.e sad, ja ovo ne pisem zato sto hocu da kontriram smrdanskom ili zato sto navijam za revolucionare, ovo su informacije do kojih se moglo doci i koje su koliko toliko proverene.

Edited by Bane5
Link to comment
×
×
  • Create New...