Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

zna li neko mesta rodjenja najpoznatijih anti Gadafijevih prebega?

Ministers in the General People's CommitteeMain article: General People's Committee of Libya * Justice Minister Mustafa Mohamed Abud Al Jeleil[3] za ovoga se zna - Al Bayda. * Interior Minister and Army Major General, Abdul Fatah Younis, defected on 22 February as he announced his support for the protestors[4][edit] Other government officials * Nouri Al-Mismari, former head of protocol[5] * Ahmad Qaddaf al-Damm, a cousin and aide of Gaddafi has fled to Cairo reporting of "grave violations to human right and human and international laws."[6] * Saif Al Arab Gaddafi, (not to be confused with Saif Al Islam Gadaffi), second youngest son of Muammar al-Gaddafi joined protestors on 24 February 2011.[7] * Abdul-Rahman al-Abbar, Libyan Prosecutor General resigned on 25 February 2011 and joined the opposition.[8] * Mohamed Amer Bayou, spokesman for the Gaddafi regime, resigned on 25 February over violence against protesters.[9] * By February 27, Libya's biggest oil company, Agaco, turned against the Gaddafi regime.[10]
Link to comment

@ steins, abdel fatah younis ima u svom imenu dodatak el-obeidi sto oznacava pleme iz kojeg je potekao. pleme obeida (obeidat tribe) je skoncentrisano na grad tobruk i okolinu, a sam younis je bio na duznosti u benghaziju. njemu su tamo u pocetku ove revolucije spalili kucu ne znajuci da ce se prikljuciti revoluciji nakon nekoliko dana. jos jedan visoki vojni zvanicnik, komandat garnizona u tobruku suleiman mahmud al-obeidi koji je presao na stranu revolucije je istog plemenskog porekla.

Link to comment

mislim da se sa jedne strane precenjuje, a sa druge potcenjuje plemenska pripadnost u samoj libiji a kada je trenutna situacija u pitanju. ja to nisam nesto duboko analizirao niti sam nesto posebno pratio, ali mislim da se to najbolje moze videti na dva primera tj. na onom najbitnijem gde se u nekim vestima, istupima i najavama to plemensko ucesce u sukobima dovodi u vezu sa teritorijalnim jedinstvom zemlje i gradjanskim ratom (bas onako kako je o tome pricao saif islam gadafi). drugo pitanje je u vezi sa snagom odluka samih plemena gde se misli da ce odluka vrha - plemeskih vodja biti bezuslovno postovana i cenjena od svih pripadnika i sl. niti plemena mogu da se izbore sa brutalnom zloupotrebom sile protiv sopstvenog naroda koju manifestuje gadafi, niti su sama plemena jedinstvena po pitanju revolucije. meni se jedan clan foruma ovde podsmevao kada sam pominjao da su mladi libije okosnica ove revolucije, a zanimljiv primer se desio u zintanu pre oko nedelju dana u jeku najjacih borbi za zawiyu. taj deo libije dominantno naseljava najvece pleme u libiji warfalla. vodje plemena su jos na pocetku revolucije porucili gadafiju da mora da ode. medjutim, kako se stvar nije desila a gadafi pokazao snagu, sede plemenske glave su postale mirnije i zatrazile da pripadnici ostanu mirni. epilog se zna, mladi zintana i okolnih mesta nisu hteli ni da cuju, izvrsili su nekoliko diverzija, u dva navrata proterali gadafijeve placenike iz svog mesta i dosta njih pohapsila. zintan je danas u rukama revolucionara, bas kao i bani walid i niz mesta izmedju blokirane misrate i sve do pocetka zaliva sidra.jedan od kljucnih motiva koji stalno ponavljaju na raznim nivoima svih onih koji ratuju, demonstriraju i sl. protiv gadafija, je "jedinstvena libija". ona ce svakako to ostati pa ili pod represijom psihopate koji ce ako pobedi proterati i pobiti bar milion ljudi da bi se osvetio i sprecio bilo kakve slicne nemire u buducnosti, pa bilo da pobedi revolucija.kako ce se plemenska struktura ponasati u drugacijem drzavnom uredjenju to je tesko reci. ako smo videli da uticaj plemena ne postoji na nivou represije ni na nivou revolucije, mozda mozemo da pretpostavimo da uticaj postoji negde izmedju, ali verujem, ipak nedovoljan za rusenje temelja. vecinu plemena je gadafi opskrbljavao kojecime samo da mu budu verni. sva plemena imaju medjusobne kontakte, saveze, imaju svoje, poslove, talove u vezi sa ekploatacijom i prodajom nafte i sl. spremni na korupciju, konformizan i duboko pregazeni u 21. veku plemenski vladari su na pitanju revolucije pokazali svu ogranicenost dometa svojih mogucnosti. vise se plemenska pripadnost mogla videti u zawiyi gde su njeni vecinski stanovnici (i pripadnici istog plemena) vrlo solidarno izginuli bez ikakve pomoci sa strane drzeci se zajedno.odnos istoka i zapada libije je ipak ukorenjen u nesto drugacije korene nego cisto plemenske pa se ne moze reci da postoji sukob plemena sa istoka protiv onih na zapadu. kako da warfalla ratuje sama protiv sebe jer njenih pripadnika ima dosta i u bengaziju i u tripoliju?

Link to comment

abuaardvarkLooks terrible that entry of Saudi forces to Bahrain immediately follows visit by SecDef Gates. about 11 hours ago via TweetDeck blakehounshellShorter Steve Clemons: America has no strategy in the Middle East #AJForum about 4 hours ago via TweetDeck http://www.nytimes.com/2011/03/13/world/middleeast/13military.htmlIn the wake of a violent clash between protesters and Bahrain’s security forces and pro-government vigilantes, Defense Secretary Robert M. Gates warned this tiny kingdom’s ruling family on Saturday that “baby steps” toward reform would not be enough to meet the political and economic grievances sweeping the region.

Link to comment

Libija: Misija EU u Bengaziju, Gadafijevi bombarduju Adždabisvet-libija.jpgBRISEL/TRIPOLI - Evropska unija poslala je misiju u istočnolibijski grad Bengazi, koji pod kontrolom drži opozicija libijskom lideru Moameru Gadafiju, rekla je u ponedeljak portparolka visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton Maja Kocinačić."Cilj misije je da prikupi informacije i proceni situaciju radi što boljeg i opreznog planiranja odgovora na libijsku krizu", rekla je Kocijančićeva, a preneo AFP. linkČlanovi ove misije mora se priznati da imaju petlju. Mada dosta zavisi koliko se love ponudi, možda bi mnogi rado pristali..

Link to comment

hehehe... jedna (para)vojska koja bi jedva docekala priliku da Gadafiju hebe sve po spisku. ali, oni ni pod kojim uslovima i ni u kakvom svojstvu ne bi smeli da se mesaju. Lebanon said Monday it will take the lead in drafting a U.N. Security Council resolution to impose a no-fly zone over Libya, a measure that still lacks council agreement, following a formal request by the Arab League to enforce vigilance over Libyan skies.Lebanon's U.N. ambassador Nawaf Salam said he presented the Arab League decision over the weekend to support a no-fly zone to a private Security Council meeting and that the council "will be meeting soon to make a decision on this matter."

Edited by Gandalf
Link to comment
Članovi ove misije mora se priznati da imaju petlju. Mada dosta zavisi koliko se love ponudi, možda bi mnogi rado pristali..
nisam siguran da se tu radi o petlji....Gadafi je obavešten da ovi dolaze a dovoljno je pametan da neće praviti sranja /ili bar ne neka veća sranja/, dok su oni tamo.....elem....neće Revolucionare pa neće, izgubili su inicijativu, oči javnosti su se okrenule ka Japanu, a cenim da će pravac eventualne vojne intervencije biti pomeren ka Bahreinu ukoliko dole počne da se kuva../a onoliko koliko mogu da pročitam, može da bude prilično gadno/.....NFZ je najrealnija opcija kojoj se, kako sada stvari stoje, mogu nadati, a i to mora da prodje SB UN /gde je pitanje kako će i Rusija* i Kina reagovati/.....a uz sve to, pitanje je i koliko Gadafi uopšte treba avijaciju.... *imam u vidu poslednje poteze Ruja, ali ja njima /poslovno/ ništa ne verujem,.....stare su to bitange...
Link to comment
mislim da prerano otpisujete sinove bengazija.pogledajte samo primer zawiye. neka ostali bar upola budu kao oni, nece to biti lak posao za "usiljenu" gadafijevu vojsku ciji je moral i volja kudikamo manja.
Nesto nemam utisak da je gadfijevim moral na niskom nivou. Odakle ti taj info? Kako mi se cini, druga strana ima problem manjka naoruzanja, snabdevanja, ljudstva, organizcije i morala. Inace ne bi izgubili onoliko u zadnjih 7 dana. Da se razumemo, ne navijam bas za gadafija, ali nekako mi je uvrnuto da poverujem da pobunjenici imaju neke sanse, samo zato sto su mi simpaticniji. Ne igra se dole fudbal, nego je poceo gradjanski rat. Na zalost, kako sam i napisao ovde pre 10 dana, slabe su im sanse. Osim ako neko sa strane ne intervenise. Sto se nece desiti.Pre neki dan je bila analiza u nekom telegraphu il negde, jbg, citao sam sa telefona, pa me smaralo da kacim ovde, a sad ne mogu da nadjem. Sustina je bila sledeca: USA nece uci u pricu da se iskrcaju u trecu po redu muslimansku zemlju, da zapocnu treci po redu rat (koji takodje ne mogu da dobiju), narocito zato sto moze da im se desi da vec u prvom mesecu po rusenju Gadafija popiju gerilu od istog lokanog stanovnistva koje su "oslobodili". Uzmi Irak za primer, iako USA jako tesko i sporo uce na svojim greskama, ipak uce - nece im se ponoviti irak nikako. Na stranu i pitanje resursa, imaju li oni kapaciteta da skupe jos 100.000 vojnika neke koalicije, a da tu ne budu Holandjani i slicni koji ce da pobacaju puske cim nalete na prvog crnca sa AK47.Evropa nema kapaciteta da sprovede bilo sta sama. Zona zabranjenog leta je sranje kroz gusto granje, jer ce samo produziti agoniju naroda. Gadafi se ne oslanja toliko na Ersuperioriti, kako mozes da vidis u vestima. Nema masovnog bombardovanja svega sto mrda iza fronta, nije unistio kominikacije, puteve ka bengaziju. Treba mu, on ima nameru da ide tamo. Koristi, kako mi se cini, vise superiornost u artiljeriji i tenkovima, te bolju obucenost i snabdevemnost njemu lojanlnih trupa (o stranim placenicima ne bih sad, mislmi da ne donose toliku prednost, ni kvalitetom ni brojem, koliko su zgodni za EPP na dzaziri i drugde). Sve u svemu veoma podlo od strane USA i satelita. Misleci da ce Gadafi pasti kao i komsije mu, pogurali su talas "revolucije" u pukovnikovo dvoriste. Kad je igra postala ozbiljna, a pukovnik pokazao da ume da hendluje krizu, peru rukice i prave se blesavi. Ajde sto se prave blesavi, nego sto im nije prvi put, u zadnje vreme im se osladilo. Seti se Gruzije i onog retarda sto je naseo na pricu da ce ga oni odbraniti, samo nek on udej u Osetiju. A videcemo dokle ce pustiti Saude da se igraju serifa po arabijskom poluostrvu.EDIT: dakle, ovaj bold ne znaci da su pre gradjasnkog rata ljudi u libiji ziveli sjajno, naprotiv. Ali ne veruejm da bi se ovoliko zakuvalo da nisu dobili signal sa pravog mesta da ce dobiti podrsku u rusenju rezima. Ne bi se bas 1 ministar i 1 sef policije (jel to bese ovaj drugi sto si ih gore analizirao) tako lako odrekli svog statusa kod ludog Pukovnika...*off
Pa baš i nije, jer 1500 civila raznetih u komade nije slepo verovanje već suva činjenica. Nije korektno da nekome odričeš kredibilitet i sećanje na taj užas zbog toga što nije u stanju da zapamti kako se tačno zvala ta skrnava operacija. Uostalom, menjali su joj ime praktično u svakoj fazi, pa i nije toliko čudno da ljudi nisu uspeli da sebi utuve u glavu Allied Force za vijek i vijekov. Meni to tvoje alarmantno: "Nikakva akcija pod tim imenom nije izvedena te godine" zvuči praktično kao: "Nikakvi civili uzduž i popreko Srbije nisu poubijani bombama te godine", što je jedno 79 puta gore od verovanja da je put na Mesec režiran u pustinji Mohave.
Vidi, sad jos upadas u zamke trolera. Dakle, verovatno je trebalo, pored toga sto sam napisao Angel umesto Andjeo, da stavim jedno 3 x ™ + ;) + :isuse: + :ss1: , da bi bili izbegnuti vec prezvakani, ali iznad svega priglupi komentari. Na stranu sto sam Filipenku dao rec da necu vise da tm-ujem... Dakle ne padaj na provokacije, ne mo's mu objasniti, bezao covek iz skole... *on Edited by minka
Link to comment
...Sve u svemu veoma podlo od strane USA i satelita. Misleci da ce Gadafi pasti kao i komsije mu, pogurali su talas "revolucije" u pukovnikovo dvoriste. Kad je igra postala ozbiljna, a pukovnik pokazao da ume da hendluje krizu, peru rukice i prave se blesavi. Ajde sto se prave blesavi, nego sto im nije prvi put, u zadnje vreme im se osladilo. Seti se Gruzije i onog retarda sto je naseo na pricu da ce ga oni odbraniti, samo nek on udej u Osetiju. A videcemo dokle ce pustiti Saude da se igraju serifa po arabijskom poluostrvu....
Da, mnogo smo naivni, nemamo u vidu širu sliku.
Link to comment
Sve u svemu veoma podlo od strane USA i satelita. Misleci da ce Gadafi pasti kao i komsije mu, pogurali su talas "revolucije" u pukovnikovo dvoriste. Kad je igra postala ozbiljna, a pukovnik pokazao da ume da hendluje krizu, peru rukice i prave se blesavi. Ajde sto se prave blesavi, nego sto im nije prvi put, u zadnje vreme im se osladilo.
kako su Ameri pogurali talas revolucije u Libiju? poslednja stvar koju su Ameri zeleli je da se talas iz Tunisa i Egipta prosiri na Libiju, Oman, Jemen, Bahrein, Saudi, Maroko, Jordan... svuda gde bi Ameri vise zeleli opstanak postojecih struktura od neizvesnosti nekakve demokratizacije. (Gadafi je proteklih par godina postao ohoho kooperativan... u ravni sa ostalima u regionu - Saif se zesce potrudio da promovise novi i umiveni imidz Libije) ako su Ameri zeleli gde da poguraju, gurali bi Siriju i Iran.
Ali ne veruejm da bi se ovoliko zakuvalo da nisu dobili signal sa pravog mesta da ce dobiti podrsku u rusenju rezima. Ne bi se bas 1 ministar i 1 sef policije (jel to bese ovaj drugi sto si ih gore analizirao) tako lako odrekli svog statusa kod ludog Pukovnika...
mozda su dobili signal iz Egipta i Tunisa, pa pomislili da bi mogli i oni da se otarase svog Oca Nacije? Edited by Gandalf
Link to comment
×
×
  • Create New...