Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

I congratulate the Libyan people on the "Declaration of Citizens Power" in 1977 when I gave up my powers to Libyans. Myself & my comrades gave up power, we freed Libya & put it in the hands of Libyans since 1977, this is not a family run country. I want to remind you of some parts of that historic declaration. Libya a Jamahirya (Masses) because the people rule the country. There is no King, or President or Leader in a Jamahiriya, only the people rule, no law is issued without their approval. The People's Committees rule here in Libya, the world does not understand that. There is no King, or President or Leader in a Jamahiriya, only the people rule, no law is issued without their approval. The People's Committees rule here in Libya, the world does not understand that. These days we hear my name a lot in the media. I started the 1969 revolution, gave the power to the people, then rested in my tent. I don't have any power. I freed the people then gave them the power. The Libyan people are free to rule themselves as they wish. Lawyers came to me on the 15th of Feb, told me we want to complain to you because you are our guide. "Mohammed "What was the name of that thing, huh?" It was called the Lawyers Union Committee, what does this have to do with that?" .... uh ovo ce biti opasan rambling. Sultan tweetuje govor u realnom vremenu

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

gadafi se obraca na nekom zatvorenom skupu gde se upadljivo vidi niz osoba koje stoje sirom sale i paze sta se u njoj desava dok pukovnik govori. pojedinci skandiraju i dizu ruke u znak odobravanja gadafijevog govora.

Link to comment

Military attacks eastern Libya; opposition takes back al-Bregarebels_libya.jpgTripoli, Libya (CNN) -- Opposition members successfully fought to regain control of Libya's eastern town al-Brega Wednesday after armed forces loyal to ruler Moammar Gadhafi tried to take over the town, a resident said. link

Link to comment
Ma kenjam, malo sam rezigniran time sto u svojoj okolini nemam ni 5 ljudi koji nisu u fazonu "Treba Gadafi da pobije sve te americke spijune".
Najčešće nalećem na one koji pitaju šta se dešava, a kada kao krenem da pričam o mladima, nezaposlenosti, novim tenologijama i dokurčenosti da imaju nove dinastije, onda kreće, ma neee, to sve Amerika, do toga da treba sve da pobije.Inače, Gadafi je krenuo u jaku kontraofanzivu. Izgleda da je povratio nekoliko bitnih gradova na zapadu, a i južno od Bengazija je u naletu.
Link to comment
Pa kazem, nadam se da preterujes. Ali, ako postoji konsenzus da je neko ko je na vlasti od 69', ko je zaveo licnu diktaturu, ko zeli da vlada dozivotno, a boga mi i zagrobno, ko puca na gradjane...n, n+1 u pravu, onda ti u tom kolektivu zaista nije lako.
Gadafi je kod nas popularan među običnim svetom - čudno, možda, ali je tako. Kao što 90 % običnih Srba do ovih događaja nikada nije čulo za Ben Alija ili Saleha, ili kao što još uvek ne znaju ko je Buteflika, tako je 90 % običnih Srba čulo za Moamera el Gadafija (kod mene na fakultetu, pre 15 godina, je jedan lik iz Vladičinog Hana imao nadimak Gadafi, jer je fizički podsećao na Arapina), a izraz "džamahirija" se ustalio čak i u svakodnevnom govoru. Ne bi me čudilo, čak, da je on najpopularniji strani državnik u Srbiji, osim možda Putina.Razlozi što je to tako su mnogobrojni - Gadafi se među narodom percipira kao neko ko je naš dugogodišnji prijatelj, još od vremena Tita, kao jedan od retkih koji su nas podržavali i za vreme Slobe, kao neko ko se borio protiv Amerikanaca i terao inat zapadu, kao neko ko odbija da prizna nezavisnost Kosova. Stvaranju pozitivne slike o njemu je dosta doprinela i činjenica da je jako, jako mnogo naših ljudi išlo da radi u Libiju, da su tamo vrlo pristojno zarađivali i po pravilu se vraćali izuzetno zadovoljni, sa pričama kako Gadafi gradi Libiju, kao što je nekad Tito gradio SFRJ i kako njihovo stanovništvo malo radi, a udobno živi. Takođe, i mnoge naše firme su poslovale sa Libijom (čija je Gadafi personifikacija), zaključivale unosne poslove i imale veoma dobra iskustva (Hemofarm je imao odlične poslove sa Libijom - prodaja lekova po dobroj ceni direktno libijskoj državi, bez ikakvog marketinga i terenske prodaje, uz avansno plaćanje - uslovi iz snova), što je takođe doprinelo stvaranju pozitivne slike. Osim toga, Gadafi je luckast, ekstravagantan i vrlo živopisan čovek, sa mnogim hirovima, od razapinjanja šatora i načina odevanja do ženskog ličnog obezbeđenja, a takvi čudni i jedinstveni likovi sami po sebi bude određene simpatije među stanovništvom.Popularnost Gadafija među običnim svetom je pomalo mešavina svega gore navedenog. To što je on prema svom narodu bio surov i nemilosrdan diktator, koji se ne libi likvidacije ni političkih protivnika ni nevinih civila, što se preko svake mere lično obogatio ugrađivanjem u državne poslove oko prodaje nafte, što je vodio agresivne ratove protiv suseda da bi ostvario neke svoje sulude komplekse veličine, nešto je što je daleko od očiju i što ne zanima običnog Srbina, koji za većinu tih stvari i onako nije ni čuo. U njihovim glavama je Gadafi arapski Tito, samo luđi i zanimljiviji, a samim tim i sinonim nekih prošlih vremena, kada se lepše i lakše živelo.
Link to comment

Gadafi mozda jeste "popularan" u Srbiji, no kad bi "ljubitelje" pitali koliko njih bi bilo srecno da budu podanici Libijske Dzamahirije i uzivaju sve "blagodeti" koje uziva obican Libijac u Libiji, nisam siguran da bi taj broj imao mnogo nula. Mozda bi bio nesto vise od jedne nule, no, ne verujem da bi odmakao mnogo daleko. Istini za volju, siguran sam da bi, na primer, gospodin Lilic bio srecan da zivi zivotom obicnog gradjanina Libije, no on svakako ne spada u "prosecne" Srbe.Dakle, simpatije su povrsne i posledica su, pre svega, udaljenosti Gadafija, njegove vladavine i onoga sto se desava u Libiji od "simpatizerovog" dela tela propisanog za sedenje.

Edited by Nesh
Link to comment

Prva mu je zena bila iz Mostara koliko sam cuo, neka Hrvatica valjda...A citao sam negde kako je neka albansko/kosovska delegacija bila kod njega i molila da ih prizna, nasta ih je Gadafi napusio u fazonu da su americke sluge i da ih zbog toga nikada nece priznati, hehe

Edited by assignment
Link to comment

Ne znam da li je bilo ali je važno:

Srbija podržala osudu nasiljaIzvor: Danas Beograd -- Srbija je u Savetu UN za ljudska prava podržala osudu masovnih kršenja ljudskih prava u Libiji, ali to nije htela da "na sav glas obznani", piše "Danas". "Nismo na sva zvona oglašavali protivljenje kršenjima ljudskih prava u Libiju zbog sudbine preostalih Srba u toj zemlji", rekli su za taj list sagovornici iz državnog.Nacrt rezolucije predložio je mađarski ambasador 25. februara, uz zvaničnu podršku 30 država, kojima se potom pridružila još 31 zemlja, uključujući Srbiju, Hrvatsku, SAD, Brazil, Japan, Kanadu. Taj dokument je istog dana usvojen glasovima svih prisutnih na zasedanju Saveta UN za ljudska prava u Ženevi. Predsednik parlamentarnog Odbora za inostrane poslove i Političkog saveta Demokratske stranke Dragoljub Mićunović je izjavio "Danasu" da ga čudi što vlasti u Beogradu "ćute ili blago reaguju" čak i nakon oglašavanja Saveta bezbednosti UN o Libiji. Mićunović je rekao da je i šef ruske diplomatije Sergej Lavrov osudio nasilje u Libiji, iako dve zemlje veoma dobro međusobno posluju. "Moramo mnogo više pažnje da posvetimo ljudskim pravima, jer je to svrha demokratske države. Mene ne zanima šta su prethodnih godina radili srpski građani u Libiji i čime su se bavili, već ono o čemu svaki dan ceo svet govori, a to je nasilje režima Moamera Gadafija", izjavio je Mićunović. Generalna skupština UN suspendovala je članstvo Libije u svetskoj organizaciji zbog nasulja u toj zemlji.
Link to comment
"There is no way for anyone to hate me," says Gaddafi
No-one in Libya would criticise Omar Mukhtar ... just as no-one in Libya would criticise Muammar Gaddafi ...
Gaddafi: these pill-popping rats are scurrying to the jungle.
:isuse:U medjuvremenu, avijacija ponovo bombarduje Bregu:
AJE reporter on the scene in Brega had jet drop bomb less than 100 meters away from him and protesters.
Edited by Bane5
Link to comment

Lupeta on u Tripoliju, ali je na istoku koherentniji.

Large smoke plume billows from rebel position just bombed by ghaddafi jet. 11 minutes ago via txt Jets now bombing rebels south of bregga. 13 minutes ago via txt
Link to comment
×
×
  • Create New...