Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Kad smo vec kod Guardiana i Martina Chulova, vest od malopre:

Benghazi's organising committee has just formally asked UN to help end Ghaddafi's air strikes in eastern
Link to comment
Ako se pitate ko bi mogao da probije led, holandska fregata za protivvazdušnu borbu se nalazi na ivici libijskih teritorijalnih voda.
miralem?godzilla78.jpg
Link to comment

Guardian-ova rekapitulacija

10.00am: Here's a quick recap of events so far this morning:• Gaddafi's forces have reclaimed the previously rebel-held town of Brega, 250 km south of Benghazi. It's difficult to get hard news from the oil refinery town, but there are reports that 14 people were killed in fighting there early this morning. Rebels were said to have moved to the city of Ajdabiya, described by the Guardian's Martin Chulov as the potential "frontline" between Gaddafi forces and the demonstrators. In the last few minutes there have been some reports from al-Jazeera that rebels have retaken Brega, but we cannot confirm this at present.• Ajdabiya, 75km from Brega, has reportedly been targeted by Gaddafi's airforce this morning. A weapons dump was targeted to the south of the city. "Opposition people are massing," Martin Chulov reports, but he adds that the "town will not be taken without a fight.""• Gharyan and Sabratha, both near Tripoli, have also reportedly been retaken by Gaddafi forces.
Link to comment
ili je jednostavnije uvek reci da Al Jazeera lazeGadafijeve snage iz Sirta su usle ponovo u veci deo manjih naselja istocno od Sirta ka Ajdabiyi. Najveci deo je bio nebranjen.
Bane, ipak postoji razlika izmedju bombardovanja sopstvenog naroda i bombardovanja vojne baze.Prosto, prica o bombardovanju sopstvenog naroda sumnjive verodostojnosti samo pomaze teoreticaraima zavere. Nasilje koje je zapoceto na ulicama je sasvim dovoljno opisuje rezim.
Link to comment
Prosto, prica o bombardovanju sopstvenog naroda sumnjive verodostojnosti samo pomaze teoreticaraima zavere. Nasilje koje je zapoceto na ulicama je sasvim dovoljno opisuje rezim.
Teoreticarima zavere pomaze sve sto se desava, posto njima svaka informacija predstavlja deo slagalice ciji konacni oblik oni vec znaju. Ako propagandni spin o bombardovanju sopstvenog naroda dovede do brzeg svrgavanju Gadafija, onda je taj potez opravdan. Ionako vec postoji maltene globalni konsenzus medju budalama da pobuna nije spontana nego da ju je Amerika rezirala.
Link to comment
Bane, ipak postoji razlika izmedju bombardovanja sopstvenog naroda i bombardovanja vojne baze.
Brega je bombardovana danas i to ne aerodrom vec ocigledno i kao potpora trupama u napredovanju, a vrlo moguce i u sprecavanju dovodjenja pomoci pobunjenim snagama.Do sada nema informacija da je neki bunker niti skladiste u okolini Ajdabiye unisten a bombardovanje traje vec drugi dan. Ovde se, cini se, ipak vise radi o situaciji gde se avijacija koristi po svaku cenu bas kao sto je i ovaj Gadafijev vojni pokusaj da po svaku cenu skrsi otpor na istoku.
Link to comment
Teoreticarima zavere pomaze sve sto se desava, posto njima svaka informacija predstavlja deo slagalice ciji konacni oblik oni vec znaju. Ako propagandni spin o bombardovanju sopstvenog naroda dovede do brzeg svrgavanju Gadafija, onda je taj potez opravdan. Ionako vec postoji maltene globalni konsenzus medju budalama da pobuna nije spontana nego da ju je Amerika rezirala.
Uh, sa ovim se definitivno ne slazem. Jezim se bilo kakvog spina,/propagande jer spin je uvek sredstvo za postizanje strastko-licnih-oportunistickih ciljeva a ne sredstvo za postizanje slobode. Ja, nekako, mislim da je pucanje u demonstrante dovoljno grozno da bildovanje za spoljne potrebe nije potrebno.
Link to comment

U takvim haotičnim situacijama je normalno da izađe gomila neproverenih informacija od kojih mnoge neće biti tačne ili neće biti tačno prenešene.

Link to comment
U takvim haotičnim situacijama je normalno da izađe gomila neproverenih informacija od kojih mnoge neće biti tačne ili neće biti tačno prenešene.
Apsolutno. Sada ce mediji, usled ogromne zainteresovanosti i gladi za informacijama, sve vise da baratuju sa neproverenim stvarima. Noise ce biti sve veci, kako u vezi dogadjanja na terenu, tako i u vezi diplomatije/intervencije.
Link to comment
Uh, sa ovim se definitivno ne slazem. Jezim se bilo kakvog spina,/propagande jer spin je uvek sredstvo za postizanje strastko-licnih-oportunistickih ciljeva a ne sredstvo za postizanje slobode. Ja, nekako, mislim da je pucanje u demonstrante dovoljno grozno da bildovanje za spoljne potrebe nije potrebno.
Ma kenjam, malo sam rezigniran time sto u svojoj okolini nemam ni 5 ljudi koji nisu u fazonu "Treba Gadafi da pobije sve te americke spijune".
Link to comment
Ma kenjam, malo sam rezigniran time sto u svojoj okolini nemam ni 5 ljudi koji nisu u fazonu "Treba Gadafi da pobije sve te americke spijune".
:isuse: Nadam se da preterujes!
Link to comment
Apsolutno. Sada ce mediji, usled ogromne zainteresovanosti i gladi za informacijama, sve vise da baratuju sa neproverenim stvarima. Noise ce biti sve veci, kako u vezi dogadjanja na terenu, tako i u vezi diplomatije/intervencije.
Da slažem se. Zanimljiv aspekat ovih tweeter i fb revolucija pored toga što se ljudi lakše organizuju je i to što je veća količina informacija dostupna, ali je malo komplikovanija tema to da li to nužno vodi boljem informisanju. Da simplifikujem, da li je jedan dobar Guardianov izveštač bolji po informisanje čitalaca nego stotine facebookovaca koji šalju svoje informacije. Mada je to više za neki drugi podforum i temu.
Ma kenjam, malo sam rezigniran time sto u svojoj okolini nemam ni 5 ljudi koji nisu u fazonu "Treba Gadafi da pobije sve te americke spijune".
Ja imam malo bolju situaciju, ali isto ne mogu da poverujem koliko "pametnih" ljudi je doživelo ispiranje mozga i sada nije u stanju da razmišlja drugačije engo u kontekstu zavera, odnosno jedne zavere.
Link to comment
:isuse: Nadam se da preterujes!
sto bih preterivao? kada bi se kod nas pravila anketa, uveren sam da bi mnogo vise od 50 posto ljudi podrzavalo Gadafija. vidi ovako: u kolektivu u kome radim postoji konsenzus (kod onih koji uopste imaju dovoljno sinapsi da razmisljaju o necemu izvan jednostavnih zahteva tipa hrana/skloniste/toplota/parenje) da je Gadafi sve u pravu i da je celu stvar orkestrirala Amerika. resenje je, naravno, da ih Gadafi sve razbaca ko kegle i onda ce Amerika biti ponizena.
Link to comment
sto bih preterivao? kada bi se kod nas pravila anketa, uveren sam da bi mnogo vise od 50 posto ljudi podrzavalo Gadafija. vidi ovako: u kolektivu u kome radim postoji konsenzus (kod onih koji uopste imaju dovoljno sinapsi da razmisljaju o necemu izvan jednostavnih zahteva tipa hrana/skloniste/toplota/parenje) da je Gadafi sve u pravu i da je celu stvar orkestrirala Amerika. resenje je, naravno, da ih Gadafi sve razbaca ko kegle i onda ce Amerika biti ponizena.
Pa kazem, nadam se da preterujes. Ali, ako postoji konsenzus da je neko ko je na vlasti od 69', ko je zaveo licnu diktaturu, ko zeli da vlada dozivotno, a boga mi i zagrobno, ko puca na gradjane...n, n+1 u pravu, onda ti u tom kolektivu zaista nije lako.
Link to comment
×
×
  • Create New...