Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Iako se nadam da ove priče o vezama Srbije i Gadafija neće dobiti veći publicitet u svetskoj javnosti velika je nesreća što nam se ovakve stvari lepe na ionako lošu reputaciju.

Edited by Eraserhead
Link to comment
link za gadafijev intervju za tv pink:
Da, odslušala sam. Novina je ovaj osvrt na rezoluciju SB UN; parafraziram, Gadafi se žali da je brzo doneta na osnovu neproverenih medijskih izveštaja, trebalo je da se pošalje 1 komisija za utvrđivanje istine. (digresija: Rusija je predlagala još na početku nemira na Bliskom istoku 1 terensku posetu Saveta bezbednosti). Pa, Gadafi je tu, u principu, u pravu ali je zaboravio da je lično ambasador njegove zemlje apelovao da SB UN spasi Libiju. Tako da ne treba da ga čude sankcije (koje su, uz to, selektivne, usmerene samo na režim, na njegove račune i oružje). I uopšte, vrlo brza i jedinstvena reakcija SB UN bi trebalo nešto da mu poruči i za ubuduće. Konačno, neka pogleda samo npr. naslove tekstova na RealClearWorld.com, primetiće da su američki neokons jastrebovi spremno dočekali ovu krizu pa potpisuju i grupne peticije za vojnu intervenciju USA, a u tome im se pridružuju i napaljeni levi liberali, tako da mi se čini da se stvara glasan konsenzus na usa javnoj sceni i tim povodom. Kažem čini mi se, nemojte me citirati. Nakon pogleda na to, Gadafi bi mogao da pomisli i da još uvek dobro prolazi, kako on tako i svi oko njega. No, ovde opet i sama dođem do pitanja ima li smisla računati na sluh za realnost Pukovnika i njegovog okruženja. Saif mi, da budem iskrena, deluje još opasnije od matorog..
Link to comment
Da, odslušala sam. Novina je ovaj osvrt na rezoluciju SB UN; parafraziram, Gadafi se žali da je brzo doneta na osnovu neproverenih medijskih izveštaja, trebalo je da se pošalje 1 komisija za utvrđivanje istine. (digresija: Rusija je predlagala još na početku nemira na Bliskom istoku 1 terensku posetu Saveta bezbednosti). Pa, Gadafi je tu, u principu, u pravu ali je zaboravio da je lično ambasador njegove zemlje apelovao da SB UN spasi Libiju. Tako da ne treba da ga čude sankcije (koje su, uz to, selektivne, usmerene samo na režim, na njegove račune i oružje). I uopšte, vrlo brza i jedinstvena reakcija SB UN bi trebalo nešto da mu poruči i za ubuduće. Konačno, neka pogleda samo npr. naslove tekstova na RealClearWorld.com, primetiće da su američki neokons jastrebovi spremno dočekali ovu krizu pa potpisuju i grupne peticije za vojnu intervenciju USA, a u tome im se pridružuju i napaljeni levi liberali, tako da mi se čini da se stvara glasan konsenzus na usa javnoj sceni i tim povodom. Kažem čini mi se, nemojte me citirati. Nakon pogleda na to, Gadafi bi mogao da pomisli i da još uvek dobro prolazi, kako on tako i svi oko njega. No, ovde opet i sama dođem do pitanja ima li smisla računati na sluh za realnost Pukovnika i njegovog okruženja. Saif mi, da budem iskrena, deluje još opasnije od matorog..
Vojna intervencija sa ili bez odluke UN?
Link to comment
Vojna intervencija sa ili bez odluke UN?
Misliš na ove apele? Pa uglavnom po onome što sam videla, amerikanci apeluju na Obamu, UN ih manje zanima. Ne znam što bi njima to i bilo presudno, tu su "koalicije voljnih". Edited by Luka
Link to comment

Za sada vojna intervencija nije na redu. Napisao sam pre par stranica da verujem da postoji konsenzus svih zainteresovanih (Zapad, Rusija, Kina) da se ne dozvole sukobi u Libiji na duzi vremenski period. Sve ove sile imaju previse investicija i interesa u Libiji i svaka ce na svoj nacin pokusati da ih zastiti.Ono sto je prvo najizvesnije je uspostavljanje zone zabrane letenja nad Libijom. Na taj nacin bi se smanjila mogucnost dolaska velikog broja placenika i opreme u Libiju za racun Gadafija i upotreba avijacije na terenu od strane Gadafija. Verovatno ce se "ispod zita" slati obavestajni i satelitski snimci ekipi u Bengaziju sa tacnim rasporedom Gadafijevih snaga i sl., a u nekoj meri mozda im dostave i nesto oruzja. Vojna intervencija je u ovom trenutku jos uvek jako daleko.NYT najavljuje:

New York Times: U.S. and Allies Weigh Libya No-Fly Zone Ban Ki-Moon meets Obama on Monday in WH to discuss Libya
Link to comment
Za sada vojna intervencija nije na redu. Napisao sam pre par stranica da verujem da postoji konsenzus svih zainteresovanih (Zapad, Rusija, Kina) da se ne dozvole sukobi u Libiji na duzi vremenski period. Sve ove sile imaju previse investicija i interesa u Libiji i svaka ce na svoj nacin pokusati da ih zastiti.Ono sto je prvo najizvesnije je uspostavljanje zone zabrane letenja nad Libijom. Na taj nacin bi se smanjila mogucnost dolaska velikog broja placenika i opreme u Libiju za racun Gadafija i upotreba avijacije na terenu od strane Gadafija. Verovatno ce se "ispod zita" slati obavestajni i satelitski snimci ekipi u Bengaziju sa tacnim rasporedom Gadafijevih snaga i sl., a u nekoj meri mozda im dostave i nesto oruzja. Vojna intervencija je u ovom trenutku jos uvek jako daleko.NYT najavljuje:
Zasto da se ne dozvole sukobi na duzi rok, zbog ljudi ili zbog nafte, mislim pitam se ja naivan...
Link to comment
i, sta mislite, kako ce pasti gadafi?hoce li se sam odjaviti, ili ce ga odjaviti drugi? ili cemo ga gledati i u sljedecoj epizodi.
Dani su mu odbrojani, nema mu povratka, to nije misljenje, vec instikt...
Link to comment
@Diabolic,Upravo zbog toga sto je ogroman materijalni interes u igri.
Pa pretpostavljam, bio kod mene jedan Libijac prosle zime,dosao da se raspita za uslove studiranja, kaze placa ga vlada da studira,pa on dosao da vidi, zove se ili preziva Eramah, drugi deo imena necu da napisem,a ono veje sneg, -3,4 ispod nule, a nasi mu pokazuju grad, hahhaha...Ja se mislim, jbt iz predivne klime mediterana ti dosao ovde,nije se vise pojavio...
Link to comment
Dani su mu odbrojani, nema mu povratka, to nije misljenje, vec instikt...
ma da, jos da vidimo kakosta ce biti sa evakuacijom onih jadnika iz filipina i slicnih pripizdina? poceo je ukrcaj u ras lanufu, bajdvej
Link to comment
ma da, jos da vidimo kakosta ce biti sa evakuacijom onih jadnika iz filipina i slicnih pripizdina? poceo je ukrcaj u ras lanufu, bajdvej
Neznam kako, ali nekako ce biti, mada je ovo skoro pa presedan, da se Rusija, Amerika i Kina sloze...Gadafi je diktator, ali ko dolazi posle???Uopste, bas me interesuje, sirom arapskog sveta, KO DOLAZI...??
Link to comment
sta ce biti sa evakuacijom onih jadnika iz filipina i slicnih pripizdina?
a sta ce biti sa par hiljada somalijaca npr.? njih apsolutno niko ne stiti. niti imaju drzavu iza sebe, niti imaju neku drugu drzavu da zeli da ih stiti, niti ce gadafi pustiti suzu za ove malo placene mucenike... Edited by Bane5
Link to comment

^^da, da, sto rekoste ti i bane, tu su veliki materijalni interesi u igri i nestabilnost tesko da kome odgovara.mozda je srecna okolnost sto se par ljudi iz gadafijevog establismenta prebacilo na drugu stranu. ne da nam to ista govori o buducoj politici, nego mozda olaksa tranziciju.

a sta ce biti sa par hiljada somalijaca npr.? njih apsolutno niko ne stiti. niti imaju drzavu iza sebe, niti imaju neku drugu drzavu da zeli da ih stiti, niti ce gadafi pustiti suzu za ove malo placene mucenike...
ma da, ne znamo sudbinu nikog od njihsta je bilo sa onom idejom da nato koordinira evakuacijom? Edited by morgana
Link to comment
×
×
  • Create New...