Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

1. Pilotski zanat nije krvav kao takav.
vrlo sam se nespretno izrazio, naravno da nije (obozavam sve u vezi sa avijacijom). mislio sam na gadjanje civila
Link to comment

a sta bi bio optimalan diplomatski potez srbije, uzimajuci u obzir fluidnost™ situacije?nece biti nikakvih poteza dok razvoj dogadjaja na terenu ne primora na njih.da ne bude nesporazuma, ja samo mislim da srbija (nazalost) ima prostora da glasno osudi libiju koji dan kasnije od eu i ostalih, a ne da ne treba da je osudiedit, jel nije sutanovac rekao da niko iz vojske srbioje ne ucestvuje u libijskim sukobima i da je vojna saradnja stopirana?ja ne ocekujem da ce ista vise reci ako se ove price o srpskim pilotima ne pomenu jos koji put. ako da, onda jebiga, druga stvar. jel iko u srpskoj javnosti komentarisao te pilote koji se pominju? mislim, osim objave same vijesti i reakcije sutanovca.

"Srpski budžet bi mogao pretrpjeti određenu štetu zbog potencijalnog gubitka prihoda od izvoza vojne opreme. Vjerovatno ćemo nastaviti saradnju čim se situacija u Libiji vrati u normalu, ali tek nakon konsultacija sa zapadnim partnerima," rakao je vojni zvaničnik.
ovo je iz cg novina, ne znam odakle su preuzeli a ovo je supač :D:
Dok libijski lider Moamer el Gadafi broji poslednje dane vladavine, sve su glasnije spekulacije o njegovoj sudbini. Jedna od verovatnih destinacija na koje bi Gadafi mogao da pronađe utočite je Hrvatska
Edited by morgana
Link to comment
Realno, jedino na čemu oni mogu da lete su Galebovi i Jastrebovi u sastavu RV Libije, za koje je veliko pitanje u kakvom su stanju.
Remontovali ih naši, reče mi čovek i koje godine, ali zaboravio sam.
Link to comment

posto se ovde pominju placenici da pomenemo da najvise placenika u libiju stizu iz malija i nigera, a da su cad i sudan zemlje koje bi i na najvisem nivou mogle da pomognu po potrebi iako i sada ima placenika iz tih zemalja. takodje se pominje da alzirska vojska (nezvanicno) daje podrsku mrezi za prebacivanje opreme i placenika.

Edited by Bane5
Link to comment

Ajde iz tih izvora, koliko ima srpskih pilota i ko ih je slao, pošto se već krenulo u masovno zgražavanje protiv svrstavanja Srbije uz Gadafija. Bulšit. Moguće je da izaziva zabunu činjenica da su se svojevremeno libijski piloti obučavali na našoj akademiji

Link to comment

od stotine izvora, uglavnom neproverenih i jos iz stotine naliza i procena samo se inicijalno u jazeerinoj vesti naglasavaju srpski piloti na koje su ukazali piloti dezerteri iz libiijske vojske. nisam naisao vise na neku vest koja se ne poziva na ovu jazeerinu, doduse ne posecujem mnogo vojne portale i sl. izvorista informacija.bilo je dve-tri analize koje upucuju na to da nije lako naci dovoljno pilota placenika obucenih da lete na avionima su-22 i to je sve.

Link to comment
od stotine izvora, uglavnom neproverenih i jos iz stotine naliza i procena samo se inicijalno u jazeerinoj vesti naglasavaju srpski piloti na koje su ukazali piloti dezerteri iz libiijske vojske. nisam naisao vise na neku vest koja se ne poziva na ovu jazeerinu, doduse ne posecujem mnogo vojne portale i sl. izvorista informacija.bilo je dve-tri analize koje upucuju na to da nije lako naci dovoljno pilota placenika obucenih da lete na avionima su-22 i to je sve.
Jazeera je imala tu prednost da su njene informacije bile jedine u 70% izveštaja iz Libije, ne mora da znači da su to aksiomi. Naši piloti nikad nisu imali priliku da lete na Suhojima.
Link to comment

da ali nisu samo sukhoi avioni u pitanju. u igri su i migovi i mirazi ali i neki helikopteri koje je imala i nasa vojska.stvarno bi sada isli u nagadjanje ali verujem da ce se bar neke stvari potvrditi ili demantovati.ps. vecina svetskih medija/portala prenosi i clanak koji je doneo 'alo'.

Edited by Bane5
Link to comment
Da li je Srbija trebalo da se odredi prema krvavim dešavanjima u Libiji? Predsedavajući Odbora za evropske integracije Skupštine Srbije Laslo Varga nema dilemu - “Trebalo je to da učini i ni u kom slučaju nije smela da ćuti”: "Nažalost, to je još jedan od onih slučajeva kada svesno ili nesvesno, slučajno ili ne, praktično ne delimo stav Evropskom unijom po nekom pitanju. Poslednjih nekoliko meseci i godina je bilo dosta slučajeva kada je EU donela mnoge političke deklaracije povodom raznih pitanja, a u jednom broju slučajeva Srbija se nije priključila tim stavovima”, kaže Varga. Oglasilo se Ministarstvo odbrane Srbije, ali u drugom kontekstu.Osim što je demantovalo da pripadnici vojske na bilo koji način učestvuju u aktuelnim događajima, takođe je saopštilo da je suspendovalo sve zajedničke aktivnosti koje je u prethodnom periodu imalo sa Ministarstvom odbrane Libije. Budući da su Srbija i Libija imale intenzivnu privrednu saradnju, posebno vojnu, može se prepoznati i jedan od razloga ćutanja srpske strane, u trenutku kada zapadne demokratije zdušno osuđuju brutalnu rekaciju Gadafijevog režima. “Mi sa Libijom imamo veoma dobre odnose i veoma veliku privrednu razmenu, pre svega u oblasti naoružanja i vojne opreme. Mi dosta toga izvozimo u Libiju. Imamo potpisane mnoge trgovinske aranžmane sa Libijcima”, kaže Zoran Dragišić sa Fakulteta za bezbednost: S druge strane, Jelena Milić iz Centra za evroatlanske studije, ovim povodom upozorava: “Poslednje dve, tri godine Srbija sebe izlaže velikim bezbednosnim rizicima time što izvozi oružje i municiju vrlo kontroverznim režimima. U srpskoj javnosti je jednostavno neprihvatljivo otvoriti temu koliko to Srbiju košta. Ne samo u ekonomskom smislu, nego u smislu reputacije, a na kraju krajeva i u bezbednosnom smislu.” Zahvalnost zbog Kosova I dok sa svih strana, a posebno iz Evropske unije, stižu osude zločina nad civilima u Libiji , zvanični Beograd – ćuti. Ne prvi put. Nesklad sa Evropskom unijom tog tipa manifestovao se i za vreme usvajanja rezolucije koja je osudila odnos Irana prema pitanju ljudskih prava, kao i bojkot dodele Nobelove nagrade kinsekom disidentuLiu Siaobou. Lasla Vargu posebno čudi jedna druga činjenica: “Da se u ovom slučaju Evropska unija sa Ruskom Federacijom, u jednoj zajedničkoj izjavi visoke predstavnice i ministra spoljnih poslova Rusije, osuđuju dešavanja u Libiji. Tim pre je čudno što Srbija praktično ćuti, ili nema stav po ovom pitanju.” U ovom potezu, Jelena Milić delom prepoznaje i zahvalnost Srbije Libiji zbog nepriznavanja Kosova: “I da nas je to, zaista, dovelo da na međunarodnoj areni budemo viđeni kao prijatelji sa vrlo nepopularnim autoritarnim režimima.” Srbija i Libija, poslednjih godina, nastavile su tradicionalno prijateljstvo koje je u svetu nesvrstanih ova afrička zemlja imala sa Titovom Jugoslavijom. Samo šest meseci nakon što je stupio na dužnost, Boris Tadić je postao prvi srpski predsednik koji je posetio Libiju. Tadić je posetio Gadafija još tri puta, a od njega je dobio i orden. Brojne su i posete srpskih ministara: spoljnih poslova Vuka Jeremića, odbrane Dragana Šutanovca, trgovine Slobodana Milosavljevića, prosvete Žarka Obradovića, kao i predsednice Skupštine Slavice Đukić Dejanović. U ćutanju Srbije, sociolog Zagorka Golubović vidi još jedan bitan razlog: “Emocije! Ja sam sinoć čula u nekom komentaru, kaže – ‘Mi se nećemo negativno izražavati o prijateljskim zemljama’. A Libija je, do dana današnjeg, shvaćena kao prijateljska zemlja u odnosu na Srbiju. Dakle, tu su odnosi malo drukčiji. Vi nemate tu nepristrasan odnos kao što imate u Egiptu - jer Naser je davno umro, kao što imate u Tunisu i ostalim zemljama. Ovde se, prosto, uzdržano reaguje.”
Edited by morgana
Link to comment
Ajde iz tih izvora, koliko ima srpskih pilota i ko ih je slao, pošto se već krenulo u masovno zgražavanje protiv svrstavanja Srbije uz Gadafija. Bulšit. Moguće je da izaziva zabunu činjenica da su se svojevremeno libijski piloti obučavali na našoj akademiji
Nije direktno povezano sa obukom libijskih pilota u SFRJ, niti ima bilo kakvih konkretnih podataka. Činjenica je da još uvek nismo videli materijalne dokaze da je avijacija napadala civile (postoje samo izjave očevidaca koje je prenela Jazeera, a koje u ovako haotičnoj situaciji nikako ne mogu biti aksiomi). Pogotovo nismo videli dokaze da su eventualne napade izvodili piloti poreklom iz Srbije. Inače, ta informacija nije potekla od libijskih pilota koji su dezertirali. Na PPP je rečeno da na onom malteškom portalu to piše, ali to ne piše - piše da navodno srpski piloti upravljaju avionima koji napadaju ustanike ali uopšte ne stoji da ta informacija potiče od libijskih pilota. Oni se pominju u narednoj rečenici koja uopšte nije povezana sa plaćenicima. Dakle, čitava priča je za sada 1 potpuno neproverena glasina koju na forumu možemo da bistrimo do mile volje. Država u suštini nema previše razloga da reaguje, mada je Šutanovac još pre par dana demantovao učešće aktivnih pripadnika vojske. Preostaje nam da sačekamo neke dodatne informacije, ako ih uopšte bude.
Link to comment
S druge strane, Jelena Milić iz Centra za evroatlanske studije, ovim povodom upozorava: “Poslednje dve, tri godine Srbija sebe izlaže velikim bezbednosnim rizicima time što izvozi oružje i municiju vrlo kontroverznim režimima. U srpskoj javnosti je jednostavno neprihvatljivo otvoriti temu koliko to Srbiju košta. Ne samo u ekonomskom smislu, nego u smislu reputacije, a na kraju krajeva i u bezbednosnom smislu.”
Kakva hrpa gluposti. Stvarno, svaka budala danas može da se zaposli u nekakvim nazovi "centrima" za nekakve "studije", debelo lupeta i od toga odlično živi. Čuj, da otvorimo temu što prodajemo oružje "kontroverznim režimima", a u svetu svako svakom uvaljuje naoružanje i nema nikakav problem sa tim. Onda kada Ameri i Rusi otvore ozbiljne debate u svojim društvima o prodaji oružja raznoraznim ludacima, onda možemo i mi. Do tada, možemo im poslati gospođu Milić da ih savetuje, a mi da se fokusiramo na to da zavaljamo što više možemo tandžara i džebane.
Link to comment
×
×
  • Create New...