Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Ovo je već ozbiljan skandal. Pešadinaca na lizing ima koliko voliš i to se ne može kontrolisati, ali VBA bi morala da zna gde su i šta rade bivši piloti
Bili su ovdašnji piloti i u Kongu(Zairu). Leteli su na jastrebovima. :isuse: Oni ili nisu bili baš pri čistoj svesti i zdravoj pameti, ili su ovde živeli baš u totalnom beznađu. S obzirom kakve su moćne avione koristili nije ni čudo što je bilo je i poginulih. Ovaj je imao zanimljivu kombinaciju imena i prezimena:Ratko Turčinović. Edited by duma
Link to comment
Mislim da ovo sto pises igra samo delimicno neku ulogu. Glavnu ulogu igra poplava dolara iz americkog FED-a (i u manjoj meri Evra) koja pokrece svetsku inflaciju. Nije porasla samo cena zitarica vec mnogih drugih sirovina za koje su investitori procenili da ce biti pojacana potraznja. Na taj nacin se recimo cena koja bi u normalnim uslovima trabala da poraste 20% zbog volatiliteta pretvara odjednom u skok od 100% sto se vec ne moze objasniti masivnim promenama u istocnoazijskom mentalitetu. A ti "investitori" o kojima govorimo su uglavnom investicione banke koje su daleko najveci profiteri drugog programa poplave dolara (quantitative easing 2, QE2) koji je poceo prosle godine. Isto tako je cena nafte porasla skoro duplo 2008-09 godine iako se dobar deo sveta nalazio u recesiji. Tada je upravo tekao prvi program poplave dolara. Cilj tih poplava je naravno da se stimulisu potrosaci/preduzimaci preko jeftinih kredita banaka, da se smanji vrednost dolara (a time i dug) i da se stimulise izvoz ali zato banke nalaze mnogo lakse nacine da ostvare profit preko svojih investicionih odeljena i jednostavno pumpaju cene cega god stignu, ubiraju provizije a bonusi su nikad veci i pored velikih problema u ostatku ekonomije. Osnovne sirovine poput nafte gde je proizvodnja uvek na strogom limitu i cija proizvodnja ne moze da se poveca tek tako lako bez politickih pritisaka (na Saudujsku Arabiju koja je jedina sa znacajnijom proizvodnom rezervom) ili sirovine kod kojih ionako vlada blaga nestasica su daleko najpogodnije za takve poduhvate. Zato je i smesno kad politicari kritikuju tzv. berzanske spekulante a oni sami zapravo preko centralnih banaka i stampanja para direktno uzrokuju ovakvo stanje.Zrtve svega toga su naravno svi potrosaci sirom sveta samo sto to prvo pogadja one najslabije i najsiromasnije. Zato i ne cudi ovo sto se dogadja mada verujem da su politicki pritisci na banke vec u toku i da se politicki na duzi rok ovaj porast cena nece tolerisati. Sedamdesetih su tokom naftne krize svi izgubili i mislim da im je sada jasno da ce morati sto pre da stabilizuju stanje. Abdulah je vec poceo sa tim ali to nece biti dovoljno. Pisao sam nekad davno o Saudisjkoj Arabiji i to je po meni daleko najveca bomba zbog strukture drzave u kombinaciji sa demografskim faktorom ne samo stanovnistva vec i same kraljevske porodice koje se povecava kao kolonija budji a bogatstvo se istovremeno na duzi rok smanjuje. Abdulah nece jos dugo, njegova polubraca koja drze druge osnovne delove drzavnog aparata takodje a nova generacija ceka da zauzme njihovo mesto. U takvoj atmosferi uvek ima pobednika i gubitnika sto u kombinaciji sa ovim gore daje veoma opasnu smesu u sledecem periodu.
Nije bas on topic ali... +1
Link to comment
Ovo, kao i mnoge druge stvari, direktno proizilazi iz činjenice da su ovdašnje kriminalne bande poznatije pod pseudonimom "bezbednosne strukture" ostale potpuno netaknute i ostavljeno im je da razvijaju svoje biznise iz 80-ih i 90-ih, u šta po svemu sudeći ulazi i regrutovanje plaćenika za sve rodove vojske. Da predstavnici države imaju pola grama mozga, sada bi objavili spisak tih pilota i ime udbaškog skota preko čije agencije su ovi otišli u Libiju, i uputili najiskrenije izvinjenje libijskom narodu.
Izvinjenje? Kao, izvinite što smo vas bombardovali? :lol:A ta veza bezbednostnih struktura i najamnika je sasvim uobičajena u svetu.U svim tim kontaktima koje su bezbednosne strukture imale sa Libijom i pukovnikom lično (Jugoimport, BIA, udba, whateva), sasvim sam siguran da se našao neki pametnjaković koji mu je za sitne novce preko svoje agencije u paketu uvalio i prekaljane veterane.
Retired army Lt. Col. Robert Brown is editor and publisher of Soldier of Fortune Magazine. It reports on what it calls “news and adventure.” The magazine’s editorial policy is stated as pro-military, pro-strong U.S. defense, pro-police and pro-veteran. Brown says Mr. Gadhafi has a history of using mercenaries. “You’ve had Gadhafi employing mercenaries way back in the late 70s, when he had Americans, when he had employed two notorious individuals – Frank Terpil and Ed Wilson - who served as advisors to him. And they had brought in a number under false pretenses, I do believe, Americans that had been discharged, or some which were actually on active duty taking leave working for him. It became quite a scandal back then. So, it’s not something unusual,” he says. Both Terpil and Wilson were former CIA agents accused of many crimes, including illegal arms dealing. Not all mercenaries alikeBrown says mercenaries are easy to be found in Africa. “Africa is a very open ground, if you will, for recruiting. You had a lot of your South African soldiers, after the apartheid government fell, serving in Executive Outcomes, which actually did a very good job in suppressing the RUF (Revolutionary United Front) in Sierra Leone. You had a lot of Chadians I think that are now with Gadhafi’s forces,” he says. Brown says mercenaries can be motivated by any number of things to fight, including adventure and especially money. But he says not all mercenaries are alike.“Well, it’s hard to say what their level of training is,” he says, “whether they’re just thugs that can go around and beat people as an irregular force or whether they’ve been trained. This I don’t think anybody knows. And certainly their effectiveness is going to be predicated on what type of training they have and what their capabilities are. Certainly, it doesn’t take a great deal of training to go around and beat civilians or shoot civilians.” He says they do know that if they are caught by the opposition that their lives are at stake. And if reports from Libya are true, suspected mercenaries have not been treated kindly. He says there can be a big difference between those called mercenaries and those called contractors, like those we’ve seen in Iraq working on behalf of the U.S. Brown says, “People that Gadhafi has certainly don’t have the training or the capabilities as the people who’ve been hired as contractors. Because whether you approve or disapprove of contractors, it’s been my experience that these people for the most part are very well trained, or they wouldn’t be hired.”
Edited by dux
Link to comment

Upravo je bila emisija u fr (canal+) o arapskim revolucijama. Prikazali aktiviste iz egipta (organizacija 6. april) kako su prosle godine bili u Beogradu na obuci (Srdjan Popovic je vodio obuku). Pricali su i o otporu. meni bilo drago :) .

Link to comment
Ovo je već ozbiljan skandal. Pešadinaca na lizing ima koliko voliš i to se ne može kontrolisati, ali VBA bi morala da zna gde su i šta rade bivši piloti, odnosno da li postoji neki organizovan kanal kojim se bivši piloti šalju na plaćeničke poslove u druge zemlje. Još uvek želim da verujem da u ovoj zemlji zaista ne postoji ludak kome bi palo na pamet da aktivne pripadnike RV šalje u pomoć režimima u drugim zemljama.U svakom slučaju, opet ode loša slika u svet. Siroma' Tadić i njegovi mladi lideri, a toliko se trude... Ovo, kao i mnoge druge stvari, direktno proizilazi iz činjenice da su ovdašnje kriminalne bande poznatije pod pseudonimom "bezbednosne strukture" ostale potpuno netaknute i ostavljeno im je da razvijaju svoje biznise iz 80-ih i 90-ih, u šta po svemu sudeći ulazi i regrutovanje plaćenika za sve rodove vojske. Da predstavnici države imaju pola grama mozga, sada bi objavili spisak tih pilota i ime udbaškog skota preko čije agencije su ovi otišli u Libiju, i uputili najiskrenije izvinjenje libijskom narodu. Naravno, oni će kao i uvek izabrati poricanje i naivno odbacivanje ozbiljnih optužbi koje stižu sa svih strana, a u Libiju će poslati još nekog Lilića da izvidi kako može da se pomogne pukovniku u nevolji.Gamad ona skrnava, ljigava i pokvarena.
nedavno sam gledao dokumentarackoji ide tragom nekih istrazivanja koja s pokazalada se u ratnim sukobima pokazalo da 98% vojnikane zeli da puca u neprijatelja, vec da vise senluci, nego sto cilja,kao i da najveci broj postrada od artiljerije, bombardovanja i mina.od 2% onih koji ubijaju bez naknadih posledica po menatalno zdravlje,1% su ljudi cija je struktura licnosti takva da to mogu da podnesu i takvi obicno postaju heroji,a preostalih 1% su psihopate.ako je to sve tacno, i ako znamo da odbrana zemlje kao motiv ovde ne postoji,nije tesko naslutiti o kakvim se letecim ludacima radi.
Link to comment
A spokesman for the British prime minister said Cameron had spoken about the crisis to German chancellor Angela Merkel, Italian prime minister Silvio Berlusconi and Turkish prime minister Tayyip Erdogan in the last 24 hours."There was clear agreement that the actions of the Libyan regime were totally unacceptable and that brutality and intimidation would not be tolerated. He [Cameron] agreed with counterparts that urgent action was needed through the EU and UN, including a tough sanctions package targeting the regime directly."
Link to comment
Da predstavnici države imaju pola grama mozga, sada bi objavili spisak tih pilota i ime udbaškog skota preko čije agencije su ovi otišli u Libiju, i uputili najiskrenije izvinjenje libijskom narodu.
Zašto se izvinjavati? Koliko znam ne ratujemo sa njima (libijcima).Treba se distancirati od pojedinaca i što neko već reče, ostaviti takve da im se tamo sudi.Mislim, rado otišao bi tadić i njima da se pokloni (voli on to), ali, realno, zbog čega - zbog svakog srbina koji postoji na svetu?Znači Srbija je kriva za svakog srbina koji reši da krade ili ubija? Ajde.MI ( kao država i građani) nismo u ratu sa Libijom, jedinice pod komandom naše vojske nisu uključene u sukobe (ispravite me ako grešim), tako da...Dal' su srbi ili talibani - isti đavo, MI ih nismo slali, tako da nije naša krivica...  Edited by S.L.
Link to comment
MI ( kao država i građani) nismo u ratu sa Libijom, jedinice pod komandom naše vojske nisu uključene u sukobe (ispravite me ako grešim), tako da...Dal' su srbi ili talibani - isti đavo, MI ih nismo slali, tako da nije naša krivica... 
pa jebiga, upravo zato sto nismo u ratu sa libijom.licni bih se osecao bolje ako bi tadic to uradio, ako nista drugo.naravno da se to nikad nece desiti, a udbaska govna ce nastaviti da trguju smrcu nesmetano.
Link to comment
pa jebiga, upravo zato sto nismo u ratu sa libijom.licni bih se osecao bolje ako bi tadic to uradio, ako nista drugo.naravno da se to nikad nece desiti, a udbaska govna ce nastaviti da trguju smrcu nesmetano.
Bilo kakvo zvanično izvinjenje bi sa sobom povlačilo i nekakvu kolektivnu odgovornost. Tvoja osećanja ostavi za PZD.
Link to comment
sto bi povlacilo kolektivnu odgovornost?bas suprotno, ako bi se oznacio krivac, tojest vlasnik srpske agencije koja posreduje.
A po kom osnovu i zakonu bi taj vlasnik agencije bio kriv? I za šta, za posredovanje, menađerisanje? Edited by dux
Link to comment
Upravo je bila emisija u fr (canal+) o arapskim revolucijama. Prikazali aktiviste iz egipta (organizacija 6. april) kako su prosle godine bili u Beogradu na obuci (Srdjan Popovic je vodio obuku). Pricali su i o otporu. meni bilo drago :) .
Hm, to bi moglo da baci popriličnu senku na spontanost panarapske revolucije, zar ne?Inače, imam neke informacije da su svojevremeno srpski piloti išli u Libiju u sklopu vojne saradnje koja postoji na zvaničnom nivou. Odatle pa do nečije genijalne dosetke da se i penzionisani piloti mogu dobro iskoristiti, verovatno nije dalek put.
Link to comment
manje bitno, to je kao da ja tebe pitam sta bi to povuklo kolektivnu odgovornost.
Kako sad manje bitno? :lol:Pa 1 izvinjenje 1 preCednika bi povuklo pitanje kolektivne odgovornost, ne? Edited by dux
Link to comment
×
×
  • Create New...