Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Ti, Rudjere, i dalje mislis da se situacija moze preokrenuti?
Ne potcjenjujem količinu para kojima on i dalje raspolaže. Ne znam kako stoje s tim u npr. Benghaziju. Kako se nabavlja hrana, tko će isplatiti plaće? Usto, učiteljica života me uči da se je moguće vratiti i iz žešće zajebanih situacija. Tripoli je velik grad, dobra baza, a dovoljno je da on povrati par izgubljenih gradova da se ljudi pokolebaju.
Link to comment
I šta i da jesu odavde? Koga bre briga za to. Slobodno tržište, slobodan protok ljudi i robe, trt-mrt.
Ono za šta smo se borili
Слободан проток капитала и робе, а за људе је мало зајебано. Иначе не би бела шенгенска листа вредела пет пара.Мада, за ове ратне џукеле никад није проблем да се среде папири.
Daj bre ne pričaj svašta. Mene briga! Građani Srbije treba da budu plaćenici i ubice za belosvetske diktatore? Pa nije to pošten posao, nije to slobodno tržište, nisu oni mall security/obezbeđenje parkinga/policajci nego su poluljudi i janjičari jednog diktatora. Zapitaj se kakva smo mi onda zemlja. Somalija u Evropi... izvozimo ratne zločince da kolju za pare.
Ми смо онда земља Америка. Не видим неку разлику између њих и џукаца из Блеквотера/Ксеа у Ираку, или горила које чувају политичаре/бизмисмене/мафијаше и пашу бојеву муницију под пазухо. Паравојна формација је паравојна формација.
Link to comment
The reports that protesters, armed with weapons from abandoned security installations in Beghazi, vow to march on to Gaddafi's palace in Tripoli. Writer Adrian Blomfield says that many in Benghazi are afraid of "the retribution Mr Gaddafi will unleash on them for their rebellion if they fail to complete their mission and force him from power".
Link to comment
Moze jedno pitanje za upucene: kakve su kratkorocne prognoze za Jordan [+ mozda, Izrael]?
Jordan je duboko podeljen jer visok procenat stanovnistva cine Palestinci, dok je vlast u rukama Hashemitskog kralja koji predstavlja manjinu. pored toga, iracki rat je doveo do toga da Jordan ima par stotina hiljada izbeglica iz Iraka. neka revolucija slicna onom u Egiptu je malo verovatna. izmedju ostalog, kralj je nesto popularniji nego ostali lokalni lideri i ima osecaj kada da popusti. pored toga, opozicionari (MB) su svesni da bi revolucija dovela do vecih lomova pa traze evoluciju i reforme. ustavna monarhija, u principu.nekakve promene i popustanje stiska su verovatne, ali je neizvesno koliko daleko ce se ici. sumnjam da ce biti sta veliko.Izraelcima se drma. padom Mubaraka, svaka iole demokratska egipatska vlast ce biti znatno manje spremna da saradjuje u blokadi Gaze i u PR predstavi "mirovnog procesa". Mubarak je bio kljucna stavka u davljenju Hamasa i kontroli nad PA "umerenjacima".svaka vlast u Egiptu ce postovati Kemp Dejvid kao mirovni sporazum, jer ne mogu sebi da priuste rat (ekonomija u qrcu). ali ce takodje svaka vlast (bilo MB, bilo sekularni nacionalisti), insistirati na izmeni aranzmana koji su Egipcanima trn u oku.takodje, vec isplivava na povrsinu frustracija EU izraelskom nevoljnoscu da ucine bilo sta korisno & bitno u vezi okupacije Palestine. pitanje je koliko ce ova desavanja imati efekat na SAD spolju politiku?
Link to comment
Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu i šire...
Vidio sam na BBCu jedan vdieo gdje je jedna starija žena pošteno ispsovala policajca. On ništa.. nešto su komentirali da je prije nego što je dogorjelo do 90% nokata tako nešto bilo nezamislivo..tko će ga znat, to je NK ph34r.gif
Link to comment
Na to mislim, morgana, i to je strateško političko razmišljanje 1 vodstva u Benghaziju koje nije gllupo (Yunus je tamo). Da on ne sjedi na tolikoj količini novca i oružja, moglo bi se opušteno, ali mislim da oni moraju nešto poduzeti ako se ovo bude otezalo, inače postoji realna opasnost da im osvane na pragovima, da im se nayebe mayke i da neki koji sad skandiraju protiv njega upiru prste u druge i vrište 'Oni su vrijeđali Vođu!' Ljudi su takvi.
Link to comment
Zahvaljujem.
hašemiti imaju iskustva, Crni Rujan, rings a bell? Bilo je vrlo slično ovome u Libiji.AASaleh izvodi svoje svinjarije iza dimne zavjese koju mu je neplanirano priskrbio Vožd Moammar:
2007: More detail on the Yemen protests (see 1844): The AP news agency says security forces opened fire on thousands of demonstrators in Aden, wounding at least 19 people. AP had no detail on any deaths.
Upravo sad! Na sjednici Vijeća Sigurnosti govori ambasador Libije. happy.gif Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Nevjerojatne scene, scene bez presedana koliko ja znam u New Yorku - ambasador 1 zemlje spravlja hektolitre kafe™ još uvijek međunarodno priznatom šefu zemlje, onome koji ga je akreditirao. Doduše, naziva ga bratom..

Link to comment
hašemiti imaju iskustva, Crni Rujan, rings a bell? Bilo je vrlo slično ovome u Libiji.
Abdulah nije manje brutalan, ali mislim da je ipak pametniji od ostalih i da nece sebi dopustiti da dodje do veceg nasilja. niti je opozicija blesava da provocira, znajuci koliko je lomljivo.
After demonstrations in Amman, Jordan on Friday 18 February, 2011, thousands of Jordanians representing diverse groups and voices took to the streets this Friday 25 February, in a more organized and responsible protest.Protests have been held regularly for several weeks, calling for a transition to a constitutional monarchy, major economic reforms, a new election law, and increased political voice for Jordanian citizens.A well prepared and mostly unarmed police force ensured the safety of all citizens marching through downtown Amman. Among the Jordan-centric calls for change and reform, the voices on the streets also called out for a general Arab spirit of unity, for a free Palestine, and announced a protest in front of the Libyan Embassy in Amman later today.
Link to comment
Libyan State TV: Economic news: Life has gone back to normal in all Libyan towns, stores have re-opened.Libyan State TV interviewing citizens who are condemning those "misguided people on hallucinogens", "Everything is fine"
Link to comment

Za onog ko je pitao - Zeleni trg, koji ce ukoliko se Gadafi obori sasvim sigurno promeniti ime, je veci od naseg Trga Republike i to osetno mada veliki deo trga u sustini predstavljaju saobracajnice i u njegovom centralnom delu je kruzni tok. Moja procena je da moze da primi mozda i svih pola miliona uz uslov da sve bude krcato ko oko i da se nesto ljudi prelije na okolne ulice. Gadafi je najvise ljudi izveo drugi dan nakon eskalacije protesta u Tripoliju, sve ostale dane ih je manje mada broj varira. Pominje se da su neki tu "pod obavezom" tj. da su na neki nacin uslovljeni/prisiljeni da budu na Trgu, a verovatno ima i pravovernih mada verujem da ih je tek npr. polovina od okupljenih. Zapravo svi pravoverni Gadafijevi fanovi su uveliko "u akciji" i pod oruzjem.

Link to comment
Čuj sad "naših najamnika". Moram da te razočaram, ali ne postoji "naš najamnik". Najamnik je naš kada je na "našem" platnom spisku. A mi možemo da budemo kompanija, neki ludak iz Afrike, ili Britni Spirs lično. Verujem da prosečnog Libijca zanima boja krvnih zrnaca tih najamnika, koliko i trenutačna cena nafte na NYSE. I šta i da jesu odavde? Koga bre briga za to. Slobodno tržište, slobodan protok ljudi i robe, trt-mrt.
:isuse:
Link to comment
Nevjerojatne scene, scene bez presedana koliko ja znam u New Yorku - ambasador 1 zemlje spravlja hektolitre kafe™ još uvijek međunarodno priznatom šefu zemlje, onome koji ga je akreditirao. Doduše, naziva ga bratom..
Abdel Rahman Shalgam je vazio za izuzetno bliskog i odanog saradnika Gadafija u kojeg je ovaj imao izuzetno poverenje. Sve ovo vreme od pocetka demonstracija je odbijao da se javno distancira od Gadafija iako je osudio nasilje nad demonstrantima. Utoliko je, ma koliko bez presesedana, njegovo obracanje (i poziv "bratu" Gadafiju da se povuce) bitno.
Link to comment
Abdel Rahman Shalgam je vazio za izuzetno bliskog i odanog saradnika Gadafija u kojeg je ovaj imao izuzetno poverenje. Sve ovo vreme od pocetka demonstracija je odbijao da se javno distancira od Gadafija iako je osudio nasilje nad demonstrantima. Utoliko je, ma koliko bez presesedana, njegovo obracanje (i poziv "bratu" Gadafiju da se povuce) bitno.
Meni je ovo i iznad nekog osobnog i neposrednog fenomena, ovo je bio povijesni, politički i diplomatski presedan & unikat otkad, pa ono, bar otkad postoji UN - da se izrazim konzervativno. Nadam se da će FoPo to moć decidiranije reći sa svojom factcheck databazom.
Link to comment
×
×
  • Create New...