Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

s obzirom da su stizale vesti o potencijalnoj ugrozenosti nasih drzavljana zbog navodnog ucestvovanja srpskih pilota, nadam se da je vest tacna. a i bezobzira na potencijalnu ugrozenost.
vest je bez veze, niko nije ni pominjao srpsku vojsku, nego placenike, a ja bas ne bih stavio ruku u vatru da takvih nema, sa svih prostora ex-YuP.S. vest je u duhu gorepominjanih komentara, "sve bre laze ovaj CNN, eto ministar kaze da nasih nema tamo" Edited by braca
Link to comment

jest, a placenici nisu nikako pripadnici srpske vojske, naucili su da pilotiraju na flaj simulatoru.uopste mi nije neverovatan scenario po kom idu tamo da zarade za letovanje i novi tv.

Edited by ToniAdams
Link to comment

Ja mislim da je krajnje vreme da se podigne rejting onom mrtvom puvalu od UN-a i da Kinezi, Rusi, SAD dogovore neku intervenciju, Italijani obezbede logistiku, Amerikanci vazdušnu nadmoć, a EU kopnene snage. Ovaj zicer EU jednostavno mora da iskoristi. Račun neka posle ispostave slobodnoj Libiji.

Edited by dux
Link to comment

Rekapitulacija danasnjih desavanja u arapskom svetu:

BAHRAIN: Thousands gather for the twelfth day of anti-government protest and the biggest yet.EGYPT: Thousands fill Tahrir Square. The protesters demand the end of emergency law, release of political prisoners and civilian representatio in the government.IRAQ: At least five have been killed in a Day Of Rage. Protesters threw stones and shoes at riot police.TUNISIA: Military helicopters circle Tunis as thousands turn out in another Day Of Rage. Protesters support the ouster of Qaddafi and of further old regime figures from their government.LIBYA: The battle moves to Tripoli, where Qaddafi forces opened fire on protesters. The Colonel is reportedly hiding in an underground bunker outside the city.YEMEN: Thousands protesting here as well.
Link to comment
uopste mi nije neverovatan scenario po kom idu tamo da zarade za letovanje i novi tv.
Naravno da nije, balkanski veterani su poodavno "kontraktori bezbednosnih agencija" (ah, kakav fensi naziv) i u Iraku i u Avganistanu. Idu tamo gde se dobro plaća.
Link to comment
s obzirom da su stizale vesti o potencijalnoj ugrozenosti nasih drzavljana zbog navodnog ucestvovanja srpskih pilota, nadam se da je vest tacna. a i bezobzira na potencijalnu ugrozenost.
dobro je da se sutanovac setio da to kaze posle tri dana spekulacija o elitnim borcima sa sapkama i pilotima koji mogu fejstufejs sa steltom.ali ono sto je vrlo verovatno tacno jeste da ima bivsih vukova sa grbavice, belih orlova, skorpija i svih ostalih menazerija medju tzv placenicima. ko sto ih je, iz svih zemalja na svetu, uvek bilo i bice tamo gde moze da se naplati licence to kill.nego, diplomatija. navodno se dogovara zajednicki sastanak saveta bezbednosti i predstavnika arapske lige o usaglasenoj akciji - jedna od opcija u igri je uspostavljanje no-fly zone, da to kaze un, a da clanice arapske lige daju svoju verziju kfora koji ce, za sada, biti na granicama egipta i tunisa.
Link to comment

ovo sad vec deluje ozbiljno

At least two killed by Kadhafi forces in Tripoli's Fashlum: witnessForces loyal to Libyan leader Moamer Kadhafi opened fire on protesters in several areas of the capital Tripoli on Friday, killing several people, witnesses told by telephone. "The security forces fired indiscriminately on the demonstrators," said a resident of one of the eastern suburbs that has seen previous clashes between opponents of the regime and its remaining loyalists. "There were deaths in the streets of Sug al-Jomaa," the resident said. Residents of other eastern suburbs, including Ben Ashur and Fashlum, as well as the western district of Ghut Ashaal, said they too had witnessed sustained gunfire against anyone in the streets. "They shot at unarmed civilians who were leaving after prayers," a Ben Ashur resident said. Security personnel had deployed around mosques to prevent demonstrations after the main weekly Muslim prayers, witnesses said. In their sermons, prayer leaders followed a text that had been imposed by the authorities calling for a "return to stability" and an end to "sedition" and "acts of sabotage," worshippers said.
Link to comment

Ljudi, dajmo bataliti scenarije o vojnoj intervenciji, bazama u Italiji i ekspedicionim korpusima koji bi zauzimali Bengazi, barem dok ne vidimo da se tako nešto zaista i sprema. Vojna intervencija je potpuno ludilo koje niko živ ne uzima u razmatranje i biće potreban čitav niz stravičnih događaja da bi tako nešto došlo na dnevni red.Plaćenika sa ovih prostora ima koliko hoćeš, za sve rodove vojske - od prašinara do pilota. Uopšte nije potreban bilo kakav kontakt sa zvaničnom institucijom vojske, bezbrojne agencije to sve sređuju i to je na žalost normalna pojava u područjima koja su u 10 godina prošla kroz 4 rata.

Link to comment
Ne misliš li da je to malkice rizično? To bi bilo kao kada bi Srbija intervenisala u korist makedonskog naroda koji bi se podigao protiv diktatora. Jeste plemenito ali de facto Srbija bombarduje Makedoniju. Nisam siguran da mi je poznat neki istorijski primer da je susedna zemlja radila takve stvari. Uopšte, čitava stvar je takva da bi bilo čija intervencija mogla da donese mnogo više štete nego koristi. Imajući u vidu da se režim osipa i raspada kako god da okreneš, bolje je da Libijci to reše sami.
Vijetnamci su 1979. izvrsili invaziju Kambodze kako bi svrgli s vlasti ludake iz Crvenih Kmera.
Link to comment
jest, a placenici nisu nikako pripadnici srpske vojske, naucili su da pilotiraju na flaj simulatoru.uopste mi nije neverovatan scenario po kom idu tamo da zarade za letovanje i novi tv.
Pa mogu da bude jedino bivsi pripadnici srpske vojske. Mislis da im VS, sta, dala neplaceno da idu malo da se bave placenickim poslom?
Link to comment

pa ne bi me cudilo da tolerisu. tebe bi?pritom je suki reko da niko od pripadnika vojske i vojnih penzionera ne ucestvuje.

Edited by ToniAdams
Link to comment

Pa sad, nije bas da se ne razmatra vojna intervencija (2 beowl), navodno ne zvanicno, ali sve prsti po medijima, tako da ja sticem utisak da se polako stvara stanje histerije, ako to smem da kazem. Plasim se medijske histerije, bildovanja broja zrtava kako bi se dostigao tzv. prag za intervenciju isl.Intervenciju egipatske vojske predlazu neki ruski analiticari. Africka unija i Arapska liga mislim da imaju mandat (pod kapom UN), a cula sam da mogu da prikupe i kapacitete, ali pitanje je da li ima volje za to (da li ce je biti). USA nema borbeni kapacitet za vise od 2 ratista istovremeno, prema sopstevnom strateskom konceptu, ako se dobro secam. Ima predloga da povuce vojsku iz Iraka i prebaci u Libiju. No, uvek joj je na raspolaganju `koalicija voljnih` (i to bez mandata UN). Bez obzira, ja sam protiv intervencije iz vise razloga; osnovno je da ona sasvim izgledno moze da pogorsa bilans zrtava. Osim toga, ako ti se strana vojska zapati, posebno u ovom resursima bogatom podrucju (ups!), pozdravi se sa nadom u slobodu, demokratiju, pravdu i nezavisnost.Erdogan je dosta pribran i sto se tice samo sankcija:

Turkey opposes sanction against Libya Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan says Turkey opposes economic sanctions against Libya because it will hurt the Libyan people. "It is wrong to act hastily in such situations. And it is not right at present to impose sanctions on Libya since such measures punish the people," Erdogan said on Wednesday. Erdogan described the Libyan government crackdown on its people as "very worrying" and expressed hope that “those who govern Libya will eventually see the realities," AFP quoted him as saying. "We are not supposed to meddle in Libya's affairs... and it is up to the Libyan people to decide their own fate," he added. The remarks come, after the United States and the European Union announced they were considering the possibility of imposing economic sanctions against Libya over its bloody crackdown on pro-democracy protests.
Napomena: Ko voli Pilgera, eno ga na antiwar.com sa svojim provokativnim mislima. Ne smem da prenesem, pominju se zaverenicke reci: CIA, MMF, Noam Chomsky... Na Pescaniku Dominique Moisi `blebece` o geopolitici emocija...
Link to comment
pa ne bi me cudilo da tolerisu. tebe bi?pritom je suki reko da niko od pripadnika vojske i vojnih penzionera ne ucestvuje.
Da, cudilo bi me. I ne znam zasto uopste predpostavljas da je VS puna ljudi koji bi rado bili placenici. Kao sto rece neko pre, ti placenici su verovatno iz raznoraznih JSOova i slicnih bivsih paravojnih fomracija, a ima i dosta ratnih veterana iz BiH (ja upozno jednog jedanput, koji je dolazio iz Iraka - a taj je postao placenik jer je jedino drugo zaposlenje koje je nasao posle rata bilo kelnerisanje za 200 maraka mesecno, dakle nije bio oficir VRS).
Link to comment
×
×
  • Create New...