Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

o Americkoj intervenciji : imaju li oni uopste para za to planinarenje? meni se cini da je situacija vise nego kriticna sa vec postojecim zaristima, tesko da bi mogli sa skupe dovoljno ljudi, opreme, itd za bilo sta ozbiljnije
Kada bi to bio interes, ne sumnjam ni za tren da bi finansije bile mali problem. Ovako ili onako, bilo kakva vojna intervencija sa US predznakom uvijena u bilo kakav šal kratke humanitarne intervencije, makar samo i oružanog obezbeđenja evakuacije stanovništva iz pojedinih gradova bi bio veoma pogrešan potez.
Link to comment

Ako govorimo o vojnoj intervenciji u Libiji, nije potrebna nekakva invazija. Potrebno je da uleti par aviona, i skrsi gadafijevske na par kljucnih tacaka, i omoguci demonstrantima/ustanicima da zauzmu Tripoli. Kada se to desi, Gadafi je cao.A nesto mi pada na pamet - umesto SAD, takvu vojnu intervenciju bi mogla da izvede slobodarska pronarodna vojska Egipta, da pomogne svojim komsijama koji teze slobodi kao i Egipcani.

Link to comment
sto hje, da prostis, najobicnije pranje ruku- eto, uradili smo to "nesto", jer je nesto bolje nego nista, molim. missim, neam ja nista protiv dugorocnih mera, samo bi mogli da sacekamo da vidimo da li su one uopste potrebne. posebno jer taj embargo valja i implementirati, dovuci brodove, avione, helikoptere, ljudstvo, napraviti infrastrukturu, obezbediti sredstva...
Gore napisah kako mislim da bi bilo kakvo vojno mešanje bila katastrofalna greška. Dakle, ako nije opcija da se šalju marinci da obaraju Gadafijevu statuu sa glavnog trga, nije mi van pameti reći da je makar i slabo efektivni embargo na oružje gori nego ništa. Nešto > ništa. Svakako da ako ima boljih opcija, da ih treba razmatrati. Ako ih nema, uzima se logično ona najbolja ili najmanje loša, ma kako neefektivna bila.
Link to comment
Ako govorimo o vojnoj intervenciji u Libiji, nije potrebna nekakva invazija. Potrebno je da uleti par aviona, i skrsi gadafijevske na par kljucnih tacaka, i omoguci demonstrantima/ustanicima da zauzmu Tripoli. Kada se to desi, Gadafi je cao.A nesto mi pada na pamet - umesto SAD, takvu vojnu intervenciju bi mogla da izvede slobodarska pronarodna vojska Egipta, da pomogne svojim komsijama koji teze slobodi kao i Egipcani.
Ali ja nisam ni mislio na invaziju, niti bilo kakvo šire delovanje, pa čak ni kopnenih snaga. Štaviše, mislim da čak i da onaj fruitcake koji čuje glasove od Boga i dalje sedi u Beloj Kući, da ni on ne bi bio baš toliki moron da razmatra neku širu intervenciju, invaziju, ili vezivanje trupa i vojnih resursa na bilo kakav srednji vremenski rok.Jednostavno smatram da je bilo kakvo vojno uplitanje Sjedinjenih Država, pa makar to bio snajperista koji će jednim metkom "rešiti situaciju", da hiperbolišem svođenjem stvari na najmanju zamislivu meru, bilo percipirano u arapskom svetu kao nešto što može imati samo dugoročne posledice. The Great Satan kills martyr Gaddafi.
Link to comment

Neko od prebega iz bliskog Gadafijegog okruženja je pominjao da je ludak u posedu hemijskog i biološkog oružja i da je više nego spreman da ga upotrebi. Možda bi neka arapsko-afrička koalicija trebalo da se oformi, da ludaka odvede na sigurno mesto, pa da se kupi odande. Ali to se neće desiti.Noćna mora, tamo se dešava upravo ono čega sam plašio da će nam se desiti 2000-te godine.

Link to comment
inace za vodjenje rata ti treba oruzje i treba ti puno njega. mere nadzora granica Libije u cilju sprecavanja uvoza oruzja nemaju smisla ako sukob potraje 2 nedelje, ali ce i te kako imati smisla ako bude trajao 2 godine.
Te mere nadzora mogu eventualno da drastično podignu cenu oružja ali protok i dotur istog neće zaustaviti, kao što ga nikada i nigde nisu zaustavile.
Link to comment
A nesto mi pada na pamet - umesto SAD, takvu vojnu intervenciju bi mogla da izvede slobodarska pronarodna vojska Egipta, da pomogne svojim komsijama koji teze slobodi kao i Egipcani.
da, bravo, piloti mogu da se zovu i Johnny "Mad Dog" Kowalski i Buck "Here to Fuck" McCoy, samo da se to nekako ne vodi kao američka intervencija pošto bi to bila užasna medveđa usluga regionu.beowulf: ma nije tu rec samo o tehnickom sprecavanju nego o accountability, sto kazu. takve mere sankcija erodiraju infrastrukturu sukoba, otudjuju potencijalne saveznike i saradnike itd. nije to sad neki veliki gest kao bombardovanje Gadafijevih najamnickih logora, ali pomaze. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Despite calls by text message (see 11.46am) and via Facebook for mass demonstrations in Tripoli today, it seems the capital is still firmly under the control of Gaddafi's troops. Residents say they are staying inside unless forced to search for supplies.
Link to comment
Ma slazem se SAD. Al bi jedna brza intervencija najvece regionalne vojne sile zvane Egipat brzo resila stvari.
Ne misliš li da je to malkice rizično? To bi bilo kao kada bi Srbija intervenisala u korist makedonskog naroda koji bi se podigao protiv diktatora. Jeste plemenito ali de facto Srbija bombarduje Makedoniju. Nisam siguran da mi je poznat neki istorijski primer da je susedna zemlja radila takve stvari. Uopšte, čitava stvar je takva da bi bilo čija intervencija mogla da donese mnogo više štete nego koristi. Imajući u vidu da se režim osipa i raspada kako god da okreneš, bolje je da Libijci to reše sami.
Link to comment
• The cities freed from Gaddafi's control are being ruled by committees of lawyers, doctors, tribal elders and army officers - with little sign of Islamist involvement. Benghazi, the country's second city, is being ruled by a group called the February 17 coalition.
(guardian prenosi reuters)
Link to comment
Uopšte, čitava stvar je takva da bi bilo čija intervencija mogla da donese mnogo više štete nego koristi.
Tačno tako. Dopadalo se to nekome ili ne, Gadafi i dalje ima podršku jednog dela Libije, ili makar da kažem, nekih plemena. Intervencija sa bilo čije strane bi stvorila samo dugoročne "račune" koji mogu da vode i međunarodnim posledicama. Iako je alternativa da ovaj čovek verovatno vodi u široki i možda dugi građanski rat sa potencijalnim velikim brojem žrtava, intervencija Amerike ili susedne države bi dugoročno verovatno stvorila velika neraščićena pitanja.
Link to comment
Ako govorimo o vojnoj intervenciji u Libiji, nije potrebna nekakva invazija. Potrebno je da uleti par aviona, i skrsi gadafijevske na par kljucnih tacaka, i omoguci demonstrantima/ustanicima da zauzmu Tripoli. Kada se to desi, Gadafi je cao.
Sitan problem je što mete nisu jasne i većina se nalazi u gradovima. Bilo bi sigurno kolateralne štete, što bi Gadafiju itekako pomogle. Koliko shvatam situaciju, Gadafiju nije na raspolaganju klasična vojska, pa nema kasarni i drugih jasnih meta. Na mestima gde se vode bitke strane nisu jasno razgraničene, niti bi bilo ko bio spreman da kordinira napade s američkom avijacijom. Čak i u zalivskom ratu se ginulo od prijateljske vatre, ovde bi to bilo itekako izraženo. Tek bi gađanje infrastrukture i meta u gradu bi bilo pogubno.
A nesto mi pada na pamet - umesto SAD, takvu vojnu intervenciju bi mogla da izvede slobodarska pronarodna vojska Egipta, da pomogne svojim komsijama koji teze slobodi kao i Egipcani.
Ako se ukaže potreba za intervenciju spolja ovo bi definitivno bilo bolje rešenje.
Link to comment
o Americkoj intervenciji : imaju li oni uopste para za to planinarenje? meni se cini da je situacija vise nego kriticna sa vec postojecim zaristima, tesko da bi mogli sa skupe dovoljno ljudi, opreme, itd za bilo sta ozbiljnije
Mogli bi 100%. Postoje aviabaze u Italiji, trupe u Nemačkoj, verovatno bi tražili i dobili pomoć evropskih vojski. Marinci bi se prvi iskrcali da obezbede recimo luku u Bengaziju.Ako imaju podršku pobunjenika u Bengaziju, Ameri ili UN/EU multinacionalne snage od nekoliko pešadijskih brigada i još bitnije dva-tri tenkovska bataljona uz podršku avijacije iz Italije stuštili bi se kao Romel ili Montgomeri iduću pored obale oslobađajući grad za gradom. Prepreke bi mogle da budu urbana borba u gradovima, koje naprosto treba zaobići i direktno ići na Tripoli, uapsiti Gadafija i rešen problem. Ako se uključi egipatska vojska u snazi od nekoliko oklopnih bataljona (2-3) to je ukupno 5 tenkovskih bataljnona+američka avijacija=Gadafi je gotov za nedelju dana.Čak i da nemaju podršku pobunjenika oni se neće aktivno suprotstavljati amerima ako im je život mio. Prvo nemaju sa čime, drugo nema ko da ih vodi, za njih je i 5000 gadafijevaca velik zalogaj.Libijska vojska
11 Border Defence and 4 Security Zones, one regime security brigade, 10 Tank Battalions, 10 Mechanised Infantry Battalions, 18 Infantry Battalions, 6 Commando Battalions, 22 Artillery Battalions, 4 SSM Brigade and 7 Air Defence Artillery Battalions.
broji oko 50.000 ljudi nije baš za podcenjivanje. Međutim u debelom je rasulu.
Link to comment

s obzirom da su stizale vesti o potencijalnoj ugrozenosti nasih drzavljana zbog navodnog ucestvovanja srpskih pilota, nadam se da je vest tacna. a i bezobzira na potencijalnu ugrozenost.

Link to comment
×
×
  • Create New...