Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Бане, оно што ја причам о Либијцима је базирано на разговорима које сам водио са својим пријатељем Алжирцем који је како се оно политички некоректно каже Вехабија( како ми је он објаснио то му је у истој равни као када се црном Американцу каже нигер) са којим са делио исту лабораторију пуних пет година. Он ми је рекао да та прича о секуларизацији ширих народних маса у Либији нема везе са животом коликогд је Пуковник форсирао. Можда је он човек пристрасан, јер је исламски фундаменталиста и арапски интегриста сумњам, он је ово што се дешава предвиђао годинама унапред у нашим разговорима тако да ја нисам био изненађен са оним што се десило осим можда брзином којом се дешава, јер ти арапски режими су корумпирани и неспособни скоро као режим у Србаља, а народ је у тој пустињи жељан правде. Оно што је моје лично искуство је да је најсекуларнији део ислама оно на Балкану плус кемалистичка елита Турске која се топи као снег у османској Турској Ердогана и екипе, сви остали су верни, можда не успаљени али никако нису атеисти у западном смислу. Оно што мене искуство из историје учи је да мала а организована група људи, којој туђи животи нису битни лако се дочепа власти у политичким догађањима која имају врло често легитиман разлог. Крвава догађања у Француској, Русији, Југославији и још на пар места су ми доказ за ту тврдњу. Лов у мутном је зезнута ствар поготову када има толико оружија на све стране као у Либији, која није Египат нити Алжир па да човек има за шта да се ухвати што се политичке традиције ухвати. Дивља је то земља, као Јемен, Саудијска Арабија, због тога и питам одакле таква сигурност у победу некаквог организованог на европски начин политичког размишљања. Успут није да само Србљи налазе ал КаидуТекст на енглескомРуђеро, опет бућка ради. :P За Пуковника имам отприлике симпатија колико за ђенерала Фрању, и оног што га усвајате да се родио у Загорју, крај Сутле.

Link to comment

vasicu,uopste nisam tvrdio da ce pobediti "organizovani vid evropskog politickog razmisljanja".samo tvrdim da se ljudi na ulicama ne bore u ime alkaide i u ime islamskog fundamentalizma vec protiv omrazenog rezima. sta ce se desiti posle ja ne znam, oni se mozda nadaju da ce sloboda biti vecna, ali sve to ne moze da se ravna sa motivima koji ih sada pokrecu.

Link to comment
sumnjam, teško je u hrvatskoj okupit ikakvu spomena vrijednu masu ako se ne kaže da su i srbi dio problema sleep.gif
B92 komentar -
samo da znate trenutno stanje u Zagrebu više liči na Libiju i nije istina da nas ima tisuću ipo sada nas je znatno više,.policija brani najkorumpiraniju vlast u Europi ne idemo dok ne padnu.,.svi smo mi Matija Gubec
:jerry:
Link to comment
vasicu,uopste nisam tvrdio da ce pobediti "organizovani vid evropskog politickog razmisljanja".samo tvrdim da se ljudi na ulicama ne bore u ime alkaide i u ime islamskog fundamentalizma vec protiv omrazenog rezima. sta ce se desiti posle ja ne znam, oni se mozda nadaju da ce sloboda biti vecna, ali sve to ne moze da se ravna sa motivima koji ih sada pokrecu.
То Бане, није била ни моја премиса унаточ покушајима Руђера да ми имплицира љубав према Ратку, СМраду и Пуковнику. Мене је само занимло зашто се то у старту одбацује и колика је могућност да се такав развој догађаја деси.
Link to comment

Istina je da se u amazirsko-berberskoj populaciji najbolje i najbrže primio islam, ali ja i dalje ne vidim vezu sa ovim što se sada i danas dešava.

Edited by dux
Link to comment
Мене је само занимло зашто се то у старту одбацује и колика је могућност да се такав развој догађаја деси.
Zašto ti imaš silnu potrebu da potenciraš nešto što je trenutačno samo jedna karta iz Gaddafijevog špila laži, a sa terenom ima samo veze tolike što je neki šeik vasić postovao podršku al-qaide, na jednom od bezbrojnih sajtova islamskih dveri?
Link to comment
×
×
  • Create New...