Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

koliko god libija bila plemenska zemlja toliko je i sekularna. apsolutno svi oni koji su na ulicama u svojim parolama i pesmama ne koriste nista sto u sebi sadrzi bilo koju primesnu neceg mnogo verskog, a kamoli radikalno verskog. mozda je jos zanimljivije da osnov protesta nije ni ekonomski jer se ni to ne ispoljava u besu ovih ljudi.gotovo neverovatnim nizom specificnosti ovog bunta u libiji dominira oslobodjenje od tiranije i stalno se potencira jedinstvo naroda. juce na velikom protestu u bengaziju dominira parola "tripoli je nas glavni grad", danas na sastanku plemenskih vodja svi pevaju "libija je jedna", demonstranti u tripoliju su skandirali bengaziju, gadafi se naziva kukavicom i izdajnikom. ova revolucija u kojoj dominantno ucestvuju mladi libijci (ucestvuju svi, ali mladi su dominantni) bar u svojoj inicijaciji ima dosta iskren i realan motiv.naravno da na terenu ima svacega i naoruzanih bandi koji koriste priliku za pljacku, niz sitnih interesa pojedinaca ili plemenskih vodja, moguce i upliva nesto al-quaeda clanova, ali sve to nije ni priblizno jak procenat ni snaga koja pokrece ove ljude na ogromno zrtvovanje.vec sam pisao ovde da je taj bunt i to oslobodjenje od jednog sumanutog i brutalnog rezima poceo upravo onako kako je jedino i mogao. istok libije i bengazi su morali da povuku nogu, a ostali da ga slede.sta ce doneti buducnost to je jako tesko tvrditi, ali to nije razlog da ovu borbu i patnju i zrtvovanje (samo danas je poginulo vise desetina ljudi u misrati, zwari, al zawiyahu...) odmah deklarisemo nekim teorijama o "verskom radikalizmu", "zaostaloj plemenskoj drzavi koju svako moze da podigne i nahuska" i sl.

Link to comment
Gandalfe, evo ti i na danasnjem Foreign Policy da Sto se tice tih komentara na vesti, mislim da preterujete sto iz njih izvodite zakljucke o preovladjujucem stavu. Pa dovoljno je da 3 ludaka zaposednu neki sajt i dovidjenja.
Apsolutno. U istom rangu su postovanje tih besmislenih komentara i njihovo komentarisanje.
Mislim da vam je ovo malo i defanzivni refleks. Svakako se na osnovu tih besmislenih komentara ne mogu izvući egzaktni podaci o procentima građana koji misle ovako ili onako, međutim oni govore o nekom opštem trendu. Vrlo lako se provali kada je u pitanju neka organizovana "kampanja" (videti pod Dinkić) a kada se radi o stavu koji je prisutan u javnosti u velikom obimu. Moje iskustvo nije da u svom okruženju nailazim na drastično drugačije stavove pa da me čudi što tamo nailazim i na takve nego je upravo u javnosti utemeljena ta kombinacija neinformisanosdti i predrasuda. Mislim, moguće da je Luka i u pravu i da veliki broj komentara pišu dva angažovana zgubidana i lupaju pluseve, ali su za to zaista male šanse.
Link to comment
nemoj da umires, nego reci svoju sumnju...
Šta ima da sumnja kada je dokazano da su deci delili pilule od kojih ova odmah izlete na ulicu, dodaj tu da je osnovano nekoliko emirata na istoku + udruženi zločinački poduhvat Al-kaide, Amerikanaca i cionista...sve je jasno
Link to comment
Ма пусти ти сада википедију латинска варалице, није то поента, него је понета шта Осаму и његове спречава да се окористе у Либији, која је како цењени писци на овој теми сведоче племенска земља са демократским традицијама мањим но у Монтенегра. Није то поповање несрећо, но питање, а ти буди јунак те дадни какав одговор.
Kakav bi ti odgovor htio, kad ti je analogija koju potežeš za svoju 'tezu' mutava? Podmetanje da je uzdanica Gaddafi u pravu ti je jedino bitno.Ali da probam, ništa ih ne sprečava, kao što ih ništa ne sprečava ni u Alžiru, ni u Maroku, ni u Sudanu, ni u Somaliji. Vic je u tome da nema nikakvih dokaza da je Al Qaida iza ovog bunta, tako da nema veze ni sa vidicima potencijala njegovog iskorištavanja. Najkorisniji je za Al Qaidu sad upravo Pukovnik, koji produžava građanski rat, umjesto da se lijepo ubije i time omogući uspostavu stabilne države u najkraćem mogućem roku.
Link to comment
Mozda sam se malo pogresno izrazio oko ljudi iz bivseg Istocnog Bloka. Nisam imao nameru da kazem niti licno mislim da oni imaju nekakav podanicki mentalitet po kome su se jednostavno "priklonili od jedne sile ka drugoj" ili "promenili konja u sred trke". Ali ostaje pitanje zasto je antiamerikanizam u Evropi najjaci na prostorima ex-YU, u drzavama naslednicama zemlje koju je oblikovao i kojom je 3/4 njenog postojanja vladao, kako ti sam kazes "zapadni covek", a ne recimo u zemljama gde su citave generacije odgajane u teskoj indoktrinaciji kako je USA "najvece zlo na svetu" i slicno? Mozda si u pravu i mozda je bas tako zbog tih istocnoevropskih homegrown pokreta (o kojima priznajem da ne znam mnogo) i ljudi kao sto su bili Walesa i Havel (koje je lakse pomenuti bas zbog nedostatka dubljeg poznavanja tih pokreta koje su oni vodili). Ako je tako, onda je bolje pitanje zasto je ex-YU ostala uskracena za uspeh nekavog slicnog pokreta?I stvarno ne razumem cemu ovaj drugi pasus? Zasto ovde pominjes morona GB i njegove retardirane fanove? Da li je to poruka meni da treba da prvo pocistim svoje (americko) dvoriste pre nego sto pocnem da se bavim tudjim (srpskim)?
prvo, nisam siguran da je antiamerikanizam u nas ista prisutniji nego u spaniji, italiji ili francuskoj. stavise mogu reci da ako nista drugo da se srbija, i pored NATO intervencije, ne izdvaja previse od ovih zemalja. pravo pitanje je: zasto je antiamerikanizam u srbiji prisutniji nego u zemljama bivseg istocnog bloka? doduse tamo ga 'zamenjuju' strukturalno slicne teorije zavere. sto se tice nepostojanja slicnih pokreta u former yu jebiga to je vec posebna tema ali svakako govori o potpuno drugacijoj prirodi ovdasnjeg rezima. ja bih rekao da je SK fakticki lakse inkorporirao razlicite politicke pokrete (odnosno elemente njihovih politika) nego njegovi parnjaci iza gvozdene zavese.ovo drugo (drugi pasus) nije prekonosiranje vec pre pokazatelj (argumenat u raspravi) kako su anti-americke zavere deo i americke politicke kulture (sto bi se reklo paranoid style in american politics). sve je tu: gospodari iz senke, zavera na samom vrhu drzave koja radi protiv americkih interesa, mandzurijski kandidati, konstantna prica o 'zadnjim' namerama vasingtona. dakle kada govori o sopstvenoj vladi GB koristi jezik vulgarnog antiamerikanizma sakriven iza hiper-patriotizma. znaci pitanje je gde su tu nesvrstani i antikolonijalna politika da objasne iracionalni anti-amerikanizam? ocu reci mislim da je pitanje antiamerikanizma uzasno zanimljivo i takodje nesto sto je tema za sebe. ja sam za to da ako zelis nastavimo na nekoj drugoj temi da ne trolujemo ovde. Edited by kim_philby
Link to comment
QuoteSwitzerland announced on Thursday evening that it is freezing any assets belonging to Libyan leader Mouammar Gaddafi and his entourage. The foreign ministry said the decision had come into force immediately
Sreća pa je na vreme uzeo 5 % UniCredit-а.Stvarno, šta se dešava sa ovim Švajcarcima, ako nastave ovako, izaći će na loš glas. Edited by dux
Link to comment
Vrlo duhovito. Vidim da te ni gomila mrtvih i izmasakriranih ne sprečava da prosipaš svoj specifični humor.
koliko god libija bila plemenska zemlja toliko je i sekularna. apsolutno svi oni koji su na ulicama u svojim parolama i pesmama ne koriste nista sto u sebi sadrzi bilo koju primesnu neceg mnogo verskog, a kamoli radikalno verskog.
Ja bih samo ovde jos dodao da u svim ovim izvestajima sto iz Tunisa, sto iz Egipta, sto iz Libije, ne videh nikakvo organizovano "Allahu Akbar" skandiranje, za razliku od Irana 2009 gde je to prakticno vazilo za revolucionarni poklic.
Vrlo duhovito. Vidim da te ni gomila mrtvih i izmasakriranih ne sprečava da prosipaš svoj specifični humor.
Nemoj tako, sad ce da ti objasni da je sve to montaza zle imperijalisticke CIA-Hollywood ko-produkcije <_< Edited by WTF
Link to comment

Ajmote i mi da se okupimo i protestujemo, barem da budemo u duhu vremena..Inace, sa Press TV>

'Gaddafi's son joins Libyan protesters' The youngest son of the Libyan ruler Muammar Gaddafi has joined the pro-democracy protesters in eastern region of the country as the outpouring of rage against Gaddafi remains unabated.Reports say Saif al-Arab, Gaddafi's youngest son, who was sent by his father to cooperate with Libyan security forces in the massive crackdown on pro-democracy protesters joined forces with the demonstrators on Thursday, while hinting that his father would commit suicide or flee to Latin America.HA/MGH
Link to comment
Ako nisu u pitanju navijači, branitelji ili thompsoni, onda :Hail: i respect za braću Hrvate.
sumnjam, teško je u hrvatskoj okupit ikakvu spomena vrijednu masu ako se ne kaže da su i srbi dio problema sleep.gif
Link to comment
sumnjam, teško je u hrvatskoj okupit ikakvu spomena vrijednu masu ako se ne kaže da su i srbi dio problema sleep.gif
mozda citaju komentare po srpskim portalima i broje pluseve za gadafaija,pa im nije bilo tesko da se opredele?^_^paah, ja tek sad vidim da su prosvjedi interne priorde,a ne podrska libijskom narodu.^_^
Link to comment
×
×
  • Create New...