Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Dobro, nije bas ni totalna diktatura. Nedavno su imali izbore gde je opozicija uzela pola mandata. Cavez je na skali autokratije vise k'o Sloba.
Mislim na to da popularni predsjednici Uribe i ovaj na mom avataru odlaze s vlasti u skladu s ustavom svoje zemlje, dok ga ovaj mijenja na svojim ho-ruk referendumima da bi ostao. A tu opoziciju je utišao dekretima, i opet će.
Link to comment

Gadafiju je bitan svaki grad ali zasto je Zawia bitnija ili Misrata (Misurata)?Zawia je sediste nekih najbitnijih naftnih kompanija i mesto odakle se prakticno pokrecu akcije za istrazivanje i eksploataciju veceg dela naftnih izvora. Misrata je treci po velicini grad u Libiji. Veliki je univerzitetski centar, kazu da je prosperitetniji i bogatiji i od samog Tripolija. U pitanju je i luka plus nedaleko postoji jako vojno uporiste i mali aerodrom. Grad ima i svoju radio stanicu. Sa svake tacke gledista, jako bitno mesto za kontrolisati. Misratu vec treci dan pokusavaju da osvoje konvoji sa naoruzanim Gadafijevim placenicima, ali se ona do sada uspesno odbranila. Treba napomenuti i da je Misrata prvi grad na zapadu zemlje gde su se pojavili protesti.

Link to comment
Vijesti idu da Gaddafi pokušava vratiti Misratu i Zawyiju. Ako on, kako se kaže, 'preuzme inicijativu', i nakon ove konsolidacije oko Tripolija počne vraćati izgubljeno, ja za razliku od ovih brojnih reportera svakako vidim mogućnost trijumfalnog & vjerojatno krvavog povratka u Benghazi, bilo za tjedan bilo za mjesec dana.
Oprezno prognoziram da se nece vratiti. Ili ce pasti s vlasti ili ce zemlja ostati podeljena. Koliko shvatam ne male vojne snage su u pobunjenickim rukama, znaci da bi usledio pravi pravcati rat u slucaju nejgovog pokusaja. E sad, ja mislim da on u tom ratu, iako inicijalno verovatno raspolaze vecom silom, nema odakle da dobije pomoc, a da ce pomoc za pobunjenike cureti odasvuda. Dakle ostaje mu samo da zemlju vrati blic ratom, za sta mislim da je vec izgubio zamah, mada ne kazem da nece pokusati. U svakom slucaju, lose je to sto se dve vlasti sa centrima u dva velika grada polako stabilizuju i to stvarno moze da dovede do duzeg oruzanog sukoba dve jasno definisane strane. Neka su im je sila u pomoci.Edit: e da, jel zna neko od bolje upucenih da li pobunjenici i njihove vodje, ko god to bio, vrse neku vrstu mobilizacije na teritorijama kje kontrolisu? Na zalost, ako ne vrse to bi bio znak diletantizma, a ako vrse to bi bio znak da lose tek sledi. kako god okrenes, ne valja. Edited by MancMellow
Link to comment

pratim temu. hvala vam na izveštajima i analizama.jako sam se uplašila posle ovoga što roger i bane5 kažu. nadam se da neće postati krvavije nego što jeste.

Misratu vec treci dan pokusavaju da osvoje konvoji sa naoruzanim Gadafijevim placenicima, ali se ona do sada uspesno odbranila. Treba napomenuti i da je Misrata prvi grad na zapadu zemlje gde su se pojavili protesti.
za misratu sada imam posebne simpatije.
strijeljano 20 policajaca?
strašno.ko je javio? Edited by stormy
Link to comment
Mislim na to da popularni predsjednici Uribe i ovaj na mom avataru odlaze s vlasti u skladu s ustavom svoje zemlje, dok ga ovaj mijenja na svojim ho-ruk referendumima da bi ostao. A tu opoziciju je utišao dekretima, i opet će.
fdr_stalin.gif
Link to comment

Misrata se navodno drži, odbili su napad na aerodrom i sada ih napadaju u gradu...u Zawyiju (gde je ludak planirao govor) su teške borbe ali je navodno 30.000 ljudi na ulicama i odbili su prvi napad...

Link to comment
strašno.ko je javio?
navodno je aldzazira prikazala snimak. nisam vidjela, nego procitala drugdje, odoh da vidim aldzazirin blog.edit, pretpostavka je da su policajci koji nisu htjeli da izvrsavaju naredjenja Edited by morgana
Link to comment

sa agencijaArapska televizija "Al DŽazira" prikazala je snimke policijske stanice u Az-Zavijahu koja gori i oko 20 tela sa rukama vezanima na leđima. Ta televizija je objavila da se radi o telima policajaca koji su streljani zato što su odbili da pucaju na demonstrante.

Link to comment

ni na aldzinom blogu nema toga, ili ja ne nalazimtako da se za svaki slucaj izvinjavam za dezinformacijuedit, a, od juce, ok :)

Edited by morgana
Link to comment
sa agencijaArapska televizija "Al DŽazira" prikazala je snimke policijske stanice u Az-Zavijahu koja gori i oko 20 tela sa rukama vezanima na leđima. Ta televizija je objavila da se radi o telima policajaca koji su streljani zato što su odbili da pucaju na demonstrante.
ne da je prebitno, al ne nalazim tu obavjest na aldzaziri
Ma to je vest od juče, imate i video snimak na 160-oj strani u mom postu (ispod spojlera)
a, jasno Edited by ToniAdams
Link to comment
Ma to je vest od juče, imate i video snimak na 160-oj strani u mom postu (ispod spojlera)
Ladno sam mislio da si stavio ona raskomadana tela u spoiler, zato nisam ponovo otvarao. Oni jadnici su stvarno postreljani najbrutalnije.
Link to comment
×
×
  • Create New...