Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Rast cena hrane se smatra dodatnim pritiskom na stanovništvo već pogođeno finansijskom krizom. Gle ovu prognozu iz avgusta prošle godine:link
kako je moguće da zbog zbog suše i požara u Rusiji, koja je sve samo ne veliki proizvođač hrane, zapravo su uvoznici, skoči cena žitarica 70%, zar je 2,5% svetske popuplacije sposobno da pojede toliko hrane da to dovede do ovakvih promena na tržištu, možda je svetska poljoprivreda već na limitima svojih moći da nahrani i ovih 6,5 milijardi ljudi - to bi bila daleko gora vest nego da je ovo maslo berzanskih špekulanata, onda padaju u vodu priče naučnika da možemo hraniti do 14 milijardi ljudi uz upotrebu genetski modifikovane hrane
Link to comment

Postavio sam ranije na ovom topiku link gde tip radi detaljnu analizu sa cenama hrane kako i zasto. Evo ovde: http://www.atimes.com/atimes/Middle_East/MB02Ak01.html mozete da preskocite ideolosko-politicke rasprave na pocetku clanka i da odete do podnaslova "Wheat prices 101 and Egyptian instability", ima dosta podataka i grafikona skupljenih na jednom mestu.Suse nisu bile samo u Rusiji, nego je sirom sveta opala proizvodnja. Ali tu ima jos jedan faktor koga pre nije bilo - azijske zemlje su bogatije, najpre Kina. A u Kini je takodje bila susa (Kina inace po pitanju zitarica nije sustinski uvoznik).Kina je pre bila siromasna, i kada bi skocile cene hrane (npr. zitarica), Kina bi smanjila potrosnju ukoliko ne moze da pokrije svoje potrebe iz domacih izvora. Uz smanjenu potrosnju bi isla i smanjena potraznja, sto onda dovodi do pada cena. Medjutim danas je Kina dovoljno bogata da odrzi svoj nivo potrosnje pa makar cena bila trostruko veca. Drugima recima, i ako raste cena, ne opada potraznja. Dakle cene ostaju visoke dok ne bude vece ponude (tj. dok se ne poveca proizvodnja). U ovom slucaju pate najsiromasnije drzave. Egipat je tu bio dosta pogodjen, jer ogroman deo svoje potrosnje hrane uvozi, a nisu npr. uopste nikakav proizvodjac nafte.

Link to comment

Uz disklejmer da se u ekonomiju razumem kao Marica u..., mislim da sam par puta čuo/pročitao da države proizvođači hrane imaju sve veće i veće površine zasejane žitaricama koje nisu primarno za prehrambene svrhe, već da proizvode resurse za biomasu i biogoriva. Proizvodnja ovih sirovina je u kratkom roku viđena kao daleko isplativija malim i srednjim privatnim poljoprivrednim magnatima, tako da su škartirali proizvodnju prehrambenih resursa i preusmerili se na ovo.

Link to comment

Što se proizvodnje žitarica tiče u 2009 je Rusija činila oko 9% proizvodnje, ali je tačno ovo što kaže hazard u Rusiji je bio požar koji je izazvao drastično manje doveo do toga da se zabrani izvoz što je opet uticalo na cenu, a onda se doda i globalno lošiji prinos i dobije se skok cene.

Link to comment

Mislim da proizvodnja biogoriva jednostavno nije dovoljno velika da bi imala toliki uticaj na cene hrane. Pre je susa glavni razlog. Evo uostalom i SB se slaze:http://biofuelsdigest.com/bdigest/2010/08/02/world-bank-reverses-the-effect-of-biofuels-on-food-prices-has-not-been-as-large-as-originally-thought/

In Washington, a newly released report from the Development Prospects Group at the World Bank, “Placing the 2006/08 Commodity Price Boom into Perspective”, concludes that “…the effect of biofuels on food prices has not been as large as originally thought, but that the use of commodities by financial investors (the so-called “financialization of commodities”) may have been partly responsible for the 2007/08 spike.” The authors added that ““We conclude that a stronger link between energy and non‐energy commodity prices is likely to have been the dominant influence on developments in commodity, and especially food, markets.”The authors stated: “Worldwide, biofuels account for only about 1.5 percent of the area under grains/oilseeds. This raises serious doubts about claims that biofuels account for a big shift in global demand. Even though widespread perceptions about such a shift played a big role during the recent commodity price boom, it is striking that maize prices hardly moved during the first period of increase in US ethanol production, and oilseed prices dropped when the EU increased impressively its use of biodiesel. On the other hand, prices spiked while ethanol use was slowing down in the US and biodiesel use was stabilizing in the EU.”
Istina je da kada bi koriscenje biogoriva od zitarica naglo poraslo, da bi to uticalo na cene hrane, ali mislim da se jednostavno nije desilo. Takodje, s pocetkom finansijske kriza pala je zesce cena nafte, sto je biogoriva od zitarica ucinilo dosta manje isplativim.
Link to comment

Sugrađani i sugrađanke ponovo briljiraju:

Vratićemo se mi u Tripoli jer tamo može dobro da se zaradiJa ću se u Libiju vratiti kada se sve smiri jer tamo može dobro da se zaradi - ispričao je Predrag, koji se bavi građevinskim poslovima.Utisak građana koji su se juče evakuisali iz Tripolija bio je da su medijski izveštaji Si-En-Ena i Al Džazire prenaduvani.
Kako je ova nacija kvalitetno prsla, to je zaista predivno. Tamo gde ja mlatim pare je super, ne verujte CNN-u i njihovim katarskim slugama, ja nisam video ništa strašno, ergo, ništa strašno se ne dešava. Ako i ovi što se izvlače iz Bengazija budu pričali istu priču kada dođu, onda je ovo zaista 1 kolektivna ludnica.Inače, juče su na B92 išli komentari tipa: "Od čijih para se plaćaju troškovi evakuacije i da li ovi što mlate hiljade evra mesečno u Libiji plaćaju porez Srbiji od koje traže evakuaciju?" Čitajući to, pominjao sam napalm više nego Hattori, a onda jutros gledam Sky News gde voditelji kažu da su na temu (očajno isplanirane) evakuacije britanskih građana dobili gomilu mailova sa potpuno istim pitanjem: od čijih para se finansira evakuacija i zašto to ne plaćaju/organizuju kompanije za koje ti ljudi rade? Zavladalo je globalno ludilo gde je svako svakome neprijatelj.
Link to comment

Da, kada je pšenica u pitanju onda se 70% potrošnje odnosi na direktnu ljudsku upotrebu. Kada je ethanol u pitanju oko 3% pšenice se koristi u ove svrhe što ne može još uvek dominantno odrediti cenu. Proizvodnja pšenice u 2010 je u odnosui na 2009 pala za čitavih 5% usled onoga o čemu smo malopre pisali. Upravo Rusija i Ukrajina proizvode najjeftiniju pšenicu a one su bile najviše pogođene sušama i požarom. Na to treba dodati i to da su zalihe u Kini i Indiji značajne ali da se ne troše već se čuvaju za slučaj nužde. EIU predviđa pad cene ali oni znaju da budu preterano optimistični po mom mišljenju. Ukoliko usledi još jedna loša godina razklika između ponude i tražnje se može uvećati.

Edited by Eraserhead
Link to comment
Kako je ova nacija kvalitetno prsla, to je zaista predivno. Tamo gde ja mlatim pare je super, ne verujte CNN-u i njihovim katarskim slugama, ja nisam video ništa strašno, ergo, ništa strašno se ne dešava.
Ma jasno je da ne može da bude objektivan kada mu posao zavisi od Gadafijevog opstanka na vlasti.
Link to comment

Sa lica mjesta

Intervju - trener Al TahadijaMIODRAG JEŠIĆ: ĆERO, TATA JE ŽIV!Autor: Dejan PetkovićPucnjava na ulicama Bengazija nije prestajala, miris baruta je ulazio u stanove. Sada se, srećom, sve smirujeNada se najboljem.- Napišite da su Irena i Tara (supruga i ćerka, prim. nov.) moje sunce, da se ne brinu za mene, jer biće sve u redu. Čini mi se da u Libiji sve ide ka smirivanju situacije, pa ću im se uskoro pridružiti u Beogradu - poručio je za Kurir Miodrag Ješić, trener Al Tahadija.Tročlana trenerska ekipa, u kojoj su još Darko Obradović i Đorđe Jovanović, sedi u hotelu u Bengaziju i čeka da Vlada Srbije započne evakuaciju svojih državljana iz građanskim nemirima zapaljene afričke države.- Gledamo kod kuće Total TV i pratimo naše vesti. Vidimo da će doći tri aviona iz Srbije do Tripolija po naše ljude. A šta će biti s nama koji smo u Bengaziju, a nije nas malo. Daleko smo od Tripolija 1.000 km, jedino je moguća evakuacija sa aerodroma u Bengaziju - priča Ješić.* Da li ste vi bezbedni?- Od sinoć se u našem gradu smiruje situacija.* U Beogradu se priča da su Bengazi preuzeli demonstranti?- To ja ne mogu da znam. Vidim da sve ide kao normalizaciji po tome što se manje puca. Inače, pre tri noći je bilo strašno. Pucnjava na ulicama nije prestajala, a miris baruta je ulazio u stanove. Telefonske linije su od tada u prekidu, pa mi uopšte nije jasno kako ste me dobili. Valjda je i to dobar znak.* Kada ste se poslednji put čuli s porodicom?- Treba da budeš mnogo uporan pa da ti jedan SMS dnevno prođe do Srbije. Na taj način smo komunicirali s porodicama. Napišite da su Irena i Tara moje sunce, da se ne brinu, biće sve u redu. Zajedno sam s Darkom Obradovićem i Đorđem Jovanovićem, hranimo se u hotelu koji je u blizini naših stanova. Ponašamo se onako kako nam je rečeno i nema problema.* Šta vam je rečeno?- Pa, ne zadržavamo se na ulici. Tu distancu prelazimo brzo i oprezno. Znate već, mi Srbi se bez problema prilagođavamo novoj sredini i novonastaloj situaciji. Naši ljudi posmatraju s terase sve što se događa na ulici, gde fijuču meci na sve strane. Šalimo se i na račun toga, upoređujemo s bombardovanjem koje smo doživeli u Beogradu, a u stvari, jedva čekamo da nas se neko seti i da nas odavde odvede u Srbiju.Irena Ješić: Živa nisam, hvala vamSupruga Miodraga Ješića Irena od novinara Kurira saznala je poslednje informacije o suprugu.- Ili zovem Miodraga, ili mene zovu i pitaju me za njega. Najgora stvar je to što nemam mnogo toga da kažem, a moram da budem ta koja će da smiruje prijatelje i rodbinu. Razgovori sa ćerkom su mi posebno teški. Dete zna gde je tata, gleda TV pored mene i vidi kako preživljavam svaku informaciju. Živa nisam. Kaže da smo njegovo sunce? Ljubav moja - rekla je Irena.Nervira nas neizvesnost* Da li vas neko posećuje?- Ako mislite na kontakte s našom ambasadom u Tripoliju, čuli smo se samo jednom, jer sada su otežane komunikacije. Uglavnom znaju za nas u Bengaziju. Što se tiče drugih, dolaze ljudi iz kluba. Veoma su korektni, ne mogu da grešim dušu. Brinu se za nas, ali, uprkos tome, nije prijatno. Sve nas nervira neizvesnost, to što za pet minuta situacija može da se promeni iz korena. Sada je mirno, nadamo se da će tako i ostati.
Link to comment

kakva je ovo zajebancija sa evakuacijom iz ras lanufa?zale se ljudi na sve strane, u cg da preko ministarstva spoljnih poslova ne mogu da dobiju informacije o svojim rodjacima koji su tamo, u srbiji da pojma nemaju da li ce tim brodom da budu evakuisani i srbi, suvlasnik firme u kojoj svi ti ljudi rade kaze da ce ih evakuisati sve, a naknadno da ce ipak prioritetno biti evakuisani rusi (jer je zakupac broda ruska firma) i crnogorci (brod je crnogorski, postoji i neki ugovor sa vladom), a da ce preko toga, do punog kapaciteta broda, ukrcavati ostalekrece jos 1 brod, doduse, mislim iz turskeznaci, da li evakuaciju obezbjedjuje vlada ili firma, nejasno je, a ne bi bilo ni bitno da postoji ikakva koordinacija. ovako ljudi za evakuaciju cekaju jedne, a ispadne da su pod ingerencijom drugih.tj jasno je organizatoru, ali vidim po komentarima cg i srb medija da su ljudi zbunjenini k od koordinacije, bar po ovome sto moze da se cuje. ne znam, doduse, kako stoje stvari sa evakuacijom gradjana drugih zemalja i kako su njihove vlade to organizovale. ili firme, ko god.i u cg ovi koji su dosli iz libije kazu da je tamo manje lose no sto mediji kazu, samo ne znam sto su onda dolazili kuci :Dedit, doduse, na trajekt moze da stane dosta ljudi, valjda i ne moze biti nepoznato koliko od ukupno 842 zaposlena u toj firmievo sad vidim, kapaciett je 700 putnikasta se onda uopste komplikuje po novinama...

Edited by morgana
Link to comment
Sugrađani i sugrađanke ponovo briljiraju:Kako je ova nacija kvalitetno prsla, to je zaista predivno. Tamo gde ja mlatim pare je super, ne verujte CNN-u i njihovim katarskim slugama, ja nisam video ništa strašno, ergo, ništa strašno se ne dešava. Ako i ovi što se izvlače iz Bengazija budu pričali istu priču kada dođu, onda je ovo zaista 1 kolektivna ludnica.
i ja bi ih pitao
samo ne znam sto su onda dolazili kuci :D
Inače, juče su na B92 išli komentari tipa: "Od čijih para se plaćaju troškovi evakuacije i da li ovi što mlate hiljade evra mesečno u Libiji plaćaju porez Srbiji od koje traže evakuaciju?" Čitajući to, pominjao sam napalm više nego Hattori, a onda jutros gledam Sky News gde voditelji kažu da su na temu (očajno isplanirane) evakuacije britanskih građana dobili gomilu mailova sa potpuno istim pitanjem: od čijih para se finansira evakuacija i zašto to ne plaćaju/organizuju kompanije za koje ti ljudi rade? Zavladalo je globalno ludilo gde je svako svakome neprijatelj.
Nije zavladalo ... oduvek je tako ... u blazhoj formi, seti se teme shtrajk prosvetara.
Link to comment
kakva je ovo zajebancija sa evakuacijom iz ras lanufa?zale se ljudi na sve strane, u cg da preko ministarstva spoljnih poslova ne mogu da dobiju informacije o svojim rodjacima koji su tamo...
prijatelj iz crne gore nije uspeo da stupi u kontakt sa sinom koji je otisao u libiju preko "agencije kruso" iz herceg novog, sve dok nije zvao srpski mip, tako da je to jedini savet koji mogu da ti dam.
Link to comment
×
×
  • Create New...