Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

/offtopicJa vam tvrdim da ćemo mi najebati kao državna zajednica od ovih protesata. Kada se Libija otvori za evropske firme, neće iz EE i SEE imati tamo šta da traži IMHO, osim kao skilled labour. Rusi, Srbi, Bugari i ostala boranija najviše su voleli te korumpirane diktatorske režime, Irak, Sadama, Kuvajt i sl. Gde nije postojala konkurencija za naše firme koje su ugovarale poslove na državnom nivou. Dok je bilo Tita i pokreta nesvrstanih, dobijali smo i poslove kod Arapa i crnaca.

Edited by Utvara
Link to comment
Šta se tačno očekuje od SAD? Kad se mešaju ne valja, kad se ne mešaju opet ne valja.
Ladno se javljaju preko twittera ljudi koji zahtevaju od Obame da ili vojno interveniše ili uspostavi zonu zabrane letelja iznad Libije a da je ovaj samo i pomislio da pritisne taj isti zločinački režim pre samo mesec dana isti ti bi kukali i govorili o američkom imperijalizmu...Na džaziri govore ljudi koji osuđuju Evropu zbog blagog reagovanja, izjave Italijana o potencijalnom talasu od nekoliko stotina hiljada izbeglica tumače "podrškom Gadafiju" i sl. Da ne pominjem tvrdnje kako se Evropa usrala jer neće biti više Libijske nafte (koja u smešno nekom procentu i ide u istu) kao da će bilo koja druga vlast koja dođe da je zavrne itd.
Link to comment
l. Da ne pominjem tvrdnje kako se Evropa usrala jer neće biti više Libijske nafte (koja u smešno nekom procentu i ide u istu) kao da će bilo koja druga vlast koja dođe da je zavrne itd.
Procenat je oko 10%, to je smesno kao dijagnoza dijabetesa, pogotovo za Italiju koja je vezana za Libiju ko polip. Inace ja ne bih tako olako govorio o drugoj vlasti. Tamo je realno u toku gradjanski rat koji moze da potraje opasno dugo. (Nije da me briga za evropske gas guzzlere i "delikatnu ravnotezu podmicivanja", sto bi rekao Dan Simmons, samo konstatujem)
Link to comment

Na Džaziri su pominjali nešto oko 2% da Libija drži svetskog tržišta trenutno (ima veće zalihe ali ne pumpa toliko) a ne sećam se koliki je procenat bio za Evropu ali čini mi se sličan (tipa od ukupne evropske potrošnje nafte koliko otpada na libijsku)...

Link to comment

Plus sto je 75 posto libijske teritorije neistrazeno kada je nafta u pitanju, a to je vazan deo kalkulacije

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Benghazi pokazuje dosta solidnu razinu organizacije (možda bolje rečeno - manjak dezorganizacije i totalnog kaosa) - s time da kao i u svim dosadašnjim prevratima ove zime nema centralne figure - svi su izrazito policentrični, raštrkani, što je fascinatno i vjerojatno najviše sjebava traljave pokušaje svih režima da se ovo 'ugasi'.U Benghaziju navodno prikupljaju raštrkano i razbacano oružje za marš na Tripoli...bar tako kaže Guardianov novinar, nešto slično piše i kod AP. Spominje se jihad. I tako...Spot ĐamahirTevea je fascinantan. Jako! lolol.gif

Link to comment
Šta se tačno očekuje od SAD? Kad se mešaju ne valja, kad se ne mešaju opet ne valja.
To je zato sto se mesaju gde ne treba da se mesaju, a tamo gde treba tamo stoje po strani <_<
Link to comment
Mda. Dok ne vide napismeno da ce da bude bolje, ne treba da dizu bunu protiv bolesnika koji vec cetrdeset (ej, cetrdeset!) godina ima svoju privatnu laboratoriju za ispiranje mozgova. Ako ne vidis razliku izmedju oborenog diktatora i diktatora na vlasti, onda dobro.Moze da se popne na vlast posle Gadafija Murta ili Kurta - ali to vise nece biti ista zemlja. Niti ce taj Kurta da bude tako opusten kao Gadafi. Jer uvek ce imati negde u glavi sliku svog prethodnika koji lezi u lokvi krvi nakon sto ga je narod, bez sudjenja, streljao ili raskomadao golim rukama.To je smisao ovakvih dogadjanja naroda, a ne ekspresna demokratizacija. Ovo u boldu niti postoji niti je moguce. Demokratizacija je proces. E, sada smo upravo svedoci jako bitnog dela tog procesa.
Ne zameri mom cinizmu, radi se o tome što sam u stanju da zamislim da stanje u navedenim zemljama (ili nekim od njih) nakon revolucije bude i daleko gore no što je bilo pre nje.
Link to comment
Benghazi pokazuje dosta solidnu razinu organizacije (možda bolje rečeno - manjak dezorganizacije i totalnog kaosa) - s time da kao i u svim dosadašnjim prevratima ove zime nema centralne figure - svi su izrazito policentrični, raštrkani, što je fascinatno i vjerojatno najviše sjebava traljave pokušaje svih režima da se ovo 'ugasi'.
I meni je taj aspekt i ta spontanost ovih prevrata zanimljiva. Mislim da to nema veze sa gnevom i nezadovoljstvom koje vlada u masama, već jednostavno željom i nadom u bolje sutra™ (a i to sutra je danas na dohvat ruke, zahvaljujući internetu).U ovim prevratima jedini koji se nadaju nekakvom haosu i beznađu su oni koji bi trebalo da budu garanti mira. A kako stvari trenutačno stoje na terenu, narkomanska rulja će izaći na dobar glas. Što bi rekli: "ni rulja nije ono što je nekoć bila." Edited by dux
Link to comment
To je zato sto se mesaju gde ne treba da se mesaju, a tamo gde treba tamo stoje po strani <_<
Tačno, ali kad naslediš Džordža Buša nemaš puno pametnih opcija na raspolaganju.
Ne zameri mom cinizmu, radi se o tome što sam u stanju da zamislim da stanje u navedenim zemljama (ili nekim od njih) nakon revolucije bude i daleko gore no što je bilo pre nje.
Da, time su i nas plašili kad smo se bunili protiv Miloševića, a mi, budale, ipak išli po trgovima i dobijali batine.edit: šanse da u Libiji bude gore nego što je sada su, otprilike, kao što su bile šanse da nama bude gore sada, nego pod Miloševićem. Edited by Anonymous
Link to comment
×
×
  • Create New...