Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

do malopre sam gledao live stream libijske tv i bilo je dosadno jer su stalno prenosili skup gadafijevih pristalica na centralnom trgu. nakon ovoliko vojnog angazovanja i pukovnikovog govora, na trgu i na ulicama tripolija je, koliko sam mogao da procenim, bilo tek 7,8 (a svakako manje od 10) hiljada ljudi koji su strogo cuvani od strane uniformisanih lica (tripoli uvek posmatrajte kao malcice veci beograd), ali i kod njih se vidi razlicito raspolozenje - dok neki freneticno pevaju i skandiraju, veci deo je rasprsen na trgu i prilicno nezainteresovan. gadafi je dobio prvu bitku za tripoli, ali je mozda za jos jedan korak vise izgubio ostatak drzave. dobijena bitka moze da bude bumerang pukovniku. zlo je posejao u gradu gde je do pre 7 dana bilo nezamislivo i pomisliti nesto lose o njemu, a danas su cetvrti prepune grafita koji pozivaju na borbu i gde su neke od bitnih drzavnih institucija sada samo spaljene zgrade.

Link to comment
do malopre sam gledao live stream libijske tv i bilo je dosadno jer su stalno prenosili skup gadafijevih pristalica na centralnom trgu.
ma cekaj, zar to nije bila neka montaza od ko zna kad, pustena u propagandne svrhe ?
Link to comment
ma cekaj, zar to nije bila neka montaza od ko zna kad, pustena u propagandne svrhe ?
Po svemu što vidim, on se zubima drži za Tripoli i to je sve što mu je ostalo, njemu, sinekima i njihovom gangu.. Dakle, moguće je da ih je okupio..
Link to comment
Inače, što više pratim Al Džaziru, sve mi se više od iste povraća. Ja znam da je Gadafi opasan ludak, ali ovakvu količinu najjeftinijeg senzacionalističkog propagandnog smeća nisam video još od 1999. godine i našeg bombardovanja. Sve je opet tu - zli diktator koji puca po ženi i deci iz aviona i hrabar goloruki narod koji ide grudima na bajonete da bi se izborio za slobodu, uz sav prateći folklor i histeriju, jedino u zaglavlju ne piše CNN, već Al Džazira (a da, sad postoji i Twitter, ali to je deo novog folklora). Ne postoji ni nagoveštaj nagoveštaja da se situaciji u Libiji priđe iz nekog kritičkog ugla, antigadafijevci dobijaju 98 % prostora, u preostalih 2 % se sagovornici vređaju i omalovažavaju, otvoreno se navija za jednu stranu u sukobu. Govno od televizije.
Cinjenica da u Tripoliju nije bila koriscena avijacija, da u Bengaziju verovatno jeste, da su u Libiji "opoziciona" plemena/vojska naoruzana (za razliku od Egipta) i da nema verodostojnih informacija ne menja cinjenicu da se, gotovo izvesno, veliko nasilje dogodilo.Preterivanja, cini mi se, nisu rezultat smisljene propagandne masine vec upravo nedostatka novinara.
Link to comment
http://online.wsj.com/article/SB10001424052748703529004576159841106539286.html?mod=WSJ_hp_LEFTTopStoriesAnti-Gadhafi protesters are firmly in control of the eastern Libyan town of Baida and surrounding areas, according to Egyptian workers arriving in the Egyptian border town of Sidi Burana.They showed flash-drive and cellphone videos with grisly pictures of what they said were captured pro-government mercenaries being viciously beaten in the city of Baida. One video showed a dark-skinned man, who the Egyptian workers said was a mercenary from Chad, being beaten to death. Another video showed what the workers said were mutilated mercenary corpses.The fleeing workers had all come from Baida, about a five-hour drive from the border. They said the situation in the city had calmed and that the population was armed and firmly in control of the city and the surrounding areas.
Link to comment
Cinjenica da u Tripoliju nije bila koriscena avijacija
ono sto je juce cak i drzavna TV potvrdila je da je avijacija koriscena u sirem rejonu tripolija. naravno to je receno uz naglasavanje da nije bilo napada na bilo kakve civilne ciljeve vec vojne. ne mogu sad da trazim ali mislim da je sve emitovano u okviru nekog Saifovog saopstenja.
ma cekaj, zar to nije bila neka montaza od ko zna kad, pustena u propagandne svrhe?
nije montaza. i juce ih je okupio ali u dosta manjem broju, a veceras je taj broj kulminirao. izvesno je i da je deo njegovih pristalica ucestvovao u povorci ulicama tripolija u samom centru. to je sve potvrdjeno, postoje i video snimci. nepotvrdjeno je da je deo njegovih pristalica ucestvovao u sporadicnim eskalacijama nasilja prema nezasticenim civilima ili cak povredjenima u bolnici i sl.tripoli je, uz njegov rodni grad (iako je rodjen malo dalje od njega) sirt i verovatno uz vecinu vecih i manjih mesta koja su blizu tripolija, ono sto je trenutno pod njegovom kontrolom i ono na sta se i mogao pouzdati. Edited by Bane5
Link to comment
Gaddafi has ordered security services to start sabotaging oil facilities. They will start by blowing up several oil pipelines, cutting off flow to Mediterranean ports. The sabotage, according to the insider, is meant to serve as a message to Libya's rebellious tribes: It's either me or chaos.
Taktika spaljene zemlje
Link to comment
...Primera radi, ja još uvek nisam na toj Al Džaziri video ozbiljnu analizu razloga zbog kojih je nastao haos u Libiji, ili makar pokušaj iste, a ne da puste sat vremena Gadafija da lupeta gluposti. Sve se svodi na izlizane tirade da "narod" želi "slobodu" i da želi da svrgne "tiranina", te da je tiranin poslao avijaciju i divlje horde plaćenika na svoj, slobode željan i goloruki narod, ali svi navijamo da dobri momci na kraju pobede, u najboljoj tradiciji Holivuda. Niko da izađe i da sa trunkom neke ozbiljnosti makar pokuša da ozbiljno analizira razloge zbog kojih protestuje stanovništvo u jednoj, za severnoafričke uslove, ekonomski prosperitetnoj zemlji (GDP 15.000 dolara po glavi, inflacija manja od 1 %), u kojoj je običan čovek ipak živeo kvalitetnije nego u Egiptu i Tunisu. Sve se svodi na good guys vs bad guys, pri čemu se ovi drugi maksimalno degradiraju i omalovažavaju....
Ja nikako ne bih potcenjivao želju naroda Libije za slobodom i pored 12000 GDP (raspoređenih na zanimljiv način), valjda oni znaju bolje od tebe i od mene zašta će poginuti.
Link to comment
×
×
  • Create New...