Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Atentat je, koliko i ovaj nerad, sasvim legitimna opcija.
:isuse: Pa da li si ti uopšte svestan šta si sada napisao. Zapadu se ne sviđa način na koji Gadafi uvodi red u svojoj zemlji, čiji je priznati šef države (a koji jeste vrlo surov, što se od Gadafija i dalo očekivati iz dva razloga : on i inače ne ceni mnogo ljudske živote, ni strane ni libijske (Čad, Lokerbi, itd.), a miran pristup protestima je koštao vlasti i Ben Alija i Mubaraka), pa je onda u redu i legitimno organizovati atentat na njega ?! Ako je tako, onda je legitimno i da Iran organizuje atentat na kralja Bahreina, obzirom da im se verovatno ne dopada kako tretira šiitsku većinu u zemlji. Još legitimnije bi bilo da Iračani ili Avganistanci organizuju atentat na Obamu, jer on ne gazi svoj narod u svojoj zemlji, već njihov u njihovim zemljama.
Link to comment
satnik vrlo lepo pojašnjava, no kao i obično real diskusije su osuđene na smrt, i moraju biti svedene na crno-belu forumsku matricu, i zgražavanje nad licemernim zapadom.
Ja reagovao na beowlov uopsten sud, nisam tu mesao Gadafija i/ili Egipat.A ova tema - sto rece eras u jednoj prilici - nemamo dovoljno podataka -_- edit: smajli Edited by CowBoy
Link to comment
... a miran pristup protestima je koštao vlasti i Ben Alija i Mubaraka ...
Da. Bojim se da je gerontoktatija u okolnim zemljama izvukla odgovarajuće zaključke iz ove činjenice.
Link to comment

Šta pojašnjava? Poredi babe i žabe, generalizuje i učitava. Libija, Egipat, Irak i Tunis jesu arapske države i to je otprilike jedino zajedničko što imaju. Zna se čija je koja prćija još od pre 100 godina, iz kolonijalnog doba. Ameri su mogli da reaguju, mogli su da podrže Mubaraka, nisu to učinili, njima svaka čast. Svojim nečinjenjem puno su učinili. Ovaj prevrat ne bi bio ovakav kakav je da nisu podržavali vojsku kao stub egipatske države dajući joj kintu godinama, i pustivši Mubaraka niz vodu u ključnom trenutku. Gadafi je oduvek bio naklonjen Rusima, još iz perioda njegovog debakla u ratu protiv Čada i pre. Oni su mu bili i ostali drugari. Obustava nuklearnog programa i "okretanje Zapadu" tj. utaljivanje sa BPjem su čisto realpragmatske stvari koje je on inicirao. Rusija i socijalizam su mu jasno ostali stara ljubav. Libija je zemlja gde se drug pukovnik pita, pa otuda i Rusi&nesvrstani u Libiji.Mubarak&Ben Ali - očigledno su bili "diktator light". Okrenut Zapadu i Amerima. I sa barem toliko savesti da ne pucaju u masu.Pukovnik je malo jača sorta. Opasan ludak, terorista, pokretač nekoliko krvavih ratova, antiglobalista, Rusofil, socijalista, milijarder i šta sve ne.Zapad ga nikad nije mirisao, jer u pitanju je manijak, pravi pravcati Dr. No koji jaše kamile i drži prst iznad crvenog raketnog dugmeta. Tako nešto se toleriše samo ako baš moraš.

Edited by Utvara
Link to comment
Sto rece eras beshe u jednoj prilici - nemamo dovoljno podataka
pa kad bi se procitalo makar deset od 105 strana ovog topika, mozda bi se naslo dovoljno podataka.mislim, kapiram da je dosadno citati carsave bez smajlija, tmova i raznobojnih recenica, ali mene ucili da ako zelim da se ukljucim u neku pricu, treba makar osnove da saznam.satnik meni dao savet, sad ga ponavljam njemu. Edited by luba
Link to comment
pa kad bi se procitalo makar deset od 105 strana ovog topika, mozda bi se naslo dovoljno podataka.
Za razliku od Erasa, ja se nashalio. Izvinjavam se ako to nije bilo jasno:(... kada bi se na ovakvim temama baratalo iskljucivo pouzdanim podacima, svi forumi bi se brzo pogasili. Diskusija ne zahteva dokumente vec neki minimum konsenzusa. Edited by CowBoy
Link to comment
Zapad trenutačno radi jedno veliko ništa.
Sto je i najbolje. Tu pre svega mislim na vlade zapadnih zemalja koje su delimicno i (istorijski) odgovorne za stanje u bliskoistocnim zemljama. Veca podrska od strane privatnih lica i organizacija bi svakako bila veoma dobrodosla i pozeljna a tu se cini mi se jos ne dogadja dovoljno. Ovo su autenticne gradjanske demonstracije/pokreti i sa njima se treba i solidarisati na tom nivou.
Link to comment
@ Cowboy: Mislim da u danu sa stotinama mrtvih nema baš puno mesta za šalu na ovom topiku...
aman, nisam se shalio situacijom vec laznim forumskim argumentom koji ide uz svaku temu (edit: ono - ama je li amerika umesala prste etc). Libiju nisam pomenuo ni jednom recju, eno objasnih dva posta iznad. Sa druge strane, ovo lepljenje crnog flora na forumski rever je jos nategnutije od moje "shale". Edited by CowBoy
Link to comment
:isuse: Pa da li si ti uopšte svestan šta si sada napisao. Zapadu se ne sviđa način na koji Gadafi uvodi red u svojoj zemlji, čiji je priznati šef države (a koji jeste vrlo surov, što se od Gadafija i dalo očekivati iz dva razloga : on i inače ne ceni mnogo ljudske živote, ni strane ni libijske (Čad, Lokerbi, itd.), a miran pristup protestima je koštao vlasti i Ben Alija i Mubaraka), pa je onda u redu i legitimno organizovati atentat na njega ?! Ako je tako, onda je legitimno i da Iran organizuje atentat na kralja Bahreina, obzirom da im se verovatno ne dopada kako tretira šiitsku većinu u zemlji. Još legitimnije bi bilo da Iračani ili Avganistanci organizuju atentat na Obamu, jer on ne gazi svoj narod u svojoj zemlji, već njihov u njihovim zemljama.
Sarkazam.
Link to comment
aman, nisam se shalio situacijom vec laznim forumskim argumentom koji ide uz svaku temu (edit: ono - ama je li amerika umesala prste etc). Libiju nisam pomenuo ni jednom recju, eno objasnih dva posta iznad. Sa druge strane, ovo lepljenje crnog flora na forumski rever je jos nategnutije od moje "shale".
Dobro de...
za to vreme, na terenu stvari se ubrzavaju i dogadjaji se smenjuju kao na traci.aljazeera dominira nacinom na koji pokrivaju ove dogadjaje.
Apsolutno fantastično pokrivanje. Strim mi radi non-stop. Šteta što je povod užasan.
Link to comment

Amerikanci imaju gadan izbor. Sa jedne strane se nalaze losi i korumpirani vladari a koji su americki saveznici u jednom poprilicno zeznutom trenutku na zeznutom terenu. Sa druge strane nalazi se velika vecina gladnog naroda koja trazi demokratiju, ideolosku maksimu USofAa, a koja opet ima tu gadnu osobinu da na vlast moze dovesti ludake. Ne bih se slozio da su se bas drzali po strani. Mubarak je imao blagu podrsku sve do trenutka dok nije bilo ocigledno da je ta prica zavrsena i tada su bez sekunde razmisljanja promijenili stranu. Mislim da su i oni shvatili da njihova podrska Mubaraku izaziva kontraefekat u stvaranju mrznje prema njima i postupili su onako kako su morali. Klasican damage control.Sa Gadafijem je druga prica. Lik je klasican ludak koji je spreman da igra na bilo kakvu demagosku kartu da bi ostao na vlasti. Jedino zajednicko svim ovim protestima je da su izazvani zbog skoka cijena hrane i sto sve te drzave imaju veliki porast populacije u prethodnih 30 godina.

Link to comment
×
×
  • Create New...