Jump to content

Tenis 2011


Ros

Recommended Posts

MARCA-in komentator pise kako ce Nadal duzme Rolan Garos, jer: "Od svih zemljanih podloga njemu Madrid zbog nadmorske visine najmanje odgovara. Jednostavno se sve odvija mnogo brze"... Naravno da je moguce duzme Rafa RG, ali mi ovo nekako smesan "strucni" komentar.

Link to comment
  • Replies 3.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • renne

    465

  • harper lee

    214

  • Timmy

    188

  • Garnirung

    168

Top Posters In This Topic

Sad ja malo pitam kao mali Djokica, ali cemu inace sluze forumi? :) Zasto ga je dobio lakse sada nego na ona dva USA turnira? Mentalna stvar?Da li se slazete da se najlepsi tenis ipak gleda u Federerovim mecevima? Ono sto je juce odradio Nadalu u finisu prvog seta me je potpuno fasciniralo. Nema on vise damfa da fizicki parira ovoj dvojici, ali lakoca pojedinih poteza mu je nedostizna.
http://www.tennis-x.com/xblog/2011-05-08/6964.php
I attribute that to a key fact I overlooked when matching up these two on clay: return of serve. In his service games we saw today how Nadal had to work so much harder just to stay neutral because Djokovic puts so much pressure from first ball. And if Nadal’s not cracking his serve a guy like Djokovic is going to eat those first and seconds serves for lunch. Djokovic did just that troubling Nadal multiple times, even off the first serve, which put him in the driver’s seat for the point.Sure, Nadal is going to get into Novak’s service games more on clay than hardcourts, but overall Djokovic has a better serve and if he can stay with Nadal off the ground like today he has the better ability to attack Rafa’s serve and dictate play. And if you can dictate play on the clay you usually win.Nadal’s been doing that for years, but we saw today Djokovic jumping on Nadal’s serve, controlling the point early and not letting go.Amazing.I thought Nadal would lose this clay season and sure enough it was Djokovic delivering the blow. That said, I’m starting to get the feeling this won’t be the only clay loss for Rafa.I know the clay in Paris will be better/truer playability-wise and slower, and it is best-of-5, but if Djokovic can duplicate what he did today it’s going to be very tough for Nadal to beat him next month in the French Open final. Very tough.Rafa will almost have to hope Novak has an off day to beat him in Paris. Yeah, i’m thinking this new Novak matches up better with Rafa on clay than on hardcourts for the reasons I just gave. (I can’t believe I just said that.)
Edited by anantaram
Link to comment
Samo kazem da ova dvojica nekako vise "rade" tenis, a Fed ga vise igra. Imam valjda pravo na svoj ukus!
Naravno, to i jeste pitanje ko šta voli. Meni su recimo servis-volej igrači ok za gledanje, ali na bržim terenima kad se sastanu dvojica, to bude dosadno kao grind fest tipa Almagro - Ferer.
Link to comment
Sad ja malo pitam kao mali Djokica, ali cemu inace sluze forumi? :) Zasto ga je dobio lakse sada nego na ona dva USA turnira? Mentalna stvar?Da li se slazete da se najlepsi tenis ipak gleda u Federerovim mecevima? Ono sto je juce odradio Nadalu u finisu prvog seta me je potpuno fasciniralo. Nema on vise damfa da fizicki parira ovoj dvojici, ali lakoca pojedinih poteza mu je nedostizna.
Ima od svega pomalo. Ono sto mi se cini najbitnijim je da Nadal nema odgovarajuci game-plan protiv ovakvog Novaka. Rafa je na sljaci zver iz backcourt-a, nikada nisam gledao igraca da je iz te pozicije iz odbrane u stanju da preokrene poen na tako jednostavan nacin, udje u zonu i pocisti te sa terena. Tako je i dobijao Novaka devet puta na sljaci, kao i sve ostale igrace bezbroj puta. Problem sa tom igrom je sto je Novak sada vrlo oprezan i strpljiv u biranju trenutka kad ce da promeni ritam, a ima sasvim dovoljno snage i dubine da se do tog trenutka odrzi u mecu a ne zapadne u totalnu defanzivu u kojoj bi ga Nadal izresetao forhendima. Ta taktika se pokazala delotvornom jer oduzima Nadalu glavni igracki argument, najbolji top spin forhend u istoriji tenisa. Novak protiv Rafe igra svoj najagresivniji tenis zato sto zna da ako ga Rafa gurne iza linije sanse da mu se suprotstavi se naglo tope. Zato on njega gura sto je moguce vise pozadi ne bi li mu skratio taj forhend. Kao sto sam ranije napisao, svi znaju da je to super taktika za Rafu ali je niko do sada, osim JMDP u par navrata (i to ne na sljaci) nije uspeo sprovesti u delo. Za tako nesto moras da budes fizicki totalno fit i da sa obe strane udaras tako da se ne vidi razlika jer kako je vecina igraca desnoruka u crossu Nadalov ionako stravicni forhend ide na tvoju backhand stranu a njegov backhand je toliko dobar da uglavnom ne dobijas nikakve benefite sa te strane i to sve do trenutka kad odigras isuvise kratko ili sporo da ga pustis da se izvuce na forhend, sto u prevodu znaci da si smesta najeb'o.Ova novina za Nadala je izgleda ucinila da se on protiv Novaka vise ne oseca potpuno sigurno u svojoj zoni sto nas dovodi do drugog razloga za ovaj poraz, a to je nivo samopouzdanja koji je trenutno na Novakovoj strani terena. Veliki igraci su tvrdoglavi u tome da ne menjaju igru kojom godinama dobijaju meceve a Nadal je isuvise tesno gubio na hard court-u ove godine da bi sebe motivisao da trazi novu taktiku za Novaka. Videcemo sta ce se desiti posle ovog poraza ali ako Rafa ne bude trazio nacine da se nametne na terenu i nastavi da pusta Novaka da diktira mec mislim da mu se ni u Rimu ne pise najbolje.Sto se Fedovih meceva tice, zavisi sta ti je lepo u tenisu. Neko voli servis-volej igru, neko voli nadmudrivanja na sljaci u dugackim razmenama, neko voli igrace koji traze udarce u svakom trenutku, neko voli takticare i "mislioce" na terenu. Stvar ukusa. Federer je ekstra elegantan igrac, cemu najvise doprinosi njegovo kretanje i cinjenica da igra jednorucni backhand. Ali ima velike lepote u igri Nadala i Djokovica, takodje. Onu skracenu backhand dijagonalu za 0:40 u poslednjem gemu neces cesto vidjati u igri. Edited by harper lee
Link to comment

Odgledao drugi set, ja ne znam da li je ikada iko ispalio ovoliko atomskih bekenada™ u jednom meču, koliko je Novak danas, uz jako malo grešaka (bilo bi zanimljivo videti statistiku za bekend).Imao je Novak momenata i to ne tako davno, da ga Bekend ničemu ne služi na meču, al ovo danas... Da čovek ne poveruje. Pogotovu one dijagonale.Što se tiče Pederera iz najboljih dana, njegova igra je na momente bila savršena u svakom smislu, igračkom i estetskom, delovalo je sve kao da neko igra Virtua Tennis 3, prelepi, graciozni udarci gde je u velikoj većini pogađao zamišljene tačke na terenu, sve je to na momente delovalo nestvarno. Al cenim da ovaj Novakov tenis za tim može da zaostaje jedino u "estetskom" smislu, i to je stvar ukusa, ako ikoga briga za to uopšte. Novakov Forhend je tehnički savršen, a videsmo i da bekend radi sasvim korektno. :D

Link to comment
Ima od svega pomalo. Ono sto mi se cini najbitnijim je da Nadal nema odgovarajuci game-plan protiv ovakvog Novaka. Rafa je na sljaci zver iz backcourt-a, nikada nisam gledao igraca da je iz te pozicije iz odbrane u stanju da preokrene poen na tako jednostavan nacin, udje u zonu i pocisti te sa terena. Tako je i dobijao Novaka devet puta na sljaci, kao i sve ostale igrace bezbroj puta. Problem sa tom igrom je sto je Novak sada vrlo oprezan i strpljiv u biranju trenutka kad ce da promeni ritam, a ima sasvim dovoljno snage i dubine da se do tog trenutka odrzi u mecu a ne zapadne u totalnu defanzivu u kojoj bi ga Nadal izresetao forhendima. Ta taktika se pokazala delotvornom jer oduzima Nadalu glavni igracki argument, najbolji top spin forhend u istoriji tenisa. Novak protiv Rafe igra svoj najagresivniji tenis zato sto zna da ako ga Rafa gurne iza linije sanse da mu se suprotstavi se naglo tope. Zato on njega gura sto je moguce vise pozadi ne bi li mu skratio taj forhend. Kao sto sam ranije napisao, svi znaju da je to super taktika za Rafu ali je niko do sada, osim JMDP u par navrata (i to ne na sljaci) nije uspeo sprovesti u delo. Za tako nesto moras da budes fizicki totalno fit i da sa obe strane udaras tako da se ne vidi razlika jer kako je vecina igraca desnoruka u crossu Nadalov ionako stravicni forhend ide na tvoju backhand stranu a njegov backhand je toliko dobar da uglavnom ne dobijas nikakve benefite sa te strane i to sve do trenutka kad odigras isuvise kratko ili sporo da ga pustis da se izvuce na forhend, sto u prevodu znaci da si smesta najeb'o.
Meni se učinilo da je Nadal nekoliko puta menjao taktiku kad je bio u škripcu. Izvlačio se na forhend kao što i uvek radi, ali je umesto Novakovog bekhenda gadjao forhend, pošto je očigledno shvatio da je Novakov bekhend danas zid. To mu uglavnom uspevalo u tim trenucima, i zašto nije nastavio to da radi je misterija za mene (verovatno se radi o najobičnijoj tvrdoglavosti nekoga ko je toliko mečeva i slemova dobio na jedan isti način). Verovatno će to pokušati u sledećim mečevima, i Novak bi trebao da razmišlja šta će i kako će. Do tad, nek uživa. :) Edited by anantaram
Link to comment

Pa prestao je napadati forehand zato sto mu je Novak onda slao dijagonale i napadao njegov backhand. Ma unistio ga je nacisto, u svemu je bio bolji.

Link to comment
Nadal ide na Belučija u drugom krugu Rima :lol:
I pojesce ga za dorucak. Nema trika da Beluci ponovi dva ovakva turnira zaredom.
Link to comment
Meni se učinilo da je Nadal nekoliko puta menjao taktiku kad je bio u škripcu. Izvlačio se na forhend kao što i uvek radi, ali je umesto Novakovog bekhenda gadjao forhend, pošto je očigledno shvatio da je Novakov bekhend danas zid. To mu uglavnom uspevalo u tim trenucima, i zašto nije nastavio to da radi je misterija za mene (verovatno se radi o najobičnijoj tvrdoglavosti nekoga ko je toliko mečeva i slemova dobio na jedan isti način). Verovatno će to pokušati u sledećim mečevima, i Novak bi trebao da razmišlja šta će i kako će. Do tad, nek uživa. :)
Da, pokusavao je i to ali to nije igra u kojoj se Nadal najbolje oseca, zato se brzo vracao svojoj omiljenoj igri. Jedna od najpotcenjenijih Novakovih osobina je njegova sposobnost da na terenu veoma brzo nalazi resenja za promenu plana u igri protivnika. A to je fantasticna osobina.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...