Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Ma joe the plumber sigurno sa drugarima uz Mikelob pivo debatuje o tome da li je bolja austrijska ili Kejnizijska ekonomska skola za izlazak iz krize. Ne mos ti zajebati Joa, zna Joe.

 

Ja sam evo bas juce gledao cene kola, konkretno auto koji sam kupio pocetkom prosle godine. Da sam danas kupio isti takav model, izaslo bi mi jeftinije 3 hiljade dolara. Gde je ta inflacija o kojoj pricate? Kako ce da Joe izubi ako danas uzme kredit za auto sa manjom kamatom nego ja prosle godine, a uz to  i plati auto manje nego ja prosle godine?

 

Joe zvizdi zato sto mu je Truth social reko da zvizdi. Nema dalje. 

  • +1 1
Link to comment

Nego, kolko ti je bio house pre 4 godine a kolko danas ?

Valjda Joe mora negde da spava, a ne samo da vozi kola.

 

Edited by brusli
Link to comment
1 hour ago, brusli said:

Nego, kolko ti je bio house pre 4 godine a kolko danas ?

Valjda Joe mora negde da spava, a ne samo da vozi kola.

 

Moja kuća nije postojala pre 4 godine. 

Link to comment
20 hours ago, ObiW said:

 

Nisu im potrebni spinovi?

Ma, ovo je uglavnom polusvijet sa kranje lijevog kraja krivulje normalne distribuicije.  To su, ili su zaludjenici u kult licnosti kojime se moze prodati bilo koja macka u dzaku (ili u rerni), ili su pak astro-turfovani placenici koji se pokrecu se na komandu.

 

Opoziciji uvijek ide na ruku "sto gore, to bolje", a ne Trumpu kom je taj sentiment jedan od oslonaca politike.

 

Ono o cemu sam ja govorio je svjesni dio elektorata kome ne treba NYT/WSJ ili pak Truth Socail/TikTok da bi znali kako zive, te da li im je bolje sad ili prije.

  • +1 1
Link to comment
4 hours ago, brusli said:

Joe ovako razmislja, smanjenje kamatnih stopa vodi u vecu inflaciju, a znaju da su naebali ko zuti u zadnjoj epizodi "stampaj brale".

Za to vreme bogati jos bogatiji, aseti odose nebu pod oblake.

To sto nece moci da dobiju kredit za stvari koje poskupljuju brze nego sto im rastu primanja, je sekundarno.

 

Za ove je Obi u pravu. Ovi se videa se sigurno ne zadubljuju u short term vs. long term primary interest rate impact tematiku.

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, Shan Jan said:

@Patty Lee traziti od nekog da navede koje je rase na aplikaciji za univerzitet je definicija rasizma.

Znas da ima opcija “neću da odgovorim”?

 

Da li je tebi normalno da u drzavi koja ima 50% Latinoamerikanaca, postoji drzavni Univerzitet na kome je upisano 10% Latinoamerikanaca, i da usput taj univerzitet dobija pare od te drzave, to jest od poreza koji svi placaju.

 

ja ne kazem da mora da postoji 1 prema 1 odnos procenta upisanih na univerzitet i procenta na popisu. ja kazem da je za vodjenje evidencije da li su ta dva broja priblizno ista potrebno da se utvrdi demografija na univerzitetu i da se postavi pitanje kog porekla je upisani/kandidat.

 

  • +1 2
Link to comment

Btw Ruđero, vidim da se cerekaš na inflaciju spominjanje inflacije, smešno ti. Komtam da nisi okusio život u inflaciji pa ti zanimljivo da gledaš sa strane kao neki show program. Iz prve ruke- dok roka inflacija normalniji deo populacije će da padne u depru, a onaj labilniji će da se okrene ektremima. 
 

Takođe iz prve ruke- inflacija u USA poslednjih par godina. Prve dve godine mog života u USA prošle idiločno  uprkos krizi.  Ali zato u trećoj (prošle godine) došlo na naplatu. Nepredviđeni troškovi (rodilo se dete između ostalog) i otišlo sve u krasni.
 

Pa sad ti bios, kad je inflacija kao eto lobuzdana, prodaj neke asete i kreni od nule ili radi dva posla da se povadiš. Mnogi nemaju takav izbor. 

 

  • +1 2
Link to comment

Inflacija u Evropi je rekao bih i veća, pa nije otišlo sve u krasni. Ako ništa drugo, ne moraš da brineš o osnovnim životnim stvarima i radiš 2 posla da bi živeo ok. Malo je i do sistema

  • +1 1
Link to comment
6 hours ago, bios said:

  @ObiW koji univerzitet? Pretpostavljam da misliš na neki up teksasu. A&M? 

Nisam rekao da postoji takav državni univerzitet. Rekao sad da je potrebno da postoji uvid u etničku demografiju studenata na drźavnim univerzitetima da bi se izbegao disparitet izmedju etničkog sastava države i studenata državnog univerziteta. 

Link to comment

Kako se to izbegava? Nateraju se silom da upišu fakultet? Postave se različiti kriterijumi? Smanji se kvota za većinske etničke grupe? Ili formira radna grupa koja će pokrenuti projekat sa ciljem da se utvrdi koje manjinske grupe imaju otežan pristup visokom obrazovanju i koji su razlozi za to? A na kraju mogu i da izmisle toplu vodu od preostalih sredstava.

  • +1 4
Link to comment
15 hours ago, brusli said:

Obicnom Jou je dosta jebenog stampanja dolara i bacanja bogatunima u prvom redu, jer u inflaciji najbolje prodju oni kod izvora.

 

Obican Jo, i u SAD i drugim zemljama, nema pojma sta je inflacija, stampanje pare i sl. On gleda svoj direktni interes danas - da pojede, da popije i, ako je moguce, da pojebe. Za to mu trebaju pare danas, moze i na "svesku", poznatija kao kreditna kartica. Zivi se za danas. 

 

Na drugoj strani, "Jo" tvrdi da nema inflacije. Jedan drugi, onaj pravi Jo, kaze kako se bori protiv inflacije. Kamala ima plan kako da smanji inflaciju. Ali, ne mozes "Joa" da zeznes, zna on da nema inflacije. Kola su jeVtinija nego lane ;) Zvanicna statistika kaze drugacije, ali zna "Jo" bolje.

Svako ima svoj "laba od 3 din :)

 

@Engineer postoji mehanizam "pozitivne diskriminacije". Recimo, u nekim "zaostalim" zemljama imas posebna/rezervisana mesta za Rome. Na taj nacin par studenata dobije sansu da se upise cak i ako su po svojim rezultatima "ispod crte".

 

Mada informacije o studentu poput pola, rase, godine rodjenja, pa cak i imovnog i bracnog stanja roditelja, vise sluze za statistiku, a mnogo manje za segregaciju.

Link to comment
5 hours ago, bios said:

Btw Ruđero, vidim da se cerekaš na inflaciju spominjanje inflacije, smešno ti. Komtam da nisi okusio život u inflaciji pa ti zanimljivo da gledaš sa strane kao neki show program. Iz prve ruke- dok roka inflacija normalniji deo populacije će da padne u depru, a onaj labilniji će da se okrene ektremima. 
 

Takođe iz prve ruke- inflacija u USA poslednjih par godina. Prve dve godine mog života u USA prošle idiločno  uprkos krizi.  Ali zato u trećoj (prošle godine) došlo na naplatu. Nepredviđeni troškovi (rodilo se dete između ostalog) i otišlo sve u krasni.
 

Pa sad ti bios, kad je inflacija kao eto lobuzdana, prodaj neke asete i kreni od nule ili radi dva posla da se povadiš. Mnogi nemaju takav izbor. 

 

 

Ne znam za Ameriku, ali inflacija u Srbiji poslednji godina je gora nego bilo gde u Zapadnoj Evropi, verovatno i u Hrvatskoj. Stvarno ne moraš da objašnjavao ljudima ovde šta je inflacija.

  • +1 1
Link to comment
16 hours ago, brusli said:

Obicnom Jou je dosta jebenog stampanja dolara i bacanja bogatunima u prvom redu, jer u inflaciji najbolje prodju oni kod izvora.

 

 

Sigurno su zviždali i Trumpu kad je oborio kamatne stope na nulu usred pandemije. Možda je zato izgubio izbore. To što govoriš za "štampanje" je tačno, mada ne znam na koji izvor misliš, ali nije nešto čime se evridž Džo bavi. To su besmislice.

 

0DSWz6miITmVmjX0zN4AqQadWj8UbpzgrVtb-iAD

 

  • +1 1
Link to comment
×
×
  • Create New...