Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

1 hour ago, Ivo Petović said:

 

Uglavnom se slažem - imao bih par crtica za diskusiju i potencijalno neslaganje ili dopunu, no neki drugi put.

 

Samo bih hteo da prokomentarišem da su ovakvi postovi prava retkost na forumu:

 

1) 0 got ya momenata

2) 0 virtue signallinga

3) nijansirano mišljenje 

4) 0 naznaka lečenja ega i frustracija

5) 0 naznaka besa i mržnje

6) korekcija nekih svojih ranije napisanih stavova

7) 0 naznaka internetom pojedenog mozga 

 

itd

 

Samo mi reci, kako te nikad ne iznerviraju (ili bar ja nisam primetio) agresivni postovi koji odišu internetski ispranim mozgovima i stavovima ratnika post-truth i post-expertskog sveta (kako si ga sam definisao skoro) - ako te neko iznervira, iznervira te neko sa druge strane. U čemu je tajna, može i na pm? :) 

 

Mislim da mi dajes puno vise kredita nego sto zasluzujem, ali hvala ti.

 

U vezi tvog pitanja, nema tajne i mislim da nista specijalno ne radim. Ovo mjesto mi je vazan izvor informacija i zabave, na njemu pishe mnogo pametnijih ljudi od mene i najmanje sto mogu da uradim je da se ljudima obracam onako kako bih ja zelio da se meni drugi obracaju. Sto ogromna vecina i radi. Onih par koji to ne rade, gledam da izignorisem osim bas ako nije napad na licnost/karakter. 

  • +1 1
Link to comment

Meni je juce, prijatelj iz New York, Zagrepcanin, javio da je umro Bora Djordjevic. Znao sam da je Bora na samrti ali bas mi je on javio da je Bora preminuo. 
Ista sazalost, razmenili smo nekoliko Borinih pesama.

Link to comment

Oko ovog da je jednostavno americki establisment kriv ne bih se slozio. Kriv je pre svega GOP/desnica (Cejni, Gingric i ekipa) i to sa dve kljucne stvari: legalizovanje FOX-a 1996 (pre toga ilegalno, tj. izvestavanje je moralo biti balansirano na nacionslnom nivou) a zatim promene oko finansiranja partija i kandidata kroz konzerve u Suprim kortu. Dva kljucna kontrolna sistema demokratije su time korumpirana (mediji i finansiranje) cime ceo sistem klizi iz krize u krizu.

Link to comment

Uhapsili oca ovog klinca što je izveo school shooting juče (four counts of involuntary manslaughter, two counts of second-degree murder and eight counts of cruelty to children), poluautomatskom puškom koju mu je tata kupio za Novu Godinu.

Malom će biti suđeno kao odraslom (ima 14 godina).

 

 

Link to comment
On 5. 9. 2024. at 22:06, Anduril said:

ceo sistem klizi iz krize u krizu

Ne za republikance, oni su si sve dobro posložili i avansiraju čak i ako im redneck rasistička i mizogina masa, njihov core vote u ovoj epohi, istakne i izabere idiota za lidera™

  • +1 1
Link to comment
23 hours ago, Patty Lee said:

Uhapsili oca ovog klinca što je izveo school shooting juče (four counts of involuntary manslaughter, two counts of second-degree murder and eight counts of cruelty to children), poluautomatskom puškom koju mu je tata kupio za Novu Godinu.

Malom će biti suđeno kao odraslom (ima 14 godina).

 

A Džordžija ima smrtnu kaznu :sad:

 

Sad čitam, baš teška priča, klasična američka - mladi bračni par kupio ranč kad im se rodilo prvo od troje dece, muž sjebao leđa, niz skupih operacija, prodali ranč, selili se, izbacivali ih landords više puta jer nisu plaćali kiriju, žena se navukla na meth i fentanyl, razvod, deca ostala kod ćaleta.

 

Za tih 10-15 nisu prestali da kupuju oružje, naravno, prilikom jednog od iseljenja bile im zaplenjene tri AR-15-style puške i jedan lovački luk :isuse: Posle im vratili kad su uspeli da pokriju dugovanja.

 

Najstariji sin gej, maltretirali ga u školi, pretio na Discordu da će biti mass shootinga, FBI istraživao pa batalio, Discord mu ugasio nalog, a on otišao u školu sa poluautomatskim oružjem koje je dobio na poklon za trinaesti rođendan pa ubio dvoje dece i dva nastavnika.

 

Kao motivi navode se samo bullying i acceptance of transgender people in society :isuse:

 

  • Hvala 2
Link to comment

@Weenie Pooh Neće mali dobiti smrtnu kaznu, sudija je napravio grešku pa se posle korigovao, ne može jer ima ispod 18 godina. Doživotna kazna. Ocu preti oko 180 godina zatvora (tehnički isto doživotna). Koliko vidim jako su ljudi podeljeni po pitanju oca, jedni se raduju što deluje da će to možda postati sad praksa da roditelji odgovaraju, drugi smatraju da je to onaj flex tape mim gde lik stavlja flaster na bušnu bocu s vodom.
 

  • +1 2
Link to comment
On 7. 9. 2024. at 13:26, Roger Sanchez said:

Ne za republikance, oni su si sve dobro posložili i avansiraju čak i ako im redneck rasistička i mizogina masa, njihov core vote u ovoj epohi, istakne i izabere idiota za lidera™


Pa nisam bas siguran jer je MAGA mrak vec progutao dobar deo starih Republikanaca koji su se nekad mogli nadati necemu. Sada takvima posao uzimaju delom totalni idioti. U UK se ciklus vec zavrsio konacnim raspadom a u US ko zna. Svakako su se preigrali.

  • +1 1
Link to comment
On 5. 9. 2024. at 21:19, Peter Fan said:

Mislim da mi dajes puno vise kredita nego sto zasluzujem, ali hvala ti.

 

U vezi tvog pitanja, nema tajne i mislim da nista specijalno ne radim. Ovo mjesto mi je vazan izvor informacija i zabave, na njemu pishe mnogo pametnijih ljudi od mene i najmanje sto mogu da uradim je da se ljudima obracam onako kako bih ja zelio da se meni drugi obracaju. Sto ogromna vecina i radi. Onih par koji to ne rade, gledam da izignorisem osim bas ako nije napad na licnost/karakter. 

 

Nismo se razumeli. Nema veze.

 

A bojim se da se vrlo ne bismo složili kad bi krenuo da nabrajaš te ljude koji su pametniji od tebe.

 

 

Link to comment
On 4. 9. 2024. at 21:12, Peter Fan said:

Da, sjecam se toga.

 

Ali prije nego se vratim na tvoj prvi posta, jedan disclaimer: glasao sam za Obamu i pored Indijanapolisa 2002., najsrecniji moment u mom americkom bivstvovanju (ne uzimajuci obzir licne i profesionalne stvari) je njegov govor u Grant Parku nakon sto je McCain priznao poraz na izborima 2008.

 

Druga stvar, umjesto sto sam pausalno zveknuo po Obami, preciznije bi bilo da sam rekao D elita, iako je apsolutno tacno da je GOP vec od samog starta krenuo na njega djonom, nikad nije ni imao nimalo konstruktivnu opoziciju, a od 2010 midtermsa ni apsolutnu vecinu. 

 

Ono sto sam ja mislio reci je da nisu internet i FOX "upropastili Ameriku", vec da je za to propadanje prije svega kriv americki establishment cije je D konsitutivni dio (ako ne i vecinski),  i da je Trump posljedica, a ne uzrok propadanja. On tom procesu propadanja daje "nemjerljiv doprinos", ali ga nije on otpoceo. Sam fenomen Obama je bio rezultat toga da su sirotinja i gubitnici globalizacije odbacili ono sto im mainstrem establishment nudi. A kad je Obama uspjesno kooptiran u D establishment (Larry Summers kao paragon, recimo ) i on je postao dio problema, sto je sirotinjski elektorat prepoznao i glasao za Sandersa (koga je D establishment takodje minirao i sirotinji ponudio Hillary) ili Trumpa. Oba kandidata su bili rezultat toga sto politicki mainstream nije imao odgovor na izazove vremena, prije svega katastrofalnog uticaja globalizacije na radnicku klasu i posljedicni rezentiman koji je iz toga proizisao.

 

I tu mi je Obama posluzio kao punching bag jer je 8 godina bio na vlasti i jer sam ja licno vise ocekivao od njega (sto je moj problem).

 

Osim što su izglasali ACA koji je bukvy spasao živote mnogima za vreme Kovida. To se tiče i tebe iako nemaš ACA osigiranje, jer je jedna od provizija ACA da ni privatno osigiranje ne sme da te odbije ako imaš pre-existing conditions.  // Ovo jeste velika stvar. Taman da ja samo ostalo na pre-existing condition, a nije, bila bi velika stvar. Obamacare je legacy building stuff i neprevedno sam to preskocio. Ali, na drugu stranu, to nista nije sistemski promijenilo jer nije napalo uzroke za disparitet rasta zarada i troskova osiguranja i lijecenja. No, za one koji nisu imali nista prije ACA, to je noc i dan iskorak. 

 

Za 8 godina njegove administracije je kreirano 11 miliona novih radnih mesta, a nezaposlenost je pala sa  10% na 4.7%. // ovo je faktualno tacno, ali je A) kvalitativno nedostatno i B) rezultat ekonomskog osciliranja i koje bi doslo i samo od sebe. Pod A mislim da da poslovi prije i poslije GFC nisu bili istog nivoa i da je odonda i poceo masovni gig-economy rast, te  prekarijatska narav tih poslova kao i part-time poslovi. Pod B) Obamin mandat je poceo nakon sto je GFC eksplodirao i prirodno je poslije tako velike kontrakcije dolazi postepena ekpasnizija. Takodje, treba uzeti rast populacije kad se mjeri job creation. Stoga bi daleko bolje mjerilo stanja stvari bili labor participation rate (prije i poslije), te real hourly earnigs & hours worked. Ovako napamet bih rekao da su obje mjere gotovo iste, prije i poslije. Pri tome je i ostavio W-ov tax cuts da traju dvije godine po isteku regularnog termina, ako se dobro sjecam.

 

No, najveci problem u ovom domenu je to sto nije uradio nista znacajnu da se saniraju katastofalne posljedice globalizacije. A nije, jer niti je imao vizju, a i da ju je imao, nebi je imao ko da sprovede jer je tu i dalje imao vaznu ulogu vec spomenuti Summers (i njegovi idejni sljedbenici po administracji) koji je svemu tome i kumovao jos za Clintonovog vakta.

To je ujedno i razlog zato je ACA manje bitan nego sto na prvi pogled izgleda. Kad nemas dobar posao i ACA ti je vjerovatno preskup. Dobar posao je osnova svega, bukvalno. A tih dobrih je veoma malo bilo stvoreno.

 

Dodds-Frank Consumer Protection Act. // Odlican zakon, ali iz ugla sirotinje bez opipljivog uticaja. Cak je donekle i problematicno jer sirotinji poskupljuje kredite i otezava kupovinu nekretnina usljed tightned landing standards. Predatori landing je vise buzzword i daje slagvort prilozima na NPR nego stvaran problem vecinskog dijela sirotinje.


Spasao GM i Chrysler od bankrota što je kreiralo 100 hiljada radnih mesta u auto industriji. // ovako iz glave se sjecam da je Chrysler je bio slucaj of throwing good money after bad, ali plus za GM, iako su ta radna mjesta do sad vec isparila. No, da nije bilo GM-a i FCA neko drugi bi dosao umjesto njih, a da ne govorimo da su to dva mastodonta nekonkurentna da opstanu u 21 stoljecu (Tesla, Rivian i Lucid imaju zajedno vise radnika od GM, doduse i oni mogu propasti kad i GM). Dugorocno bi vjerovatno bilo bolje da je creative destruction odradio svoje.

 

Ali da ne cjepidlacim, to je tad bio dobar potez, sprijecio je da recesija ne bude dublja i jeste kratkorocno pomogao ocuvanju srednje klase u trenutku kad je to bilo vazno. Definitivno plus, i taj sam dio takodje nepravdno zaboravio.

 

Ovo dolje je sve pozitivno, ali je saniranje posljedicea, a ne uzroka i ultimately small potatoes in the big scheme of things.

 

Lilly Ledbetter Fair Pay Act. Žene imaju pravo da tuže poslodavca ako su plaćene manje za isti posao nego muškarci. 

$8 milijardi dolara za izgradju broadband interneta u siromašnim delovima Amerike. 

Children Healthcare Authorization. $4 miliona dece iz siromašnih porosica koje nije imalo osiguranje ga je po prvi put dobilo. 

$4.6 milijardi dolara da se plati odšteta zemljoradnicima (ali samo crncima i Indijancima) kojima je američka administracija nanela štetu u prošlosti.

Fair sentencing act. Smanjivanje ohavezne kazne za crack cocain usere, koji su sirotinja.

--- 
Da rezimiram(TM): uradio je par velikih i vaznih stvari, par vaznih sitnijih stvari, ali sustinski nista nije promijenjeno.

 

Iza sebe ostavio gorak ukus i complacecny koji im je i izgubio sledece izbore od najgoreg kandidata u istoriji.  I zato im nije kriv ni internet, niti FOX.

 

Najzad malo vremena, mali osvrt na Obamu i njegov legacy.

 

Sa jedne strane - ti si potpuno u pravu. Zajebao je stvari nakon 2008.g. To je bila prilika da se uradi FDR tip (r)evolucije, sa tolikom podrškom, 60+ mesta u Senatu, a on je fejlovao, okružio se Larijima Samersima i sličnim. Srednjeročni i dugoročni fejl.

 

Sa druge strane, hajp oko njega i nade koje je normalna Amerika imala od njegovog predsednikovanja, neminovno je morala da dovede do razočarenja. Sam si opisao tvoje osećaje u Grant Parku, a ja samo da podsetim da je njemu na inauguraciji pevao egzaltirani i oduševljeni Pete Seeger. Pete Seeger je bio oduševljen jbt. I to je pevao pesmu lika koji je svirao gitaru na kojoj je pisalo "this machine kills fasciscts". Toliki hajp niko ne bi opravdao.

 

Sa treće strane ipak je nešto i doneo, nesimbolički. Taj ACA koliko god je feleričan u odnosu na normalan svet, spasao je milione života.

 

Sa četvrte strane, njegovo najveće postignuće je trebao biti deal sa Iranom. Jedini subjekt koji je bio protiv tog deala bio je Izrael (i GOP). Možemo špekulisati sad, ali stvarno ne vidim kako bi ovog genocida i masakra u Gazi bilo da je taj deal ostao na snazi. Taj deal je, u uslovima današnje USA, vrlo mudoliki legacy. No ga je antiestablišment i antiwar Trump pocepao.

 

I samo da dodam - i ja sam, logično, mislio da je Trumpova pobeda 2016.g. pre svega posledica tih neuspeha Obame, odliva poslova iz Midwesta, i sl..ali onda imamo fakt da Tramp nije ispunio ništa što je obećao, outsourcovao 200k + poslova, Bajden uleteo sa IRA i Chips actom i doneo 500-800k poslova, pa opet imamo neizvesni midwest i moguću pobedu Trampa. Mislim da su ipak bili u pravu oni koji su sve vreme tvrdili da je u pitanju grievance i hate issue...

 

A zašto Obama nije uradio više i bolje..ironično, bukvalno malopre naidjoh na klip koji za kratko vreme objašnjava istoriju novca u politici u USA i zašto je ta zemlja lošija sada nego pre 50 godina. Zanemariti click bait naslov...stvarno ima šta da se nauči, koga zanima.

 

 

 

Edited by Ivo Petović
  • Hvala 1
Link to comment
×
×
  • Create New...