Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Pazi čak se i Elon postideo sadržaja (a vidimo ovih dana da se retko čega stidi) pa brže bolje obrisao ovo :

 

MuskTweet.png

 

Inače @Budja kaže da Elon nije far right... 

 

  • +1 2
Link to comment
8 minutes ago, namenski said:

Ziv nisam da cujem a ko li je to izistinski kriv za WW2... :D 

 

Aj neka neko priupita andurila, moze da odgovori i na topiku Revizionizam...

 

Evo imaš ovde ceo intervju, više od dva sata, uživaj :

 

 

 

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, braca said:

Evo imaš ovde ceo intervju, više od dva sata, uživaj :

Ne uvaljuj mi Tuckera, pu, pu, daleko bilo... :D 

Pitao sam da anduril objasni kakva je to u stvari nacisticka propaganda po kojoj je Zapad kriv za WW2...

Ili - a ko je to kriv?

Formulacija je andurilova, lepo bi bilo cuti njegov odgovor... :) 

  • +1 1
Link to comment

Pa Tucker intervjuiše "najboljeg i najpopularnijeg poštenog istoričara", a ovaj tvrdi u intervjuu da je za rat kriv Zapad i da je Hitler bio dobar čovek.

 

Potrudi se malo.

Link to comment
2 minutes ago, braca said:

Potrudi se malo.

Bice da sada ipak malo preterujes sto se mene tice.

Bremza je ona pedala u sredini, OK?

Link to comment
34 minutes ago, namenski said:

Bice da sada ipak malo preterujes sto se mene tice.

Bremza je ona pedala u sredini, OK?

 

Izvini što sam upao u tvoje prepucavanje sa Andurilom, siguran sam da ćeš naći drugi način da ga nadmudriš.

 

Ja vozim motor, tako da "bremza" nije tu gde ti misliš da jeste.

Link to comment

Znaš ti dobro ko je kriv za WW2, @namenski, da se nisu istočnjačke horde usrale u Marksa i povukle nogu za proletersku revoluciju u zemlji seljaka, problema ne bi ni bilo :mad: Nemci bi svoj istorijski Sturm und Drang kompenzovali manje megalomanski, ne bi se uzaludno nadali da mogu da privuku Britance i Amerikance na svoju stranu i ujedine tzv. Zapad u neki odbrambeni pakt protiv boljševičke pošasti.

 

Ali da, presmešno je zamišljati neki Zapad™ koji ne uključuje Nemačku. To nikad nije postojalo a verovatno ni neće.

  • +1 3
Link to comment
1 minute ago, braca said:

Izvini što sam upao u tvoje prepucavanje sa Andurilom, siguran sam da ćeš naći drugi način da ga nadmudriš.

Nema potrebe da se izvinjavas, obaska sto se ja ne prepucavam sa andurilom, nije on kalibar za to, nego sam naprosto pitao sa sve upucivanjem za odgovarajuci topik ko je zaista i po kakvoj nacistickoj propagandi kriv za WW2.

Buduci da se tamo pisalo svasta.

I ti to odlicno znas.

 

Quote

Ja vozim motor, tako da "bremza" nije tu gde ti misliš da jeste.

A ja se svako jutro, cim ustanem, popnem na krusku pa padnem...

Aj me mani molim te sa sve podmetanjem tukerofilije... :) 

Link to comment
1 minute ago, namenski said:

Nema potrebe da se izvinjavas, obaska sto se ja ne prepucavam sa andurilom, nije on kalibar za to, nego sam naprosto pitao sa sve upucivanjem za odgovarajuci topik ko je zaista i po kakvoj nacistickoj propagandi kriv za WW2.

Buduci da se tamo pisalo svasta.

I ti to odlicno znas.

 

A ja se svako jutro, cim ustanem, popnem na krusku pa padnem...

Aj me mani molim te sa sve podmetanjem tukerofilije... :) 

 

Grešiš, nemama baš toliko vremena da čitam ceo forum, pa ne zalazim na teme koje ispravljaju krive Drine od pre 80+ godina. Nisam još u penziji kao Yoyogi.

 

To što sam te uputio na intervju ne znači da mislim da si tuckerofil.

 

Peace ✌️ 

  • +1 2
Link to comment
5 hours ago, namenski said:

Ne uvaljuj mi Tuckera, pu, pu, daleko bilo... :D 

Pitao sam da anduril objasni kakva je to u stvari nacisticka propaganda po kojoj je Zapad kriv za WW2...

Ili - a ko je to kriv?

Formulacija je andurilova, lepo bi bilo cuti njegov odgovor... :) 

 

Apologetama zlocinaca se nista ne objasnjava. Prosla su ta vremena.

Link to comment
22 hours ago, Peter Fan said:

Da, sjecam se toga.

 

Ali prije nego se vratim na tvoj prvi posta, jedan disclaimer: glasao sam za Obamu i pored Indijanapolisa 2002., najsrecniji moment u mom americkom bivstvovanju (ne uzimajuci obzir licne i profesionalne stvari) je njegov govor u Grant Parku nakon sto je McCain priznao poraz na izborima 2008.

 

Druga stvar, umjesto sto sam pausalno zveknuo po Obami, preciznije bi bilo da sam rekao D elita, iako je apsolutno tacno da je GOP vec od samog starta krenuo na njega djonom, nikad nije ni imao nimalo konstruktivnu opoziciju, a od 2010 midtermsa ni apsolutnu vecinu. 

 

Ono sto sam ja mislio reci je da nisu internet i FOX "upropastili Ameriku", vec da je za to propadanje prije svega kriv americki establishment cije je D konsitutivni dio (ako ne i vecinski),  i da je Trump posljedica, a ne uzrok propadanja. On tom procesu propadanja daje "nemjerljiv doprinos", ali ga nije on otpoceo. Sam fenomen Obama je bio rezultat toga da su sirotinja i gubitnici globalizacije odbacili ono sto im mainstrem establishment nudi. A kad je Obama uspjesno kooptiran u D establishment (Larry Summers kao paragon, recimo ) i on je postao dio problema, sto je sirotinjski elektorat prepoznao i glasao za Sandersa (koga je D establishment takodje minirao i sirotinji ponudio Hillary) ili Trumpa. Oba kandidata su bili rezultat toga sto politicki mainstream nije imao odgovor na izazove vremena, prije svega katastrofalnog uticaja globalizacije na radnicku klasu i posljedicni rezentiman koji je iz toga proizisao.

 

I tu mi je Obama posluzio kao punching bag jer je 8 godina bio na vlasti i jer sam ja licno vise ocekivao od njega (sto je moj problem).

 

Osim što su izglasali ACA koji je bukvy spasao živote mnogima za vreme Kovida. To se tiče i tebe iako nemaš ACA osigiranje, jer je jedna od provizija ACA da ni privatno osigiranje ne sme da te odbije ako imaš pre-existing conditions.  // Ovo jeste velika stvar. Taman da ja samo ostalo na pre-existing condition, a nije, bila bi velika stvar. Obamacare je legacy building stuff i neprevedno sam to preskocio. Ali, na drugu stranu, to nista nije sistemski promijenilo jer nije napalo uzroke za disparitet rasta zarada i troskova osiguranja i lijecenja. No, za one koji nisu imali nista prije ACA, to je noc i dan iskorak. 

 

Za 8 godina njegove administracije je kreirano 11 miliona novih radnih mesta, a nezaposlenost je pala sa  10% na 4.7%. // ovo je faktualno tacno, ali je A) kvalitativno nedostatno i B) rezultat ekonomskog osciliranja i koje bi doslo i samo od sebe. Pod A mislim da da poslovi prije i poslije GFC nisu bili istog nivoa i da je odonda i poceo masovni gig-economy rast, te  prekarijatska narav tih poslova kao i part-time poslovi. Pod B) Obamin mandat je poceo nakon sto je GFC eksplodirao i prirodno je poslije tako velike kontrakcije dolazi postepena ekpasnizija. Takodje, treba uzeti rast populacije kad se mjeri job creation. Stoga bi daleko bolje mjerilo stanja stvari bili labor participation rate (prije i poslije), te real hourly earnigs & hours worked. Ovako napamet bih rekao da su obje mjere gotovo iste, prije i poslije. Pri tome je i ostavio W-ov tax cuts da traju dvije godine po isteku regularnog termina, ako se dobro sjecam.

 

No, najveci problem u ovom domenu je to sto nije uradio nista znacajnu da se saniraju katastofalne posljedice globalizacije. A nije, jer niti je imao vizju, a i da ju je imao, nebi je imao ko da sprovede jer je tu i dalje imao vaznu ulogu vec spomenuti Summers (i njegovi idejni sljedbenici po administracji) koji je svemu tome i kumovao jos za Clintonovog vakta.

To je ujedno i razlog zato je ACA manje bitan nego sto na prvi pogled izgleda. Kad nemas dobar posao i ACA ti je vjerovatno preskup. Dobar posao je osnova svega, bukvalno. A tih dobrih je veoma malo bilo stvoreno.

 

Dodds-Frank Consumer Protection Act. // Odlican zakon, ali iz ugla sirotinje bez opipljivog uticaja. Cak je donekle i problematicno jer sirotinji poskupljuje kredite i otezava kupovinu nekretnina usljed tightned landing standards. Predatori landing je vise buzzword i daje slagvort prilozima na NPR nego stvaran problem vecinskog dijela sirotinje.


Spasao GM i Chrysler od bankrota što je kreiralo 100 hiljada radnih mesta u auto industriji. // ovako iz glave se sjecam da je Chrysler je bio slucaj of throwing good money after bad, ali plus za GM, iako su ta radna mjesta do sad vec isparila. No, da nije bilo GM-a i FCA neko drugi bi dosao umjesto njih, a da ne govorimo da su to dva mastodonta nekonkurentna da opstanu u 21 stoljecu (Tesla, Rivian i Lucid imaju zajedno vise radnika od GM, doduse i oni mogu propasti kad i GM). Dugorocno bi vjerovatno bilo bolje da je creative destruction odradio svoje.

 

Ali da ne cjepidlacim, to je tad bio dobar potez, sprijecio je da recesija ne bude dublja i jeste kratkorocno pomogao ocuvanju srednje klase u trenutku kad je to bilo vazno. Definitivno plus, i taj sam dio takodje nepravdno zaboravio.

 

Ovo dolje je sve pozitivno, ali je saniranje posljedicea, a ne uzroka i ultimately small potatoes in the big scheme of things.

 

Lilly Ledbetter Fair Pay Act. Žene imaju pravo da tuže poslodavca ako su plaćene manje za isti posao nego muškarci. 

$8 milijardi dolara za izgradju broadband interneta u siromašnim delovima Amerike. 

Children Healthcare Authorization. $4 miliona dece iz siromašnih porosica koje nije imalo osiguranje ga je po prvi put dobilo. 

$4.6 milijardi dolara da se plati odšteta zemljoradnicima (ali samo crncima i Indijancima) kojima je američka administracija nanela štetu u prošlosti.

Fair sentencing act. Smanjivanje ohavezne kazne za crack cocain usere, koji su sirotinja.

--- 
Da rezimiram(TM): uradio je par velikih i vaznih stvari, par vaznih sitnijih stvari, ali sustinski nista nije promijenjeno.

 

Iza sebe ostavio gorak ukus i complacecny koji im je i izgubio sledece izbore od najgoreg kandidata u istoriji.  I zato im nije kriv ni internet, niti FOX.

 

Uglavnom se slažem - imao bih par crtica za diskusiju i potencijalno neslaganje ili dopunu, no neki drugi put.

 

Samo bih hteo da prokomentarišem da su ovakvi postovi prava retkost na forumu:

 

1) 0 got ya momenata

2) 0 virtue signallinga

3) nijansirano mišljenje 

4) 0 naznaka lečenja ega i frustracija

5) 0 naznaka besa i mržnje

6) korekcija nekih svojih ranije napisanih stavova

7) 0 naznaka internetom pojedenog mozga 

 

itd

 

Samo mi reci, kako te nikad ne iznerviraju (ili bar ja nisam primetio) agresivni postovi koji odišu internetski ispranim mozgovima i stavovima ratnika post-truth i post-expertskog sveta (kako si ga sam definisao skoro) - ako te neko iznervira, iznervira te neko sa druge strane. U čemu je tajna, može i na pm? :) 

 

  • +1 1
Link to comment
×
×
  • Create New...