Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

4 minutes ago, mlatko said:

To je tako kad kinezi nisu savladali stealth tehnologziju... ovaj prođe kroz carine i tezgarine bez problema. Još te i pošteno ispraši po potrebi.

Rukavice greju ruke, a ovaj avion greje demokratiju. Gde on udari tu samo demokratija raste ;)

Link to comment
24 minutes ago, x500 said:

Rukavice greju ruke, a ovaj avion greje demokratiju. Gde on udari tu samo demokratija raste ;)

Sad mi je jasno zašto sve ide nabolje u svetu, buduću da ovi ne udaraju nigdje nema što da greje trulu demokratiju, dok se Tupoljevi svih triju oznaka krstarećim raketama vredno i gotovo svakodnevno herojski bore za suverenistički tradicionalni nacionalizam, bog ih blagoslovio :gospode:

Edited by Roger Sanchez
  • Tužno 1
Link to comment

underwater-f-35.jpg

 

Konacno je objavljen dugo ocekivani, 150 stranica obiman, zvanicni izvestaj o havariji aviona F-35B britanske ratne mornarice koji se srusio u Mediteran novembra 2021. godine prilikom uzletanja sa skijaske skakaonice nosaca aviona HMS Queen Elizabeth...

Kao primarni uzrok navedeno je zacepljenje jednog od usisnika dvaju motora za podizanjetm izazvano zaglavljivanjem poklopca koji je, prvenstveno, namenjen sprecavanju uvida nepozvanih lica u unutrasnjost letilice prilikom boravka u luci,ali i mogucem sprecavanu usisavanja stranih tea, tako da je jedan od zakljucaka istrazne komisije i taj da se - s obzirom na sve vecu rasprostranjenost ovog tipa aviona - sa tom vrstom dodataka ptereruje.

Pilot je, inace, polecuci sa skakaonice, konstatovao da umesto zadatog potiska od 38,000 funti dobija jedva 31,000, pokusao kocenje na samoj skakaonici, ali je avion bio prebrz, prevalio se preko ivice dok je pilot morao uspesno da se ispali.

Avion je inace pripadao elitnoj jedinici koja nosi slavnu oznaku 617, uspesno je izvadjen sa dubine (vidi fotografiju) od oko 2,000 metara sa svom osetljivom opremom, po ceni od oko 3.5 miliona US$...

 

Izvestaj dalje kritikuje brzinu kojom su se avioni ovog tipa uvodili u sluzbu sto je - kako se tvrdi - dovelo do propusta u obuci osoblja za odrzavanje, ali dovodi u pitanje i pojedina neimenovana softverskatm resenja.

 

Istovremeno, objavljeno je da je do slicnih problema sa nepredvidjenim gubitkom potiska, dolazilo i tokom letova istog tipa aviona u Americi, ali koji nisu imali kao posledicu gubitak aparata...

  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, namenski said:

underwater-f-35.jpg

 

Konacno je objavljen dugo ocekivani, 150 stranica obiman, zvanicni izvestaj o havariji aviona F-35B britanske ratne mornarice koji se srusio u Mediteran novembra 2021. godine prilikom uzletanja sa skijaske skakaonice nosaca aviona HMS Queen Elizabeth...

Kao primarni uzrok navedeno je zacepljenje jednog od usisnika dvaju motora za podizanjetm izazvano zaglavljivanjem poklopca koji je, prvenstveno, namenjen sprecavanju uvida nepozvanih lica u unutrasnjost letilice prilikom boravka u luci,ali i mogucem sprecavanu usisavanja stranih tea, tako da je jedan od zakljucaka istrazne komisije i taj da se - s obzirom na sve vecu rasprostranjenost ovog tipa aviona - sa tom vrstom dodataka ptereruje.

Pilot je, inace, polecuci sa skakaonice, konstatovao da umesto zadatog potiska od 38,000 funti dobija jedva 31,000, pokusao kocenje na samoj skakaonici, ali je avion bio prebrz, prevalio se preko ivice dok je pilot morao uspesno da se ispali.

Avion je inace pripadao elitnoj jedinici koja nosi slavnu oznaku 617, uspesno je izvadjen sa dubine (vidi fotografiju) od oko 2,000 metara sa svom osetljivom opremom, po ceni od oko 3.5 miliona US$...

 

Izvestaj dalje kritikuje brzinu kojom su se avioni ovog tipa uvodili u sluzbu sto je - kako se tvrdi - dovelo do propusta u obuci osoblja za odrzavanje, ali dovodi u pitanje i pojedina neimenovana softverskatm resenja.

 

Istovremeno, objavljeno je da je do slicnih problema sa nepredvidjenim gubitkom potiska, dolazilo i tokom letova istog tipa aviona u Americi, ali koji nisu imali kao posledicu gubitak aparata...

Kakva dva motora?

Ko je prevodio izveštaj jbt... :huh:

Link to comment

August 11, 2023

Quote

The long-awaited 148-page report into the loss of the F-35B ZM152 concludes that it was caused after one of the air intake blanks designed to protect the engine from foreign objects became stuck in the F-35’s intake and reduced engine power as the aircraft made its takeoff roll.

https://aviationweek.com/defense-space/budget-policy-operations/uk-f-35-accident-report-raises-broader-safety-concerns

  • +1 1
Link to comment
9 minutes ago, Weenie Pooh said:

Još ovo o izgubljenom avionu:

 

 

Biće to odličan avion... Tolike pare su skrcane da nema nazad. 

Motor mu je po nekim objektivnim™ analizama slab od prvog dana, softvere k'o software treba patchovati redovno... Mislim da će doživeti sudbinu i istoriju F4. 

Link to comment
22 hours ago, Zaboravan said:

Kakva dva motora?

Ko je prevodio izveštaj jbt... :huh:

U, jebote, hvala ti, videh: smandrljao sam iz glave, sve na kolenima pisuci sa pogledom na lepi plavi Dunav nocom: ispustio sam poklopce pisuci iz glave...

Uostalom, nebitno.

BTW, izvestaj je izasao avgusta, imam ga negde u Bgd, a ima, koliko se secam i dobar clanak u AWST, imam njihovu digitalnu pretplatu, mogu ga kad se vratim ako te zanima...

  • Hvala 1
Link to comment
13 minutes ago, namenski said:

U, jebote, hvala ti, videh: smandrljao sam iz glave, sve na kolenima pisuci sa pogledom na lepi plavi Dunav nocom: ispustio sam poklopce pisuci iz glave...

Uostalom, nebitno.

BTW, izvestaj je izasao avgusta, imam ga negde u Bgd, a ima, koliko se secam i dobar clanak u AWST, imam njihovu digitalnu pretplatu, mogu ga kad se vratim ako te zanima...

Ma sve ok :)

Nisam ni mislio da te prozivam™ a tako ispalo. 

Hvala tebi na informacijama i trudu. 

Link to comment
9 hours ago, Zaboravan said:

Mislim da će doživeti sudbinu i istoriju F4. 

 

Fantom koliko znam ima legendaran status, leti u ozbiljnim armijama dan-danas (preko 60 godina upotrebe!) i valjda je američki jet-lovac (presretač/bombarder) sa najviše izrađenih primeraka. F-35 mi sudbinom za sada više liči na nesrećni F-104.

  • +1 2
Link to comment
7 hours ago, zorglub said:

 

Fantom koliko znam ima legendaran status, leti u ozbiljnim armijama dan-danas (preko 60 godina upotrebe!) i valjda je američki jet-lovac (presretač/bombarder) sa najviše izrađenih primeraka. F-35 mi sudbinom za sada više liči na nesrećni F-104.

Jeste ali u početku je bilo slično, problemi sa avionikom, motorima, pucanju konstrukcije, naravno već legendarnim nedostatkom topa dog fight, rakete su se pokazale poprilično nepouzdane i sl. 

Zato kažem meni liči na takvu priču, kada konačno utegnu sve biće odličan.

Nema druge opcije, ovaj je već skrcao toliko para... 

  • +1 1
Link to comment

F35 serija ce biti onoliko dobra koliko se ulozi u nju. Dakle, jos para da se srede greske i "decije" bolesti. 

Najveci problem, po meni, je pokusaj da se napravi jedan avion za vise namena (A/B/C). Vremenom ce jedan morati jedan da prevlada, a ostali da se krpe.

U medjuvremenu F15EX ce sasvim lepo da tadi posao.

 

Link to comment
10 hours ago, x500 said:

Najveci problem, po meni, je pokusaj da se napravi jedan avion za vise namena (A/B/C).

 

Bez da širim temu, ovo izgleda važi za apsolutno sve vojno. Od standardne puške koja bi mogla da glumi puškomitraljez, preko oklopnih transportera/borbenih vozila, do ovakvih letećih čudovišta, vojske širom sveta su iznenađujuće spremne na planinu kompromisa u jednom pakovanju, umesto usko specijalizovanih oružja/oruđa.

  • +1 1
Link to comment
×
×
  • Create New...