Jump to content
IGNORED

Amerika, zemlja velika


Кристофер Лумумбо

Recommended Posts

Iz kategorije "Pit, i to je Amerika" jedna viseslojna prica, tzv. 3-u-1.

 

Ima americka opsjednutost oruzjem, ima epidemija gojaznosti, imaju nekopometetne sluzbe javne bezjbednosti. Mogla bi i 4. i 5. dimenzija lokalnog karaktera - Chicago koji prolazi kroz period izuzentno visokog nivoa nasilja u javnom prostoru koji je ima jak rasni karakter i sama lokacija stadiona u kraju u koji se ne zalazi, unless you don't pack some heat. 

 

 

New details have emerged after a shooting injured two women at Guaranteed Rate Field during a Chicago White Sox game on Friday night.

On Tuesday, ESPN Chicago reporter Peggy Kusinski said that the gun was snuck into the stadium by one of the women who was hit. The shooting was "an accidental discharge" by the woman whose injury was previously identified as "a graze wound."

"She reportedly snuck the gun in past metal detectors hiding it in the folds of her belly fat," Kusinski said in a post on X.

 

Shooting at White Sox game happened after woman hid gun in belly, per report (msn.com)

  • Haha 1
  • Hvala 1
Link to comment
On 21. 8. 2023. at 23:53, Peter Fan said:

U Cook County, IL (Chicago je sjediste tog okruga) sve sto je ispod $1000 se ne procesuira kao kriminal, ako se uopste i procesuira - policija jednostavno ne reaguje.

Ja ne znam zašto se u Americi ovako ide iz ekstrema u ekstrem. Dok je u Čikagu i Kaliforniji raj za shopliftere, u Floridi i mnogim drugim državama je suprotno. Npr pre par meseci 3 devojke kradu robu u vrednosti 31 dolar. Bivaju uhapšene, priznaju zločin, dobivaju 6 meseci uslovno uz kaznu i sudske troškove od 1500 dolara.

 

Ili 3 godine star ali strašan slučaj  u Koloradu- pogubljena baba sa demencijom koja iz wolmarta krade (zapravo izlazi a da ne plati zbog pogubljeno što, ima negde i taj snimak iz wallmarta gde je jasno da žena ne zna šta se dešava) nešto od 14 dolara prijavljuju policiji (iako su joj oduzeli ukradeno na izlazu) pa je kasnije policija nalazi na putu od wolmarta i kako i njima ne odgovara na naredbe da stane hapse je nasilno sa sve obaranjem na pod žene od 71 godinu i 40 kg i vežu joj lisice dok leži na stomaku. Prilikom hapšenja joj lome ruku i dislociraju rame i uprkos žalbama da je povređena 6 sati je drže bez medicinske pomoći. (Dobila je kasnije odštetu od čak 2.1 milion dolara i neki policajci su izgubili posao)

 

 

Link to comment
10 hours ago, Spooky said:

Ja ne znam zašto se u Americi ovako ide iz ekstrema u ekstrem. Dok je u Čikagu i Kaliforniji raj za shopliftere, u Floridi i mnogim drugim državama je suprotno. 

 

Zato sto svaka drzava ( pa cak i gradovi i okruzi) imaju svoje zakone koji to uredjuju, a razlicitost zakona odrazava ideolosku polarizaciju gdje su CA, IL i NY na potpuno drugom kraju spektruma od FL ( i cijelog juga, te tzv. fly-over Amerike). Mada polarizacija nije samo geografska, vec je i urban - rural.

 

Iako postoje odredjene gradacije, zajednicko je svima drzavama militarizacije policije.  

Link to comment

Izvinjavam se ako je bilo... ocigledno ameri ne mogu nista da urade normalno, jedni teraju kako treba da im se plati za to sto su njihovi preci bili robovi pre 200 godina a drugi pricaju kako to sto su bili robovi je bio benefit za crnce : Florida’s new standards on Black history curriculum are creating outrage

 

Quote

Earlier this year, DeSantis rejected the College Board’s AP African American Studies course for high school students because it included lessons on reparations, Black queer studies, and the Movement for Black Lives. He has also barred instruction in schools that suggests anyone is privileged or oppressed based on their race or skin color.

The governor’s office has defended the changes to the Black history curriculum, noting that the AP African American Studies course also outlines how, “In addition to agricultural work, enslaved people learned specialized trades and worked as painters, carpenters, tailors, musicians, and healers in the North and South. Once free, (African) Americans used these skills to provide for themselves and others.”

 

 

Link to comment

@Peter Fan Znam ja uzroke toga, ali mi je neverovatno da se ne može naći neko normalno rešenje između puštanja maskiranih manijaka da kradu do 1000 dolara bez ikakve kazne i zaustavljanja sa jedne strane i nasilnog bacanja na pod dementne babe koja je prošla kasu bez da se setila da plati 14 dolara i na izlazu kad su je zaustavili se ponudila da plati, ali tad su joj rekli da je kasno - oduzeli robu i zvali policiju.

 

BTW, nekada je cela Amerika bila ovaj drugi slučaj. Drugarica moje sestre u NYCtiju pre 15 godina na Work and Travelu prošla slično ovim trima devojkama u Floridi gore, umalo je nisu i deportovali.

Pa je onda opravdani bunt zbog takvog preterano strogog postupanja doveo do menjanja zakona u drugi ekstrem u nekim državama / countijima.

Link to comment

Па шта, код нас у уџбенику неком пише да је данак у крви Турцима доприносио вертикалној проходности у друштву или тако нешто

  • +1 1
  • Haha 3
  • Tužno 1
Link to comment

Ne zezam, tako je pisalo u udzbeniku. 
 

I, ako posmatras iz odredjenog ugla, to i ima smisla nekog. Ali onda ima smisla i ovaj argument sa robovima. 

Link to comment
10 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Ne zezam, tako je pisalo u udzbeniku. 
 

I, ako posmatras iz odredjenog ugla, to i ima smisla nekog. Ali onda ima smisla i ovaj argument sa robovima. 


E jesu nas vertikalno podigli, i dan danas vidiš tačno gde su bile granice Austrougara i Turaka. Samo u obrazovanju i infrastrukturi da pogledaš, dosta je. 

  • +1 1
Link to comment
12 hours ago, Shan Jan said:

Zezaj se ti ali mene neki Turci probali da ubede da je danak u krvi bio u stvari neka vrsta stipendije za decake iz ruralnih predela :isuse:

Meni je brat od tetke, profesor istorije, baš tako objansnio...

 

U fazonu, imaš 5 dece, dođu Turci, uzmu jedno, odvedu ga u Stambol, naprave čoveka od njega, postane ponosan vojnik, napreduje na društvenoj lestvici, spasao se bede... Školovanje, vrhunsko za to vreme, plaća država...

 

Malo li je? :fantom:

 

Sad se svi moderni bogatuni utrkuju da deci plate školovanje detetu u inostranstvu, na prestižnom faksu, a Turci to sami plaćali... :fantom:

 

 

 

 

  • Haha 1
Link to comment
49 minutes ago, dragance said:


E jesu nas vertikalno podigli, i dan danas vidiš tačno gde su bile granice Austrougara i Turaka. Samo u obrazovanju i infrastrukturi da pogledaš, dosta je. 

Nemoj da si takav, Srbija je napredno drustvo pa smo prilicno izbrisali granice izmedju Vojvode i ostatka Srbije... doduse ne kako bi mozda zeleli al ko mari :fantom:

  • +1 1
Link to comment
1 hour ago, dragance said:


E jesu nas vertikalno podigli, i dan danas vidiš tačno gde su bile granice Austrougara i Turaka. Samo u obrazovanju i infrastrukturi da pogledaš, dosta je. 

Govori se o pojedincu ne o narodu u celini. Ovo sto kaže Radiša

Link to comment

U robovlasničkom sistemu je bilo toliko skillova, da je obrazovanje, pa i čitanje i pisanje bilo zabranjeno. Koje god veštine da su robovi stekli, za njih su bile irelevantne. Rob je imao vrednost kao vlasnikov alat, čak i ako je bio u onom malom procentu koji je radio nešto osim fizičkog rada u najgorim uslovima od jutra do sutra, što je važilo za ogromnu većinu. I to je sve što poštena nastava iz istorije treba da prenese o robovima.

 

Sledeća faza, kako su Jevreji u Aušvicu makar naučili da prežive na pola obroka dnevno. 

Edited by Venom
Link to comment
×
×
  • Create New...