Jump to content
IGNORED

VIP Game of Thrones


Calavera

Recommended Posts

  • Replies 4.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Weenie Pooh

    928

  • Calavera

    614

  • Razzmatazz

    389

  • MayDay

    324

Top Posters In This Topic

Posted Images

ma Razzi smeta sto ima sexa, pa ne moze da gleda kad sav normalan svet, vec tek kada poleze decu, i onda sutra ode neispavan i nadrndan na posao... cus smetaju mu izmene u odnosu na knjigu a za knjigu prvi put cuo kada je pogledo prvu sezonu :D
A to kad je ko pročitao knjigu je bitno zbog...? Da se prekrati vreme u ćaskanju sa komšijama dok se blokiraju jake Đilasove snage u dovoženju kontejnera?
Padobro™, moze i tako da se gleda, samo onda ne znam sto delis ta svoja misljenja sa nama kad nisi otvoren za diskusiju o razlozima sto su promenili ovo ili ono. Mozda da pocnes da vodis dnevnik ili nesto? :DDa ponovim da je prva knjiga bila laka za adaptaciju zato sto je najmanja i najfilmicnija™, a ostale knjige ce morati da skrate i izmene u pristojnoj meri. Ako ti ocekujes da oni stvarno uvedu jos milion likova u trecoj i cetvrtoj sezoni prateci Martinove spise, razocaranje ti ne gine.
Pa ako delimo sva mišljenja, onda možemo i ta. Ne diskutujem razloge izmena, nego način njihove izvedbe. Ako možemo po sedmi put da čujemo "sve vi to bukvalno shvatate, Deni je Azor, Drogon je Lightbringer, a Drogo je Nissa Nissa", onda možemo i jednom da čujemo "ne dopada mi se način odnosno količina unetih izmena". Sad ću ja da se ponovim - ne smeta mi skraćivanje radnje, kao ni izbacivanje dobrog dela likova, smeta mi prvenstveno način na koji krpe, tj. povezuju ono šta se prikazuje, a to je izmišljanjem stvari kojih nema ili su u suprotnosti sa originalnom. Ima toliko materijala koji se izbacuje, a može on da se iskoristi i transplantira za povezivanje. Banalan primer, u toku prve sezone Catelyn Stark ide da se isprazni i onda joj Jaime Lannister prizna i da je malog gurno kroz prozor i sve ostalo; u knjigama se to dešava prilično kasnije, u Riverrunu, tik pre nego što će ga Catelyn poslati dole sa Brienne. To je po meni clean cut. Uštedeli su te dijaloge u ćeliji, prikazali nam priznanje, a prosto su preneli pravu radnju sa drugog mesta na ovo. Nije došao Mile poštar i šapnuo Catelyin "Gospođo, dok sam vam otvarao ček sa penzijom, video sam jednog što vam gura malog kroz prozor". Ili onu pomenutu bitku sa Tyrionom - ne smetaju mi takve izmene uopšte, ako se lepo povežu ili stvar koja se isekla prosto prećuti.
Link to comment
Pa ako delimo sva mišljenja, onda možemo i ta. Ne diskutujem razloge izmena, nego način njihove izvedbe. Ako možemo po sedmi put da čujemo "sve vi to bukvalno shvatate, Deni je Azor, Drogon je Lightbringer, a Drogo je Nissa Nissa", onda možemo i jednom da čujemo "ne dopada mi se način odnosno količina unetih izmena". Sad ću ja da se ponovim - ne smeta mi skraćivanje radnje, kao ni izbacivanje dobrog dela likova, smeta mi prvenstveno način na koji krpe, tj. povezuju ono šta se prikazuje, a to je izmišljanjem stvari kojih nema ili su u suprotnosti sa originalnom. Ima toliko materijala koji se izbacuje, a može on da se iskoristi i transplantira za povezivanje.
Kašlj kašlj! :DNaravno da sve možemo da čujemo, pa na internetu smo. I meni svašta zasmeta kod adaptacije, ali svako od nas ima sopstvene kriterijume po kojima to rangira, od blage iritacije do Filipenko-style hipsteraja do zapenjenog histerisanja.Meni ne smeta kad se source materijal adaptira ako se to izvede dobro, ako adaptirana/ubačena scena funkcioniše ili ako je adaptiran/ubačen lik zanimljiv. Mnogo više mi smeta kad se nešto (adaptirano ili ne) odradi ofrlje i jeftino. Na primer (po šesnaesti put) ona scena Robertovog lova na vepra je apsolutno katastrofalna - ne zato što su nešto izmenili u odnosu na knjigu, nego zato što su je odradili sa pola mozga i u nekoj stisci sa vremenom. Kao kontraprimer imamo onu Cersei vs. Littlefinger scenu, 100% ubačenu spolja, ali odlično odrađenu. Takve promene pozdravljam. Besmislene promene (ili besmisleno držanje source materiala ko pijan plota) su gluposti.Po svemu do sada viđenom, serija je daleko od savršene... ali je u isto vreme mnogo bolja nego što sam ja očekivao :)
Link to comment

ja sam izgubila volju da gledam dalje posle scene sa robom i džejmijem. oni, koliko se sećam, u knjizi nemaju nijedan dijalog. mada, kako je već neko napisao, zabavno je čitati reakcije onih koji gledaju, a nisu pročitali knjige. posebno

Dobra mi je i druga epizoda.Navijam za Kalisi i zmajeve. Neka satru sve pred sobom.Ej, kad ce preci more i krenuti da pale, zare, siluju, otimaju i sl?
eeh :) jel zna martin kad će..
Link to comment
Banalan primer, u toku prve sezone Catelyn Stark ide da se isprazni i onda joj Jaime Lannister prizna i da je malog gurno kroz prozor i sve ostalo; u knjigama se to dešava prilično kasnije, u Riverrunu, tik pre nego što će ga Catelyn poslati dole sa Brienne. To je po meni clean cut. Uštedeli su te dijaloge u ćeliji, prikazali nam priznanje, a prosto su preneli pravu radnju sa drugog mesta na ovo. Nije došao Mile poštar i šapnuo Catelyin "Gospođo, dok sam vam otvarao ček sa penzijom, video sam jednog što vam gura malog kroz prozor". Ili onu pomenutu bitku sa Tyrionom - ne smetaju mi takve izmene uopšte, ako se lepo povežu ili stvar koja se isekla prosto prećuti.
Znaci tvoje vidjenje dobrih izmena je da uzmu dijalog iz druge knjige i prebace ga u prvu sezonu, pri cemu ga ne promene skoro uopste. :D
mada, kako je već neko napisao, zabavno je čitati reakcije onih koji gledaju, a nisu pročitali knjige. posebno eeh :) jel zna martin kad će..
Eeh... i odma su morali to da mu ispojlerisu. <_< Edited by Calavera
Link to comment

Ma može da se napakuje sezona kako god hoćeš; Džejmi u Riverlandu, Brijen se šunja i mačuje tamo po Cracklaw Pointu tražeći Sansu/Arju, Sansa opet pravi kolače i Ejriju, samo na Ariju u Crno-Beloj Reci mogu da potroše celu epizodu, Kingsmoot na gvozdenom otočju, prvi put malo više prikazan Dorne, a sve to prošarano King's Landingom. Ako ovoliko već sad vole da fokusiraju Cersei, obožavaće da je prikažu u konfrontaciji sa Margery i svim onim situacijama dole (Ironmen na Shield Islands, Lancel na Dragonstonetu, militarizacija SPC-a)... Ima bajo da se napuni 10 epizoda punih kao oko.

Znaci tvoje vidjenje dobrih izmena je da uzmu dijalog iz druge knjige i prebace ga u prvu sezonu, pri cemu ga ne promene skoro uopste. :D
Ako pod "dobrim izmenama" podrazumevaš odobravajući poklik "e, baš dobro što su to izmenili" propraćen trljanjem ruku, onda ne pričamo o istoj stvari. O čemu ja mislim, kad je već neophodan rez i racionalizacija, sam napisao već gore. Edited by Razzmatazz
Link to comment

ee da, zaboravila sam Lizinu smrt i dešavanje u Dorni. uh, ko li će da glumi Oberina, on mi je omiljeni lik.

Edited by fren
Link to comment
Ako pod "dobrim izmenama" podrazumevaš odobravajući poklik "e, baš dobro što su to izmenili" propraćen trljanjem ruku, onda ne pričamo o istoj stvari. O čemu ja mislim, kad je već neophodan rez i racionalizacija, sam napisao već gore.
Dobro. Znaci, tvoji neophodni rezovi se svode na to da prebace neki dijalog na drugo mesto u odnosu na knjige?
Link to comment
Ostao sinoć do keca dok deca, gosti i ostali nisu polegali da pogledam drugu epizodu. Kakvo je bre ovo sranje, šta je ovo?Koliko su prvu sezonu napravili verno knjizi, tako su za drugu napisali scenario govnjivom motkom. Zato debeli ne može nigde da se nađe. Da sam okoreli hejter, pripretio bih ovde da ostatak sezone neću ni gledati.
Welcome to the club. :fantom:
Ali sam knjige bio pročitao i onda sezonu 1 ponovo pogledao i stojim i dalje pri tome. U prvoj sezoni su stvari koje ne mogu da prikažu prosto isekli i relativno elegantno povezali. Tipa one bitke gde je Tyrion vodio vanguard i bio ranjen. Nemam ja problem sa time što nema vremena, pa se stvari isecaju, nego što se izmišljaju neke glupave nove stvari ili rade neke gluposti tipa tog preimenovanja likova, da gledalište sa IQ-om 75 ne bi legalo uveče u krevet sa glavoboljom, jer su videli dva lika koji imaju slično ime.Dobar je bio Pyke, iako u seriji Asha izgleda kao pogrbljena čistačica iz moje firme - ali ok, to mogu da pripišem različitoj interpretaciji lika knjige (ne i onoj ćerki kapetana broda koju je Theon pumpao, koja je trebalo da bude comely i sva u sisama). Dobra je bila i scena sa Yorenom. I to brzo otkrivanje identiteta Arye Robertovom bastardu mogu u svetlu ostalih skraćivanja sasvim normalno da prihvatim. Ali...Ne mogu da shvatim forsiranje Littlefingerovog kupleraja i minutažu koju troše na nj. Kao da je to jedini set koji su napravili, pa daj da iskoriste i snime tu što više mogu. Ne znam da li se i jednom pomenulo da je Littlefinger ministar finansija - odavde ispada da je samo i isključivo da pimp.Kapiram da se zbog budžeta i pojednostavljenja stvari Stanisov dvor smanjio isključivo na Davosa i njegovog sina odnekude kao sidekicka. Ali kad je krenuo ono trpanje Stanisa i Melisandre... Gde je on nju kao sve vreme gledao u dupe i dekolte, ali je kao bio ženjen tip - sve dok mu se ona nije podmetnula kao sekretarica drugu generalnom uz ono "rodiću ti sina, kralja kokaina" pa je Stanis dobio hardon pri pomenu muškog naslednika. Ajde da i progutam to što je u knjigama bilo indikacija da Stanis tu meće, ali kakvog crnog sina?Ono kod Krastera gde Džon prati Krastera i vidi Othera još i nekako da prođe (iako su mogli da proture to šta se dešava sa dečacima kroz dijalog koji su Vrane ionako vodili oko toga kako ženi ćerke). Ali to da ga Kraster očekića još...Ima x tih sitnih novoizmišljenih stvari - da je oni to pomalo kraduckaju, pa i da zažmurim, ali mi smeta kad ih ima dosta. Te neki sukob Littlefingera i Cersei, te Varys kao preti Tyrionu (?), te Bronn kao šef City Watcha, te Joffrey naređuje ubistvo kopiladi (i još pita kevu u vezi Stanisovog letka), Old Bear preti Džonu (iako ovaj ništa nije uradio), Rakharov konj se vraća sa njegovom glavom, iako u knjizi ne gine, itd. Ajde kad su scene izmenjene u cilju pojednostavljenja, ali kad poubacuju neke nebuloza nove stvari, onda mi stvarno smeta. Naravno da to služi kao uvod u radnje koje će se rasplitati tokom narednih epizoda, ali meni smrdi, jer u prvoj sezoni to nisu morali raditi.
+1.000.000Gomila stvari je potpuno neverovatna. Zaista, čak mi je, iskren da budem, promaklo to kako je Littlefinger predstavljen, verovatno zato što mi je to jedan od najodvratnijih likova u knjigama/seriji pa samo čekam da prođu scene. Ali, vrlo lepo primećeno - sve nešto po njegovom kupleraju, a apsolutno ništa se ne otkriva niti dešava tamo. Onda Stannis, koji ima tu dozu preteranog uštogoljenja koje preti da postane iskra ludila, ali je u seriji predstavljen kao običan ludak. Ajde što ga tumači idiotski glumac, nego je on kao uslovno rečeno najplemenitiji ili makar neko ko najviše drži do časti i obraza od svih tih plemića efektivno predstavljen kao ludak koji se moli vatrenom bogu, a potom kao nova vrsta pohotnog šabana koji dobija ultimativnu erekciju na pominjanje muškog poroda. Idiotizam.
To sa Littlefingerovim kuplerajom - slažem se, preteruju. Ali sex sells, jebiga. Atraktivnije su te scene za TV nego LF i još četiri tipa kako sede za stolom i planiraju budžet za sledeću fiskalnu godinu.
A još atraktivnije, da ne spominjem smislenije, imajući u vidu žanr, bi bile jebene bitke. Pa opet, njih nigde nema. Mada, sada vidim uzbuđenost defanzivaca ove serije, koji jedva čekaju da se desi razgovor u kupleraju o velikim bitkama kao velika finala sezona. Ništa uzbudljivije, sve je tu, i bitke, i seks, i crvene zavese :yawn2: Edited by Filipenko
Link to comment
Dobro. Znaci, tvoji neophodni rezovi se svode na to da prebace neki dijalog na drugo mesto u odnosu na knjige?
Ne, ne "svode se". Evo i eksplicitno (da predupredim sledeće pitanje) "ne, ne mora da se premesti između knjiga, nije bila poenta međuknjiška dimenzija, nego dijalog". Ako mora neka scena da se izbaci kompletno, a njen sadržaj je iole interesantan, dodaje "meso" priči, onda jedan od načina da za to saznamo jeste kroz dijalog. Ne moramo da vidimo kako Gregor fikari stopala Vargou, dovoljno je da smo za to saznali kroz izveštaj Džejmiju ili kroz razgovor za večerom na nekom od dvorova. Ne moramo da vidimo iz prve ruke kako Craster uručuje sina zlim dizelašima, mogao je to Dolorous Edd da objasni kad je već pričao šta Craster radi sa ćerkama (a Džon i eksplicitno pitao za sinove). Eto, scena isečena, ali ipak smo saznali za to. Nije moralo biti smišljano neznamšta.Ili ako se izbacuje nešto, izbaci i iseci. Kao ona bitka - nije do nje došlo, Tyrion nije bio poprilično povređen. Gotova priča. Hoćeš da prikažeš slanje Janosa Slynta na Zid, ali ne želiš da ubacuješ Bywatera, jer je relativno nebitan lik? Super, pošalji ga - može to i bez davanja te funkcije Bronnu. Izbaci i čoveka i funkciju, jer jesu nebitni, a opet nisi došao u suprotnost sa knjigom. Ja sam tu napravio razliku - kada nešto isečeš i izbaciš u odnosu na ono kad smisliš nešto drugačije.Hoćeš da se rešiš nekog lika? Rokni ga u nekoj biTci ili turniru koji su se stvarno desili u radnji, ne moraš da smišljaš saobraćajku.Hoćeš da izbaciš Edrica Storma? Super, nemoj ni da ga pomeneš i stvar rešena. Edited by Razzmatazz
Link to comment

moj utisak prvog reda o stanisu je taj da je u pitanju covek koga kontrolise melisandr.a kako ces to da sublimiras bolje, nego time sto ce ona da svije noge oko njega...:)razzmatazz bi samo da se razmece poznavanjem detalja u knjizi, pa zato sad glumata uvredjenost ekranizacijom.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...