Jump to content
IGNORED

VIP Game of Thrones


Calavera

Recommended Posts

Pa, pročitaj tekst kada ga objavim i prokomentariši. Naravno, navešću na čemu sam zasnovao svoju pretpostavku. Biće to objavljeno na blogu za jedno nedelju dana ili tako nešto. Sada je besmisleno da pričamo, kada ne možeš da pročitaš moj potpun stav.

Link to comment
  • Replies 4.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Weenie Pooh

    928

  • Calavera

    614

  • Razzmatazz

    389

  • MayDay

    324

Top Posters In This Topic

Posted Images

- Dothraki su sve smešniji i smešniji vizuelno, samo ih odeća razlikuje od zapadnjaka. Pa još ono stidljivo zagledanje robinja koje bi možda silovali... naravno da nijednu još nisu ni pipnuli pre nego što je Daenerys stigla. Jedino ih vadi izmišljeni jezik, koji stvarno odlično zvuči.
Eh, masovno silovanje bi ipak bilo previse cak i za HBO. Onaj nagovestaj istog koji smo dobili je meni bio dovoljan.
- Arya koja sa bakljom trči kroz osunčane hodnike u po bela dana, pored velikih otvorenih prozora. Za slučaj, jel'te, da se ispostavi da mora da skrene u one tunele. U sceni pre toga, Lannister stražari reže i sikću kao da su nekakvi Sith Lords, da bismo lakše shvatili da su zli. A Syrio bez problema blokira direktne udarce drvenim mačem, šta ga briga...
Pa to joj je i bio plan, valjda. Ona je vec prosla kroz te tunele u ranijoj epizodi, zna da tuda moze da se izvuce van zamka kao i da je dole mracno. Rezanje nisam primetio, a Syrio je i u knjizi koristio mac da se odbrani. Nije to skroz drvo, ima olovno jezgro.Za ovo ostalo ne znam sta da ti kazem, meni nista od toga nije zasmetalo. :D
Link to comment
In a series like this, scenes sometimes get moved from episode to episode, so not everything you'll see tonight will be mine(except in the sense that is all based on my books, of course). F'rinstance, the bit in the previews, with Tyrion and Bronn in the Mountains of the Moon, that was originally meant to be in episode seven, and was moved into "The Pointy End" during editing. So that scene, and the encounter with the clansmen, was written by David and Dan.Kind of fitting that "The Pointy End" airs even as I am working on my season two script, "Blackwater." A much tougher assignment, by the way. All those damned boats...
Link to comment
Eh, masovno silovanje bi ipak bilo previse cak i za HBO. Onaj nagovestaj istog koji smo dobili je meni bio dovoljan.
Misliš da će Mirri Maz Duur da se sveti samo zbog nagoveštaja? :unsure:
Pa to joj je i bio plan, valjda. Ona je vec prosla kroz te tunele u ranijoj epizodi, zna da tuda moze da se izvuce van zamka kao i da je dole mracno.
Plan joj je valjda bio da otrči do tate, što je i pokušala, a ne odmah da beži van zamka. Tek kad je čula da ih tamo ubijaju, krenula je dole u tunele... pored čijih vrata je uredno stojala druga baklja na stalku, znači potpuno bezveze je sebi osvetljavala po suncu. Znam da je nebitan detalj, ali te beskrajne baklje su mi život zagorčavale u Lostu (svi su ih iz džepa izvlačili momentalno, za zvaku noćnu šetnju) pa sam malo hipersenzitivan.Ali da ne obrazlažem sad, pročitaj tekst kada ga objavim na blogu i prokomentariši. Sada je besmisleno da pričamo, kada ne možeš da pročitaš moj potpun stav ;)
Link to comment
Bojim se da je Martin sam za sebe rekao da piše Sword and Sorcery, što me je i ponukalo da se pozabavim tom temom. Martin i kaže da najviše duguje piscima zlatnog doba fantastike, tipa Vensu i Lajberu, ali i da se ugleda na Murkoka.
bojim se da to nije ni bitno. tom logikom (pisac kaze...) the handmaid's tale nije naucna fantastika posto atwoodova sama tako kaze. don't make baby zoran zivkovic cry.inace ja sam mozda zvucao prestrogo u prethodnom postu. kapiram da ti se verovatno cini da martinov epik trpam u istu kosaricu sa dzordanovim budalastinama i njegovim epigonima. uz malo dobre volje mozemo reci da martin zaista uvodi neke S & S elemente u svoj narativ i da je tako svojim uspehom delomice odgovoran za novu popularnost i termina i podzanra.naravno to jos uvek ne cini pesme S & S podzanrom
Dapače, ASOIAF može da se u neku ruku posmatra kao omaž Elriku. Takođe, Martinovi junaci su sve do jednog antiheroji i postaju protagonisti tek onda kada postanu autsajderi - kao što se desilo sa Džejmijem. Indikativno je da su mu POV likovi svi do jednog na neki način osakaćeni - od Džona, pa preko Tiriona i Džejmija, pa sve do Sanse - bilo da je reč o uočljivoj telesnoj mani, ili pak o suptilnijoj falinki duha ili morala.
tom logikom thomas covenant je isto sto i konan (koji nema nijednu falinku - stavise njegov vitalisticki varvarizam je lajtmotiv njegovih avantura - a ipak je paradigmatski S & S junak) a borami mi se cini da nije tako. drugim recima mozemo imati epik sa leproznim glavnim junakom (lepra - bolest kraljeva) i S & S sa vitalnim, kako fizicki tako i psihicki, barbarinom koji se nalazi izvan drustvenosti te je stoga prvenstveno avanturista, osoba bez jasnih socijalnih obligacija.sto se elrika tice mogu se s tobom sloziti da je mozda melnibone moguce pronaci u obrisima valyrie ali opet ni sam elric nije cisti S & S narativ. zanrovi nikada nisu cisti i cesto se u jednom junaku u vise etapa njegovog postojanja javlaju razliciti zanrovski elementi. dreaming city (prvi objavljeni elrik) je, recimo, S & S ali na primer doomed lord's passing (kao i ceo taj finalni pasaz sukoba reda i haosa) je vec epska fantastika.
Primedba o epizodnosti S&S naspram epic fantasy svakako stoji, mada je to nekada bilo uzrokovano prirodom medija u kojem se objavljivalo. Najviše fantastike je objavljivano u časopisima. Danas čak i oni pisci koji kreću sa namerom da pišu S&S objavljuju serijale, kao Endž sa svojim Morlokom, koji je za tili čas dobio čak tri romana. S druge strane, najznačijnija odlika EF je potraga, i to u družini. ASOIAF se odigrava uvek iz ugla jedne osobe. Možda je to ključni argument zašto bih ovaj serijal svrstao u S&S.
naravno da je do medija ali medij je poruka, zar ne? drugim recima gigantski narativ martinovog magnum opusa je dug onome kako smo navikli danas da konzumiramo fantasy zanr bas zahvaljujci poplavi fat fantasy-a na cijem se procelju naravno nalazio pokojnik.enge ti nije dobar primer. ja sam, na primer, prvo citao crooked way (pikarski fantasy roman sastavljen od vise labavo povezanih prica) pa wolf age (uglavnom jasan linearan narativ ali opet prilicno epizodicna knjiga sve do klimakticnog finisa) pa tek onda blood of ambrosius bez vecih smetnji. jedino sto povezuje ove tri knjige je protagonista. cini mi se da bih imao problema kada bih probao nesto slicno sa martinovim knjigama :Psto se POV argumenta tice on je prilicno nategnut i mogu ti postaviti samo jedno pitanje: pa zar i hobit nije jedan gigantski bilbov POV? tesko da bi ga to svrstalo u S&S.no da sumiram:kratka verzija: pesme bi bile S&S kada bi glavni likovi bili bron, jorah mormont i mozda hound te kada bi pratili njihove dozivljaje, bez posebne rime i rezona uz malo sudbinskih zacina, tokom ratova velikih kuca.duza, intelektualisticka verzija: pesme stoje spram epske fantastike u onom odnosu u kom barokna zalobna igra stoji naspram klasicne tragedije. bas poput barokne zalobne igre pesme uvode u epski narativ istoriju i to podcrtavaju brojnim naturalistickim prizorima nasilja i stradanja koji treba da naglase istorijsku realnost sopstvenog narativa. drugim recima pesme zanrovski stoje izmedju epske fantastik i neceg sto ce verovatno biti the shape of things to come tokom godina pred nama. no, S & S je onda u toj komparaciji tursko pozoriste senki ili punch and judy show. kratka forma dubiozne moralnosti o avanturama likova koji su istovremeno i strukturalno univerzalni a opet i veoma prizemni.
Ne, izraz "epska fantastika", odnosno epic fantasy, skovao je Murkok da bi opisao Tolkinovo stvaralaštvo. To što mi taj pojam koristimo da bismo opisali ono što nije SF, to je naš problem. Omaž Murkoku su Targarjeni, zmajevi i valirijski čelik. A ne bih se složio da su Deni i Džon heroji. I jedno i drugo su donekle tragični likovi, što im naravno nije prepreka da budu heroji, ali i jedno i drugo su pali na iskušenjima i pokazali se nedostojnim herojstva. Možda je jedini herojski lik u knjigama Ned Stark, ali videli smo kako se Martin poneo prema njemu.Inače, Vojvoda je dao prikaz nove epizode na http://nightfliersbookspace.blogspot.com/2011/06/igra-prestola-vatra-i-krv.html
mislim da bas naprotiv ned stark pada na ispitu herojstva kao potpuno reaktivni lik koji sustinski nije protagonista vec zrtva. ovo dvoje padaju kako bi ustali i pri tome prate jednu gotovo propovski jasnu strukturu. jon je toliko malorijevski lik da mu samo fali kamen i mac u njemu. jedino sto je ovde martinova invencija je to da on istorizuje nesto sto je legenda.
Pa, pročitaj tekst kada ga objavim i prokomentariši. Naravno, navešću na čemu sam zasnovao svoju pretpostavku. Biće to objavljeno na blogu za jedno nedelju dana ili tako nešto. Sada je besmisleno da pričamo, kada ne možeš da pročitaš moj potpun stav.
pa svadjaj se malo sa nama :P. to ce ti mozda pomoci da napises bolji post. Edited by kim_philby
Link to comment
Misliš da će Mirri Maz Duur da se sveti samo zbog nagoveštaja? :unsure:
Sto da ne, samo treba da objasni motiv za osvetu kao sto je i u knjizi uradila, koliko se secam. :)
Plan joj je valjda bio da otrči do tate, što je i pokušala, a ne odmah da beži van zamka. Tek kad je čula da ih tamo ubijaju, krenula je dole u tunele... pored čijih vrata je uredno stojala druga baklja na stalku, znači potpuno bezveze je sebi osvetljavala po suncu. Znam da je nebitan detalj, ali te beskrajne baklje su mi život zagorčavale u Lostu (svi su ih iz džepa izvlačili momentalno, za zvaku noćnu šetnju) pa sam malo hipersenzitivan.Ali da ne obrazlažem sad, pročitaj tekst kada ga objavim na blogu i prokomentariši. Sada je besmisleno da pričamo, kada ne možeš da pročitaš moj potpun stav ;)
Pa tako kazi, a ne ovde da se naganjamo™. ^_^ Proverio sam knjigu i u pravu si, ta baklja joj nije trebala. A i ona Selmyjeva opaska za Stannisa bi dobro dosla, pitam se znaci li to da nece poslati zlatne plastove za njim. Mozda jos stignu da uglave to na pocetak sledece epizode, ali...Nego, je l' tebi stvarno ovo najgora epizoda zbog ovakvih sitnica? :D Edited by Calavera
Link to comment
Sto da ne, samo treba da objasni motiv za osvetu kao sto je i u knjizi uradila, koliko se secam. :)Pa tako kazi, a ne ovde da se naganjamo™. ^_^ Proverio sam knjigu i u pravu si, ta baklja joj nije trebala. A i ona Selmyjeva opaska za Stannisa bi dobro dosla, pitam se znaci li to da nece poslati zlatne plastove za njim. Mozda jos stignu da uglave to na pocetak sledece epizode, ali...Nego, je l' tebi stvarno ovo najgora epizoda zbog ovakvih sitnica? :D
meni ova epizoda bila bas dobra. imam osecaj da je ekspozicija (epska!) konacno zavrsena i da krece ludilo.
Link to comment

Ma da, o istoriji maca & magiji napisi doktorsku disertaciju, a seriji posveti dve recenice. <_<(meni je sve do Nedovog gubljenja glave inace samo prolog za ono sto ce kasnije uslediti, ali ekspozicija ne prestaje nikad)

Link to comment
Nego, je l' tebi stvarno ovo najgora epizoda zbog ovakvih sitnica? :D
Stvarno mi je najgora zato što su mi sve prethodne bile prilično dobre, a od ove sam mnogo očekivao - zaplet se zahuktava, ništa više courtly intrigue i prepričavanje jedni drugima opštepoznatih istorijskih činjenica. Nekoliko scena koje su u knjizi fenomenalne, uklj. i prvu interakciju sa big bad (undead), i sve do jedne su failovale.Plus što sam je čekao dve nedelje umesto jedne <_<
Link to comment
Ma da, o istoriji maca & magiji napisi doktorsku disertaciju, a seriji posveti dve recenice. <_<(meni je sve do Nedovog gubljenja glave inace samo prolog za ono sto ce kasnije uslediti, ali ekspozicija ne prestaje nikad)
pa sta reci. gledo u dobrom drustvu, posle pricali o x-men serijalu & thoru, u svakoj sceni se nesto desavalo, nije bilo neugodno glupih geekxploitation scena seksa (inace i kod martina je seks problem. tacno na primeru GoT i rima vidis da je milijus jebo puno a martin ne toliko) i ned starka je bilo milostivo malo da se stalno cudi nad necim i bude ozbiljan. gikovsko veselje.
Link to comment
Ali jedini antiheroji koji mi padaju na pamet su Hound i Jaime Lannister.
Jebote, meni su njih dvojica totalna pozitiva. A anti-heroji su Joffrey i Tiwin.Ono sto je meni zasmetalo jeste Greatjonov patetican smeh nakon sto mu je Grey Wind odsekao one prste, zvucalo je mnogo piskutavo za naj-macho lika u knjizi. Ostalo mi je sasvim OK, svidja mi se sto nema preterivanja, ovako mi sve izgleda prirodnije.
Link to comment
Jebote, meni su njih dvojica totalna pozitiva. A anti-heroji su Joffrey i Tiwin.
Онда ти имаш проблем са дефиницијом антихероја.У Џофрију не постоји ништа анитихеројско, он је једноставно гњида.
Link to comment
Онда ти имаш проблем са дефиницијом антихероја.У Џофрију не постоји ништа анитихеројско, он је једноставно гњида.
Vrlo verovatno. Preskocio sam za sada celu raspravu o vrstama fantasy-ja, pa nemam pojma kako ste definisali taj izraz. A ako ga niste ni definisali, tj ako bi trebalo da znam i bez toga, onda jbg.
Link to comment

Antiheroj je lik koji je očigledno bad guy (ubija sitnu decu!), ali ga nešto vadi (too cool for school!) i čini pogodnim za protagonistu, obično uz neku očiglednu žrtvu (chop chop!) ili manu da lakše saosećamo sa njim.A Calavera je kolega trope junky.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...