Jump to content
IGNORED

VIP Game of Thrones


Calavera

Recommended Posts

Kad si vec tu, da ne znas slucajno kad ce Ples biti preveden kod nas?
Još se ne zna koliko će tačno "Ples sa zmajevima" imati stranica, ali trebalo bi da bude bar 100 stranica duži od "Gozbe za vrane". Dakle, kada se uračunaju i dve ruke lekture, biće potrebno jedno 6-9 meseci, sve u zavisnosti od prevodioca i njegovih živaca. Lagunin ciljni datum je mart naredne godine.
Link to comment
  • Replies 4.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Weenie Pooh

    928

  • Calavera

    614

  • Razzmatazz

    389

  • MayDay

    324

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ugh, nema sanse da prodje toliko a da ne saznam sve najbitnije sto ce se desiti u knjizi. :( Mozda cu ipak probati na engleskom...

Link to comment
Ugh, nema sanse da prodje toliko a da ne saznam sve najbitnije sto ce se desiti u knjizi. :( Mozda cu ipak probati na engleskom...
Обавезно пробај. Енглески му није такав као у Китса или Шелија. Успут научиш сву могућу терминологију за мачеве, оклопе, разне раге и остало...Ноћни свака част, мада преводе нисам читао. ;)
Link to comment
Обавезно пробај. Енглески му није такав као у Китса или Шелија. Успут научиш сву могућу терминологију за мачеве, оклопе, разне раге и остало...Ноћни свака част, мада преводе нисам читао. ;)
Martina je prevodio Nikola Pajvančić, mada sam ga ja preporučio izdavaču. Zapravo, prvi probni tekst za prevođenje bio mi je prolog iz "Igre prestola". Danas mi je drago zbog toga što sam ipak prevodio Džordana. :)Inače, Martin je sjajan pripovedač. Jezik mu jeste lep, ali pošto on zapravo i ne piše epsku fantastiku u strogom značenju tog pojma, kako to definišu Ameri i Englezi, može mu se da ne komplikuje rečenicu.
Link to comment
Martina je prevodio Nikola Pajvančić, mada sam ga ja preporučio izdavaču. Zapravo, prvi probni tekst za prevođenje bio mi je prolog iz "Igre prestola". Danas mi je drago zbog toga što sam ipak prevodio Džordana. :)Inače, Martin je sjajan pripovedač. Jezik mu jeste lep, ali pošto on zapravo i ne piše epsku fantastiku u strogom značenju tog pojma, kako to definišu Ameri i Englezi, može mu se da ne komplikuje rečenicu.
kako?mislim ovo nije prvi put da cujem ovo i svaki put mi je sve nejasnije.
Link to comment

Upravo pišem tekst o tome za svoj blog. Kod nas se fantasy prevodi kao epska fantastika, a zapravo je ispalo da je epska fantastika - epic fantasy - samo podvrsta fantasya, sa veoma jasnim odlikama po kojima se razlikuje od sword&sorcery podžanra, kojem "Pesma leda i vatre" pripada.

Link to comment

Pa ti podžanrovi nisu tako usko definisani. A sword & sorcery se obično koristi za najbanalniji treš.Pajvančićev prevod nisam čitao, ali primeri koji su mi navođeni su prilično sačuvajbože... sećam se nekakvih "džinovskih sipa" (kraken) i "Livačke stene" (Casterly Rock)...

Edited by Weenie Pooh
Link to comment
Pa ti podžanrovi nisu tako usko definisani. A sword & sorcery se obično koristi za najbanalniji treš.Pajvančićev prevod nisam čitao, ali primeri koji su mi navođeni su prilično sačuvajbože... sećam se nekakvih "džinovskih sipa" (kraken) i "Livačke stene" (Casterly Rock)...
ili za sublimne pasaze jednog howarda, leibera, andersona, vancea, moorcocka & karl edward wagnera izmedju ostalih.martinov epik je podzanra fat fantasy-a koji se zapatio od kraja 80tih. ne slazem se da je sword & sorcery. recentno mozemo reci da se tu nalaze i morgan (steel remains) i abercrombie (first law) ali i to je vec nategnuto. kapiram da bi likovi sa the cimmerian bloga imali fit kada bi neko rekao za martina da je s & s.zid od 100 metara, plemici i kraljevi, likovi koji su sve samo ne pikarski i koji stavise cine samo srce drustva a ne egzistiraju na njegovim obodima (kao arhetipski junak podzanra konan varvarin koji ostaje autsajder cak i kada postane kralj) i vise hiljada strana jasnog narativnog toka umesto, najcesce, epizodne prirode S & S. epska fantastika.btw, prelaz u jednoj seriji od S & S do epske fantastike se verovatno najbolje moze videti kod cooka u pricama o crnoj ceti.edit: ne znaci da najtflajer nece to lepo obrazloziti i kapiram da se mozda i moze ta pozicija braniti te ne mislim da to utice na kvalitet samih knjiga. Edited by kim_philby
Link to comment

Osma epizoda uobicajeno odlicna, GRRM nije razocarao. ^_^ Zamerki uopste nemam, mozda bih u drugim prilikama reagovao na Hodora i njegovog majora™, ali to je skroz konsistentno sa ostatkom serije, uopste se nisu stideli grafickih scena. Zato ne znas ko je veci badass, da li Syrio (opet nismo saznali je l' zaginuo angry.gif), Greatjon Umber ("your meat is bloody tough" je sjajno isporuceno), SHAGGA SIN DOLFOV ili Selmy. Stvarno, bilo bi dobro kad bi njega ranije uveli u pricu u drugoj sezoni umesto da cekamo na poslednju epizodu, tamo ce biti dosadno dok on i Belwas ne svrate.Sad idu dve epizode koje ce odluciti da li ce prva sezona biti samo odlicna ili ce moci da se meri sa knjigama... pa onda osam meseci cekanja. <_<http://www.youtube.com/watch?v=VwEQgMCmyeQ@fins fleet: blog

Link to comment

Meni se ova epizoda baš nije svidela. Milion sitnih detalja koji kvare ugođaj, i premalo redeeming features.Plus:+ Drogova akcija je odlično izgledala, posebno MK fatality.+ Rob je odličan u svojim coming of age momentima, i sa Greatjonom i sa majkom.+ Osha objašnjava za sada, i u ovoj epizodi je odlična. Ona na primer stvarno izgleda kao neki zapušteni divljak, za razliku od svakog drugog wildlinga, clansmana, i Dothrakija koje smo do sada videli. Speaking of...Minus:- Dothraki su sve smešniji i smešniji vizuelno, samo ih odeća razlikuje od zapadnjaka. Pa još ono stidljivo zagledanje robinja koje bi možda silovali... naravno da nijednu još nisu ni pipnuli pre nego što je Daenerys stigla. Jedino ih vadi izmišljeni jezik, koji stvarno odlično zvuči.- Slično važi za Tyrionove divljake. Shagga bi morao da deluje brutalnije i primitivnije, a ne ovako kulturno da razgovara o cutting off manhoods % feeding them to goats. Čak ni Tyrion ne briljira baš u toj sceni, deluje kao da improvizuje nešto ("...kill the other." "No, wait, wait, wait!") a ne kao da je odavno planirao da ih obrlati.- Boromir Stark u zatvoru izgleda podjednako ofucano kao što je izgledao na prestolu - ništa groznica, ništa prljavština, ništa patos & očaj, a kamoli snovi o sestri i ono "promise me, Ned".- Barristan Selmy je penzionisanje dočekao sa minimumom neverice, indignacije, i prezira prema kolegama. Ta scena zaslužuje mnogo bolje. Kad je bacio mač pred Joffreya, fali ona ključna rečenica kako će mu Stannis doći glave.- Arya koja sa bakljom trči kroz osunčane hodnike u po bela dana, pored velikih otvorenih prozora. Za slučaj, jel'te, da se ispostavi da mora da skrene u one tunele. U sceni pre toga, Lannister stražari reže i sikću kao da su nekakvi Sith Lords, da bismo lakše shvatili da su zli. A Syrio bez problema blokira direktne udarce drvenim mačem, šta ga briga...- Robov neshvatljivo idiotski plan po kom, ako pođe iz Winterfella dok je još noć, Lannisteri neće znati da dolazi. WTF, ninja?!?!i za kraj...- Jonova scena kad spašava Mormonta, kakav spektakularni fail. Wight izgleda presmešno, koreografija njihove borbe je očajna, a najbolje od svega je kako uzme fenjer i opeče ruku bacajući ga na ovog... fenjer punjen napalmom, očigledno. Ubedljivo najjadnije odrađena scena u prvih osam epizoda, ogromna šteta imajući u vidu da je to Jonov prvi i jedini crowning moment of awesome u sezoni.Sve u svemu, najgora epizoda do sada :(

Link to comment

Bojim se da je Martin sam za sebe rekao da piše Sword and Sorcery, što me je i ponukalo da se pozabavim tom temom. Martin i kaže da najviše duguje piscima zlatnog doba fantastike, tipa Vensu i Lajberu, ali i da se ugleda na Murkoka. Dapače, ASOIAF može da se u neku ruku posmatra kao omaž Elriku. Takođe, Martinovi junaci su sve do jednog antiheroji i postaju protagonisti tek onda kada postanu autsajderi - kao što se desilo sa Džejmijem. Indikativno je da su mu POV likovi svi do jednog na neki način osakaćeni - od Džona, pa preko Tiriona i Džejmija, pa sve do Sanse - bilo da je reč o uočljivoj telesnoj mani, ili pak o suptilnijoj falinki duha ili morala. Primedba o epizodnosti S&S naspram epic fantasy svakako stoji, mada je to nekada bilo uzrokovano prirodom medija u kojem se objavljivalo. Najviše fantastike je objavljivano u časopisima. Danas čak i oni pisci koji kreću sa namerom da pišu S&S objavljuju serijale, kao Endž sa svojim Morlokom, koji je za tili čas dobio čak tri romana. S druge strane, najznačijnija odlika EF je potraga, i to u družini. ASOIAF se odigrava uvek iz ugla jedne osobe. Možda je to ključni argument zašto bih ovaj serijal svrstao u S&S.

Link to comment
S druge strane, najznačijnija odlika EF je potraga, i to u družini.
Pa to jedino ako EF = LOTR = Nibelungen, inače naravno da ne. Epova ima raznih pa tako i epske fantastike, naravno da joj quest & fellowship nije obavezni deo.Epska fantastika kao termin postoji isključivo da bi se napravila distinkcija od naučne fantastike. A za sve što bi se svrstalo u obe ili nijednu od te dve kategorije, dovoljan je termin fantastika. Po tome Sword % Sorcery (Conan) spada u EF isto koliko i Martin.BTW, stvarno ne vidim kako može Song of Ice and Fire da bude nekakav omaž Elriku. Čak i da jesu svi likovi antiheroji (a nisu; Jon i Dany su heroji u vrlo klasičnom smislu) to ne bi bilo dovoljno. Da je Moorcock ovo pisao, Others bi prešli preko Zida još u prologu, a sledećih par hiljada stranica bi gledali kako svi jašu zmajeve, Mellisandre priziva R'hllorra, a Emo Jon kuka što je Silmorila Ygritte pala od njegove ruke...
Link to comment

Ne, izraz "epska fantastika", odnosno epic fantasy, skovao je Murkok da bi opisao Tolkinovo stvaralaštvo. To što mi taj pojam koristimo da bismo opisali ono što nije SF, to je naš problem. Omaž Murkoku su Targarjeni, zmajevi i valirijski čelik. A ne bih se složio da su Deni i Džon heroji. I jedno i drugo su donekle tragični likovi, što im naravno nije prepreka da budu heroji, ali i jedno i drugo su pali na iskušenjima i pokazali se nedostojnim herojstva. Možda je jedini herojski lik u knjigama Ned Stark, ali videli smo kako se Martin poneo prema njemu.Inače, Vojvoda je dao prikaz nove epizode na http://nightfliersbookspace.blogspot.com/2011/06/igra-prestola-vatra-i-krv.html

Link to comment

Tragičan heroj nije isto što i antiheroj. A oboje su lightyears daleko od Elrica... koji je i tragičan i antiheroj. I prototip za sve kasnije fantasy emo whiners potekle iz eeeeeeeevil okruženja u kojima su, eto, neshvaćeni, pa se uzdižu iznad svog porekla i potenciraju svoje goody-two-shoes karakterne crte. (S tim što se Elric u taj patetični kalup uklopio mnogo kasnije.)Kod Martina svi likovi imaju razne slabosti i nedostatke, što ih čini uverljivijim i ljudskijim od većine likova iz fantasy literature. Ali jedini antiheroji koji mi padaju na pamet su Hound i Jaime Lannister.BTW prihvatam da je možda propala Valyria nekakav throwback ka Murkokovom Melniboneu, ali ozbiljno, nije čovek patentirao jahanje zmajeva... niti toga uopšte ima kod Martina (za sada).

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...