Jump to content
IGNORED

VIP Game of Thrones


Calavera

Recommended Posts

Pa dobro, krije facu ko Toma diplomu, pa kao ae... Ali da, to sam se ja nešto istripovao, nigde nema dokaza, ali nekako šuplje odzvanja ta nerazrešena sudbina Benjenova, pa bi lepo leglo. Ali jes vala, kaže ono zeleno dete da je Coldhands odavno ubiven, a odavno za njega valjda ne može biti par godina.

Link to comment
  • Replies 4.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Weenie Pooh

    928

  • Calavera

    614

  • Razzmatazz

    389

  • MayDay

    324

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da ... ako je odavno mrtav onda definitivno nije Benjen Stark a tamo neku legendu iz doba heroja tesko da cemo videti u seriji . Meni se svidja ideja da snimaju filmove po novelama ali pod uslovom da  Martin prati te projekte (da Holivud ne izmislja svoju  istoriju) ...

 

p.s. Da li je izasla negde ona martinova enciklopedija o istoriji Vesterosa ?

Edited by Geograf
Link to comment

Da li je Stanis stvarno mrtav ?

 

 

I jedna stvar mi nije jasna u vezi napada na Zid. Zar divljani jednostavni nisu mogli da oplove oko zida, ili jednostavno da prokopaju tunel ispod ?

Link to comment

Pa verovatno je slagao u onom pismu Remzi ali to ce biti u seriji (u najboljem slucaju) tek za tri godine ... :)

Sto se tice divljana , mislim da nisu bas bili vicni u bodogradnji a posebno ne da prave te vece i jace brodove preko podivljalog severnog/Drhtavog mora  (trebalo bi prebaciti stotine hiljada ljudi) ...  Za svaki slucaj nocna straza na krajnjem istoku zida ima Eastwatch zamak i brodove koji patroliraju iz istog ...

 

edit: Zaboravih na tunel ...To vec ne znam , nagadjam da je stenovito zemljiste (+ led) pa bi za takav poduhvat bile potrebne godine uz tehniku koju poseduju i to sve pod pretpostavkom da se kopaci nece pobiti izmedju sebe u medjuvremenu ... ;)

Edited by Geograf
Link to comment

Kada se malo bolje razmisli, vidi se koliko je cela koncepcija sa napadom 100 hiljada divljana na Castle Black vojnički i logički potpuno besmislena. Ona se bazira na jednoj jedinoj pretpostavci, a to je da će tunel ispod Zida potpuno neoštećen pasti u ruke wildlinga, koji će posle da proteraju vojsku ispod njega. Da su zatekli tunel zatrpan i zaleđen, mogli bi samo da se okrenu i da se vrate kući, jer su penjači bili prespori i malobrojni za bilo kakav ozbiljniji napad, čak i da nisu postojala sredstva da se oni čiste sa Zida, poput Britve (premda bi i par metara dugačke motke bile sasvim dovoljne pri samom vrhu), i kada bi oni mogli da se popnu svi sinhronizovano. Da nije tako, Zid ne bi predstavljao nikakvu prepreku. Pri ovome, i ne postoji bilo kakav element iznenađenja, jer je Jon Snow danima pre prebegao, pa je Mance morao ozbiljno računati sa tim da postoji ozbiljna šansa da Night's Watch uništi tunel (neko razboritiji od Thorna bi to možda i uradio).

 

Međutim, ono što je još gluplje u celoj priči je to što se zid ne prostire od obale do obale, već od obale do Frostfangsa, odnosno Milkwatera. Evo i mape :

 

The_Wall_Map.PNG

 

Stoga, meni zaista nije jasno zašto Mance frontalno napada Zid i kapiju kod Castle Black-a, kada bi mogao da obiđe Zid kod Kule Senki, i stušti se sa severozapada. U knjigama se tu vrši samo demonstrativni napad, sa par stotina ljudi, što nema nikakvog smisla. Sa 100 hiljada ljudi (pa čak i sa 5 hiljada, jer u Kuli Senki ima 200 ljudi) bi bez problema  mogao da zauzme Bridge of Skulls i Kulu Senki, i stušti se na jug i istok.

Link to comment

Pa valjda je ideja da su te planine praktično neprelazne, bar u značajnim brojevima. Magao bi da pošalje 50 ljudi, ali ne 5,000. 

 

Pritom se nema vremena za nekakvo značjno manevrisanje u poslednji čas, u stilu "ajde ipak da ih ne rastežemo preko celog kontinenta nego da se svi skupimo sa jedne strane, jel' važi?" Pocrkali bi od gladi u takvoj konfuziji, ako ih ne pojedu zombiji. 

Link to comment

Da, stvar je u tome što Dragan Mance nema vremena da razvija razne strategije zato što ga White Walkers pritiskaju. On je svo raspoloživo vreme koje je imao potrošio na ujedinjavanje Wildlinga i potragu za Horn of Joramun, koji je prema legendi bila u stanju na prošuplji Zid. Oni nemaju brodove, nemaju ni veštinu ni alate za tako nešto. Kada Martin opisuje i njihovo naoružanje, to su kosti od kitova i drugih životinja, a u najboljem slučaju neka gvožđurija tipa bronze - čelik nema maltene niko, osim ako nisu oduzeli od izgibelog Crowa. Osim toga, kad bi i umeli, za toliko puno ljudi sa ženama, decom, stokom i ostalom živinom, sa ograničenim brojem čamaca trebalo bi im godinu dana da migriraju oko Eastwatcha - da ne pominjemo da se tokom zime tu stalno navode grozne oluje na potezu prema Skagosu. Prokopavanje ispod zida - kao što neko reče - sa kamenom i ledom teško. Nemaju oni tog vremena da natenane kopaju, a Zid je prilično širok. Bem li ga, možda bi bilo lakše prokopati sam Zid, nego tunel ispod njega. Ali problem je opet vreme.

Sledeće mesto je Shadow Tower - taj deo geografski nikad nije u detalje opisao, ali da se zaključiti da ako je most oštećen ili srušen, provalije su takve da ne mogu da se prođu (opet podsećanje na ženu, decu i ostalo), tj. nema plana B. U principu, Castle Black tunel je jedini prolaz za koji znaju da sigurno postoji i da može da svim tim golorukim narodom da se priđe. Zato tu i pokušava pored frontalnog napada da otvori vrata i sa druge strane. A Horn of Joramun mu je kao inicijalno bio plan B, mada kao bivši član Nights Watcha sigurno nije hteo da ruši Zid, jer je znao da Zid treba da ostane da zadži Belce sa one strane.

Link to comment

Kad si vec spomenuo "Horn of Joramun" zaboravio sam da li je Mens verovao da je stvarno nasao isti ili je blefirao,  odnosno od pocetka znao da je to samo poveci lepo ukraseni rog od divova ?

Link to comment

Naravno da je znao, kako bi mogla Ygritte da zna da ga nisu našli a on da živi u zabludi?

 

Ja sam dugo bio ubeđen da će se ispostaviti da je Horn of Joramun u stvari onaj neki obični prastari rog koji je Ghost iskopao Jonu, umotan u crni plašt zajedno sa dragonglass strelama. Samo što se nikad više ništa u vezi sa tim nije pomenulo, Martin je naravno odlutao na razne druge teme (od maskiranih Sand Snakes u Oldtownu do plovljenja ni beskrajne reke esoske), tako da... teško.

 

Edit: Vajldling stajling je nešto stilski najgore do sada viđeno u celoj seriji. Kafa™ za njihov izbor Islanda, a dupla za potrebu da bukvalno uniformišu svaku grupaciju veću od petoro ljudi :isuse:

Edited by Weenie Pooh
Link to comment

Naravno da je znao, kako bi mogla Ygritte da zna da ga nisu našli a on da živi u zabludi?

 

Ja sam dugo bio ubeđen da će se ispostaviti da je Horn of Joramun u stvari onaj neki obični prastari rog koji je Ghost iskopao Jonu, umotan u crni plašt zajedno sa dragonglass strelama. Samo što se nikad više ništa u vezi sa tim nije pomenulo, Martin je naravno odlutao na razne druge teme (od maskiranih Sand Snakes u Oldtownu do plovljenja ni beskrajne reke esoske), tako da... teško.

 

Edit: Vajldling stajling je nešto stilski najgore do sada viđeno u celoj seriji. Kafa™ za njihov izbor Islanda, a dupla za potrebu da bukvalno uniformišu svaku grupaciju veću od petoro ljudi :isuse:

Pa rekao sam da sam zaboravio taj detalj ... Glupo bi bilo da je "Horn of Joramun" neugledan  jer bi onda postojala opasnost da ga neko iz dokonosti slucajno aktivira , cenim da ga je Martin dobro obelezio i pospremio na neko posebnije mesto (kojeg se mozda vise ni sam ne seca ) :)

 

p.s. Sta mislite da li ce HBO potpuno izbaciti poglavlja sa gvozdenih ostrva ? Siru tv masu ipak najvise zanimaju zmajevi , sever ,zid , kraljeva luka i Ajra ma gde bila ... tesko da ce tu biti puno prostora za detaljnije price iz Dorne , Zeleznih ostrva , Oldtowna ... pa i White Harbora  :(

Link to comment

Mance je našao ogromni rog u jednom od grobova i baš zato što je bio tako gradiozan, rekli su da je to Horn of Joramun. Nisu imali dokaze i bili su toga svesni, ali su rog svejedno koristili kao motivaciono sredstvo za free folk i mislili su da će ga iskoristiti kao tas na vagi u pregovorima sa night's watchom. Taj rog je spaljen zajedno sa Rattleshirtom (kada je pod glimeringom izgledao kao Mance) od strane Melisandre.

 

Taj drugi, mali rog, od starog tamnog zlata je završio kod Sema, a Sem zajedno sa rogom u Oldtownu. Postoje naravno teorije da je TO pravi Horn of Joramun.

Link to comment

p.s. Sta mislite da li ce HBO potpuno izbaciti poglavlja sa gvozdenih ostrva ? Siru tv masu ipak najvise zanimaju zmajevi , sever ,zid , kraljeva luka i Ajra ma gde bila ... tesko da ce tu biti puno prostora za detaljnije price iz Dorne , Zeleznih ostrva , Oldtowna ... pa i White Harbora   :(

 

Kako misliš neče biti prostora? Istrošili su sve tri osnovne knjige u ove četiri sezone, dalje se ne dešava skoro ništa bitno čime bi mogli da ispune celu jednu sezonu - ni na Zidu, ni na Severu, ni u Braavosu, ni u King's Landingu. Nikad više prostora nisu imali da se kreativno razmahnu pričama iz Dornea, Iron Islands, Oldtowna, itd. A pošto te priče nisu central to the plot, to znači da mogu bezbrižno da ih iskasape i utrpaju kakvu god sapunicu misle da publika želi da vidi...

Link to comment

Pa sem napada na Sever i nisu interesantni - zato je matori i odlučio da ubije Balona i dovede Eurona i Victariona i kad se oni uključe u trku za zmajeve, postaće i Ironborn interesantni. Naravno da će ih saseći maksimalno. Ima da vidimo verovatno king's moot i na preskokce putešestvije Iron Fleeta.

 

No, to ostavlja sve više prostora ovima dvojici kreativnih pisaca da se razmašu koliko mogu.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...