Jump to content
IGNORED

VIP Game of Thrones


Calavera

Recommended Posts

knjigu nisam citao, ali meni scena u seriji lici na klasicno nemoj-necu, pa ga onda privuce uz sebe... i ne bih je eksplicitno nazvao silovanjem

Edited by djuras
Link to comment
  • Replies 4.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Weenie Pooh

    928

  • Calavera

    614

  • Razzmatazz

    389

  • MayDay

    324

Top Posters In This Topic

Posted Images

Odbija ga isto kolliko ga odbija i u knjizi, s tim što je tamo bilo tih par "daj mi džajmi" rečenica kasnije - to ne menja činjenicu da mu je jasno rekla "neću" i da je on to ignorisao *shrug*

 

Osim ako misliš da nije silovanje kad se žrtva opusti, tj. ako se ne bori do poslednjeg daha?

Link to comment

možda grešim, ali ja kako čitam Martina, njoj u početku smetaju lokacija i okolnosti, ne i sam čin. tu ima bitno više mesta da se Džejmijeva grubost pripiše specifičnosti njihovog odnosa. u seriji ne vidim takav prostor uopšte.

Link to comment

btw, kad smo se vec dotakli teme, da li neko zna koliko debeli ima uticaja na tako neke stvari u seriji?

da li mozda daje neke smernice pre snimanja, ili approval na gotov materijal....ili se uopste ne petlja sa tim?

Link to comment

^ ^ Taj argument sam milion puta čuo, i nikad se nisam slagao. Da, Martin nešto izvrće i iznenađuje nas, ali mislim da mu nije bila namera da razvije u nama uslovni refleks pa da konstantno "očekujemo neočekivano". Literatura koja se time bavi, čiji je glavni appeal trasbum pristup koji će da udari čitaoca u glavu kad se najmanje nada... to je treš, nezavisno od žanra.

 

Martinova najveća snaga je sposobnost da manipuliše nekim osnovnim elementima EF žanra a da rezultat ne ispadne nešto trivijalno i opšte-jadnjikavo. Takođe pomaže što ume da učini gotovo sve likove kompleksnim i štonokažu multifaceted, ne svodi ih na njihovu narativnu funkciju kao što je često slučaj kad autor pokušava da sklopi nekakvu iole složeniju priču. Ali on ne izvrće svaki element žanra u njegovu suštu suprotnost, i ne tera likove da se ponašaju nepredvidivo samo radi iznenađenja - to bi bio idiotizam.

 

Keep 'em guessing je OK pristup teoretski gledano, ali ako razvlačiš jednu istu priču kroz više decenija, ume da utiče na čitaoca na naopake načine. Zaboli me mozak kad čujem nekog da kaže "Ne ne ne, R+L=J sigurno nije tačno, to Martin samo želi da mi mislimo... mora da je nešto skroz ludo u pitanju!" :isuse: Jebali ga preokreti ako s vremenom svi počnemo tako da razmišljamo.

 

Joj bre Vini, sa tobom je neke stvari prilično teško diskutovati - izvadiš ih iz konteksta, prenaglasiš i preuveličaš i onda ih izvrgneš ruglu, jer ništa drugo sa njima takvima i ne može da se uradi.

Naravno da je situacija mnogo kompleksnija, naravno da Martinov stil pisanja ima različite privlačne elemente i naravno da ne čitamo njegove knjige samo da bi bili iznenađeni, kao što ih i on ne piše tako samo da bi čitaoce zajeb'o na baš svakoj sitnici. Kao iskusan TV pisac, ume on sasvim dobro da iskoristi klif hengere, crvene haringe i druge elemente. Ali meni lično je osveženje kad čitam bilo čiju knjigu, a da do polovine već ne znam kako će se sve odigrati i završiti. I to, naravno, nije jedini aspekt njegovog pisanja koji mi se dopada. A da su komentari i teorije čitalaca uticali na njega i njegovo pisanje u nekoj meri, to je i sam priznao. "U nekoj meri" ne znači da svaku sitnicu postavi naglavačke samo da bude neočekivano, to su gluposti.

Link to comment

btw, kad smo se vec dotakli teme, da li neko zna koliko debeli ima uticaja na tako neke stvari u seriji?

da li mozda daje neke smernice pre snimanja, ili approval na gotov materijal....ili se uopste ne petlja sa tim?

 

http://io9.com/george-r-r-martin-responds-to-that-controversial-game-1565762209

 

 

 

@ostali:

I ja ovo vidim u seriji kao čisto silovanje, dok ono u knjizi ne. Oni su se tad prvi put videli i sreli nakon duže vremena. Naravno da je njemu patka proradila, jer je sve vreme zarobljeništva i ostalog mislio samo na nju. I ona je njega očekivala i želela sve vreme; on je bio jedina osoba u čijem prisutstvu ona može da spusti gard i prepusti se ulozi žene, a ne Tajvinove ćerke. Ona je (vrlo slabo) protestvovala zbog mesta seksa i rizika da budu uhvaćeni na delu, a ne protiv samog čina seksa, to je bar toliko očigledno.

Link to comment

Joj bre Vini, sa tobom je neke stvari prilično teško diskutovati - izvadiš ih iz konteksta, prenaglasiš i preuveličaš i onda ih izvrgneš ruglu, jer ništa drugo sa njima takvima i ne može da se uradi.

Naravno da je situacija mnogo kompleksnija, naravno da Martinov stil pisanja ima različite privlačne elemente i naravno da ne čitamo njegove knjige samo da bi bili iznenađeni, kao što ih i on ne piše tako samo da bi čitaoce zajeb'o na baš svakoj sitnici. Kao iskusan TV pisac, ume on sasvim dobro da iskoristi klif hengere, crvene haringe i druge elemente. Ali meni lično je osveženje kad čitam bilo čiju knjigu, a da do polovine već ne znam kako će se sve odigrati i završiti. I to, naravno, nije jedini aspekt njegovog pisanja koji mi se dopada. A da su komentari i teorije čitalaca uticali na njega i njegovo pisanje u nekoj meri, to je i sam priznao. "U nekoj meri" ne znači da svaku sitnicu postavi naglavačke samo da bude neočekivano, to su gluposti.

 

Pa nema šta da se diskutuje, prosto branim Martina od te sveprisutne pojave da čitaoci (a sad i gledaoci) idu u analize sa "ovaj hoće da nas zajebe" mindsetom, pa zato izmaštaju neke ogromne preokrete koji evo samo što nisu. Milion puta sam pročitao nečiju sjajnu ideju da će Dany sledeća da cikne jer "to niko ne očekuje" :isuse: Slično je i ova sad tvoja ideja od koje smo krenuli, da MauDau treba da zagine da bi smo videli "tipičan Martinov tvist". Kao da nas je do sada milion puta navlačio sa jednim likom u centru svih zbivanja da bi ga bezveze ubio... Jednom je to uradio, jednom, i to još u prvoj knjizi!

 

Samo kažem, nemojte insistirati na konstantnoj dekonstrukciji žanra, to ničemu ne vodi. ASOIF u suštini ipak jeste herojska fantazija sa dvoje i po zmajevite dece u glavnim ulogama. Od toga nema potrebe da se beži, nadam se da će GRRM toga ostati svestan.

Link to comment

Pa nema šta da se diskutuje, prosto branim Martina od te sveprisutne pojave da čitaoci (a sad i gledaoci) idu u analize sa "ovaj hoće da nas zajebe" mindsetom, pa zato izmaštaju neke ogromne preokrete koji evo samo što nisu. Milion puta sam pročitao nečiju sjajnu ideju da će Dany sledeća da cikne jer "to niko ne očekuje" :isuse: Slično je i ova sad tvoja ideja od koje smo krenuli, da MauDau treba da zagine da bi smo videli "tipičan Martinov tvist". Kao da nas je do sada milion puta navlačio sa jednim likom u centru svih zbivanja da bi ga bezveze ubio... Jednom je to uradio, jednom, i to još u prvoj knjizi!

 

Samo kažem, nemojte insistirati na konstantnoj dekonstrukciji žanra, to ničemu ne vodi. ASOIF u suštini ipak jeste herojska fantazija sa dvoje i po zmajevite dece u glavnim ulogama. Od toga nema potrebe da se beži, nadam se da će GRRM toga ostati svestan.

:lol:

 

kada smo kod ovoga, koliko bi bilo jako da Daenerys nije jedan od jahaca™? meni bi to bilo extra, da je vuca 6 ipo knjiga i kada dodje stani/pani, oni ispusi :D

Link to comment

http://io9.com/george-r-r-martin-responds-to-that-controversial-game-1565762209

 

 

 

@ostali:

I ja ovo vidim u seriji kao čisto silovanje, dok ono u knjizi ne. Oni su se tad prvi put videli i sreli nakon duže vremena. Naravno da je njemu patka proradila, jer je sve vreme zarobljeništva i ostalog mislio samo na nju. I ona je njega očekivala i želela sve vreme; on je bio jedina osoba u čijem prisutstvu ona može da spusti gard i prepusti se ulozi žene, a ne Tajvinove ćerke. Ona je (vrlo slabo) protestvovala zbog mesta seksa i rizika da budu uhvaćeni na delu, a ne protiv samog čina seksa, to je bar toliko očigledno.

Тачно. Ово у серији је омашај.

Link to comment

Najzalije mi sto nisu prikazali scenu kada se Strong Belwas tuce ispred Meereena. Imala sam problem da razumem kako se on tacno valjao po podu. :D

 

Ne znam kako bi to izgledalo, ali teško da bi bilo gore od ovog što smo videli.

Pad sa konja u punom galopu dok je obučen u gomilu limenih kanti, kotrlja se 10ak metara i...momentalno ustaje na noge. WTF?

Niko mu ne bi zamerio ni da je ostao da leži u prašini jedno 2-3 epizode dok Dany i Dario ne odluče šta će s njim. :D

Link to comment

Pa nema šta da se diskutuje, prosto branim Martina od te sveprisutne pojave da čitaoci (a sad i gledaoci) idu u analize sa "ovaj hoće da nas zajebe" mindsetom, pa zato izmaštaju neke ogromne preokrete koji evo samo što nisu. Milion puta sam pročitao nečiju sjajnu ideju da će Dany sledeća da cikne jer "to niko ne očekuje" :isuse: Slično je i ova sad tvoja ideja od koje smo krenuli, da MauDau treba da zagine da bi smo videli "tipičan Martinov tvist". Kao da nas je do sada milion puta navlačio sa jednim likom u centru svih zbivanja da bi ga bezveze ubio... Jednom je to uradio, jednom, i to još u prvoj knjizi!

 

Nenenene, to su dve sasvim različite stvari - da Deni zagine prosto da bi se ispunio zajeb i thrill od 15 minuta, "jer to niko ne očekuje"  :isuse:  i ovo šta sam ja rekao, da Deni u suštini i nije potrebna za upravljanje zmajem, dokle god Bran može da upravlja odozdo njime. To jeste makar bazirano na nečemu - on je najavljeni Winged Wolf, underdog koji postaje tas na vagi, za njega se objašnjava da je jedan u milion (ili koliko već beše Bloodraven rekao), pogotovo sad kad ga profesor speleologije Mr Albino Mijagi istrenira i otključa njegove potencijale, povratak korenima, old ways, spajanje sa prirudom. Jok i nema elemente klasičnog heroja, je l' tako? Sveto trojstvo na kojem ti insistiraš je bilo potrebno da se osvoji Westeros, Azor Ahai je bio jedan. Mislim da se ovakav razvoj radnje (koji je relativno straightforward) može uzeti kao moguć - ne zato što obezbeđuje "martinovski tvist", nego zato što ima dovoljno elemenata za tako nešto (plus što sam video izraz Martinovog lica na pitanje o zmajevima i wargovima ^_^ ). Ne 100% siguran, ali moguć rasplet. I da njime žanr ostane ispoštovan.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...