Jump to content
IGNORED

VIP Game of Thrones


Calavera

Recommended Posts

  • Replies 4.2k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Weenie Pooh

    928

  • Calavera

    614

  • Razzmatazz

    389

  • MayDay

    324

Top Posters In This Topic

Posted Images

Poslednje što je rekao o zmajevima bilo je ono kad mu je Varys skrenuo pažnju na njih a on bio dismissive, kao zajebi te mornarske priče, bavimo se ozbiljnim stvarima. A ovde je odjednom "dragos and wildlings and zombies, oh my", bar sa Oberynom.

 

Nego sad me podseti Calavera...ovo što rade sa Davosom i Stannisom je teško sranje. Na kraju prošle sezone mu je poturio ono pismo od straže, podsetio ga šta je prava dužnost pravog kralja, i tako se spasao lomače - a sad? Umesto da Stannis odplovi hitno na Zid da im pomogne, zajebavamo se spaljivanjem jeretika i kreditima Narodne Banke Bravosa :isuse: Sjebali su potpuno timeline, sad kad posle 6 epizoda pregovora unajme neke plaćenike, treba kao da odjedre na sever i spasu Jona? Idiotizam.

Link to comment

Ja sam vala i zaboravio da mu je citao to pismo. Valjda to znaci da se Stannis premislja dal da krene tamo ili ne, ali ne kapiram sto uopste ne pominju taj subplot, da nas podsete da je i to u opticaju. Sad mislim da ce ga nesto drugo naterati da krene na Zid...

Edited by Calavera
Link to comment

Daj, naravno da je Tyrion u pitanju. Samo ne znamo da li baš mora da ti bude rođa, ja bih lično voleo da izbegnemo taj fantasy trope po kom sve mora sudbinski da se poklopi savršeno, i da samo Oni Izabrani mogu da ispune određenu ulogu. Zato su em i nervirale one poslednje informacije iz Selmijevih flešbekova o Joanni Lannister i Aerysu i tuc-muc. Ako se ispostavi da je to bio red herring, bio bih prilično zadovoljan. Ako treća glava bude neko skroz out of left field tipa Arya Stark, još bolje. 

 

Mislim da su to tipično Martinove navlakuše. On je x puta ostavio da nešto bude kao očigledno, pa te onda zavrne.

 

Na primer, ono proročanstvo od strane Meggy the Frog koja je Cersei rekla da će je udaviti bata tj. Valonquar. U priči Cersei misli da je to Tyrion, da bi mi svi pomislili da je to u stvari Jaime bata koji će je udaviti. Moguće, ali ne mora biti - možda će to biti Arya koja će poprimiti lik jednoga od njih dvojice i tako ispuniti i proročanstvo i svoju osvetu. 

Tako počinjem polako da pomišljam da nam Daenerys neće poživeti toliko dugo. Ona je sva dobrica, ali je ipak opisana nekako plastično, u 2D. Otprilike kao i Rob - a znamo kako je Rob završio. A jahači zmajeva mislim da nisu toliko imperativ dokle god imamo Brana da ih vozi odozdo preko WargFija. On će fakat imati veću kontrolu nad njima nego što to sad ima Fufa.

Kao što je Martin rekao već da će do kraja priče nekoliko ljudi sedeti na tronu - što se mene tiče, jedan od njih bi mogao da bude i Jaime, baš zato što je do sada eksplicitno naglašavano da ga ne interesuje da vodi bilo šta. 

 

To su tipični Martinovi tvistovi.

Link to comment

Ne znam baš, ljudi stalno pričaju o nekakvim velikim twistovima ali onda kao primer navedu nešto bezvezno, tipa the Stallion Who Mounts the World u stvari nije opasao svet jer se nije ni rodio :isuse: Onda zamisle neki svoj podjednako besmislen plot development, kao ovo tvoje OMG Arya se maskira u Tyriona ili OMG Jaimea da bi OMG ubila Cersei i kažu aha, eto ga - typical Martin <_<

 

Martin tu i tamo dekonstruiše narativnu strukturu fantasy literature, ali to ne znači da se bavi Viserys-style zavrtanjem bradavica svojim čitaocima iz čiste zajebancije.

Link to comment

pravi zavrtaj bi bio da zmajevi riknu.

 

ja se isto nikad nisam primila na ideju Tri Jahaca. ali nemam osecaj da priprema daeny za smrt, mislim samo da tu i tamo ima problem sa gradjenjem zenskih likova. 

Link to comment

Na primer, ono proročanstvo od strane Meggy the Frog koja je Cersei rekla da će je udaviti bata tj. Valonquar. U priči Cersei misli da je to Tyrion, da bi mi svi pomislili da je to u stvari Jaime bata koji će je udaviti. Moguće, ali ne mora biti - možda će to biti Arya koja će poprimiti lik jednoga od njih dvojice i tako ispuniti i proročanstvo i svoju osvetu. 

 

ili jon, ili jon!  ^_^

Link to comment

Ne, ne smatram da postoji nešto "martinovski" vezano za sitnije elemente priče, nešto šta je sad Martin prvi smislio i uveo, nego za celo delo u globalu - kao razlog zašto nam je to delo uopšte interesantno, zašto svi mi uopšte pravimo teorije kako će se pojedini podzapleti završiti ili razmrsiti. Nisu te naše teorije "tipično martinovske", nego je "tipično martinovski" to da njima možemo uglavnom da obrišemo dupe, ma kako one smislene ili besmislene bile, jer vidimo svi na osnovu dosadašnjeg iskustva da će debeli da odvede podzaplete (a verovatno i glavnu priču) nekim sasvim petim putem. Cilj jeste jasan, ali put će "tipično martinovski" da vrluda do tamo.

Link to comment

pravi zavrtaj bi bio da zmajevi riknu.

 

ja se isto nikad nisam primila na ideju Tri Jahaca. ali nemam osecaj da priprema daeny za smrt, mislim samo da tu i tamo ima problem sa gradjenjem zenskih likova. 

 

Cersei je sasvim OK napravio.

 

 

Za koji lik si do sada imala osećaj uopšte da ga priprema za smrt? Ja sam do sada donekle imao osećaj samo za Neda i onog plonkera Kventina. I Lancela, naravno.

Link to comment

^ ^ Taj argument sam milion puta čuo, i nikad se nisam slagao. Da, Martin nešto izvrće i iznenađuje nas, ali mislim da mu nije bila namera da razvije u nama uslovni refleks pa da konstantno "očekujemo neočekivano". Literatura koja se time bavi, čiji je glavni appeal trasbum pristup koji će da udari čitaoca u glavu kad se najmanje nada... to je treš, nezavisno od žanra.

 

Martinova najveća snaga je sposobnost da manipuliše nekim osnovnim elementima EF žanra a da rezultat ne ispadne nešto trivijalno i opšte-jadnjikavo. Takođe pomaže što ume da učini gotovo sve likove kompleksnim i štonokažu multifaceted, ne svodi ih na njihovu narativnu funkciju kao što je često slučaj kad autor pokušava da sklopi nekakvu iole složeniju priču. Ali on ne izvrće svaki element žanra u njegovu suštu suprotnost, i ne tera likove da se ponašaju nepredvidivo samo radi iznenađenja - to bi bio idiotizam.

 

Keep 'em guessing je OK pristup teoretski gledano, ali ako razvlačiš jednu istu priču kroz više decenija, ume da utiče na čitaoca na naopake načine. Zaboli me mozak kad čujem nekog da kaže "Ne ne ne, R+L=J sigurno nije tačno, to Martin samo želi da mi mislimo... mora da je nešto skroz ludo u pitanju!" :isuse: Jebali ga preokreti ako s vremenom svi počnemo tako da razmišljamo.

Link to comment

Cersei je sasvim OK napravio.

 

 

Za koji lik si do sada imala osećaj uopšte da ga priprema za smrt? Ja sam do sada donekle imao osećaj samo za Neda i onog plonkera Kventina. I Lancela, naravno.

 

hm, mozda je bolje reci da mi se cini da nesto zapinje kod zenstvenosti zenskih likova, a ne zenskih likova kao takvih. ne umem to dobro da opisem, samo je na nivou osecaja trenutno. i ne omanjuje on uvek, ali mi se cini da sebe lako stavlja u poziciju jebokevnog ratnika, a da se muci i da je manje realistican kad treba da pise o materinskim osecajima sto je trenutno denina ideja vodilja. kod sersei je lakse, ona je luda i zla. meni je inace sansa dobar zenski lik, deluje mi da ima dosta potencijala da se razvije u nesto zanimljivo. 

 

a istina je, ne vidim toliko kad nekog priprema za smrt, koliko vidim kad ga ne priprema. recimo kad bi tirion poginuo, bila bih jako iznenadjena. a i za dzona smo nekako odmah znali da nije stvarno. za daeny mi je osecaj da ce stici u westeros sa svojom vojskom, tj. da ako joj je sudjeno da pogine, da nece do poslednje knjige. 

Link to comment

dovoljno sam davno čitao da sam se baš iznenadio kad je Džejmi silovao sestru pokraj Džofrijevog odra. kad ono, u knjizi i nije bilo silovanje:

 

 

She kissed him. A light kiss, the merest brush of her lips on his, but he could feel her tremble as he slid his arms around her. “I am not whole without you.”

 
There was no tenderness in the kiss he returned to her, only hunger. Her mouth opened for his tongue. “No,” she said weakly when his lips moved down her neck, “not here. The septons…”
 
“The Others can take the septons.” He kissed her again, kissed her silent, kissed her until she moaned. Then he knocked the candles aside and lifted her up onto the Mother’s altar, pushing up her skirts and the silken shift beneath. She pounded on his chest with feeble fists, murmuring about the risk, the danger, about their father, about the septons, about the wrath of gods. He never heard her. He undid his breeches and climbed up and pushed her bare white legs apart. One hand slid up her thigh and underneath her smallclothes. When he tore them away, he saw that her moon’s blood was on her, but it made no difference.
 
“Hurry,” she was whispering now, “quickly, quickly, now, do it now, do me now. Jaime Jaime Jaime.” Her hands helped guide him. “Yes,” Cersei said as he thrust, “my brother, sweet brother, yes, like that, yes, I have you, you’re home now, you’re home now, you’re home.” She kissed his ear and stroked his short bristly hair. Jaime lost himself in her flesh. He could feel Cersei’s heart beating in time with his own, and the wetness of blood and seed where they were joined.

 

uopšte ne kapiram zašto su se odlučili da baš ovde i ovako izmene knjigu. sigurno nisam najpažljiviji čitalac Martina, ali ta scena mi baš nije išla uz Džejmijev lik.

Link to comment

dovoljno sam davno čitao da sam se baš iznenadio kad je Džejmi silovao sestru pokraj Džofrijevog odra. kad ono, u knjizi i nije bilo silovanje:

 

 

uopšte ne kapiram zašto su se odlučili da baš ovde i ovako izmene knjigu. sigurno nisam najpažljiviji čitalac Martina, ali ta scena mi baš nije išla uz Džejmijev lik.

 

zato sto prave tursku seriju.

od pocetka serije, jedine dve stvari koji su interesantne a da ih nisu izbacili ili potpuno izmenili su wildfire i red wedding. valjda je neko nabedio Martina i producente da je to ipak nekako bitno za pricu posto se u ostalim epizodama uglavnom bavimo sa time zasto neko nekoga voli ili ne voli, i ko bi kome usao u krevet...

 

glede Mau, i meni je ona nakon prve knjige sva nekako nedefinisana. valjda zato sto joj jos nije vreme da preleti sedam mora i sedam gora, pa mora Martin necim da je uposli da se ne bi u sedmoj knjizi podsecali jel to ona mala od 14 leta sto je jahala Khala u prvoj knjizi pa dobila jaja mesto djece?

Link to comment

@freakns: Možda ima neke veze činjenica da je scenarista za wildfire i Red Wedding epizode bio GRRM?

 

@malkin: Scena koju citiraš baš i ne govori u prilog teze da su nešto značajno izmenili. I u knjizi i u seriji ona inicijalno kaže da neće, on je ipak natera, ona posle bude into it. Ključna razlika je što u seriji to nije njihov prvi susret posle njegovog povratka, čime scena dosta gubi na težini, manje je jasna njegova motivacija.

Link to comment

ja uopšte nisam video da je ona u bilo kom trenutku "into it." sve vreme ga eksplicitno odbija, a na kraju se jecajući predaje. kontrast sa Martinovim pisanjem je ovde sasvim jasan, kao što je jasno da se radi o sceni silovanja.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...