Jump to content
IGNORED

whistleblowers: wikileaks, snowden i...


DarkAttraktor

Recommended Posts

Da podsetim: urednici gorepomenutih novina i wikileaks (sa Asanzom) su procesljali i zajedno objavljuju te iste informacije. Rade to sinhronizovano.Ne cekaju da prvo to uradi wikileaks, pa onda oni urade obican c/p. Ne, koliki god spin napravili, oni to rade zajedno i koordinisano.Zasto onda wikileaks samo postaje "the bad guy"?
Pa nije samo WL. Pre neki dan je jedan od dežurnih rabble-rousers, ne sećam se sad koji poimence, urgirao da se krivično goni NY Times upravo zbog tih "izdajničkih delatnosti". Ali WikiLeaks je sad laka meta u US, posebno za desničare kojima je svaka džebana za rafal po Beloj Kući dobrodošla. Glavu dajem, da se ovo desilo u GWB vreme bili bi za dve nijanse uzdržaniji sa "blood on his hands" urlicima i pozivima na asasinaciju.
Link to comment
Novi lik: Skupina država na čelu sa Švecom htjela odlučiti Rusiju iz Vijeća Europe jer se zanijela u lemanju Miše Saakashvilija.
Slovenija del skupine desetih državV dokumentu je zapisano, da Švedska, Velika Britanija, Belgija, Danska, baltske države, Slovenija, Slovaška in Bolgarija želijo "odločno izjavo proti ruski akciji". Omenjene države so nasprotovale stališču Francije, Nemčije, Irske, Nizozemske, Malte in Cipra, za katere je bila prioriteta "ustavitev trpljenja in zagotovitev spoštovanja premirja". Slovenijo je takrat vodila vlada Janeza Janše, v kateri je mesto zunanjega ministra zasedal Dimitrij Rupel.
Link to comment
ti razumes, dabome, da Assange nije objavio nikakve drzavne tajne koje njega obavezuju? to je americka diplomatska prepiska, a on je drzavljanin Australije. nije ti palo na pamet da postoji mozda neki razlog za to sto Amerika nije izdala poternicu protiv Assangea? ako tvoja diplomatska posta procuri, hapsis Manninga. Assangeu ne mozes nista. to nije opcija, jebote, imas pravo na sve sto nije zakonom zabranjeno.
ja bih rekla da krivicno zakonodavstvo jedne zemlje u nacelu vazi za svakoga ko na njenoj teritoriji ucini krivicno delo ;)to podrazumeva i delo odavanja drzavne tajne.pitanje je samo sta se kvalifikuje kao tajna.kod nas odgovara onaj kome je tajna poverena ili je na drugi nacin dosao do nje (znaci kod nas je irelevantno odakle znas to sto neovlasceno saopstis nepozvanom licu).[inace, ja bih to krivicno delo ukinula. kao i povredu ugleda drzave, strane drzave, medjunarodne organizacije, naroda, nacionalnih i etnickih grupa. zapravo, ukinula bih 40% krivicnih dela iz srpskog KZ-a.] Edited by gagorder
Link to comment
Vidim da cemo na kraju jos svi ovde postati libertarijanci. :D Dobro, dobro, podseticu opet na te libertarijanske principe kad dodje vreme. :)
Apsolutno. Zanimljivo je da se liberalima imputira ili naivnost ili zlonamernost u smislu da je trziste i sloboda samo paravan za krupne kapitaliste. Kao resenje se priziva benevolentna drzava. Moj odgovor je da tako nesto tesko da postoji, mozda joe i manje nego sloboddno trziste.
Link to comment
ja bih rekla da krivicno zakonodavstvo jedne zemlje u nacelu vazi za svakoga ko na njenoj teritoriji ucini krivicno delo ;)to podrazumeva i delo odavanja drzavne tajne.pitanje je samo sta se kvalifikuje kao tajna.
Koje je to krivicno delo izvrsio wikileaks na teritoriji SAD?
Link to comment
Koje je to krivicno delo izvrsio wikileaks na teritoriji SAD?
aman covece, nacelno odgovaram na nacelnu primedbu o tome moze li stranac da odgovara za odavanje tajne koja ga "ne obavezuje"
Link to comment
ja bih rekla da krivicno zakonodavstvo jedne zemlje u nacelu vazi za svakoga ko na njenoj teritoriji ucini krivicno delo ;)to podrazumeva i delo odavanja drzavne tajne.
- obaveza cuvanja drzavne tajne u US vazi samo za onoga kome je ta tajna poverena, osim u nekoliko drzava u kojima je zabranjeno objavljivanje drzavnih dokumenata. na saveznom nivou ne postoji zakon koji bi inkriminisao Assangea, zato sto je, a to je i Assangeov argument, Prvi amandman stariji od propisa o tajnosti dokumenata. ako si dozvolio da iscuri - sam si pao i sam se ubio. zato jos uvek nema optuznice. - ako je Assange samo primio dokumenta, bez navodjenja Manninga, i ako je radio van granica USA, generalno mogu da mu dudlaju.nego rece "kod nas". pa kod nas odgovara i covek koji primi u kucu najboljeg drugara iz Bosne a ne prijavi ga policiji, posto je to, jelte, stranac a stranci se moraju prijavljivati policiiji. nije dovoljno ukinuti 40% zakona vec se to mora nekako uciniti i sa onima koji ih perpetuiraju, a to ce ici malo teze. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Covek mi je oduvek delovao stravicno posteno i dobronamerno, druga je stvar sto se ne slazem sa bas toliko maleckom drzavom kao sto je ona koju predlaze. Nisam ni sumnjao da ce u slucaju wikileaksa biti na strani razuma koji jasno kaze "don't shoot the messenger".
xInače je deo Republikanaca u Predstavničkom domu, a konstantno pljuje po "neokonzervativcima". Uz to je skroz protiv militarizma i intervencionizma.
off topicJedino gde me je ikada ozbiljnije zabrinuo je bilo kada je svojevremeno nesto relativizovao na temu darvinova teorija evolucije vs. inteligentni dizajn. Mislim, on je 1 lekar! Ali, to bi bilo 1 jedini put kad mi je ozbiljno zagrebao usi.Pitanje zdravstvenog sistema u USA (kao sto pacey sigurno zna, samo kazem) nije ni malo jednostavno. "Strategija naoruzanog naroda" je jednostavno njihova (glupa, sto se mene tice) tradicija. Ali je njihova, pa me i ne brine previse, samo dok se ne kopira drugde bez veze.
Nisam zapazio to za evoluciju. Ima izleta u tradicionalizam u tom zagovaranju "naoružanog naroda", ali ne bih dalje da trolujem temu.
To je uglavnom najteže. Biti normalan, pričati normalne stvari i bataliti tzv ideologije. S druge strane imaš Hičensa kao progresivnog demokratu i komercijalnog ateistu 21. veka, pa ti vidi.
xUz dodatak da Paul ovde jeste "ideološki" privržen ideji slobode, samo što je sada sa nivoa opšteg spušta na nivo pojedinačnog. Edited by pacey defender
Link to comment
ako je Assange samo primio dokumenta, bez navodjenja Manninga, i ako je radio van granica USA, generalno mogu da mu dudlaju.
sto ne znaci da ne mogu da posavetuju neku od "prijateljskih" zemalja da ga ona goni po vlastitim restriktivnijim propisima. mada, nadam se da si u pravu, a moj odgovor je, kao sto rekoh, bio nacelne prirode.
Link to comment
sto ne znaci da ne mogu da posavetuju neku od "prijateljskih" zemalja da ga ona goni po vlastitim restriktivnijim propisima. mada, nadam se da si u pravu, a moj odgovor je, kao sto rekoh, bio nacelne prirode.
nadam se i ja da sam u pravu, a cenim da ce Assange jednostavno da se cima par godina po sudovima dok stvar ne legne i onda ce ga pustiti.
Link to comment
off topicJedino gde me je ikada ozbiljnije zabrinuo je bilo kada je svojevremeno nesto relativizovao na temu darvinova teorija evolucije vs. inteligentni dizajn. Mislim, on je 1 lekar! Ali, to bi bilo 1 jedini put kad mi je ozbiljno zagrebao usi.Pitanje zdravstvenog sistema u USA (kao sto pacey sigurno zna, samo kazem) nije ni malo jednostavno. "Strategija naoruzanog naroda" je jednostavno njihova (glupa, sto se mene tice) tradicija. Ali je njihova, pa me i ne brine previse, samo dok se ne kopira drugde bez veze.
Ima on te momente, mada iskreno, daleko više ga posredno dovode u vezu sa raznim Aleksima Džonsima, nego što se on vezuje za njih. Ceo opus Pola je za divljenje, godinama unazad. Neko je spomenuo i da ga čudi što takav dolazi iz Teksasa. Pa naravno, nije iz uhodanog establišmenta.
Link to comment
Diplomatija je i smišljena kako bi se van javnosti rešavali problemi. Njena javnost je njena negacija. Mislim da je ključ u novom vremenu pomiriti ta dva, pravo javnosti na informacije i kontrolu vlasti i pravo države da određene informacije budu poverljive. Komplikovano pitanje definitivno.
Odakle ti ovaj stav? Daleko od toga da je diplomatija smisljena kao sredstvo kojim se resavanje problema medju drzavama drzi u tajnosti, ona je smisljena zbog toga da bi te probleme resavali profesionalci. Naravno, mnoge diplomatske poslove nuzno prati diskrecija dok su ti poslovi u toku ali to nije iz razloga neke inherentne tajnovitosti diplomatije vec proizlazi iz komplikovane prirode medjunarodnih odnosa i interesa strana koje nisu direktno zainteresovane za problem ali mogu imati neke lateralne koristi. Vremenski otklon od 20, 30 ili 50 godina koliko je po raznim zakonima potrebno da prodje da bi diplomatske tajne bile publikovane je uzet arbitrarno i najcesce zavisi od drzave do drzave, a ovo sto je Wikilekas objavio, uz svo duzno postovanje njihovim naporima, pretezno spada u oblast arhive i jedina dva problema s tim su kratak tajming i nemogucnost onih koji arhiviraju dokumente da filtriraju dokumentaciju koja nakon izvesnog perioda postane dostupna istrazivacima.Mislim da ce u tom delu i biti najvise dugorocnih promena (zatezanje bezbednosnih procedura koje ce uslediti smatram kratkorocnom) u svetu diplomatije, ako nekih promena uopste i bude. Jednostavno, nece biti nekih narocitih mogucnosti da se ovakve polutajne drze van domasaja javnosti u tako dugom vremenskom periodu, a ni neke narocite potrebe. Tih 50 ili koliko vec godina koliko se stvari drze pod kljucem su jos jedan arhaizam koji ce nestati pod pritiskom informatickog doba. U tom svetu informacija ionako su vec mnoge stvari postale brze i malo je preterano ocekivati da ce se bas ovih 50 godina odupreti napretku u informatici. A kad se to bude smanjilo na par godina, dakle samim tim unutar prostora tekucih diplomatskih karijera, promenice se i ponasanje diplomata. Jebi ga, ako svaki zaposleni i neko ko hoce da se prekvalifikuje mora da uci svakodnevno nove tehnologije da bi ostao konkurentan u poslu kojim se bavi ne vidim zasto to ne bi morale da rade i diplomate.
Link to comment
×
×
  • Create New...