Jump to content
IGNORED

whistleblowers: wikileaks, snowden i...


DarkAttraktor

Recommended Posts

U tome i jeste trik - transparentnoscu ta i takva drzav gubi opravdanje za kockanje. Sto se tice Kube i javnog mnjenja, well, nije li "tajnovita" drzava ta koja kreira strah da bi potom na tom strahu i "legitimitetu" opravdavala svoje postupke?Argument o diplomatiji kao tajnom trange-frange okviru za pronalazenje mira je tanak, jer jednako vazi i za raspirivanje rata.
a u cemu je konkretno razlika izmedju asanza i konvencionalnih medija? ocigledno imaju razlicit tretman. vikiliks je dao podatke na impozantnoj gomili, ali (kako kazu mediji) nista novo i nepoznato nije procurilo. osim sto jeste, ali do tih podataka javnost nije dosla.jel se razlika izmedju vikiliksa i, primjerice, gardijana pravi jer je politicka elita tako u mogucnosti, jer je asanz meta koju je lakse dosegnuti (mada je tesko postaviti optuznicu protiv njega, tj u ovakvim slucajevima), ili jer se sistem boji od frilenserovih kriterijuma za filtriranje podataka koji ce se objaviti? premda su ti kriterijumi preuzeti od medija, tj mediji su obavili taj posao, pa tu i nema nekih promjena.asanz za stejt dipartment nije potvrdjen brendvi sto pratite situaciju, kakav razvoj dogadjaja ocekujete? Edited by morgana
Link to comment

evo jedan ajtijevski kabel

US computer chip maker Intel won a vital concession from the Russian government by threatening to pull its operations from the country, a leaked diplomatic cable claimed Tuesday. Intel told the government that it would relocate either to India or China unless the state allowed it to import some 1,000 encrypted computer platforms outlawed in Russia, the dispatch released by WikiLeaks said. The chip maker said hundreds of Russian employees would lose their jobs -- a threat that eventually secured the company a meeting with heads of the Russia's all-powerful Federal Security Service (FSB). Intel got its way, but then worried its initiative would be exploited by competitors. "Intel believes this breakthrough is one that other IT companies could piggy-back on," said the November 2009 US Moscow Embassy dispatch. "While this does demonstrate some limited flexibility on the part of the FSB -- and thus a step forward, whether other US companies can receive similar waivers remains to be seen," the dispatch said of the main successor to the KGB. Russia in 2006 signed an agreement promising to streamline its rules for licensing the import of encrypted information and systems. US officials said this promise has done little to simplify the import procedure and that Western firms suffer from the bureaucratic hassles involved.
a ono sto sam tupila o pitanju msp-a i vlade zasto ne idemo na dodelu oskara za mir, pa evo, bbc na srpskom jeste probao da sazna, na sta im je kod odresitog vuka receno da nemaju komentar.ali zato onaj pravi vuk ima komentar:Lider Srpskog pokreta obnove (SPO) i bivssi ministar spoljnih poslova Vuk Drasskovich smatra da bi Srbija koja stremi cclanstvu u Evropskoj uniji (EU), trebalo sa zemljama EU bude i na ceremoniji uruccenja Nobelove nagrade za mir kineskom disidentu Liju Sjaobo. "Upadljivo je primetno da medju drzzavama koje che bojkotovati ceremoniju u Oslu nema ni jedne cclanice Evropske unije. Smatram da je Srbija koja stremi cclanstvu u EU trebalo da u Oslu bude sa tim zemljama", rekao je Drasskovich agenciji Beta.
Link to comment
lepo te pitam kako teroristima olakšava posao to što je neko stavio spisak stvari bitnih za US od A? ...
Pa, sad ce teoristi da napadnu sibirski naftovod jer je od vitalnog interesa za Amerikance.Logika terorizma je da udaraju tamo gde ce se uzbuditi javnost, a ne bilo koja administracija. Njih ne zanimaju nikakvi objektivni interesi, zanima ih publicitet. Od industrijskih postrojenja verovatne mete napada bi mogle da budu, recimo, atomske cenrale, hemijska industrija, i sl. Medjutim, pitanje je zasto bi se uopste bakcali ovim dobro sticenim metama kad imaju poslovne zgrade, zeleznicke stanice, skole, pozorista, ...
Link to comment
To "na tapetu" je višeznačno. Manning je na krivičnom tapetu, jer je prekršio zakon. Obojica su nagazila na žulj moćnima, pa su na svakom mogućem tapetu, osvete&odmazde ponajprije. A na tapetu moralnih optužbi su Bush&Blair mnogo više nego i jedan od ove dvojice.
Da, zaista zajebavas.Eno, Bler, sve u 16 se jede zbog moralnih optuzbi, srce mu se onako hriscansko-katolicki cepa dok globrotuje svetom, gle cuda, kao diploamata zaduzen za Bliski Istok, koji u slobono vreme divani o smislu religije i moralnosti.Mrsh.Edit: Mrsh to Bler, naravno. Edited by Budja
Link to comment
a u cemu je konkretno razlika izmedju asanza i konvencionalnih medija? ocigledno imaju razlicit tretman.
Koliko sam razumeo pravnike ovde, začkoljica je u tome da treba da se dokaže da je Asanž inicirao da mu se doture leaked dokimenti, dočim je jasno da Guardian i NYT samo prenose ono što piše WL. Naravno, pošto će to (da je Asanž inicijator) biti jako teško dokazati, a i ako se dokaže, a cilj mu je bio u javnom interesu - onda nije podložan gonjenju, mnogo će ga lakše biti juriti za probušeni kondom, ili nešto slično.
Link to comment
Kabel sa spiskom industrijskih postrojenja nije trebao objavljivati iz moralne obaveze da se teroristima ne olakšava posao.
Spremao sam se spremao da napishem esej kao odgovor, ali evo ... kratko i jasno ..
ovaj slobodni svet je mnogo centralizovaniji nego što sam mislio.
Pogreshno je da svaki gradjanin sveta bude u moralnoj obavezi da podrzhava interese jedne supersile.
Link to comment
Ratove nije trebalo počinjati iz moralne obaveze da ne bi bilo stotina hiljada žrtava + terorizma.Kada uporedimo ta 2 stava, postavlja se pitanje zašto su onda Manning i Assange na tapetu, a ne neko drugi?
Погрешно питање. Прво питати, чији је тапет.
Link to comment

Meni je taj vikiliks ko lokalna alapacha. Zna od svega po malo, dobrim delom unosi licne pretpostavke, sa detaljima koji daju na licnoj znacajnosti, uz koriscenje "poverljivih" izvora informacija.Smesna mi je sva pomama oko coveka. I uhapsise ga i sad ce od toga jedna dobra sapunica. Kad otkrije izvore podataka, pa ti izvori svoje izvore, pa oni svoje pretpostavljene, pa oni svoje i eto ti vrha drzave. I ode sve pod tepih. Dok neki boziji poslanik ne shvati to sve ozbiljno i udari tamo gde ce da zaboli. Ko onomad, 9. 11.

Edited by Glorfindel
Link to comment
Meni je taj vikiliks ko lokalna alapacha. Zna od svega po malo, dobrim delom unosi licne pretpostavke, sa detaljima koji daju na licnoj znacajnosti, uz koriscenje "poverljivih" izvora informacija.Smesna mi je sva pomama oko coveka. I uhapsise ga i sad ce od toga jedna dobra sapunica. Kad otkrije izvore podataka, pa ti izvori svoje izvore, pa oni svoje pretpostavljene, pa oni svoje i eto ti vrha drzave. I ode sve pod tepih. Dok neki boziji poslanik ne shvati to sve ozbiljno i udari tamo gde ce da zaboli. Ko onomad, 9. 11.
ti dabome shvataš da nisu ljudi iz vikiliksa pisali depeše nego da je to diplomatska prepiska? hteo si reći da su diplomate kao lokalne alapače?
Link to comment
Koliko sam razumeo pravnike ovde, začkoljica je u tome da treba da se dokaže da je Asanž inicirao da mu se doture leaked dokimenti, dočim je jasno da Guardian i NYT samo prenose ono što piše WL. Naravno, pošto će to (da je Asanž inicijator) biti jako teško dokazati, a i ako se dokaže, a cilj mu je bio u javnom interesu - onda nije podložan gonjenju, mnogo će ga lakše biti juriti za probušeni kondom, ili nešto slično.
a nacelna razlika? ovo sigurno nije prvo curenje podataka. ako sam dobro razumjela, tesko da je neki medij kaznjavan zbog takvih stvari, cak ako je i sam pribavio podatke. meni je interesantno sto se implicitno pravi razlika izmedju konvencionalnih medija i vikiliksa, da li po nekoj pravnoj normi ili po (ne)etabliranosti u sistemu ili nekakvim ocekivanjima. Edited by morgana
Link to comment
×
×
  • Create New...