Jump to content

whistleblowers: wikileaks, snowden i...


DarkAttraktor

Recommended Posts

Bojim se da ce na kraju ispasti ne da neko zivi u svetu medvedova i leptirova nego da neko zivi u 1984.-oj i abera ne daje. Naravno da drzava ima i svoje tajne (imamo ih i svi mi) i bezbednosne procedure ali drzava ne sme da se ponasa kao da je otkrivanjem tih tajni uhvacena u spajzu svojih sopstvenih gradjana sa rukom u tegli, a narocito ne sme da preti odmazdom onim svojim gradjanima koji se usude da na zicu okace njihov prljav ves koji je neko drugi (drzavni sluzbenik, by the way) izneo.
Američka država ne prijeti odmazdom nikome, osim što malom Bredliju možda prijeti 10tak godina SuperMAXa. Pogotovo ne prijeti Assangeu koji joj nije ni građanin.Zanimljiva je ova solidarnost svih personificiranih Država ali samo kontra Wikileaksa, kao 1 pothvatu izvan i kontra sistema. Nema prijtenji ni Guardianu, ni NYTju, ni Spiegelu, čak je i dobri stari Foreign Policy popustio lavini.Stvar je u simbolici, riječima Obabe™:
"The attack on the United States' information system was really an attack on the international community," she said. "I believe that this attack, if left unpunished, will be just the first of many against anyone, anywhere."
Domino theory, najjači tip geopolitičkostrateške teorije.Koliko su diplomati zabrinuti? Opet manje od NđO-ovaca i pandita, kako i sam primjećuješ. Ništa ovdje nije top secret, niti će ikoga lišiti trajno diplomatske službe jer na kraju krajeva - svi to rade i svjesni su toga da opanjkavaju jedni druge.
Diplomats labor under anonymity that some find unbearable; surely many of them dream of writing the next "Long Telegram." So it is that another diplomat told me he can barely wait for WikiLeaks to get around to those he has written over the years. "The leaks save me the trouble of FOIAing my cables," this diplomat told me by email. " ... I'm just anticipating with pleasure seeing some of my reporting."
Što se tiče države dakle, počinjen je zločin, i neče biti nikakve 'odmazde' osim ove simbolične ali njoj potrebne - nemo me impune lacessit, jel. Dogodilo se jedno anarhističko 'probijanje sistema', i mora se dokazati da bar postoji želja oko vraćanja duha u bocu. Tvornice radnicima, špijuniranje špijunima!E sad, kakve će biti posljedice po Bečku konvenciju isto će ovisiti o tome koliko svi to rade. Zna se da ima špijuna među diplomatima, uvijek ih je bilo, a zna se i što se s njima radi kad ih se autuje. Ne ustrijeli ih se nego ih se protjera. Sistem.
Link to comment

Wikileaks founder Assange to meet police 'by consent'http://www.bbc.co.uk/news/uk-11932442Mr Assange is wanted in Sweden for questioning about sexual assaults but has not been charged.His lawyer, Mark Stephens, said he was making arrangements to meet with police "by consent".ne znam...

Link to comment

A ovaj kejbl savršeno živo i plastično pokazuje zašto su diplomaciji nasušno potrebne poluistine, prešućivanja i licemjerenje.

-- A public discussion of contingency planning would also likely lead to an unnecessary increase in NATO-Russia tensions, something we should try to avoid as we work to improve practical cooperation in areas of common NATO-Russia interest.
Kako utješiti i lude Poljake, i Baltičance™, i Ruje istodobno? Mišn imposibl bez poluistina, bar pred očima javnosti. S druge strane, tajne govore više od postera i proglasa, i jednima i drugima. Edited by Roger Sanchez
Link to comment
Bojim se da ce na kraju ispasti ne da neko zivi u svetu medvedova i leptirova nego da neko zivi u 1984.-oj i abera ne daje. Naravno da drzava ima i svoje tajne (imamo ih i svi mi) i bezbednosne procedure ali drzava ne sme da se ponasa kao da je otkrivanjem tih tajni uhvacena u spajzu svojih sopstvenih gradjana sa rukom u tegli, a narocito ne sme da preti odmazdom onim svojim gradjanima koji se usude da na zicu okace njihov prljav ves koji je neko drugi (drzavni sluzbenik, by the way) izneo. Ovde valja napomenuti da se u slucaju Wikileaks-a ne radi o dokumentima koje je sama drzava proglasila za dokumenta od posebne tajnosti (kakva je to tajnost ako potencijalni pristup toj tajni ima par miliona ljudi), tako da se stice utisak da se oni ne bune zbog toga sto ce sadrzaj tih dokumenata da osteti ovoga ili onoga vec se bune zbog toga sto se neko uopste usudio da se mesa u te drzavne poslove kojima, jel'te, niko van te drzavne sluzbe ne sme i ne treba da ima pristup. Dakle, ovde se radi iskljucivo o cehovskom stanovistu i sva dalja prica o teroristima, zlim momcima, posledicama po bezbednost i drugim "razlozima" zasto Asange treba da bude ocrnjen, prokazan pa likvidiran nije nista drugo do samo pokusaj da se pustanjem magle prikrije blamaza clanova kluba povlascenih koji su se malo zaneli ogovaranjima uz konjak i cigaru.S tim sto, to sam vec i rekao, ja razumem zasto se oni jogune, bune i kukaju ali ne razumem otkud tolika solidarnost sa njima u krugovima koji izmedju ostalog treba da sluze da ocuvaju balans izmedju neophodnosti potrebe za drzavnim aparatom i gradjanskih sloboda (NGO, mediji). Taj deo mi je najogavniji u citavoj ovoj prici jer je potencijalno najopasniji. Niko nije juce rodjen pa da veruje da NGO i mediji nisu pod stalnom paskom drzavnih aparata ali ono sto je opasno je da se niko vise od njih i ne trudi da se makar nacelno drzi svoje uloge. Naprotiv, dobar deo tog sveta je krenuo u advokatisanje drzavi kao da su bas zbog toga napravljeni i placeni.
Sve je to posledica toga sto kod 90% ljudi emocije i nagoni gospodare mozgom a ne obrnuto. Predstavi nesto kao napad na "nas" i razum je otisao za svagda iz diskusije. Neolitna zelja za dobrim fajtom pred lokalnom pecinom je jednostavno prejaka.Bez obzira, meni je i dalje sok sto slusam ove preko bare koji javno pozivaju da se ubije covek koji btw izgleda nije ni optuzen nizasta (ako ne racunamo namestena "silovanja"). U Evropi se bar stide da tako nesto javno kazu i hvala im na tome. Jebeni divljaci sa zapadnih livada. Edited by Shan Jan
Link to comment
Američka država ne prijeti odmazdom nikome, osim što malom Bredliju možda prijeti 10tak godina SuperMAXa. Pogotovo ne prijeti Assangeu koji joj nije ni građanin.
Ne prete jer nemaju potrebe da prete. Dovoljno je da izraze neslaganje. Al to nije glavna poenta cele ove Sapunice. Jbga obzirom da su ameri teško izmazani govnima prirodno je da će biti ljuti. I još prirodnije je da će preduzeti odgovarajuće korake protivu Džulijana.Problem je što je Problem-Amera-sa Džulijanom preko noži mutirao u Problem-celog-Slobodnog-Sveta-sa-Džulijanom, pa onda citirana rečenica
"The attack on the United States' information system was really an attack on the international community," she said. "I believe that this attack, if left unpunished, will be just the first of many against anyone, anywhere."
postane mantra koja se ima pevati od strane vascelog Slobodnog-Sveta.Nešto kao Internacionala. :wicked:
Link to comment

I met several weeks ago with an individual who once worked closely with WikiLeaks, but since stopped because he feared that his country -- which has a very broad extradition treaty with the U.S. -- would arrest him and turn him over to the Americans upon request. He knew he had violated no laws, but given that he's a foreigner, he feared -- justifiably -- that he could easily be held by the United States without charges, denied all sorts of basic rights under the Patriot Act, and otherwise be subject to a system of "justice" which recognizes few limits or liberties, especially when dealing with foreigners accused of aiding Terrorists. All the oppressive, lawless policies of the last decade -- lawless detention, Guantanamo, disappearing people to CIA black sites, rendition, the torture regime, denial of habeas corpus, drones, assassinations, private mercenary forces, etc. -- were designed, first and foremost, to instill exactly this fear, to deter any challenge.http://www.salon.com/news/opinion/glenn_greenwald/2010/12/06/wikileaks/index.html

Edited by Gandalf
Link to comment
Američka država ne prijeti odmazdom nikome, osim što malom Bredliju možda prijeti 10tak godina SuperMAXa. Pogotovo ne prijeti Assangeu koji joj nije ni građanin.
Оу, јеа.
8.24pm: This just in from Ewen MacAskill, the Guardian's correspondent in Washington: International pressure on Julian Assange intensified tonight as the US attorney general, Eric Holder, disclosed that he had authorised "significant" actions aimed at prosecuting the WikiLeaks founder over the release of thousands of diplomatic cables.The US attorney general, speaking at a press conference in Washington, said: "The lives of people who work for the American people have been put at risk. The American people themselves have been put at risk by these actions that I believe are arrogant, misguided and ultimately not helpful in any way. We are doing everything that we can."Asked if he might mount a prosecution under the Espionage Act, Holder said: "That is certainly something that might play a role, but there are other statutes, other tools at our disposal."
Link to comment

Počelo je! domino efekt biggrin.gif

Оу, јеа.
Ou jea. Gdje je optužnica za šeranje videa sa JWICSa? Da FAUX-N GOPsi ne traže mesa, ne bi ni ovih praznih prijetnji bilo... Edited by Roger Sanchez
Link to comment
×
×
  • Create New...