Jump to content

whistleblowers: wikileaks, snowden i...


DarkAttraktor

Recommended Posts

I da se nista ne desi, on je vec kriv, eotene. Fuck yeah, sto bi rekao Maistor, ni sudovi vise nisu potrebni.
Pa jeste (im već) kriv ali, koliko znam, nigde ne postoji zvanična optužnica vezana za wikiliks. Ako izostavimo onu švedsku za "sex by surprise" ili šta već, ispada da bi JA mogao da se pojavi i u USA bez pravnih problema. Da ostavimo sad po strani da bi ga verovatno neko napao na ulici u roku od 5 minuta, "legal case" izgleda da još nemaju. Ovaj spisak može biti upravo to, kao porez kod Al Kaponea.
Link to comment
Ne sporim ja nimalo to što je Indy napisao, kao i činjenicu da je maltene sve na ovom spisku već ohoho na listi ciljeva bilo koje terorističke organizacije koja drži do sebe, osim Judejskog Oslobodilačkog Fronta. Ali smatram da pri objavljivanju bilo koje informacije treba razmotriti kako će širi sloj™ ciljne grupe reagovati na nju. A pošto se ovde radi o do sada nezabeleženom fenomenu gde svaki dan i odluka maltene kroje svoju istoriju i stvaraju presedane, još je više akcenat na tome da svaka odluka treba da se meri triput. Kao što već mnogo ljudi rekoše, nisu simpatije za Wikileaks baš tolikog opsega da mogu da misle "sad smo toliki da nam se može baš sve". A teško mi je da poverujem da od 239.999 dokumenata koje imaju na raspolaganju ovo bio najbolji i najsrećniji izbor, više da je u pitanju trapav i netaktičan potez povučen iz inata.
Nisam siguran. Postoje dva, za sada, jednako moguca objasnjenja.Optimista:Mozda i Wiki igra igru nerava. Teaser da kazu, u redu, mozete da udarite na nas, ali onda implicitni dogovor o zacrnjivanju, neobjavljivanju dokumenata koji zaista mogu imati security posledice ne vazi.Mi (Wiki) znamo sta je zaista senzitivno i to zna svako sa malo razuma. Vasa interpretacija i paranoja, plus napor da nas unistite pokazuju da vam pravi javni interes nije na listi prioriteta. Ovde mi diktiramo a ne vi.Pesimista:Panika.
Link to comment
Lepo rečeno, posebno ta "koalicija hotećih" :)Inače, za mene je samo poražavajuće da je ovoliki publicitet WL izazvao upravo manje-više nebitnim diplomatskim kablovima, a ne onim ranijim leakovima. Ništa bez tabloidnog appeala Berluskonija, Gadafija, i sisatih plavuša. Šta je bilo sa snimkom onog magarca što je iz helikoptera pobio novinare, sve se smejuljeći kao Xbox-retard? Zaboravljeno za nedelju dana. Jel' neko odgovarao, ili on ili onaj što mu dade volan? Nije. Ko je odgovarao? Pa eto, onaj general što je podjebavao Vrhovnog Komandanta u intervjuu za 1 eminentni Rolling Stone, podnelo mu ostavku jer se to ne sme...
Ovaj, pogresno. Rec je o reakciji Vlasti koja je helikopter ignorisala, a ovde je pocela da je 'vata panika. Da su ignorisali, ne bi ni Berluskoni ni Gadafi trajli duze od novog reality show.Reakcija elite je ono sto je iznenadjenje.
Link to comment
kada se ljudi dokopaju vlasti, bilo kakve, ovo postaje njihova mantra bez izuzetka.
"state" kao nesto neupitno, bez cega se ne moze."state" kao simbol ispraznjeno od smisla.ne kaze mario, ode skolstvo, saobracaj, koordinacija sluzbi koje olaksavaju zivot ljudskog drustva, niti kako bi leaks mogli da uticu na zivot ljudske vrste. jok. samo "state".kao bog u ocima vernika.jezivo.
Link to comment
Nema više ni preko pošte.Mamicu im skrnavu, nisu zamrzavali nacističko zlato izliveno od veštačkih zuba žrtava gasnih komora ali su zato super kooperativni po pitanju 30k evra.Nije neverovatno to što izvršne vlasti širom sveta ovo rade, nego što se na prste mogu pobrojati intelektualci koji su spremni da takav bahati totalitarizam javno i glasno osude.
Link to comment
Nema više ni preko pošte.Mamicu im skrnavu, nisu zamrzavali nacističko zlato izliveno od veštačkih zuba žrtava gasnih komora ali su zato super kooperativni po pitanju 30k evra.Nije neverovatno to što izvršne vlasti širom sveta ovo rade, nego što se na prste mogu pobrojati intelektualci koji su spremni da takav bahati totalitarizam javno i glasno osude.
Ali objasnjenja. :isuse: Sve koaksijalni kabl do koaksijalnog kabla.
Link to comment

ne citate bre sta vam stavljam u riltajmu, bila ta posta odavno <_< vidim jedan tehno-strucnjak tvrdi da i twitter izokola nesto petlja. ko razume, evo za proveruidemo ponovo na veseljacke kablove, dosta je jedan sok za danas:

English football giants Manchester United were once the target of a takeover by the Myanmese military junta, according to an American diplomatic document revealed by whistle-blowing website WikiLeaks. A cable sent from the US embassy in Yangon to Washington, details of which have been published on the website of British daily newspaper the Guardian, revealed military commander-in-chief Than Shwe was advised by his grandson before January 2009 to look into the possibility of buying United. The cable said an offer of one billion US dollars (634 million pounds) was under consideration before being scrapped in favour of creating a new football league in the troubled Asian nation. This proposal, which never became an offer to United's American-based owners the Glazer family, was reportedly motivated by a desire to draw attention away from domestic issues such as the aftermath of Cyclone Nargis, which led to around 140,000 deaths in 2008. The Guardian quoted the cable as saying: "One well-connected source reports that the grandson wanted Than Shwe to offer one billion (dollars) for Manchester United. "The senior general thought that sort of expenditure could look bad, so he opted to create for Myanmar a league of its own."
Link to comment
Reakcija elite je ono sto je iznenadjenje.
“Sve su to diplomatske stvari i to nije dobro što se to objavilo, jer možda je on to negde i rekao u nekakvom razgovoru, ali se svašta kaže tokom tih razgovora, a na kraju šta se vrednuje? - Samo rezultat”, podseća nekadašnji ambasador Srbije u Berlinu Ognjen Pribićević. “A rezultat je kad Dodik dođe ovde kod vas i kaže - da, neću da priznam Kosovo i ja ne podržavam Ahtisarijev plan. Šta je sve on rekao ranije - to je sve tokom utakmice”, slikovito objašnjava on.
Jedan od sumanutijih nastupa u ovoj aferi.
Link to comment
Ovaj, pogresno. Rec je o reakciji Vlasti koja je helikopter ignorisala, a ovde je pocela da je 'vata panika. Da su ignorisali, ne bi ni Berluskoni ni Gadafi trajli duze od novog reality show.Reakcija elite je ono sto je iznenadjenje.
Ja pričam o reakciji medija, a ne reakciji vlasti. WL je dobio ogroman publicitet ovom pričom zato što je "sočna", a one prethodne su mahom izignorisali, koga je još briga za dodatnih par hiljada civilnih žrtava, Iraq is sooo 2006.(Istini za volju, sad sa kablovima su i WL napravili novi potez plasiranjem vesti krupnijim medijima, koji su srećom zagrizli. Ali verovatno i ne bi zagrizli da nije bilo sočno.)Kao što je Harper na prošloj strani rekao, odnos medija prema celoj stvari je dugoročno daleko važniji od ponašanja State Departmenta. Neće nikakve ostavke u američkoj adminsitraciji biti dobit u totalu. Jedino ako se cela ova stvar primi kao šamar učmalim i sa establišmentom slizanim medijima, jebao ih access da ih jebao access.
Link to comment
Nisam siguran. Postoje dva, za sada, jednako moguca objasnjenja.Optimista:Mozda i Wiki igra igru nerava. Teaser da kazu, u redu, mozete da udarite na nas, ali onda implicitni dogovor o zacrnjivanju, neobjavljivanju dokumenata koji zaista mogu imati security posledice ne vazi.Mi (Wiki) znamo sta je zaista senzitivno i to zna svako sa malo razuma. Vasa interpretacija i paranoja, plus napor da nas unistite pokazuju da vam pravi javni interes nije na listi prioriteta. Ovde mi diktiramo a ne vi.Pesimista:Panika.
Чек', чек', зар није била прича да се објављују само они каблови које аминују новинари Гардијана & комп.?
Link to comment
Чек', чек', зар није била прича да се објављују само они каблови које аминују новинари Гардијана & комп.?
Pa u Gardijanu da. U Špiglu šta njihovi aminuju, itd. A svi u nekakvoj kvazi-saradnji sa State Departmentom.Stvarno sumnjam da su WL u nekakvoj poziciji da ucenjuju sa "ako nas pritiskate, tek ćete onda da vidite šta ćemo da objavimo". Nije Asanž Dinkić...
Link to comment
Nije, nisam ni sporio. Ljudi ponekad citiraju tudji post da se nadovezu na njega a ne samo da bi mu se suprotstavljali. :D Meni ovde nije toliko zanimljiva reakcija onih koji su direktno "ugrozeni" objavljivanjem ovih dokumenata koliko mi je zanimljiva ova novinarska i intelektualna "elita" koja razglaba o potrebi drzava da imaju neke svoje tajne (valjda je neka seksi tajna koja mora da ostane tajna kad za predsednika neke drzave napises da je alkos ili da jebe okolo) koje obican svet ne sme da zna jer ce, ne znam, taj predsednik da prestane da se opija ili ce ga zena umlatiti oklagijom. I onda, da bi sacuvao integritet buzdovana koji koristi diplomatsku prepisku treba da podrzis histericno zatrpavanje tragova tih buzdovanluka (cak do same likvidacije onog ko je osvetlio te tragove u mraku) i svadjas se sa osnovnim nacelima za koje tvrdis da si ih zauzeo. Ja to nikako ne mogu bolje da objasnim od Platona i nacina na koji je on to uradio u svojoj cuvenoj alegoriji o pecini iz "Drzave". Ovaj svet je nekom majka, nekom maceha. Taj kome je svet majka ucinice sve da ga neko ne bi odbio od sise. E, pa sad neka ga sisaju. I Ljosa, i Fox, i taj nesrecnik iz Utiska nedelje.
Wikilieaks udaraju na samu osnovu drzhave: tajnu. Niko, naravno, nije uochio vezu tajne i drzhave kao mladi Marx: "The general spirit of the bureaucracy is the secret, the mystery, preserved inwardly by means of the hierarchy and externally as a closed corporation. To make public -the mind and the disposition of the state appears therefore to the bureaucracy as a betrayal of its mystery. Accordingly authority is the principle of its knowledge and being, and the deification of authority is its mentality. But at the very heart of the bureaucracy this spiritualism turns into a crass materialism, the materialism of passive obedience, of trust in authority, the mechanism of an ossified and formalistic behaviour, of fixed principles, conceptions, and traditions. As far as the individual bureaucrat is concerned, the end of the state becomes his private end: a pursuit of higher posts, the building of a career."
Link to comment
dobar primer je i rolingstonova prica posle koje je smenjen mcchrystal. nema sanse da nije trazio autorizaciju teksta, makar citata koji su objavljeni. da li je hteo da prodrma pentagon ili je popizdeo zbog neucinkovitosti obaminih drugara u civilu, ne znam, ali je platio.
Platio je kitu. Nemam sad link, ali čitao sam posle toga neke poluinformacije da i dotični, kao i većina američkih generala pred penzijom, ima dogovoreno radno mesto u nekoj od "defensive contractors" firmi koje i dalje obrću ogromne pare. Kakve im je protivusluge činio dok je bio u vojsci ne znam, ali sad u penziji će najzad da počne da prima odavno zasluženu platu. Dakle, verovatno je samo hteo da ode in style, usput opljunuvši po vrhovnom komandantu.../off topic
Link to comment
"state" kao nesto neupitno, bez cega se ne moze."state" kao simbol ispraznjeno od smisla.ne kaze mario, ode skolstvo, saobracaj, koordinacija sluzbi koje olaksavaju zivot ljudskog drustva, niti kako bi leaks mogli da uticu na zivot ljudske vrste. jok. samo "state".kao bog u ocima vernika.jezivo.
Pravda za Llosu, država jest nešto bez čega se ne može. Sam si naznačio zašto. S time da država ne da tek "olakšava" život ljudskog društva, ona ga od određenog civilizacijskog stupnja čini uopće mogućim. Čitajući neke komentare izgleda mi kao da neki ljudi žive u svijetu medvjeda i leptirova. Jedini zaključak, kojeg je moguće izvesti, je da, kad bi sami upravljali državom, ne bi bilo tajne komunikacije niti sigurnosnih certifikata za državne službenike. Gluplje i licemjernije od najgluplje i najlicemjernije reakcije diplomatskog establišmenta. Kritika Amerike može imati tisuću lica. Ovdje prijeti da se sva stope u jedno. Gdje je evil empire, gdje stanuje veliki satan? Jesu li u mraku baš sve mačke crne?
Link to comment

Izbrishite ako morate, ali ja ne mogu da odolim. Sa tamotm - Kinik. "Oko Assangea.To je dete iz "disfunkcionalne porodice" koju je napustio otac, a majka se preudala za nekog polu-ludaka. Taj ludak je bio clan neke sekte, jedne jos vece ludakinje koja je pokusavala da krade decu i da ih usvaja (valjda njih, cak 14-oro). Gde je Assangeova majka morala da bega po Ozzie_lendu i spasava mladjeg sina od kidnapovanja. Kasnije je Assange, unazad, iskonstruisao pricu da mu je "vlada radila o glavi" jos od 10-e godine.Pa su onda prosle godine, on se prizenio u 18-oj, stekao dete, a u medjuvremenu je poceo da hakerise, petlja po Net-u i provaljuje tamo gde nije bio pozvan. Zaglavio je u bajboku, a bivsa zena ga je tuzila i zatrazila starateljstvo nad detetom, prosto je vrli otac bio robijas. Tu je opet Assange izjavio kako mu "vlada radi o glavi" i da se kao "aktivista" borio protiv rezima.I tako jednog dana pozove ga u Swejsku ozloglasena Ana Ardin.Pa se ispostavi da se svetski haker #1 nije potrudio da se preko Net-a upozna sa doticnom spodobom.Mislim, i Assange i Ardinova su blagi bolesnici u leftisticku glavu, a ona jos i militantna feministkinja.I tako, dodje Assange u posetu kod nje, pozove ga ona u stan, veceraju neke racice i .... to dodje do nekog seha.Otputuje on u drugi grad upozna neku drugi feministicu i kresne i nju. Kad je Ardinova doznala za taj dogadjaj, potegla je tuzbu za horassment, tim pre sto im seh nije bio "safe. Mislim ludakinja je poznata po tome da je tuzila svog studenta koji je za vreme lekcije odgovarao na poruku sa mobilnog, posto je u tome videla ispoljavanje "muske dominacije". A onda ga i druga feministica tuzi za isto. Mislim, "drugarice" pocnu da brane ideoloski front jedna protiv druge i zajedno, protiv zle muzjacine."

Link to comment
×
×
  • Create New...