Jump to content

whistleblowers: wikileaks, snowden i...


DarkAttraktor

Recommended Posts

mada, sad mi se probudio revolucionarizam. sta sad ako su objavljeni interesi? ako su toliko vazni i bitni - a evo vec na stotoj sam - sve su fabrike ili farmaceutike. e pa neka povecaju obezbedjenje ako oce da se bave netransparentnim aktivnostima.imao je pakovic u subotu dobar tekst u politikinom kulturnom dodatku. nije vazan vikiliks, nije vazan zulijen, nego disciplina. a disciplina se ocekuje samo od gradjana, ne od predstavnika gradjana.mislim, setimo se otpor taktike pre petog oktobra. svi smo jedan, lica su promenljiva, cilj je gotov je. sve velike revolucije pretvore se u svoj paradoks, je li, te su, ako bismo ovo smatrali greskom, greske i dozvoljene.

Edited by luba
Link to comment
Na stranu što ima toliko "poverljivih informacija" samo zato što je USA mirođija u svakoj čorbi i u svakoj živoj zabiti nešto murdari i podešava "svojim interesima". I sad kad je "mačka puštena iz torbe" opet guraju nos u tuđa posla, hoće da hapse (i likvidiraju) tuđe državljane, špijuniraju advokate onog koga proganjaju na tuđoj teritoriji (u UK) i ultimativno će hteti da odrede pravila igre na internetu za ceo svet (a kukaju onoliko što Kina to radi u, ovaj, Kini)... Nema šta, "osvajaju srca i umove" i levo i desno, širom planete.
То је тај склоп. Пре пет година, неки основци тамо(рж) расправљају и један ће- а за који уопште ратујемо са тим Ирачанима?- зато што они седе на нашој нафти!Све је то њихово, у тој њиховој глави. После не можеш да их опасуљиш зашто их не воле. A и оно "say you're Canadian, that helps" им је Еди Изард окачио још за Клинтонова вакта, није то почело са Бушом.
Link to comment
То је тај склоп. Пре пет година, неки основци тамо(рж) расправљају и један ће- а за који уопште ратујемо са тим Ирачанима?- зато што они седе на нашој нафти!Све је то њихово, у тој њиховој глави. После не можеш да их опасуљиш зашто их не воле. A и оно "say you're Canadian, that helps" им је Еди Изард окачио још за Клинтонова вакта, није то почело са Бушом.
Ljudi imaju trofej u NBA ligi na kojem pise da je pobednik te lige sampion sveta, iako se tamo takmice samo americki timovi a NBA je skracenica od National Basketball Association. :D Ali, na stranu to, super mi je ova rasprava o tome da li je ovo ili ono trebalo da bude objavljeno jer postoji opasnost da ce ovaj ili onaj to ovo ili ono iskoristiti. Pa, ljudi, hocete li da wiki leak-ne ili necete? Svaka informacija ima svoju vrednost na trzistu i svaka se za nesto moze iskoristiti, ako se krene u tu vrstu rasprave o tome zasto mozda ovo nije dobro za obajvljivanje a ono jeste, dzabe je citava ta prica. A i ko bi sortirao informacije po tom osnovu? Za tako nesto bi tesko bila dovoljna i administracija jedne manje drzave bez profesionalne pomoci sa strane a kamoli administracija Wikileaks-a. Ne, sustina je u tome da se objave svi podaci koji su skinuti, a odgovornost je ili na onima koji neke podatke nisu zastitili vecim nivoom zastite ili onima koji su uopste radili stvari kojih se danas stide ili se brinu sto su dosli u poziciju da te stvari objasnjavaju siroj javnosti. Ne treba nikada smetnuti s uma da Wikileaks nista od ovoga nije izmislio. Edited by harper lee
Link to comment
I ne samo to... Uopšte ne negiram da zaista postoje neki veoma opaki ljudi sa 1 gadnom agendom (recimo, al kaiđani i tome sl.) međutim nema sumnje da ovo ponašanje 1 slona u staklarskoj radnji koalicije hotećih u zadnjoj deceniji (a posebno u Iraku, gde smo u prošli Wikileaks videli koliko je bilo civilnih žrtava kojih ne bi bilo bez intervencije 2003.) nije bilo neka odbrana slobode o kojoj lepo peva govori king luja, te da je po svemu što se zna inspirisalo ne samo one originalne al kaiđane (sa bliskog i srednjeg istoka) već i nemali broj domaće uzgojenih... a to su oni od čijeg se mogućeg napada na npr. ono što je izlistano u kablu o kome ovde sad pričamo, strahuje. To je taj večiti ciklični argument u kome se svaka aktivnost i koju znamo i koju ne znamo od naše strane (govorim u ime koalicije hotećih) opravdava strahom od mogućeg terorizma koji je u najmanju ruku 50% moguć zahvaljujući tim istim aktivnostima. Nešto nije u redu s tom slikom, i mislim da ako Wikileaks može tu nešto da pomogne, ne treba im zameriti i poneki trapavi potez.
Link to comment

fuck yeah, to mi je ono jebali bi se al da ne uđe. sad treba da se brinemo da ovo možda nije dobro za PR wikiliksa, ili šta ti ja znam. mene brine to što amerika gleda na svet kao sopstveni špajz sa sve spiskom namirnica, i nikako ne bi voleo da je dokaz za to ostao neobjavljen, ma kakve da su posledice. uostalom, ko zna šta nas još čeka, kad bi se viki vodio s tim da ugodi javnom i novinarskom mnjenju, verovatno bi stali kod tračeva o stranim državnicima.sa ovakvim đubretom s dna kace u rukama, viki sigurno ne može(i ne treba) da se nada nekakvom popularity contestu, a čini mi se i da ne žele, bitno je da istresu sve činjenice koje imaju, bez obzira kako će posle toga oni, amerika, ili globalni sistem vladanja izgledati. ja mislim da nam neće biti nešto puno bolje, al bar ćemo se otarasiti nekih iluzija o pravednom svetu.

Link to comment
Ali, na stranu to, super mi je ova rasprava o tome da li je ovo ili ono trebalo da bude objavljeno jer postoji opasnost da ce ovaj ili onaj to ovo ili ono iskoristiti. Pa, ljudi, hocete li da wiki leak-ne ili necete?
fuck yeah, to mi je ono jebali bi se al da ne uđe. sad treba da se brinemo da ovo možda nije dobro za PR wikiliksa, ili šta ti ja znam.
Samo za slučaj da me pogrešno neko shvatio :D nemam ja ništa protiv što se ovo objavilo, niti smatram da otkrivanje ovog dokumenta predstavlja povećanje pretnje ovom ili onom aspektu, daleko bilo da je nekakva direktna pomoć teroristima i ludacima. Ali ipak smatram da će ovo nauditi shvatanju Wikileaks projekta kao nečeg što za krajnji cilj ima nekakvu službu javnosti u određenim krugovima posmatrača. A nije projekat toliko jak da bi pritisak javnog mnjenja bio dovoljan da spase Asanža od progona.Govorim o jednostavnom strateškom biranju šta da se pusti u javnost u kom momentu. OK, nemam ja bogznakakvog prava da kenjam i pametujem "ovo nije dobro, čovek je počeo da se inati" kad mogući kandidati za USA predsednika javno pričaju da bi ga trebalo ubiti, kad je preko noći nadmašio Bin Ladena na top listi traženih, kada mu prete svime od hapšenja do progona/nasilja njegovoj porodici, i kad je njegov sajt za 10 dana postavio dosada neviđene presedane za pokušaje cenzure interneta. U vremenu kada se nalazi u Evropi, a nad glavom mu visi interpolova poternica i moguće prebacivanje u Ameriku, mislim da bi mnogo bolji potez bio objavljivanje informacija koje ima o Bank of America i BP-u, kako je sugerisano. Jednostavno mislim da će od 10 ljudi (u Evropi) koji su možda imali simpatija bar 3-4-5 sada misliti "Hm, šta mu je ovo tačno trebalo da objavljuje, ovo je sada samo lično pokazivanje sile". I džaba objašnjavanje ovoga što Indy i Beowl govore, jedan deo podrške jeste izgubljen, podrške koja bi možda mogla biti veoma značajna. Ne pričam ja da je ovo neka izdaja i da pomaganje teroristima, daleko bilo, samo pravim cost/benefit analizu kojom bih se ja rukovodio u sličnoj poziciji. Do juče je Asanž bio neko koga nije bio zent da objavi snimak o tome kako US Army iz helikoptera brine o civilnom stanovništvu, i koji je razotkrio diplomatske pikanterije "Eto šta ta arogantna Amerika zaista misli o nama/svima; uvek smo sumnjali, ali sad imamo crno na belo". Da ne pričamo da je postojala ogromna doza simpatija za čoveka koji je u 10 dana postao on protiv najmoćnije države sveta i svih saveznika, meta suludih pretnji, čovek koji je najzad pokazao ogroman deo hipokrizije onih koji uvek nastupaju sa holier than thou pristupom. Smatram da bi bilo štetno za sam projekat da se to okrnji nečim što će veliki broj ljudi protumačiti kao objavljivanje informacija koje uopšte nisu od javnog značaja a samo su Asanžovo "može mi se, evo vam ga ako ćete tako", i plus što će se ovo spinovati do samog kraja da je od velike pomoći teroristima.Ali dobro, svakako da je moja pozicija neuporediva, tako da je razgovor više akademski.
Link to comment
fuck yeah, to mi je ono jebali bi se al da ne uđe. sad treba da se brinemo da ovo možda nije dobro za PR wikiliksa, ili šta ti ja znam. ...
Ne radi se samo o pogoršanju slike (image) wikiliksa već o tome da su ovim, mislim, znatno povećali šanse da nekakva optužnica protiv njih ili samo JA ipak ugleda svetlo dana u USA. Sada, ako neki od ovih objekata bude napadnut zna se ko će biti kriv i zakonski gonjen bez obzira na to što je ove podatke moguće pronaći i drugačije.
Link to comment
To je taj večiti ciklični argument u kome se svaka aktivnost i koju znamo i koju ne znamo od naše strane (govorim u ime koalicije hotećih) opravdava strahom od mogućeg terorizma koji je u najmanju ruku 50% moguć zahvaljujući tim istim aktivnostima.
Lepo rečeno, posebno ta "koalicija hotećih" :)Inače, za mene je samo poražavajuće da je ovoliki publicitet WL izazvao upravo manje-više nebitnim diplomatskim kablovima, a ne onim ranijim leakovima. Ništa bez tabloidnog appeala Berluskonija, Gadafija, i sisatih plavuša. Šta je bilo sa snimkom onog magarca što je iz helikoptera pobio novinare, sve se smejuljeći kao Xbox-retard? Zaboravljeno za nedelju dana. Jel' neko odgovarao, ili on ili onaj što mu dade volan? Nije. Ko je odgovarao? Pa eto, onaj general što je podjebavao Vrhovnog Komandanta u intervjuu za 1 eminentni Rolling Stone, podnelo mu ostavku jer se to ne sme...
Link to comment
I ne samo to... Uopšte ne negiram da zaista postoje neki veoma opaki ljudi sa 1 gadnom agendom (recimo, al kaiđani i tome sl.) međutim nema sumnje da ovo ponašanje 1 slona u staklarskoj radnji koalicije hotećih u zadnjoj deceniji (a posebno u Iraku, gde smo u prošli Wikileaks videli koliko je bilo civilnih žrtava kojih ne bi bilo bez intervencije 2003.) nije bilo neka odbrana slobode o kojoj lepo peva govori king luja, te da je po svemu što se zna inspirisalo ne samo one originalne al kaiđane (sa bliskog i srednjeg istoka) već i nemali broj domaće uzgojenih... a to su oni od čijeg se mogućeg napada na npr. ono što je izlistano u kablu o kome ovde sad pričamo, strahuje. To je taj večiti ciklični argument u kome se svaka aktivnost i koju znamo i koju ne znamo od naše strane (govorim u ime koalicije hotećih) opravdava strahom od mogućeg terorizma koji je u najmanju ruku 50% moguć zahvaljujući tim istim aktivnostima. Nešto nije u redu s tom slikom, i mislim da ako Wikileaks može tu nešto da pomogne, ne treba im zameriti i poneki trapavi potez.
To sa opakim ljudima sa 1 gadnom agendom je prica stara koliko i svet. Lepo si to primetio, nije to nista drugo do povlacenje za nos.Nosio sam se mislju da prekucam ovde neke delove iz teksta Hane Arent "Lazi u politici" koji je objavljen (ne i u SAD, tu je dugo cekao na objavljivanje) nakon sto je Washington Post objavio analizu rata u Vijetnamu koju je narucio Maknamara (poznatu kasnije kao Washington Papers) ali sam odustao jer je toliko pasaza relevantno za ovaj slucaj da bih morao gotovo ceo tekst da prekucavam. Taj tekst, sveden i uporedjen sa ovim galimatijasom oko Wikileaks-a, zapravo dokazuje da smo u citavoj toj diplomatskoj prici protokom godina najvise izgubili u sektoru odgovornosti zapadnih politicara prema svojoj sopstvenoj javnosti. Sve ostalo je isto. I mehanizam donosenja odluka, i motivacija, i profesionalna aljkavost, i nebriga za posledice, i izmisljanje ili kreiranje neprijatelja od onih koji, kako kaze Hana Arent, "dok ih nismo proglasili neprijateljima nisu imali ni volje ni snage da nam budu neprijatelji", apsolutno sve. Osim sto je tu analizu tada narucio americki sekretar odbrane (ili vec koji je kurac Maknamara tada bio) sto danas ne bi bilo moguce u tri zivota Hilari Klinton. I osim sto su se tada mediji bavili svojim poslom a ne poslom zastite drzavnih interesa po cenu ucutkivanja tih istih medija.Sta je zapravo iscurelo posredstvom Wikileaks-a? Trulez. Visedecenijski gomilana i nagomilana trulez unutar jednog sveta koji se uglavnom bavio i bavi samim sobom proglasavajuci tu "hvale vrednu aktivnost" za arcana imperii koje obicnom svetu ne treba da budu dostupne iz nekih apstraktnih razloga poznatih samo tom istom svetu i njegovim stanovnicima. Do koje mere je ta trulez zahvatila diplomatsko-birokratski svet protuva i diletanata dovoljno govori to da se prakticno u svemu ovome sto je objavljeno ne moze naci jedna, jebena stavka koja bi o nekome ili necemu iz tog sveta govorila koliko-toliko pohvalno. Pa, majku mu, makar po zakonu velikih brojeva do sada smo morali da vidimo i nesto zbog cega bismo rekli "momci, svaka cast, super je to odradjeno". Edited by harper lee
Link to comment
mene brine to što amerika gleda na svet kao sopstveni špajz sa sve spiskom namirnica,
Paranoično gledaš na ovaj popis. To je kreativno zadavanje posla birokraciji, da ne čame besposleni nego da brejnstormaju za centralu. Sam popis je prilično nesporan, a velik je jer je USA tehnoločki sofisticirana zemlja sa razgranatom i širokopojasnom industrijom i energetski gladnim stanovništvom i infrastrukturom.To što je rcmo Hrvatskoj NE Krško objekt od prvorazredne ekonomske, energetske i sigurnosne važnosti i što figurira u njenim 'strategijama' ne znači da joj je Slovenija špajza.
Link to comment
To što je rcmo Hrvatskoj NE Krško objekt od prvorazredne ekonomske, energetske i sigurnosne važnosti i što figurira u njenim 'strategijama' ne znači da joj je Slovenija špajza.
mada ne znači da ne biste voleli da vam je špajza :lol:uz ispriku tvom patriotizmu, poređenje sa rvatskom je u najmanju ruku smešno. lepo kažeš, usofa je gladna svega i stoga je spisak velik, i zahvata mnogo država, problem je u tome što ona (za razliku od lijepe tvoje) ima i moć da utiče na sudbine tih država, makar to značilo podržavanje autokrata, drug lordova, masovnih ubica, itd, i sl., sve samo da njeni interesi ne budu ugroženi.
Link to comment
... najvise izgubili u sektoru odgovornosti zapadnih politicara prema svojoj sopstvenoj javnosti...
Mislim da je stvar još malčice gora od puke neodgovornosti - još gore je kad umisle da su toliko važni da neka tamo boranija nema tu šta da se pita u vezi toga što oni rade... bez obzira što ih plaća, i što glasa za njih (ili one koji njih zapošljavaju) na izborima. Nešto ovako...http://www.youtube.com/watch?v=8hGvQtumNAYEDIT. Posebno ovoI haven't the time nor the inclination to explain myself to a man who rises and sleeps under the blanket of the very freedom that I provide and then questions the manner in which I provide it. I would rather you just said "thank you" and went on your way. Otherwise I suggest you pick up a weapon and stand a post. Edited by Indy
Link to comment
lepo kažeš, usofa je gladna svega i stoga je spisak velik, i zahvata mnogo država, problem je u tome što ona (za razliku od lijepe tvoje) ima i moć da utiče na sudbine tih država, makar to značilo podržavanje autokrata, drug lordova, masovnih ubica, itd, i sl., sve samo da njeni interesi ne budu ugroženi.
Kako koje.. Da ostanemo u region, i Srbija i Hrvatska su imale moć da se zajebavaju sa Bosnom, između dva rata su se svi zajebavali sa Albanijom, danas se kara Makedoniju a ona se rita...Njemačka (a naći ćeš dosta njene infrastrukture tu) je poprilično al pari sa USom.. Ima i ruskih resurasa na spisku (Druzhba) - ndakle, ovaj spisak nije u neposrednoj svezi sa interesima..Btw., koga ćemo podržati u Cote D'Ivoire? biggrin.gif
Link to comment
×
×
  • Create New...