Jump to content
IGNORED

whistleblowers: wikileaks, snowden i...


DarkAttraktor

Recommended Posts

Čovek je borac za ljudska prava, američki patriota, nije mu cilj bilo samo da raskrinka sistem praćenja građana već i da dostojanstveno podnese udarce koji će ga sigurno zadesiti. Mislim da njemu nije najbitnija lična bezbednost i konformitet već mogućnost da iznese istinu i upozori američku javnost na kršenje slobode i privatnosti.
Sto je de facto mogao da uradi kao anonimni whistleblower preko Wikileaks na primer. Istu bi potpuno stvar postigao sa dokumentacijom koju je prilozio.Bori se za privatnost, a sasvim nepotrebno zrtvuje svoju licnu privatnost.Ili je nepromisljen, ili zeli mozda i nesvesno javno priznanje ili je na kraju neka vrsta trojanskog konja NSA iz ko zna kog razloga. Edited by noskich
Link to comment
Sto je de facto mogao da uradi kao anonimni whistleblower preko Wikileaks na primer. Istu bi potpuno stvar postigao sa dokumentacijom koju je prilozio.Bori se za privatnost, a sasvim nepotrebno zrtvuje svoju licnu privatnost.
Privatnost nije isto što i anonimnost. Privatnost ima ime i prezime. Pošto je ona ugrožena, borbu protiv Levijatana može da vodi samo Ime. Drugo, sigurno bi saznali ko je dao dokumenta jer se zna ko ima koje dokumente i ko im pristupa, a i da kojim slučajem ne znaju postojala bi velika mogućnost da ga otkriju u procesu uploada dokumenata na neki ''zaštićeni'' server. Internet je za NSA obična igračka, vrlo brzo bi saznali ko je krtica. Edited by slow
Link to comment
Privatnost nije isto što i anonimnost. Privatnost ima ime i prezime. Pošto je ona ugrožena, borbu protiv Levijatana može da vodi samo Ime. Drugo, sigurno bi saznali ko je dao dokumenta jer se zna ko ima koje dokumente i ko im pristupa, a i da kojim slučajem ne znaju postojala bi velika mogućnost da ga otkriju u procesu uploada dokumenata na neki ''zaštićeni'' server. Internet je za NSA obična igračka, vrlo brzo bi saznali ko je krtica.
Za mene jeste isto. Ma da, znali bi, da je sve lepo promislio i isplanirao kao sto sam vec napisao, napravio stop over tokom puta ka zeljenoj destinaciji i u nekom kafeu sa besplatnim pristupom netu preko Tor mreze uploadovao na Wikileaks bas bi ga nasli. On je samo jedan od hiljada kontraktora i sigurnosnih analiticara koji su imali isti pristup kao on.A i nije samo njegovo dupe u pitanju. Tu su i devojka, porodica, prijatelji, kolege...Nije Satoshi Sakamoto bez razloga krio ko je i onda `nestao` kad je stvar pocela da se zahuktava. Edited by noskich
Link to comment

Ne treba ni zaboraviti činjenicu da kada neko s imenom i prezimenom, radnim mestom i sl. stane iza objavljenih dokumenata, ima veću težinu.

Link to comment
Sto je de facto mogao da uradi kao anonimni whistleblower preko Wikileaks na primer. Istu bi potpuno stvar postigao sa dokumentacijom koju je prilozio.Bori se za privatnost, a sasvim nepotrebno zrtvuje svoju licnu privatnost.Ili je nepromisljen, ili zeli mozda i nesvesno javno priznanje ili je na kraju neka vrsta trojanskog konja NSA iz ko zna kog razloga.
To se uvek radi da bi se fokus prebacio s nečeg mnogo većeg.Šta bi bilo veće? :huh:
Link to comment

Mislim da bi efekat bio isti da je ostao anoniman jer dokaz nije njegov identitet vec dokumentacija. Da je dokumentacija slaba niko mu ne bi verovao na rec.Sta bi bilo vece? Ko zna. Mozda pucanje dolara po savovima i manipulacija cenama svacega kako bi se to odrzalo.Ili je u planu nesto krupno, napad na Iran na primer. Ko ce ga znati.Samo spekulisem jer mi licno nije logicno zbog cega bi neko bez ikakvih priprema rekao devojci i sefu da uzima dve nedelje odmora i otisao u Hong Kong da javno objavi to sto je objavio. Mozda je idealista, a mozda se nesto drugo krije iza toga.

Link to comment
Mislim da bi efekat bio isti da je ostao anoniman jer dokaz nije njegov identitet vec dokumentacija. Da je dokumentacija slaba niko mu ne bi verovao na rec.
Ja ne mislim, no mislim da je vrlo moguće i da grešim.
Sta bi bilo vece? Ko zna. Mozda pucanje dolara po savovima i manipulacija cenama svacega kako bi se to odrzalo.Ili je u planu nesto krupno, napad na Iran na primer. Ko ce ga znati.Samo spekulisem jer mi licno nije logicno zbog cega bi neko bez ikakvih priprema rekao devojci i sefu da uzima dve nedelje odmora i otisao u Hong Kong da javno objavi to sto je objavio. Mozda je idealista, a mozda se nesto drugo krije iza toga.
Meni je uvek sumnjivo. :ilija_cvorovic:
Link to comment
Meni je uvek sumnjivo. :ilija_cvorovic:
Najopasnije je kada sila sama stvara svoju `opoziciju` i time daje prividnu mogucnost izbora i iluziju slobode.
Link to comment

Samo da kažem da je Ron Paul 1 car, i da bi bio hiljadu puta bolji kandidad od Obame i Romnija sve i da je deset puta rasista i bigot kao što ga pljuju.

Link to comment

Nasta god da je mislio, ovo je dobro znati (premda i ovde pametnjakovici tvrde kako se to "sve ionako zna", itd. - ista prica kao i posle Wikileaksa).

Link to comment
Najopasnije je kada sila sama stvara svoju `opoziciju` i time daje prividnu mogucnost izbora i iluziju slobode.
znači opet zavera :Dnije ti palo na pamet da ako uradiš ovako nešto da si bezbedniji da te, recimo, ne ubiju ako si javna ličnost nego ako si anonimus. Pošto oni koji bi eventualno hteli da te ubiju bi svejedno znali ko si i gde si, ako uzmemo u obzir ko su gospoda.
Link to comment
Nasta god da je mislio, ovo je dobro znati (premda i ovde pametnjakovici tvrde kako se to "sve ionako zna", itd. - ista prica kao i posle Wikileaksa).
Jesi ti stvatno verovao da vlade, agencije, službe igraju po nekim pravilima vodeći računa o privatnosti žitelja ove planete?Nisam pametnjaković, možda sam paranoičan... Šta misliš koliko dugo se čuvaju tvoji sms-ovi kod provajdera?
Link to comment
znači opet zavera :Dnije ti palo na pamet da ako uradiš ovako nešto da si bezbedniji da te, recimo, ne ubiju ako si javna ličnost nego ako si anonimus. Pošto oni koji bi eventualno hteli da te ubiju bi svejedno znali ko si i gde si, ako uzmemo u obzir ko su gospoda.
Ne znam sta je, ali cvrsto verujem da je mogao da dostavi dokumentaciju i da ostane anoniman da je bio jako promisljen.
Link to comment
znači opet zavera :Dnije ti palo na pamet da ako uradiš ovako nešto da si bezbedniji da te, recimo, ne ubiju ako si javna ličnost nego ako si anonimus. Pošto oni koji bi eventualno hteli da te ubiju bi svejedno znali ko si i gde si, ako uzmemo u obzir ko su gospoda.
Jednostavno i logično.
Link to comment
×
×
  • Create New...