Jump to content
IGNORED

whistleblowers: wikileaks, snowden i...


DarkAttraktor

Recommended Posts

Neki dan nazovem Raiffeisen B. da nešto pitam. Javi se automat, veli, ostavite broj, pa će čovjek nazvati. Ostavim broj, nazove nakon 2 sata žena, veli, moramo najprije ovjeriti vaš indentitet, koji vam je JMBG. Ja joj dam, kaže ok. A da vas pitam ja, otkud mate moj JMBG? Kaže, pa vi ste naš klijent. Jok, velim, nisam nikad bio. Kaže, aha, u našoj ste data bazi, ako vam je to problem, obratite se pismeno odjeljenju reklamacija. A google me zna bolje nego ja sam sebe.
Što Praslin reče, ne znam šta te tu čudi. Korporacije dele sve podatke međusobno. Šta misliš da radi recimo kreditni biro? Tu su tvoji univerzalni podaci ma koje banke da si klijent, i svaka banka može povući tvoje podatke odatle. Sve to sa obrazloženjem "da se olakša poslovanje." Ili recimo BusPlus u Beogradu koji potpuno opušteno i regularno kaže da će tvoje podatke deliti sa Tempom, Telekomom i još 2 lopovske firme, ne mogu se ni setiti koje. Živo me zanima da li te firme plaćaju BusPlusu naknadu za to i da li stoga obični ljudi uopšte trebaju da plaćaju kartu ili njenu "ekonomsku cenu".Da, svi mogu dobiti neke pogodnosti od toga, šatro. Daju neki besmisleni popust ili neku glupu promociju, koju ni ne možeš da iskoristiš jer je tako postavljena da se niko neće cimati da je aktivira (npr. moraš da ideš u pičkovac na drugi kraj grada da dobiješ 2% popusta na nešto), ili se ne može koristiti u kombinaciji sa tim i tim uslugama tog i tog dana niti slagati sa drugim popustima. U praksi, oni dobijaju informacije, filuju Đitlerove kombinacije po potrebi, a dobijaju sve naše podatke.
Слобода је нестала након пада Берлинског зида :) И да објасним...
I najduže putovanje počinje običnim korakom. :thumbsup:
Link to comment
I najduže putovanje počinje običnim korakom. :thumbsup:
По обичају прецењујеш Совјете. Слобода је нестала јер је крах СССР донео монопол западној олигархији, али је слобода начета Француском буржоаском револуцијом. Даље не бих у овом правцу - Keep America ChvP free!
Link to comment
Овца си када се чудиш, не када те прате. Праћење се, на жалост, не може избећи. Ја нешто покушавам реда ради да заметнем трагове са времена на време (гуглујем рандом глупости које не занимају мене већ друге, отварам вај-фај да могу и комшије да га користе, не инсталирам оне апликације које траже дозволу да камеру на телефону пале када им се ћефне и слично), али од тога слаба вајда пошто сам дневно десетак сати на нету, ови покушаји спадају у домен статистичке грешке.Слобода је нестала након пада Берлинског зида :) И да објасним: не јер је боравила у комуњарским казаматима, већ зато што је либералкапиталистичка олигархија морала са свог стола да даје мрве - а не мрвице као сада - како би избегла револуције и сличне глупости. А чак је и тај нестанак слободе још један доказ потребе за конкурекнцијом, избором и генерално слободним тржиштем.
Hahaha, misliš slobodnim tržištem ideologija od kojih neke poptuno eliminišu slobodno tržište. Tj. da bi slobodno tržište funckionisalo, moraš imati ponudu ukidanja slobodnog tržišta na slobodnom tržištu. :s_w:2012-10-19-knotTangle.png Edited by Syme
Link to comment
Hahaha, misliš slobodnim tržištem između ideologija od kojih neke poptuno eliminišu slobodno tržište. Tj. da bi slobodno tržište funckionisalo, moraš imati ponudu ukidanja slobodnog tržišta na slobodnom tržištu. :s_w:
Не, него да би слобода постојала мораш да имаш избор. Игноришеш шта пишем (у овом случају реч "генерално" испред "слободног тржишта") како би могао да линкујеш велике слике које морају дуго да се скролују што је грех за који будисти сматрају да ће се онај који га почини у следећем животу родити као неписмен.

дисклејмер: Свако се рађа неписмен, ово је шала.

Link to comment
[/size]Не, него да би слобода постојала мораш да имаш избор.
Well, duh. <_<Samo što je po tebi taj izbor omogućavala pretnja revolucijom, a ne slobodno tržište, pa je tim blesavije što post završavaš pohvalom slobodnom tržištu, koje očigledno, da bi zaista bilo slobodno, treba držati pod permanentnom revolucionarnom pretnjom (i to ne kažem ja, nego ti.)
Link to comment

Јао, бре, Симе, опет крећемо у онај клин и ону плочу. Олигархија одлучује да ли ће тржиште бити слободно или не. Није слободно тржиште нешто што деификовано лебди изнад свих нас ако смо у капитализму, свака фирма тежи да достигне монопол а они којиј воде државу му то бране како би заштитили потрошаче а тиме и себе јер их потрошачи бирају. Ако се динамика тих односа наруши укидањем брендова (овде то читај "нестанком могућности да се народ побуни јер демократија не функционише довољно добро"), укида се и степен у коме је олигархија спремна да ради у корист своје штете дајући народу превише онога што иначе сматра својим. Динамика односа може да буде уништена и променама неких других правила, од којих је мени омиљено јачање утицаја пропаганде од настанка радија на овамо: што се масмедији више оснажују и монополизују, мања је потреба да се врше уступци такозваним обичним људима јер ће њихово мишљење ионако бити формирано на основу онога што им се каже, а не на основу онога што виде. Зато је и интернет природни непријатељ тоталитарних система, али зато је и онај који покушава да монополизује интернет (Гугл, Фејсбук) данас највећи непријатељ слободе.

Link to comment
...али зато је и онај који покушава да монополизује интернет (Гугл, Фејсбук) данас највећи непријатељ слободе.
Link to comment
Ne bih ja njih razdvajao od ekipe u Washingtonu.Mislim da sam vec kacio ovaj link, ali mozda vredi ponoviti.
Одличан текст, са само једном озбиљном грешком: није Орвел кључан за разумевање новог доба, већ Хаксли и то цела породица.
Link to comment
Cek, cek, zali se gosn. liceknjiga :lol:Rugala se serpa loncu...
pa da, ali obrati pažnju na izbor reči:
Facebook is not and has never been part of any program to give the US or any other government direct access to our servers.
istu stvar su rekli i u guglu, i to nimalo slučajno.
Link to comment
He has had "a very comfortable life" that included a salary of roughly $200,000, a girlfriend with whom he shared a home in Hawaii, a stable career, and a family he loves. "I'm willing to sacrifice all of that because I can't in good conscience allow the US government to destroy privacy, internet freedom and basic liberties for people around the world with this massive surveillance machine they're secretly building."
%D0%9C%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D1%99%D0%B0_%D0%B7%D0%B0_%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%B1%D1%80%D0%BE%D1%81%D1%82_1913.gif
Link to comment
×
×
  • Create New...