Jump to content
IGNORED

koncerti


אַף אֶחָד

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Bio ja. Bilo je i josh par clanova foruma, al nek se sami jave :)

 

Meni je obje noci bilo bash dobro. Nazalost, Chuck Prophet nije stigao, problemi sa avionom, pa su Dan Stuart i Antonio Gramentieri svirali i drugu noc. Oba puta su bili odlicni, tako da sam lagano prebolio sto Chuck nije dosao. Stray Dogg su mi se bash svidjeli, prvi put sam ih slusao uzivo. Lovely Quinces isto dobra, mada manje nego sto sam ocekivao. Ne znam ni zasto, malo mi se cinilo da se previse trudila da bude zabavna. 

 

Howe Gelb objasnio. Ne znam sta drugo mogu da kazem. Toliko mi je nekako hipnotisuce djelovao, fenomenalno. Jedino sto mi je pokvarilo ugodjaj su neka tri klinca u majicama Megadeath ili sta god, koji su citavo vrijeme smarali, sprdali se s njim, kao 'vidi ovog dedicu kako se blamira'. Idioti. 

 

2z9l2eb.jpg

Link to comment

Večeras (31. jul) posle 21 (kažu 21.30h) na Letnjem Bitefu (Kališ, ispod Pobednika) besplatan koncert. Nemam pojma šta će da rade ako bude kijamet.
Luke Winslow-King & Esther Rose
FB event je ovde. Luke muziku objavljuje za Bloodshot i car je sam po sebi :wub:

https://www.youtube.com/watch?v=FdAhL_kkbog

"Pridružite nam se u letnjem Bitef Art Teataru u na humanitarnoj turneji " Blues for the Balkans". Američki bluz muzičari iz New Orleansa Luke Winslow-King i Esther Rose održaće će besplatan koncert sa ciljem slanja podrške ugroženima u nedavnim poplavama u regionu i "dizanja svijesti" zapadne javnosti o neophodnosti pružanja pomoći u rekonstrukciji."

https://www.youtube.com/watch?v=Z31pH8pycI0

 

Link to comment

Sad se vratih iz bruklinskog prospekt parka sa

 

Asian Dub Foundation: THX 1138 / Taylor McFerrin
August 8, 2014 · 7:30 PM
CELEBRATE BROOKLYN! @ Prospect Park Bandshell
FREE
Doors open at 6:30pm. Music & Movies
0b6b93e6-beb1-4575-84ad-801efd025aa9_asi
Asian Dub Foundation: THX 1138

ASIAN DUB FOUNDATION’s trademark fusion of punk, electronic beats, reggae, bhangra, and hip-hop has attracted many famous fans, from Primal Scream to Radiohead, Sinead O’Connor to Chuck D, all former touring partners and studio collaborators. In a special BRIC commission (co-comissioned by Music Beyond Mainstream), the iconic London band performs the world premiere of its new original live score to George Lucas’ feature directorial debut THX 1138 (1971), a chilling dystopian fantasy set in an Orwellian future where moodstabilizing drugs are mandatory, sex is prohibited, and a young Robert Duval quietly rages against the system.

This project marks a new chapter in Asian Dub Foundation’s history of creating extraordinary original scores to films and performing them live. In 2001 they debuted a new live score to Mathieu Kassovitz’s 1995 modern classic La Haine at the Only Connect festival at the Barbican in London. In 2004 at the Brighton Festival they premiered their score to Italian Director Gillo Pontecorvo’s intense 1966 war epic The Battle of Algiers to huge critical acclaim.

Before the film, TAYLOR MCFERRIN layers vocals, beat boxing, samples, and live instruments in a remarkable one-man performance that “builds from his roots deep in ‘60s soul to his vision of future hip-hop.” (Resident Advisor)

 

bilo je sjajno :thumbsup:

osim odvratnog piva sa jos odvratnijom cenom, ali ne moze bas sve da bude potaman.

Link to comment

ma ne kenjaj da se za sva ova sranja (koja svejedno sviraju za neke budžetske pare) još plaća i ulaznica?

istao misao mi pada na pamet kad vidim na fb da prodaju karte za ovo
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...