Jump to content
IGNORED

koncerti


אַף אֶחָד

Recommended Posts

e, imam ozbiljno pitanje, ne zajebavam se, nisam cinican. u cemu je ta velicina hladnog piva, uopste ne kapiram kult oko benda. nekako mi realno deluju kada bi se neka skromnija verzija prljavog kazalista pojavila danas (a bez ideje o onom pravom od pre 30 godina...)...
Kad ovako lepo pitaš, daću ti vrlo ozbiljan odgovor. Počeću od kraja. Danas je "Hladno pivo" bend koji svira onako kako tranzicija nalaže: sinkretističkog zvuka, regionalno prihvatljivo, izvan svih niša i žanrova, sarađujući i sa Dubiozom i sa Edom, na kontrolisanoj pank liniji koja tekstovima (nimalo lošim, mind you) daje da diše. Lepo je to, to je ono što bi Srbiji trebalo, bend koji će kritikovati društvo tako da klinci to razumeju, ali ne i veličati klanje i Mladića - najbliže što mi imamo protestnom bendu zove se "Beogradski sindikat", što dovoljno govori o stanju našeg društva. Međutim, ovo novo "Hladno pivo" meni ne paše, ja sam rastao na malo štrokavijem zvuku. Sa druge strane, hajde da vidimo kada se "Hladno pivo" pojavilo u Srbiji. "Džinovski" je snimljen negde 1993. godine, a na kasetama se pojavio u Srbiji 1994, kada je iz Hrvatske dolazio nepodnošljivi zvuk "Kolonije". A na albumu: nešto kao KUD Idijoti, samo ciničnije, otpevano jako zanimljivim starmalim glasom Mileta Kekina, sa serioznim pank zvukom pozadi...što je sad to, gospodo? Pesma do pesme, a svaka biser. "Fur Immer Punk", "Trening za umiranje"....i, naravno, kao ponajbolja, "Pjevajte nešto ljubavno". Takav bend, koji peva na razumljivom, praktično maternjem jeziku, bio je potreban ovom podneblju. Usledio je "G. A. D". koji je patio od svih mana drugog albuma, i onda: nagli uspon u slavu, i "Desetka".Onaj ko je propustio da zavoli "Pivo" na "Džinovskom", sustigao ih je zbog pesme "Ne volim te", valjda najduhovitije pesme napisane tih godina. Na albumu "Desetka" je i pesma "Roštilj", koja je jako važna u jednom vrlo lokalnom smislu: naime, da kod nas ljudi već vrlo mladi vole da zamišljaju da su jako stari, i ova pesma ih jako pogađa. Kažem ovo bez ikakvog cinizma jer se i sam lako projektujem u emocije tog tipa. Dalje albume i ne poznajem toliko, jer se u zvuk "Hladnog piva" uselilo nešto što ne mirišem mnogo, nekakvo koketiranje sa popom, ovim, onim, postali su malo suviše "pomoz bog čaršijo na obadve strane" za moj ukus, ali, ko da im zameri: regionalni zvuk™ je takav, i folk i pank, i hiphop i ovo i ono, a ja više volim kada je muzika čvrsto utemeljena u žanru. E sada da raščistimo nešto. To nije najbolja muzika na svetu, niti ima pretenzija na veličinu, niti su Mile i ekipa ikada pokušavali da kažu da su veliki i da ih treba shvatiti jako ozbiljno. To je muzika za ljude koji su ovih dvadesetak godina proveli bez dovoljno vremena i love da skupljaju muziku, putuju, usavršavaju se i ulepšavaju svoj duh. Ja kada pomislim na ovaj bend, čovek koga vezujem za njega je moj dobri jaran izbosne koji je postao oficir vojske Srbije zato što mu je otac rekao "biraj, bolan, jal ćeš uvojsku jal ću te dati za popa, nemamo mi para da te hranimo".Sada gura polako ka činu pukovnika i podiže dete."Hladno pivo" ne propušta, njih je puštao i pre deset godina na žurci posle oficirske promocije, na žurci u odvratnoj rupi od stana negde oko Autokomande, i, da ga pitaš, i da uopšte ima vremena da razmišlja o tim stvarima, moj bi ti jaran rekao bi da je rast "Hladnog piva" od benda koji se slušao na presnimljenim kasetama do sadašnje, kako bi se šablonski reklo, "regionalne senzacije" utemeljene u establišmentu ali bez kompromisa sa zbilja gnusnim pojavama i ljudima, pratio i njegov razvojni put i, da parafraziramo stihove jedne slabije pesme "Piva", postao "soundtrack za njegov život". Nisu najveći, nisu najvažniji, nisu geniji, ali su tu, kao jako drag prijatelj koji te nikada, baš nikada, nije zajebao. Nešto kao mlađi brat "KUD Idijota". Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Ili krace: Narocki je i saljivo.I nikom se ne zamera. Moze da se slusa i na slavi i na prvoj pricesti. I na nogometu uz Vatrene i na Beer Festu medj pravoslavnim keltima.Tekstovi su onako, opsti: Politicari lazu (ko laze? Niko konkretno) ne valjaju stvari koje nisu dobre... A onda humor: Bubasvabe, zena kojoj smrde noge...

Link to comment
blah. bolje da sam proveo vreme češući skrotum nego da na ovom forumu pokušavam da napišem nešto ozbiljno.
ja sam jednom napisao marvinovski carsav o nekom festivalu, i niko nije odreagovao. ni da me napusi sto pisem gluposti, pohvali za trud, stavi smajlija- nista. od tada mogu samo da serem po celom ptfu sa visine.
Link to comment

Hvala Dabo, ja sam fenomen tog benda kompletno propustio, samo me je zatekla ova sumanuta popularnost u Srbiji poslednjih godina, headlineri Beer festa, rasprodate Hale Sportova i slicno. Onda ja to kao nesto oslusnem, ocekujuci neku tesku prangijacinu za headbanging i slicno (nesto kao novi KUD Idijoti mi sve vreme bilo u glavi) kad ni od toga ni traga ni glasa sa ovim Youtube repertoarom. Melodicno, promisljeno, sad bih napisao pametno ali onako dovoljno, u tragovima, da ne bude pretenciozno,.... zapravo mi je osnovni utisak - purgerski, na onaj blagi, neofanzivni nacin. Ko deca onih Gruntovcana koja su iz sela dosla u Zagreb, zivot ih uvukao u sve, odmah sve skapirali i sad pevaju o tome. Bem li ga, mozda sam sad sve ovo potpuno bezveze skontao.

Link to comment
bila sam u ponedeljak na koncertu thurstona moorea, odlicno je bilo, svirao je stvari s novog albuma, bio je dosta fino raspolozen (citaj: blago pijan) tako da je svirka bila bas nadahnuta, u bendu su 2 ozvucene akusticne gitare, bubanj, harfa (riba razbija, iz filadelfije je a inace svira s kurtom vileom) i jos uvek nedovoljno uklopljena violina (valja kad je stakato ili kad ima sesnaestine s pauzama, inace zvuci rasplinuto i sve vuce u nekom rastimovanom murder ballads pravcu), pesme odlicne i povremeno sa zvucnim divljanjem u kome se posebno isticala harfa sa izuzetno brzim i jasno definisanim prelazima niz zice, akusticne gitare i violinski fidbek tome daju neku neverovatnu vrstu uzemljenja, ko ima prilike nek ode da slusa.
ovo poslednje sto je izdao je jako interesantno, a volim i taj link ka kurt vajlu
Link to comment
Melodicno, promisljeno, sad bih napisao pametno ali onako dovoljno, u tragovima, da ne bude pretenciozno,.... zapravo mi je osnovni utisak - purgerski, na onaj blagi, neofanzivni nacin. Ko deca onih Gruntovcana koja su iz sela dosla u Zagreb, zivot ih uvukao u sve, odmah sve skapirali i sad pevaju o tome. Bem li ga, mozda sam sad sve ovo potpuno bezveze skontao.
Ništa ti nisi bezveze skontao, jako si dobro napisao. To ti je baš to, s tim što je na početku karijere to, u muzičkom smislu, zvučalo dosta grublje. Čini se da kod nas postoji puno publike kojoj prija takav pristup stvarima, ono, pomalo sarkastično pevanje o životu velegrada, običnim ljudima, i tako. Ne poredim ja njih sa KUD Idijotima muzički, nego po pristupu stvarima, odnosu prema životu. Dobri momci, eto takav osećam imam kada ih čujem. Na kraju, Tusta je (sada je u remisiji, fala kurcu) proveo odvratne dane hemoterapije na gajbi kod Zokija Subošića iz "Piva". Ne primaš na gajbu čoveka na hemoterapiji osim ako niste braća po duhu. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
To je muzika za ljude koji su ovih dvadesetak godina proveli bez dovoljno vremena i love da skupljaju muziku, putuju, usavršavaju se i ulepšavaju svoj duh. Ja kada pomislim na ovaj bend, čovek koga vezujem za njega je moj dobri jaran izbosne koji je postao oficir vojske Srbije zato što mu je otac rekao "biraj, bolan, jal ćeš uvojsku jal ću te dati za popa, nemamo mi para da te hranimo".
blah. bolje da sam proveo vreme češući skrotum nego da na ovom forumu pokušavam da napišem nešto ozbiljno.
Kako zamišljaš Valkyrie?Kao nekog ko nije imao vremena da usavršava svoj duh, oficira ja iz bosne, ili pravoslavnog popa?
Link to comment
bila sam u ponedeljak na koncertu thurstona moorea, odlicno je bilo, svirao je stvari s novog albuma, bio je dosta fino raspolozen (citaj: blago pijan) tako da je svirka bila bas nadahnuta, u bendu su 2 ozvucene akusticne gitare, bubanj, harfa (riba razbija, iz filadelfije je a inace svira s kurtom vileom) i jos uvek nedovoljno uklopljena violina (valja kad je stakato ili kad ima sesnaestine s pauzama, inace zvuci rasplinuto i sve vuce u nekom rastimovanom murder ballads pravcu), pesme odlicne i povremeno sa zvucnim divljanjem u kome se posebno isticala harfa sa izuzetno brzim i jasno definisanim prelazima niz zice, akusticne gitare i violinski fidbek tome daju neku neverovatnu vrstu uzemljenja, ko ima prilike nek ode da slusa.
ovo poslednje sto je izdao je jako interesantno, a volim i taj link ka kurt vajlu
otarasio se one kučke i sad patia patnja je dobra za umetnost
Link to comment
Kako zamišljaš Valkyrie?Kao nekog ko nije imao vremena da usavršava svoj duh, oficira ja iz bosne, ili pravoslavnog popa?
slušaj majstore, ja sam ovde napisao jedno lično viđenje stvari, malo sam esejistički generalizovao stvari, i tako. ne želim da problematizujem ni jednu reč od onoga što sam napisao, ne osećam se kadrim za diskusiju koja počinje pitanjem "da li neko ovde sluša muziku". Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
blah. bolje da sam proveo vreme češući skrotum nego da na ovom forumu pokušavam da napišem nešto ozbiljno.
slušaj majstore, ja sam ovde napisao jedno lično viđenje stvari, malo sam esejistički generalizovao stvari, i tako. ne želim da problematizujem ni jednu reč od onoga što sam napisao, ne osećam se kadrim za diskusiju koja počinje pitanjem "da li neko ovde sluša muziku".
Nesposoban sam da diskutujem sa ljudima, koji sebe ovoliko ozbiljno shvataju.
Link to comment
Kako zamišljaš Valkyrie?Kao nekog ko nije imao vremena da usavršava svoj duh, oficira ja iz bosne, ili pravoslavnog popa?
ovaj, ti si jedan najobicniji zlobni kreten.
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...