Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Tekst je dosta interesantan, a ima i par bombi poput:

 

 

 

Januara 2004. godine bile su prodate 229.872 preplatne karte. Dakle, u vreme objedinjene naplate i nestanka konduktera, broj mesečnih karata je porastao za skoro 50 odsto (podatke je autor dobio od Jovana Simonovića, direktor Odeljenja za planiranje GSP). Štampa je izveštavala da 2005. godine samo 5 odsto putnika nije imalo kartu, iako je broj kontrolora bio daleko manji.
Link to comment

Tekst je dosta interesantan, a ima i par bombi poput:

 

To da je prodato više mesečnih karata nije ništa neobično, svakako da su ljudi počeli masovnije da ih kupuju otkad su počele da važe u svakon vozilu.

A ovo da samo 5% putnika nije imalo kartu mi zvuči apsolutno nemoguće, masu puta mi se u tom periodu dešavalo da budem bukvalno jedini (aj dobro, jedan od troje) koji otkucava kartu tokom čitave vožnje. 

Link to comment

 

I bojim se da Beograd metro i bolju gradsku železnicu može da uvede samo po ceni da karte budu značajno skuplje nego što su sada. Beograd ne generiše dovoljne prihode ta može da subvencioniše tako skupe sisteme. Da sada postoji metro linija vožnja bi opušteno koštala 150 dinara.

 

Pa...ne. Ne nužno.

 

Ljudi imaju u glavi to da je metro nešto jako mnogo skupo. I jeste - da se napravi. Ali nije skupo jedanput kada se napravi, da se održava i da funkcioniše. Operativni troškovi zapravo mogu biti znatno niži - prvo, jer koristiš domaću struju koja je višestruko jeftinije od dizela i benzina koji se pravi od uvozne nafte. Drugo, jer su električna vozila znatno lakša i jeftinija za održavanje od onih na gorivo sa unutrašnjim sagorevanjem, te duže traju, a da ne govorimo o tome da metro voz koji ide definisanom zaštićenom trasom mnogo manje ,,pati" od autobusa koji vozi tamo amo po ulicama. Treće, po glavi putnika ti treba manje radnika - umesto da imaš jednog vozača u autobusu koji vozi par desetina ili stotinak putnika, ti imaš 2 ili 3 ,,operatera" u vozu koji vozi koliko 5 ili 10 autobusa. Jedan forumaš na Beobuildu je zapravo pravio računicu i pokazao da bi transport jednog putnika metroom preko pola grada koštao nekih 25 dinara - uz opasku da je tu uglavnom uračunao cenu struje i da ima još troškova ali da treba imati u vidu da cena karte u Beogradu košta 73 dinara (toliko je koštala tada - sada je skuplja). Dalje, ja sam uveren da bi sa metroom porasla naplata. Zamislimo sad da na Bulevaru zamenimo sve tramvaje i autobuse podzemnim metroom - u koji ne možeš ni da uđeš bez karte. Švercovanje je fizički onemogućeno. A svejedno bi se ljudi vozili i dalje tuda.

 

Ja ne znam gde se to u svetu iz cene karte finansiraju kapitalne investicije u javni prevoz. Mislim da je to retkost. Cena karte pokriva jedan deo operativnih troškova, negde veći, negde manji. Isto tako i sa GSPom - i da je naplata mnogo bolja, opet se ne bi od cene karte nabavljali novi autobusi niti tramvaji niti bi se gradio metro (ako bi se gradio). Za takve stvari lovu daje grad ili država, prosto je tako.

 

 

nikada mi nije bilo jasno ni to oko nadleznosti kod nas, kontrolor nema pravo da ti naplati kaznu, komunalac nema pravo da ti trazi licnu kartu, milicija nema pravo da te hapsi ako nisi platio, naplata kazni za parking ili za svercovanje nije po ustavu (!?), vozacu nije u opisu posla da prodaje karte ili opere autobus. sta im je u nadleznosti onda?   

 

Ovo je lenjost zakonodavaca i ništa drugo. Mislim na bold. Kontrolor nema pravo da ti naplati kaznu jer nije lice koje je ovlašćeno da naplaćuje kazne. Jer možeš ti da ideš okolo i da deliš kazne? Ne možeš. E pa ne može ni kontrolor, jer je kontrolor niko i ništa u suštini. Isto važi i za radnika Parking Servisa. Zato jedni zvanično ne dele kazne već ,,doplatne karte" a drugi isto ne kazne nego ,,parking karte za 24h" (i da, kada u Beogradu dobiješ ,,kaznu" za parkiranje od parking servisa, imaš pravo da se neograničeno parkiraš u toj zoni sledeća 24 sata - to si zapravo platio, a ne nekakvu kaznu). I kada to ne platiš, to je isto kao kada ne platiš račun za struju ili infostan - moraju da te gone preko suda, kao bilo koje drugo pravno lice. Međutim to bi sve bilo rešivo, kada bi za to bilo volje - evo npr. u Torontu, naplatom parkiranja se bavi posebno odeljnje gradske policije (ne neke fejk komunalne policije već prave policije, samo što ovi za parkiranje više liče na naše komunalce, ne nose oružije i generalno su najniži nivo policijske hijerarhije), te su to panduri koji imaju pravo da pišu kazne kao i svaki drugi (i to se zove kazna i saobraćajni prekršaj je). Takođe, postoji i posebno odeljenje policije za gradski prevoz, koje interveniše kada neko npr. pokuša da uđe bez karte.

 

Zašto kod nas to nije slično regulisano? Osim što su lenji, pretpostavljam da je i zbog toga što bi, kada bi od mučenih kontrolora GSPa i Parking Servisa napravio nekakve pandure, komunalce, komunalne inspektore i slično, da bi morao da ih platiš više od tih bednih 25 ili 28 hiljada, koliko li već dobijaju.

 

 

onda, zasto ne mogu da kupim dnevnu kartu, trodnevnu, nedeljnu? zasto mesecna karta vazi od 1. do 1, a ne od trenutka kad sam je kupio pa narednih mesec dana? ovako ako kupim mesecnu kartu i taj mesec odem na odmor, bacio sam pare. a ako ne kupim moram ostatak meseca da kupujem pojedinacne karte sto se uopste ne isplati.

 

 

Kao što neko već reče, sada postoje dnevne karte. Ovo za od 1. do 30. takođe mi nije jasno, mada nije Beograd jedini koji istrajava u toj nelogičnosti (evo npr. i gorepomenuti Toronto). Mislim, OK, na početku BusPlus jeste bio suštinski beskoristan (ostale su iste karte) za putnike manje-više, ali od tada smo napredovali, prvo smo uz običnu kartu za jednu vožnji dobili vremensku od 75 minuta za 101 dinar, pa su vremenska i pojedinačna ,,spojene" u novu vremensku od 90 minuta koja je jeftinija od stare vremenske, pa sada imamo i dnevne itd.

 

 

jesi bio u bukurestu i gde?

pricam o predelima kao na karaburmi, tamo gde su nekad bile fabrike i stovarista, uz reku.

mozda ja nisam imao srece pa su me bas tuda vozali, ali toga je tamo puno vise, kolko sam imao prilike videti.

 

 

Ja sam bio u Rumuniji u julu 2013., napravio sam turu od Srpske Crnje do Temišvara pa nazad preko Vršca. Provozao se dakle kroz srpski i rumunski deo Banata. Aj što je Temišvar (mislim na centar) bio pola restauriran a pola u skelama za dalju restauraciju, nego je moj porazan utisak bio sledeći: prolazeći magistralom kroz rumunska banatska sela i gradiće, primetio sam da se otprilike svaka druga kuća renovira. Sa srpske strane granice u istim takvim selima skoro se svaka kuća raspadala. Predgrađa Temišvara jesu izgledala prilično loše a pijaca u jednom od njih je bila kao scena iz Kusturicinog filma, ali je opšti utisak bio da u Rumuniji stvari idu na bolje, dok u Srbiji uglavnom propadaju.

 

 

naravno, uvek se metro gradi inkrementalno, decenijama, jedna po jedna linija. sam plan za metro mi izgleda ok, ali je regionalni metro ludilo, plus sto je zeleznicki cvor zamisljen tako da je potpuno nefunkcionalan bez zavrsenog metroa. I sve to deluje kao da je neko imao ideju da cemo u jednom trenutku imati 300 milijardi evra na gomili i spiciti sve odjednom.

 

 

Pa nije uopšte bilo tako, bile su zamišljene faze, a prva etapa izgradnje metroa (podeljena u tri faze) je podrazumevala da se izgradi možda 20% (ako i toliko) one mape iz 1976.

 

 

Šta onda opravdava kopanje tunela za metro?

 

Opravdava ih to što bi bili na pravom mestu :D železnički čvor je zamišljen tako da omogući međugradskim vozovima da protutnje kroz grad i ostave putnike usput na par lokacija, a ne da efikasno prevozi putnike unutar grada. On uglavnom nije na glavnim pravcima kretanja putnika u javnom prevozu. Metro bi bio građen tamo gde postoji veliko kretanje putnika javnog prevoza.

Edited by hazard
Link to comment

a kako uopšte mogu da odrede % ljudi koji ne plaćaju kartu ? istraživanjem javnog mnjenja ?

Ne znam kako je u Bg. Ovdje na ulaznim i izlaznim (za autobuse) vratima autobusa i tramvaja imas davace koji daju broj izlazaka i ulazaka na svakoj stanici (+- neki mali postotak naravno).

Link to comment

Mesčini da su baš tih 10 oni sa nalepljenim znakom Mercedesa. U svakom slučaju 10 autobusa je smejurija a ne nabavka. Ako pričamo o ozbiljnim nabavkama onda pričamo o 200 Solarisovih autobusa od pre 2-3 godine.

 

Koliko videh na ulicama, postoji trideset numerisanih novih Ikarusovih bastarda sa šasijom Mercedesa. Od jesenas, i GSP i privatnici su ubacili izvestan broj ganc novih turskih Akija, a videh i poneki nov ikarusov IK112M, koji deluje pristojnije od Vučićevih karakondžula. 

Link to comment

Da li neko zna kakva je naplata u drugoj zoni? Linije koje idu na Novi Beograd, Zvezdaru i Čukaricu prevoze gro zaposlenih, korisnika markica, belih kragni i ostalih dobrih platiša. Ali šta se dešava na 10X, 30X, 40X, 50X, 60X, 70X...? I da li u njih uopšte ulazi kontrola? Ja sam bio povremen korisnik 30X linija i bukvalno se ne sećam da je ikada jedna kontrola ušla.

 

 

Obrenovcani se cesto zale da ih na nekim mestima sacekuju i kontrola i komunalci.

ima svakim radnim danom grupa kontrolora u ostruznici , dakle linije za obrenovac i umku

nekad su kontrolori sami i tad ulaze na prvoj stanici u ostruznici izlaze na drugoj i u suprotnom smeru isto tako.

cesto je tu i patrola komunalne, tada svi zajedno stoje na toj udaljenijoj od grada stanici u ostruznici, autobus stoji dok kontrola ne izvrsi proveru, putnike bez karte obicno izvedu napolje, pa uz pomoc komunalne naplacaju kazne.

onih 3000 i nesto metara koje sam pomenuo u jednom postu jeste razdaljina izmedju te stanice i sledece stanice ka obrenovcu.

vise puta sam vidjao ljude koji pesace tuda zimus na minusu. sumnjam da su to radili iz inata, zato sto su stoka ili slicno, pretpostavljam da ti ljudi nemaju da plate kartu.

Edited by pbg12345
Link to comment

Ček, valjda će da silazi do Prokopa, neće samo ovako?

logika kaže da bi trebalo. od trolejbuske ulice do ulaza u prokop ima provlačenja međ' soliterima i kolima, pa još sa tovarom.......

 

koliko me pamćenje služi, kada sam čekao minibus da me izvuče iz rupe malo sam prošarao okolo i, čini mi se da je tesno za okretanje i običnog a kamo li zglobnog autobusa. a veće od minibusa je neophodno.

Edited by djordje geprat
Link to comment

Koliko se meni čini, povlačenjem između solitera ne moze kolimada se dodje do stanice nego samo do stepenica. Kolima se ide kroz Dragana Mancea a ona ne ide kroz solitere

 

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

Link to comment

mislio sam na pešačenje od stanice kod i preko puta muzeja do stanice.ide se nekakvim stepenicama i preko parkinga (množina), minibus sada skreće levo pa opet levo do poklopca prokopa.

 

EDIT: ova ruta ima smisla samo ako je dvosmerna. kružna poput dvojke tramvaja. 

Edited by djordje geprat
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...