Jump to content
IGNORED

Beogradski prevoz - GSP / Beovoz /... metro?


Recommended Posts

Kondukteri, za bolje nismo. I to znaju i ovi u bg i bus plusu. Sve drugo je mazanje ociju, nesposobnost vlasti i koriscenje prilike za drpanje budzeta.

 

Kondukteri jesu najbolje rešenje za ovaj krš od grada, ali bi mogli i da promene sistem naplate, na primer zone, to smo nekad imali, zašto bi bilo ko plaćao istu cenu karte za jednu ili dvadeset stanica, pa onda nedeljne, tromesečne, polugodišnje, godišnje karte. U Beču godišnja karta košta 365 evra (evro dnevno), a Beč ima verovatno najbolji javni prevoz u Evropi, sve što se miče od javnih prevoza je uključeno u tu cenu..

Edited by Anonymous
Link to comment

Teško je spojiti ridžovane sa zonskom naplatom. Morali bi sa svakim putnikom da se dogovaraju dokle ide i onda da mu veruju na časnu pionirsku u punom busu. Tako nešto je moguće jedino u linijskom taksiju (koji treba da bude minibus a ne privatno vozilo).

Link to comment

... Ja sam u Londri sa gospojom skrljao nekih 80 funti u Oyster za sedam dana, kompletno nisam mogao da verujem kojom brzinom se akumulira taj trošak. Za mesec dana bismo upucali solidnu srpsku platu. Još nisam čuo da je neko tamo nazvao londonski prevoz jeftinim (bilo u apsolutnim ciframa bilo u procentu primanja koji moraš da odvojiš ako ga svakodnevno koristiš).

 

Da li oni imaju neke benificije, tipa mesečnih, godišnjih karata? Mada London nije reper ni za šta, bolesno skup grad.

 

 

Teško je spojiti ridžovane sa zonskom naplatom. Morali bi sa svakim putnikom da se dogovaraju dokle ide i onda da mu veruju na časnu pionirsku u punom busu. Tako nešto je moguće jedino u linijskom taksiju (koji treba da bude minibus a ne privatno vozilo).

 

Nisam bio jasan, kontrolori za kontrolore, ali u okviru ovog sistema ima onoliko mesta za poboljšanja.

 

Mada je u HN-u sistem upravo takav: kontrolori i zonska naplata. Nikom ne pada na pamet da se švercuje. Herceg Novi ima iznenađujuće dobar javni prevoz.

Edited by Anonymous
Link to comment

Avaj, na metrou i železnici barijere, u autobus se ulazi samo na prednja vrata. I gomila njih bi htela da iskali bes na vozaču ili makar vozilu ali opet ne ide - celo vozilo i ceo grad pokriveni CCTV sistemima a vozač sedi iza pleksiglasa koji bi i udar zolje izdržao.

 

Eto rešenja. Beograd uvede metro i železnicu, obavezan ulaz na prednja vrata, pokrije se kamerama i to je to. 

 

Predlažem da pokušate da poredite Beograd sa gradovima sličnog gabarita. Tipa Sofija, Prag, Budimpešta, Solun, Izmir... I naravno Nižnji Novgorod. 

Link to comment

Izmir je duplo veći :fantom:

 

Uz to, pričali smo i siromaštvu i (ne)mogućnosti plaćanja i moja teza je da i u razvijenim evropskim zemljama ima ljudi koji jako teško mogu da priušte plaćanje javnog prevoza jer je isti stravično skup a nemaju svi platu od 3k evra. Iz tog ugla gledano beogradska titula najsiromašnijeg grada u Evropi nije relevantna nego je relevantan odnos neke minimalne zarade i minimalnog iznosa koji treba izdvojiti za prevoz.

 

I bojim se da Beograd metro i bolju gradsku železnicu može da uvede samo po ceni da karte budu značajno skuplje nego što su sada. Beograd ne generiše dovoljne prihode ta može da subvencioniše tako skupe sisteme. Da sada postoji metro linija vožnja bi opušteno koštala 150 dinara.

Link to comment

Koštala bi i više (u Beču je 2,2 evra), ali bi zato mesečna karta morala da bude jeftinija. Kod nas je sad nešto manje od 30 evra, a nemamo ni metro, niti S-ban, a ni ostalo nam nije baš reprezentativno. Nek' uvedu godišnje karte za 100-150 evrića i nek' ih prodaju na rate i bog da ih vidi.

 

Ne može karta za ovaj krš od prevoza da košta isto kao u nekom normalnom evropskom gradu, nek' spuste durbin malo.

 

edit:

 

a da ne govorim o odnosu prema putnicima, juče mi je 56-tica projurila, dok sam je čekao na stanici, majstor uhvatio zeleni talas, mrzelo ga je da stane jednom putniku.

Edited by Anonymous
Link to comment

  Nižnji Novgorod   :heart:

 

nizhny-novgorod-russia-city-scenery.jpg

 

Pa evo, ja poredim Beograd sa Bečom, koji je slične veličine.

 

Ma geografski su preslikani, ušće dve reke, stari i novi deo, kremlj/kališ itd itd.

Link to comment

 

Ne može karta za ovaj krš od prevoza da košta isto kao u nekom normalnom evropskom gradu, nek' spuste durbin malo.

Ne može da košta ni mnogo manje jer autobusi moraju da idu na neko gorivo i moraju da se redovno nabavljaju u stotinama. Beograd je tu konkurentan jedino u platama vozača i prostoru za izbacivanje viška zaposlenih.

Edited by beowl
Link to comment

Izmir je duplo veći :fantom:

 

Uz to, pričali smo i siromaštvu i (ne)mogućnosti plaćanja i moja teza je da i u razvijenim evropskim zemljama ima ljudi koji jako teško mogu da priušte plaćanje javnog prevoza jer je isti stravično skup a nemaju svi platu od 3k evra. Iz tog ugla gledano beogradska titula najsiromašnijeg grada u Evropi nije relevantna nego je relevantan odnos neke minimalne zarade i minimalnog iznosa koji treba izdvojiti za prevoz.

 

I bojim se da Beograd metro i bolju gradsku železnicu može da uvede samo po ceni da karte budu značajno skuplje nego što su sada. Beograd ne generiše dovoljne prihode ta može da subvencioniše tako skupe sisteme. Da sada postoji metro linija vožnja bi opušteno koštala 150 dinara.

 

Nikakav problem. Neka počnu da buše metro i nek mu odrede skuplju cenu od resto prevoza. Niti će se ceo Beograd voziti tom jednom linijom, niti će se oni koji se voze ustručavati da plate skuplje. 

 

KOliko sam ja pročitao negde na internetima, Barselonin metro se subvencioniše od prodatog zemljišta kasnije nakon izgradnje metroa. Odnosno, proteraju liniju kroz gradsko tkivu ali i neku crnu rupu za koju očekuju da bude popunjena i na taj način napune kasu prodajući placeve u crnoj rupi. To mi deluje logično. 

 

Ne može karta za ovaj krš od prevoza da košta isto kao u nekom normalnom evropskom gradu, nek' spuste durbin malo.

 

Otprilike tako. 

Link to comment

Ne može da košta ni mnogo manje jer autobusi moraju da idu na neko gorivo i moraju da se redovno nabavljaju u stotinama. Beograd je tu konkurentan jedino u platama vozača i prostoru za izbacivanje viška zaposlenih.

 

Pa jeste ali stoji izjava koju je neko pre par strana pomenuo, a i ja je se sećam kroz maglu, da će cene biti ovolke dok se svi ne opamete i krenu da plaćaju. Onda će biti valda 49 dinara. :)

Link to comment

KOliko sam ja pročitao negde na internetima, Barselonin metro se subvencioniše od prodatog zemljišta kasnije nakon izgradnje metroa. Odnosno, proteraju liniju kroz gradsko tkivu ali i neku crnu rupu za koju očekuju da bude popunjena i na taj način napune kasu prodajući placeve u crnoj rupi. To mi deluje logično. 

 

 

samo što bi kod nas crnu rupu kupio neki brat™ i platio je kao rupu, a onda bi razvojem metroa profitirao. i kada bi izgradili metro kukali bi kako su karte jeftine, a ipak ne plaćaju

Edited by Lezilebovich
Link to comment

Ne može da košta ni mnogo manje jer autobusi moraju da idu na neko gorivo i moraju da se redovno nabavljaju u stotinama. Beograd je tu konkurentan jedino u platama vozača i prostoru za izbacivanje viška zaposlenih.

 

Boga mi može: mesečna karta (OK, gušim) u Beču je 48 evra, a već sam napisao na ovom topiku da jedna njihova veća metro stanica vredi više od komplet našeg javnog prevoza. Ne može da se poredi šta oni za tih 48 evra nude u odnosu na nas. Imaju sto puta veće troškove nego mi i javni transport im radi savršeno.

Edited by Anonymous
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...